به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
آزمون PTE

آشنایی با مراحل آزمون و دوره های PTE | آزمون PTE چیست؟

شما ممکن است به دلایل مختلفی تصمیم به مهاجرت بگیرید. این امر به هر دلیلی که اتفاق بیفتد، نیازمند این است که شما با زبان کشوری که قرار است مدت ها در آن زندگی کنید، کاملا آشنا باشید. اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشوری همچون استرالیا هستید، بهتر است با آزمونی به نام آزمون PTE آشنا شوید. در واقع نتیجه این آزمون به عنوان نمره ای معتبر شناخته می شود که میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را گواهی می کند و برای پذیرش در کشور مقصد، با اهمیت است.

این آزمون به دلیل اعتبار بالایی که دارد و همینطور معتبر بودن آن در بسیاری از کشورها، طرفداران زیادی دارد. همچنین بدون محدودیت بودن دفعات آزمون و همینطور اعلام سریع نتایج، باعث شده است که تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف دنیا به خصوص استرالیا، آن را به جای آزمون آیلتس انتخاب کنند. در ادامه این متن به بررسی کامل این آزمون خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

 

آزمون PTE چیست؟

همان طور که می دانید یکی از اصلی ترین مسائلی که در زمان مهاجرت برای افراد حائز اهمیت است، یادگیری زبان کشور مقصد است. به دلیل این که زبان انگلیسی زبان اصلی بسیاری از کشورهای غربی دنیاست، افراد متقاضی برای مهاجرت به خصوص مهاجرت‌های تحصیلی، باید مدارکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی داشته باشند یا آزمون هایی را پشت سر بگذارند. یکی از مهم ترین آزمون هایی که برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی استفاده می شود، آزمون PTE (مخفف Pearson Test Of English) است.

این آزمون همان طور که از نام کامل آن پیداست، توسط سازمان Pearson برگزار می شود و به صورت همزمان مهارت های خواندن، نوشتن، شنیداری و مکالمه را در زبان انگلیسی ارزیابی می کند. این آزمون به صورت رایانه ای انجام می شود و داوطلبان باید در هر یک از مراحل آن، امتیاز مورد نظر را کسب کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این آزمون و مراحل آن خواهیم پرداخت.

مراحل آزمون PTE

اشاره کردیم که این آزمون به وسیله رایانه انجام می شود و زمان مورد نیاز برای انجام مراحل کامل آن، حدودا 3 ساعت است. در طی این آزمون باید مهارت زبان داوطلب به طور کامل بررسی شود. به همین علت آن را به چهار مرحله اصلی تقسیم کرده اند که در ادامه به هر یک از آن ها اشاره می کنیم.

بخش اول

در اولین قسمت این آزمون، توانایی در مکالمه زبان انگلیسی  Speakingبررسی می شود. ارزیابی در این مرحله در چند بخش مجزا صورت می گیرد.

 • Read Aloud: در این بخش داوطلبان باید متنی که روی صفحه نمایش در اختیار آن ها قرار داده شده است را با صدای بلند بخوانند.
 • Repeat Sentence: جملاتی روی صفحه نمایش آماده می شود که باید آن ها را به شکلی مناسب تکرار کنید.
 • Describe Chart: در این بخش نمودارهایی را برای شما آماده کرده اند که باید آن ها را با صدای بلند توضیح داده و تحلیل کنید. طبیعی است که این نمودارها تخصصی نیستند و فقط به منظور سنجش مهارت صحبت کردن شما استفاده می شوند.
 • Retell Lecture: این مرحله نیز به مهارت صحبت کردن شما اختصاص یافته است. به این شکل که یک سخنرانی را پخش می کنند و سپس از شما خواسته می شود که محتوای آن را به زبان خود بازگویی کنید.
 • Answer Short Question: محتوای این بخش سوالاتی هستند که توسط رایانه پرسیده می شوند و شما نیز باید به هر یک از آن ها، پاسخ هایی کوتاه بدهید.

مراحل آزمون PTE

بخش دوم

بخش دوم آزمون PTE به مهارت شنیداری یا Listening زبان انگلیسی اختصاص دارد که هر یک از مراحل آن به شرح زیر است:

 • Summarize Spoken Text: در این بخش شما با فایل های صوتی سر و کار خواهید داشت. در اولین زیربخش از مهارت شنیداری، باید به یک سخنرانی کوتاه گوش داده و در مدت زمانی محدود خلاصه ای بسیار کوتاه در حدود 60 کلمه از آن بنویسید.
 • Choose Multiple Answer: سوالاتی از شما پرسیده شده اند که باید پس از گوش دادن به فایل صوتی، صحیح ترین پاسخ را برای آن ها انتخاب کنید.
 • Fill in the blank: باید بر اساس فایل صوتی، متن ناقصی که به شما نمایش داده می شود را تکمیل کنید.
 • Highlight Correct Summary: در این بخش چندین پاراگراف به شما نمایش داده می‌شود. شما باید پس از گوش دادن به فایل صوتی، پاراگرافی را انتخاب کنید که بیشترین همخوانی را با محتوای فایل صوتی داشته باشد.
 • Select The Missing Word: متنی در اختیارتان قرار می گیرد که باید جملات ناقص آن را مطابق با فایل صوتی تکمیل کنید.
 • Highlight Incorrect Word: متنی به شما نمایش داده می شود که به طور همزمان فایل صوتی آن نیز پخش می شود و شما باید بر اساس فایل صوتی، متن را تصحیح کنید.
 • Write From Dictation: جملاتی پخش می شوند که نیاز به اصلاح دارند و شما باید آن ها را به بهترین شکل ممکن تصحیح کنید.

