به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آزمون سائونگ کره جنوبی

آزمون سائونگ کره جنوبی برگ برنده ورود به دانشگاه های کره جنوبی

کره جنوبی یکی از مهمترین کشورهای آسیایی در زمینه رشد و پیشرفت اقتصادی است. در این کشور تحصیلات و پژوهش های علمی همواره یکی از تأثیرگذارترین عوامل در توسعه اقتصاد و فناوری بوده است. آزمون سائونگ کره جنوبی یا CSAT «آزمون استعدادیابی تحصیلی کالج» یکی از مهمترین رویدادهای تحصیلی در این کشور محسوب می شود. کره جنوبی کشوری مستقل است که از سال 1953 مسیری مشخص در جهت رشد و توسعه اقتصادی را تا به امروز طی کرده است. با توجه به اهمیت تحصیلات در این کشور، دانشجویان خارجی بسیاری کره جنوبی را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

سیستم آموزشی کره جنوبی

سیستم آموزشی کره جنوبی

تحصیلات در کشور کره جنوبی اهمیت بسیاری داشته و نقش تعیین کننده ای در سطح طبقه اجتماعی، میزان درآمد، جایگاه و شخصیت اجتماعی و… دارد. به همین دلیل خانواده های کره ای از اولین روز تحصیل برنامه ای منظم و اصولی برای پیشرفت فرزندانشان در نظر می گیرند. نظام آموزشی در مدارس کره جنوبی شامل مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم می شود. دانش آموزان باید به مدت 6 سال در مقطع ابتدایی تحصیل کنند. همچنین دوره متوسطه اول 3 سال و دوره متوسطه دوم که در واقع همان مقطع دبیرستان است، 3 سال طول می کشد. تحصیل در کشور کره جنوبی تا سه سال اول دوره متوسطه رایگان است. دانش آموزان به مدت 9 سال باید به صورت اجباری به تحصیل بپردازند. در مقابل، مقطع دبیرستان در این کشور اختیاری بوده و در صورت تحصیل در این مقطع، دانش آموز باید هزینه آن را بپردازد.

ورود به دانشگاه با آزمون سائونگ کره جنوبی

بعد از گذراندن دوره دوازده ساله در مدرسه، دانش آموزان کره جنوبی باید برای ورود به دانشگاه آماده شوند. کشور ما ایران نقطه تشابهی با کره جنوبی برای وارد شدن به دانشگاه دارد. در این کشور نیز داوطلبین برای قبولی در یکی از دانشگاه های برتر کره جنوبی، ملزم به شرکت در آزمونی دولتی شبیه به آزمون کنکور در ایران هستند.

آزمون سائونگ کره جنوبی به صورت تستی بوده و داوطلبین باید به سؤالات در بخش های مختلفی پاسخ دهند. محتوای سؤالات به عهد قدیم در کره جنوبی و فرهنگ قبایلی همچون گوگوریو و چوسان، زبان کره ای، ریاضی، انگلیسی، مطالعات اجتماعی، علوم حرفه ای، شخصیت شناسی چینی و… مربوط می شود. آزمون سائونگ کره جنوبی هر سال در تاریخ پانزدهم نوامبر برابر با ماه آبان برگزار می شود. همان طور که اشاره کردیم تحصیلات در این کشور بر روی بخش های مختلفی از زندگی اجتماعی و شخصی افراد تأثیرگذار است. به همین جهت قبولی در آزمون سائونگ کره جنوبی، برگ برنده ای برای ورود به یکی از دانشگاه های برتر کره جنوبی محسوب می شود. تحصیلات دانشگاهی نقطه عطفی در رشد و پیشرفت کشور کره جنوبی بوده و از سال های گذشته تا به امروز نقش مؤثری در توسعه اقتصاد این کشور داشته است.

کره جنوبی دانشگاه های معتبر متعددی دارد که از میان این مراکز آموزشی، دانشگاه های ملی کره، سئول و یون سی، امتیاز بیشتری دارند. البته تعداد کمی از داوطلبین موفق به قبولی در این سه دانشگاه می شوند، تنها 2 درصد از کل شرکت کنندگان می توانند از سهمیه این سه دانشگاه استفاده کنند.

