به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
زبان پرتغالی

آموزش زبان پرتغالی | روش‌های یادگیری زبان پرتغالی

زبان پرتغالی، یکی از زبان‌های رسمی اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و سازمان کشورهای آمریکایی است. از این رو بسیاری از افراد پس از آموختن زبان بین المللی انگلیسی، به دنبال آموزش زبان پرتغالی و یادگیری آن می‌روند تا بتوانند در بیشتر بازارهای کاری و جوامع اروپایی و آمریکایی ورود کرده و به فعالیتی مشغول شوند.

درواقع اولین زمان پیدایش و شکل‌گیری زبان پرتغالی، به سده میانه و دوره پادشاهی گالیسیا بازمی‌گردد، امروزه زبان پرتغالی به عنوان ششمین زبان پرکاربرد جهان شناخته می‌شود. از این رو قصد داریم در این مقاله شما را با دانستی‌های مربوط به آموزش زبان پرتغالی و همچنین شرایط، نحوه و روش‌های فراگیری این زبان خارجی آشنا کنیم.

 

آیا در همه ی شهرهای پرتغال به زبان پرتغالی صحبت می کنند؟

شاید جالب باشد بدانید که تنها 5% از پرتغالی زبانان اصیل که گویش و زبان مادریشان پرتغالی بوده ‌است، در کشور پرتغال زندگی می‌کنند و باقی در کشورهای دیگر جهان مانند آنگولا، برزیل، موزامبیک و ماکائو پراکنده هستند.

زبان پرتغالی از جهات بسیاری به زبان اسپانیایی شباهت دارد و این امر سبب شده‌است مردمانی که به این دو زبان به صورت مجزا مسلط هستند بتوانند با یکدیگر به نحوی ارتباط برقرار کرده و منظور یکدیگر را درک کنند.

شاید شما هم به عنوان یکی از علاقه‌مندان به زبان پرتغالی، در میان اطلاعاتی که درباره این زبان کسب کرده‌اید، با این موضوع برخورد کرده باشید که زبان پرتغالی که در خود کشور پرتغال صحبت می‌شود با زبان پرتغالی سایر کشورها متفاوت است. در این زمینه باید بگوییم کارشناسان و زبان شناسان پس از مطالعه بر روی این موضوع، به این نتیجه رسیدند که تفاوت این دو ز پربان درواقع مانند تفاوت میان زبان انگلیسی بریتانیا و زبان انگلیسی آمریکا است.

 

روش‌های یادگیری زبان پرتغالی

برای یادگیری این زبان مانند هر زبان خارجی دیگری، روش‌های مختلفی برای زبان آموز وجود دارد که برخی از رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • شرکت در کلاس‌های گروهی یا خصوصی حضوری آموزشگاه‌های معتبر آموزش زبان پرتغالی
 • شرکت در کلاس‌های گروهی یا خصوصی مجازی آموزشگاه‌ها یا مدرسان آزاد و معتبر آموزش زبان پرتغالی
 • استفاده از روش‌های خودآموز زبان پرتغالی

اما این‌ها روش‌های کلی آموزش زبان است؛ در واقع بیشمار فعالیت آموزشی وجود دارد که به زبان آموزان در هر یک از این روش‌ها به عنوان یک یا چند منبع غنی کمکی یاری می‌رساند تا زبان آموز رشد کرده و سطح زبان خود را ارتقا دهد.

روش‌های یادگیری زبان پرتغالی

برخی از این فعالیت‌های جانبی که احتمال بسیاری از شما با آن آشنا هستید به شرح زیر است:

 • تماشای فیلم‌های زبان پرتغالی به صورت مرتب روزانه یا هفتگی، ترجیحا بدون زیرنویس به زبانی که به آن مسلط هستید و الزاما با زیرنویس پرتغالی برای آنکه آنچه می‌شنوید را به صورت املایی نیز مقابل چشمانتان ببینید.
 • گوش دادن پادکست‌ها، ترانه‌ها، داستان‌های صوتی و مواردی از این دست در زمان‌های مشخصی از روز و یا اوقاتی بلا استفاده مانند حضور در تاکسی، مترو و اتوبوس، حین پیاده‌روی و به خصوص پیش از خوابیدن حتی در صورتی که متوجه معانی آنچه در گوش شما خوانده می‌شوید نیستید.
 • مطالعه کتاب‌های داستانی، روزنامه و مجلات پرتغالی. از این رو کتب سنگینی مانند فلسفه، روانشناسی و سایر علوم تخصصی پیشنهاد نمی‌شود، زیرا:
 • ماجرای داستانی شما را ترغیب و تشویق می‌کند که به مطالعه کتاب ادامه دهید و آن را کنار نگذارید.
 • کتب با موضوعات دیگر امکان برخورداری از ادبیات سنگین یا اصطلاحات تخصصی دارد که برای یک زبان آموز اطلاعاتی اضافی است و ممکن است موجب دلسردی او نسبت به ادامه مطالعه کتاب شود.