بخش سوم

بخش سوم این آزمون به خواندن مطالب انگلیسی Reading اختصاص می گیرد. در ادامه زیر مرحله های این آزمون را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

 • Choose Single Answer: در این بخش باید باید پس از خواندن متنی نسبتا کوتاه، به سوالات چهار گزینه ای در رابطه با آن متن پاسخ دهید.
 • Choose Multiple Answer: در اینجا پس از خواندن متن با سوالاتی چند گزینه ای مواجه می شوید که باید پاسخی بیش از یک مورد به آن ها اختصاص داده شود.
 • Re-order Paragraphs: پاراگراف هایی به هم ریخته در این بخش به شما داده می شود که می بایست با تصحیح چیدمان آن ها، به متنی کامل و صحیح دست یابید.
 • Fill in the Blanks: لیستی از جملات در اختیار شما قرار می گیرند که باید آن ها را به درستی در قسمت های خالی متنی که نمایش داد می شود قرار دهید.

بخش چهارم

این بخش از آزمون به دو مرحله تقسیم می شود که در هر مرحله مهارت Writing یا نوشتن شما به زبان انگلیسی اندازه گیری می شود.

 • Write Essay: معمولا در قسمت ابتدایی این آزمون از شما خواسته می شود در مورد عنوانی که به شما داده شده است یا سوالی که پرسیده می شود، متنی در حدود 200 تا 300 کلمه را در مدت زمانی محدود بنویسید.
 • Summarize Text: این بخش به خلاصه نویسی اختصاص دارد و شما باید چکیده و نکات اصلی مطلبی که در اختیارتان قرار داده می شود را در قالب یک جمله بنویسید.

امتیاز دهی یا نمره دهی این آزمون به چه شکل است؟

امتیاز آزمون PTE با نمره ای بین 10 تا 90 انجام می شود. این نمرات در هر مرحله آزمون به صورت مجزا محاسبه شده و روی نموداری برای داوطلبان نمایش داده می شود.

 

نکات مهم در مورد آزمون PTE

مهم ترین نکته این است که مطمئن شوید نمرات آزمون برای کشوری که قرار است به آن مهاجرت کنید یا دانشگاهی که در آن قصد ادامه تحصیل دارید، قابل قبول باشد. نکته مهم دیگر این است که برای کسب آمادگی، بهتر است آزمون های تمرینی را انجام دهید که علاوه بر آشنایی کامل با محیط و فضای آزمون، به تسلط بالاتری در آن دست پیدا کنید.

 

منابع مهم برای آزمون PTE

به این موضوع اشاره کردیم که این آزمون توسط موسسه پیرسون Pearson طراحی شده و برگزار می شود. طبیعی است که منابعی که برای این آزمون در نظر گرفته شده اند نیز مرتبط با همین موسسه باشند. در نتیجه داوطلبان باید کتاب هایی همچون Academic  The Official Guide to PTE یاPTE Practice Test Plus  برای آمادگی هرچه بیشتر در این آزمون استفاده کنند. همچنین می توانید از آزمون های آنلاین طراحی شده PTE که معمولا به صورت آفلاین هستند نیز برای کسب تجربه استفاده کنید.

منابع مهم برای آزمون PTE

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل آزمون PTE را به همراه مراحل آن توضیح دهیم. چنانچه بیان شد،  نمره و مدرک این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری و… به استرالیا و کشورهای انگلیسی زبان را دارند،  به عنوان یکی از ضرورت ها شناخته می شود. این آزمون نه تنها یکی از مورد قبول ترین نتایج را در بین آزمون های تعیین سطح زبان انگلیسی دارد، بلکه به دلیل اجرا شدن با رایانه، بسیار با کیفیت تر انجام خواهد شد. شما می توانید با توجه به نکات ارائه شده در این متن، خود را برای این آزمون آماده کنید.

 

سوالات متداول

 1. نرم افزار تمرین آزمون PTE به چه صورت است؟

شما می توانید نرم افزار مخصوص تمرین این آزمون را روی دستگاه تلفن همراه خود یا روی کامپیوتر نصب کرده و بارها و بارها این آزمون را به صورت آنلاین یا آفلاین تمرین کنید. همچنین این نرم افزارها نکات مهم و مفیدی را در مورد آزمون، در اختیار شما قرار خواهند داد.

 1. برای آزمون PTE چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای این که بتوانید در این آزمون شرکت کنید، باید گذرنامه داشته باشید. در عین حال مشخصات شناسنامه شما نیز برای ثبت نام در این آزمون مورد نیاز است. به یاد داشته باشید که ثبت نام باید تا 14 روز قبل از آزمون، انجام شده باشد.

 1. تا چند بار می توان در آزمون PTE شرکت کرد؟

این آزمون برخلاف بسیاری از آزمون های دیگری که برگزار می شوند، محدودیتی برای شرکت ندارد و شما می توانید تا کسب نمره قبولی، بارها در این آزمون شرکت کنید. نتیجه هر امتحان نیز تا 5 روز بعد از برگزاری آن اعلام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.