داوطلبین بعد از به اتمام رساندن دوره دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. قبولی در آزمون سائونگ کره جنوبی کار چندان آسانی نبوده و داوطلبین باید با آمادگی کامل در این کنکور دولتی شرکت کنند. افرادی که در این آزمون رتبه قابل توجهی کسب کرده اند، این شانس را پیدا می کنند تا به استخدام دولت درآمده یا در شرکت های بزرگی همچون هیوندا و ال جی مشغول به کار شوند.

در روز آزمون سائونگ کره جنوبی چه اتفاقی می افتد؟

با توجه به اهمیت آزمون سائونگ کره جنوبی، تمامی اداره ها، بانک ها، مراکز مختلف اداری و تجاری و حتی بازار سهام نیز یک ساعت دیرتر از همیشه کار خود را شروع می کنند. نکته مهم دیگر نقش نیروهای پلیس برای کنترل ترافیک در این روز است تا داوطلبین به موقع در جلسه حاضر شوند. همچنین در این روز دستگاه های بیشتری برای رفاه حال داوطلبین به سیستم حمل و نقل عمومی اضافه می شود. با هر صدای اضافه و آلودگی صوتی که منجر به از بین رفتن تمرکز داوطلبان شود، برخورد خواهد شد. در روز آزمون سائونگ کره جنوبی تمام پروازهای کره نیز برای 25 دقیقه لغو شده و بعد از این مدت زمان نیز هواپیماها اجازه ندارند در ارتفاعی کمتر از 3 هزار متر پرواز کنند.

مدت زمان این آزمون 8 ساعت است و در این زمان همانند کنکور در ایران، خانواده ها در محل برگزاری کنکور منتظر فرزندان خود ایستاده و برای قبولی آن ها در آزمون دعا می کنند. همچنین برخی از مادران کره ای که نقش مهمی در تربیت و تحصیل فرزندانشان دارند، به کلیسا و عبادتگاه های مختلف رفته و تا پایان آزمون به دعا و عبادت می پردازند. دانش آموزان کره ای در تمام طول تحصیل خود را برای این روز آماده می کنند و این امر سبب می شود تا بیشترین میزان از استرس را برای قبولی در آزمون تحمل کنند. دانش آموزان بسیاری در کره جنوبی به دلیل استرس ناشی از این کنکور سخت، دست به خودکشی می زنند.

خانواده های کره ای با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و نقش تحصیلات در زندگی، علایق فرزندان خود را نادیده گرفته و آن ها را مجبور به شرکت در آزمون سائونگ می کنند. افراد زیادی هستند که برای رسیدن به اهداف خود احتیاجی به تحصیلات دانشگاهی و شرکت در کنکور ندارند، اما به دلیل فشار جامعه مجبور به قدم گذاشتن در مسیر دیگری هستند.

یکی از اقدامات جالب در روز آزمون، تشویق داوطلبان است. قبل از ورود افراد به جلسه دانش آموزان دیگر و مردم در سطح شهر به رقص و پایکوبی برای روحیه دادن به داوطلبین می پردازند.

آزمون سائونگ کره جنوبی، در گروه سخت ترین آزمون های ورودی دانشگاه در جهان قرار می گیرد.

مزایا و معایب آزمون سائونگ کره جنوبی

مزایا و معایب آزمون سائونگ کره جنوبی

در آزمون های ورودی شبیه به کنکور سائونگ، موقعیت مناسبی برای دانش آموزان از قشر ضعیف جامعه که از هوش سرشاری برخوردار هستند، به وجود می آید. این دسته از افراد برای رسیدن به درجات بالای تحصیلی از هیچ تلاشی کم نمی گذارند و شانس بالایی برای قبولی در این آزمون را دارند. در واقع آزمون سائونگ نقطه عطفی در زندگی این افراد به شمار می آید. اهمیت کنکور کره جنوبی باعث می شود تا خانواده ها نظارت بیشتری بر روی امور مربوط به تحصیل فرزندان خود داشته باشند. همچنین دانش آموزان نیز برای پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های برتر کره جنوبی و استخدام در شغلی مناسب، در دوران مدرسه با سخت کوشی و جدیت بیشتری درس می خوانند.