کتب با موضوعات زبان پرتغالی

 • عضویت در گروه‎‌های بازی‌های آنلاین مربوط به منطقه پرتغال که احتمال وجود بازیکنان پرتغالی زبان در آن بسیار زیاد است.
 • عضویت در شبکات اجتماعی و فروم‌ها و انجمن‌های دارای چت‌های گروهی زبان‌آموزان جهانی که مربوط به آموزش زبان پرتغالی است.
 • تلاش برای پیدا کردن دوستان آنلاینی در کشورهای پرتغالی زبان و برقراری ارتباط تایپی یا مکالمه صوتی با آن‌ها.
 • شرکت در وبینارهای آموزش زبان پرتغالی.

 

آیا برای یادگیری زبان پرتغالی آگاهی مقدماتی لازم است؟

مقابله و روبه‌‎رویی با زبان‌های خارجی و مهم‌تر از آن اقدام برای یادگیری این زبان‌ها، در زمانی که ما شخص بالغی هستیم و تحصیلات خود را به زبان مادریمان به اتمام رسانده‌ایم و در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که از زمان بیدار شدن تا خوابیدن مجددمان، سراسر با افرادی که به زبان مادری ما سخن می‌گویند احاطه شده‌ایم؛ امری دست نیافتی و دشوار به نظر می‌رسد.

آیا برای یادگیری زبان پرتغالی آگاهی مقدماتی لازم است؟

حال نوزادی را تصور کنید که در یک کشور پرتغالی زبان و در یک خانواده پرتغالی زبان متولد شده‌است، آیا این کودک برای آن که زبان باز کند و به مرور یاد بگیرد که خواسته‌هایش را به والدین خود انتقال دهد؛ نیازمند آگاهی مقدماتی و اطلاعاتی پایه‌ای است؟

زمانی که به سن مشخصی برای ورود به مدرسه می‌رسد چطور؟ آیا پیش از ثبت نامش در مدرسه از او اطلاعاتی مقدماتی در زمینه خواندن و نوشتن کلمات را انتظار دارند؟

بدیهی است که اینگونه نیست و کودک از بدو تولد به صورت اکتسابی شروع به آموختن کلمات کرده و به مرور یاد می‌گیرد که چطور منظورش را به دیگران منتقل کند.

تمام ما در هر سنی که باشیم و هر زبانی که بلد باشیم، برای آموختن زبان جدید درست مانند آن کودک تازه متولد در آن خانواده‌ای هستیم که به زبان مدنظر ما برای یادگیری سخن می‌گویند.

البته که داشتن اطلاعات اولیه و مقدماتی در هر شاخه فعالیتی و هر زبانی، راه ما را برای آموزش آن مبحث سرعت می‌بخشد اما در صورت خالی بودن توشه دانشمان نسبت به زبان جدیدی، باز هم حتما می‌توانیم با تلاش و صرف وقت به بهترین شکل ممکن به آن زبان مسلط شویم.

 

 آیا کلاس های آموزش زبان پرتغالی برای یادگیری مفید هستند؟

کلاس‌های زبان معمولا به دلایل زیادی اولین انتخاب برای هر فردی هستند که قصد یادگیری زبان خارجی را دارد. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

 • کلاس‌های زبان توسط یک فرد مسلط به آن زبان رهبری و هدایت می‌شود؛ پس زبان آموز ناخودآگاه در یک برنامه و چارت درسی منظم و مهندسی شده قرار می‌گیرد.
 • کلاس‌های زبان به خصوص در نوع گروهی آن، سبب می‌شوند زبان آموز، ساعاتی از هفته خود را در محیطی که به زبان موردنظرش صحبت می‌شود قرار گیرد و تلاش کند منظور خود را در آن محیط به دیگران منتقل کرده و منظور آن‌ها را دریافت نماید.پ
 • کلاس‌های زبان فرصتی برای انواع پرسش‌ها و پاسخ‌ها پیرامون زبانِ مدنظرِ زبان آموز است.
 • کلاس‌های زبان سبب می‌شوند تا فرد زبان آموز با تماشای افرادی هم جهت و هم هدف با خودش و معاشرت با آن‌ها انگیزه ادامه مسیر یادگیری زبان را در وجود خود تشدید نماید.

