به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آزمون DELE

آزمون DELE چیست؟ | منابع آزمون DELE و شرایط شرکت در آزمون و زمان برگزاری

آزمون DELE یکی از آزمون های بین المللی برای سنجش سطح زبان اسپانیایی است. افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند و یا افرادی که به دنبال تدریس به زبان اسپانیایی هستند، به این مدرک نیازمند هستند. در اینجا سعی داریم کلیه اطلاعات کلیدی در زمینه این آزمون را مورد بررسی قرار دهیم تا داوطلبان بتوانند با اطلاعات کامل وارد این آزمون شوند.

آزمون DELE چیست؟

آزمون DELE آزمونی بین المللی برای سنجش میزان تسلط بر زبان اسپانیایی است. DELE که مخفف Diplomas de Español como Lengua Extranjera است، دیپلمی است که به وسیله موسسه سروانتس از سوی وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا به زبان آموزان اعطا می شود. دیپلمی که به واسطه این آزمون به افراد داده می شود، اعتبار بین المللی داشته و بدون تاریخ انقضا است. مجری برگزاری آزمون DELE در ایران، کانون زبان ایران است که از جانب موسسه سروانتس و به نمایندگی از آن، این آزمون را برگزار می کند. این آزمون 4 بار در سال برگزار می شود.

مراحل آزمون DELE

آزمون DELE در سطوح مختلف DELE A1، DELE A2، DELE B1، DELE B2، DELE C1 و DELE C2 برگزار می شود. هر کدام از سطوح مختلف این آزمون دارای چهار مرحله هستند که داوطلب باید نمره قبولی را در هر مرحله کسب نماید. هر مرحله از آزمون، مدت زمان مشخص و تعداد سوال مشخصی دارد که داوطلب باید در زمان مشخص شده به آن پاسخ دهد. مراحل آزمون بین المللی DELE شامل موارد زیر است:

 • درک مطلب و مهارت خواندن
 • مهارت نوشتاری
 • مهارت گفتاری
 • مهارت شنیداری

نحوه امتیازدهی آزمون DELE

در این آزمون به طور کلی داوطلب باید از 100نمره، 60 نمره را کسب کرده باشد تا بتواند در این آزمون قبول شود. اما با توجه سطح برگزاری آزمون، نحوه امتیازدهی متفاوت است. در زیر نحوه امتیازدهی آزمون DELE به تفکیک سطح آزمون را مورد بررسی قرار می دهیم:

آزمون DELE A1، DELE A2، DELE B1، DELE B2
نوع مهارت حداکثر نمره در آزمون حداقل نمره قابل قبول در آزمون
مهارت خواندن 25 نمره 30 نمره
مهارت نوشتاری 25 نمره
مهارت گفتاری 25 نمره 30 نمره
مهارت شنیداری 25 نمره

 

آزمون DELE A1

در این آزمون، قسمت درک مطلب خواندن، شامل 4 تمرین است که باید در 45 دقیقه پاسخ داده شود. اصطلاح کتبی و تعامل نیز شامل 2 تمرین با مدت زمان 25 دقیقه است. همچنین درک مطلب شنیداری 4 تمرین 20 دقیقه‌ای و اصطلاح شفاهی و تعامل 15 دقیقه زمان دارد.

آزمون DELE A2

در این آزمون، بخش درک مطلب خواندن شامل 5 تمرین است که 60 دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است. بخش اصطلاح کتبی و تعامل نیز شامل 2 تمرین با 50 دقیقه زمان است. بخش درک مطلب شنیداری 5 تمرین با مدت زمان 35 دقیقه و بخش اصطلاح شفاهی و تعامل 15 دقیقه زمان دارد.

نحوه امتیازدهی آزمون DELE

آزمون DELE B1

در این آزمون، بخش درک مطلب خواندن، 5 تمرین و 70 دقیقه زمان دارد و بخش اصطلاح کتبی و آزمون تعامل 5 تمرین 60 دقیقه‌ای دارد. در بخش درک مطلب شنیداری 5 تمرین با 40 دقیقه زمان و در بخش اصطلاح شفاهی و ۀزمون تعامل 15 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

آزمون DELE B2

در این آزمون، بخش درک مطلب خواندن، شامل 5 تمرین با 70 دقیقه زمان است. در بخش اصطلاح کتبی و آزمون تعامل، 5 تمرین با 60 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. آزمون درک مطلب شنیداری 5 تمرین با 40 دقیقه زمان و بخش اصطلاح شفاهی و آزمون تعامل نیز 20 دقیقه زمان دارد.