کره جنوبی تحصیلات و رشد فردی نیروی جوان کشور خود را عاملی مهم در پیشرفت و توسعه اقتصاد می داند. از سال 1960 تا به امروز نیز این کشور در مسیر اقتصاد و فناوری به پیشرفت بسیاری رسیده است. مهمترین شاخص در رشد کشور کره جنوبی، پرورش نیروی جوان سخت کوش و باهوش است. دولتمردان و کارشناسان حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی بر این باور هستند که تحصیلات به عنوان معجزه توسعه اقتصاد عمل می کند.

در کنار فواید و مزایایی که ذکر کردیم، آزمون سائونگ کره جنوبی همچون کنکوری که در کشور ما برگزار می شود، معایبی نیز دارد. مهمترین ایرادی که می توان به این آزمون دولتی گرفت، نادیده گرفتن خلاقیت و استعدادهای شکوفا نشده است. اکثر خانواده های کره ای از سنین پایین فرزندان خود را برای ورود به دانشگاه آماده می کنند. مدارس نیز نقش مؤثری در تشویق دانش آموزان برای قبولی در آزمون سائونگ را دارند. به این ترتیب شرایط لازم برای پرورش خلاقیت افراد نادیده گرفته می شود. این نکته حقیقت دارد که تمام زندگی یک جوان نباید به قبولی در دانشگاه منتهی شود. افراد بسیاری هستند که استعدادهایی منحصر به فرد داشته و برای رسیدن به اهداف خود نیاز چندانی به تحصیلات آکادمیک ندارند.

از دیگر معایب این آزمون، افزایش سطح استرس است. آزمون سائونگ کره جنوبی یکی از سخت ترین امتحان های ورودی دانشگاه در جهان است که با میزان بالایی از استرس و فشار روانی همراه است. داوطلبین از سوی خانواده و جامعه تحت فشار هستند و برای رسیدن به موقعیت اجتماعی برتر از تمام توان خود برای قبولی در آزمون استفاده می کنند. افزایش استرس باعث می شود درصد بسیاری از این افراد موفق به گذراندن این دوره نشوند.

همچنین بسیاری از خانواده ها به دلیل خودکشی ناشی از ترس و استرس آزمون، به سوگ فرزندان خود می نشینند. آزمون سائونگ کره جنوبی تنها برگ برنده موجود برای رسیدن به جایگاهی ویژه در کشور کره جنوبی است. همین امر سبب می شود تا داوطلبان از هوش و نیروی خلاق خود برای حفظ کردن درس های مختلف استفاده کنند. در این شرایط استعدادها و قابلیت های افراد بدون بهره مندی از خلاقیت و ایده های ناب، برای همیشه پنهان می ماند.

سوالات متداول

  1. بخش ریاضی در آزمون سائونگ کره جنوبی شامل چه مباحثی می شود؟

درس ریاضی خود به دو بخش تقسیم می شود که داوطلب در بخش اول باید به سؤالات مربوط به ریاضی، آمار و حسابداری عمومی پاسخ دهد. بخش دوم نیز از ریاضی، هندسه، بردار، آمار و حساب یکپارچه تشکیل شده است.

  1. چند درصد از دانش آموزان دوره متوسطه در کره جنوبی وارد دانشگاه می شوند؟

حدود 75 درصد از دانش آموزان موفق به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های کره خواهند شد.

  1. سالانه چه تعداد از دانش آموزان دوره متوسطه در این آزمون شرکت می کنند؟

آزمون سائونگ کره جنوبی هر ساله پذیرای حدود یک میلیون داوطلب است.

3.4/5 - (10 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.