 آیا کلاس های زبان پرتغالی برای یادگیری مفید هستند؟

و دلایل بسیار دیگری که احتمالا هریک از ما زمانی در کلاس‌های زبان به عنوان یک تجربه شخصی به آن دست یافته‌ایم.

از این رو می‌توان گفت مزیت‌های حضور یافتن درکلاس‌های آموزش زبان پرتغالی به قدری هستند که اصلا نیازی به بررسی معایب احتمالی آن نباشد.

 

هزینه ی کلاسهای آموزش زبان پرتغالی به چه صورت است؟

معمولا هزینه کلاس‌های زبان‌هایی به جز انگلیسی و سایر زبان‌های رایج در بیشتر کشورهای دنیا، اندکی بالاتر است. به انضمام آنکه زبان پرتغالی یک زبان رسمی اتحادیه اروپاست که متقاضیان یادگیری آن معمولا محصلان یا اشخاص حقوقی هستند که قصد ورود به کشورهایی را دارند که به این زبان صحبت می‌کنند، بنابراین از نظر بیزینسی، آموزشگاه‌های زبان‌های خارجی برای آموزش زبانی مانند پرتغالی با مارکت خاص‌تری مواجه هستند که باید برای آن‌ها به صورت جدی هزینه کنند و حتی در پایان دوره‌ها به آن‌ها مدارک بین‌المللی و کارآمد اهدا کنند.

 

آیا برای تحصیل در پرتغال نیازمند دانستن این زبان هستیم؟ یا زبان انگلیسی کافی است؟

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی به زبان پرتغالی انجام پذیر است، اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجویان می‌توانند انتخاب کنند که واحدهایشان به زبان انگلیسی به آن‌ها تدریس شود که البته اندکی در هزینه دانشگاه تفاوت ایجاد می‌کند.

به علاوه به عنوان یک دانشجوی مقیم کشور پرتغال بخشی از زمان روزمره خود را به زندگی شخصی و شهروندی در این کشور مشغول هستید که بهتر است برای سهولت شرایط زندگیتان زبان پرتغالی بلد باشید.

همچنین در صورتی که پس از اتمام تحصیل قصد ورود به بازار کار، یا ماندن در آن کشور و اخذ اقامت دائم یا پاسپورت پرتغالی داشته باشید، نیازمند تسلط به زبان پرتغالی هستید.

 

آیا یادگیری زبان پرتغالی مفید است؟

جمله معروفی در باب یادگیری وجود داردکه می‌گوید: «هرچیزی که بلد باشی روزی به کارت می‌آید» لذا فارغ از مقوله تحصیل در کشورهای پرتغالی زبان و یا ورود به بازار کار این کشورها، دانستن زبان پرتغالی به عنوان یک زبان رسمی اتحادیه اروپا یک دانش ارزشمند برای افراد محسوب می‌شود و به عنوان یک مهارت سطح زندگی شخصی و کاری او را به اندازه خودش بالا می‌برد.

پس می‌توان گفت، بله! یادگیری زبان پرتغالی مفید است؛ به خصوص در روزگار فعلی که مردم در سطوح مختلف اعم از محصل بودن یا تاجر بودن، در این عصر ارتباطات، به دنبال تحقق رویاهایشان به کشورهای مختلف جهان سفر می‌کنند.

بنابراین شرایط دیگر مانند گذشته نیست که افراد در همان زادگاهشان از دنیا بروند و می‌توان گفت به عبارت دقیق‌تر روزی هرکدامشان در جایی از این کره خاکی نهاده شده است و زبان وسیله ارتباطی تک تک آن‌ها با یکدیگر و طی کردن مسیر تحقق آرزوهایشان است.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.