 

آزمون DELE C1
نوع مهارت حداکثر نمره در آزمون حداقل نمره قابل قبول در آزمون
مهارت خواندن و استفاده از زبان 25 نمره 30 نمره
مهارت شنیداری و استفاده از زبان 25 نمره 30 نمره
مهارت های یکپارچه: مهارت خواندن و بیان و تعامل شفاهی 25 نمره
مهارت های یکپارچه: مهارت شنیداری و بیان و تعامل نوشتاری 25 نمره

 

آزمون DELE C1

این آزمون در سطح پیشرفته قرار می گیرد. در بخش درک مطلب خواندن و استفاده از زبان، 5 تمرین با مدت زمان 90 دقیقه به داوطلب داده می شود. در بخش درک مطلب شنیداری و استفاده از زبان، 5 تمرین با مدت زمان 50 دقیقه در نظر گرفته شده است. در بخش بعدی، مهارت های یکپارچه، درک مطلب شنیداری و اصطلاح نوشته شده و تعامل شامل 2 تمرین 80 دقیقه‌ای است. آخرین بخش آزمون شامل مهارت های یکپارچه، درک مطلب و اصطلاح شفاهی و تعامل 20 دقیقه زمان دارد. 20 دققیه نیز زمان برای آماده سازی به داوطلب اختصاص داده می شود.

 

آزمون DELE C2
نوع مهارت حداکثر نمره در آزمون حداقل نمره قابل قبول در آزمون
مهارت های یکپارچه: مهارت نوشتاری و مهارت شنیداری و استفاده از زبان 33.33 نمره 20 نمره
مهارت های یکپارچه: مهارت شنیداری، مهارت خواندن و بیان و تعامل نوشتاری 33.33 نمره 20 نمره
مهارت های یکپارچه: مهارت خواندن، بیان و تعامل شفاهی 33.33 نمره 20 نمره

 

آزمون DELE C2

در این آزمون، بخش درک مطلب خواندن و شنیداری و استفاده از زبان، شامل 6 تمرین و 105 دقیقه زمان است. بخش مهارت های یکپارچه، درک مطلب خواندن و شنیداری و تعامل شامل 3 تمرین با 150 دقیقه زمان است و بخش آخر آزمون شامل مارت های یکپارچه، درک مطلب و اصطلاح شفاهی و تعامل 20 دقیقه زمان دارد. 20 دقیقه نیز برای آماده سازی به داوطلب زمان داده می شود.

 

منابع آزمون DELE

منابع این آزمون با توجه به سطح آزمون متفاوت است. اما مجموعه کتاب های DELE A1، DELE A2، DELE B1، DELE B2، DELE C1 و DELE C2 که توسط EDELSA منتشر شده اند، به عنوان بهترین منابع آزمون DELE محسوب می شوند. داوطلبان با تسلط به کتاب های این مجموعه و افزایش مهارت و دانش زبان اسپانیایی می توانند در این آزمون نمره قبولی را کسب کنند.

نکات مهم در مورد این آزمون

برای موفقیت در آزمون بین المللی زبان اسپانیایی، رعایت برخی نکات می تواند به داوطلبان کمک کند:

 • بهتر است برای بخش های شنیداری، در هنگام گوش کردن، نوت برداری کنید.
 • در بخش شفاهی معمولا دو تصویر داده می شود که باید در مورد شباهت ها و تفاوت های آن صحبت کنید. ابتدا در مورد هر تصویر به طور جداگانه صحبت نمایید و پس از آن تفاوت ها و شباهت ها را بیان کنید.
 • در بخش های درک مطلب، ابتدا سوالات را بخوانید و بعد به سراغ متن اصلی بروید؛ با این کار ذهن تان آمادگی بیشتری پیدا می کند.
 • جنسیت کلمات را در نظر بگیرید تا متن را به درستی بنویسید.

نکات مهم در مورد آزمون DELE

جمع بندی و نتیجه گیری

آزمون DELE از آزمون هایی است که می تواند سطح زبان اسپانیایی داوطلبان را مورد بررسی قرار دهد. مزیت این آزمون نسبت به سایر آزمون های زبان اسپانیایی، در این است که این آزمون تاریخ انقضا ندارد؛ بنابراین داوطلبان و افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند، می توانند با اخذ این مدرک، مسیر مهاجرت خودشان را هموارتر کنند.

 

سوالات متداول

 1. آزمون بین المللی DELE در چه سطوحی برگزار می شود؟

این آزمون در 6 سطح برگزار می شود؛ شامل سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2

 1. هزینه آزمون زبان اسپانیایی DELE چه میزان است؟

هزینه آزمون با توجه به سطح آزمون متغیر است:

 • هزینه سطح A1: 55 یورو
 • هزینه سطح A2: 60 یورو
 • هزینه سطح B1: 65 یورو
 • هزینه سطح B2: 75 یورو
 • هزینه سطح C1: 95 یورو
 • هزینه سطح C2: 100 یورو
 1. اعلام نتایج آزمون چه زمانی است؟

معمولا سه ماه پس از برگزاری، نتایج آن اعلام می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.