به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا

هزینه های زندگی مقرون به صرفه در کشورهای مرکزی قاره اروپا

در این مقاله قرار است به بررسی هزینه ­های زندگی در کشورهای مرکزی قاره اروپا بپردازیم و ارزان ترین کشور برای زندگی در اروپا را معرفی کنیم. اگر قصد مهاجرت دارید یا به فکر مهاجرت هستید، با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی به شما ارائه کنیم تا بتوانید کشور مقصد خود را راحت ­تر انتخاب کنید.

چرا همیشه مردم ترجیح می ­دهند به اروپا سفر کنند و کشورهای اروپایی را برای زندگی انتخاب کنند؟ شاید مهم ترین دلیل آن کیفیت زندگی در این قاره است. چه مواردی بر این کیفیت تأثیر می­گذارد؟ آیا ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا هم مانند سایر کشورها باکیفیت است؟ عمده­ ترین عوامل موثر در  این کیفیت؛ امنیت، رفاه عمومی، سلامت، رشد اقتصادی، آزادی فردی و اجتماعی و آب­ و ­هوا و … است. اما بیشتر افرادی که از ایران به سمت اروپا سفر می­ کنند بیشتر به امید امنیت و آسایش و بهبود اوضاع اقتصادی، سختی این سفر و دوری از وطن را به جان می­ خرند. بنابراین احتمالا اولین گزینه برای آن­ ها قیمت و هزینه ­های زندگی در این قاره است که بتوانند زندگی بهتر با رفاه بیشتری برای خود بسازند. اروپای مرکزی، منطقه ­ای در حال رشد و سرزنده است که برای کارآفرینان و مهاجرانی که علاقه­مند به هزینه ­های مقرون به صرفه زندگی در یک شهر پر جنب و جوش فرهنگی و به دنبال ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا هستند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. کشورهای اروپای مرکزی ترکیبی جذاب از فرهنگ­ها، زبان­ها، مردم محلی، مسافران و مهاجران دارند. این کشورها به همان اندازه برای مردمی که می­خواهند هزینه زندگی پایین را تجربه کنند، برای کسانی که به فرهنگ هم علاقه ­مند هستند، بهترین گزینه به حساب می ­آیند.

ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا

کدام کشورها، ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا هستند؟

زندگی در اروپای مرکزی چقدر ارزان یا گران است؟  بیایید مقایسه ­ای بین کشورهایی مانند لهستان، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک در اروپای مرکزی با کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا داشته باشیم تا کاملا برای شما روشن شود چرا این کشورها ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا هستند.

این مقایسه را با اصول اولیه مورد نیاز برای زندگی شروع می­کنیم: قیمت غذا (شامل نان، غلات، سبزیجات، میوه ها، تخم مرغ، روغن و چربی ها، گوشت، ماهی، شیر، پنیر) در لهستان 32٪ پایین تر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است؛ به دنبال آن جمهوری چک (17٪ پایین ­تر) و مجارستان (16٪ پایین ­تر) قرار دارند.

یا به عنوان مثال در مورد توتون و تنباکو، قیمت ­ها در سراسر اروپای مرکزی بسیار کم است؛ به ویژه در مجارستان (31.5٪) ، لهستان (30٪) ، جمهوری چک (26٪) و اسلواکی (25.5٪) پایین ­تر از میانگین اتحادیه اروپا است.

در این مقایسه، در مورد لباس و کفش، خیلی اختلاف قابل توجهی با کشورهای اتحادیه اروپا وجود ندارد و این کشورها کمی گران تر هم هستند. برای نمونه قیمت البسه در مجارستان (12٪) و لهستان (4.4٪)، در جمهوری چک (0.2٪) و اسلواکی (1.7٪) گران تر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است.

اگرچه قیمت ها در سال های اخیر سر به فلک کشیده اند، اما هنوز هم هزینه های مسکن (اجاره خانه، هزینه های تعمیر و نگهداری، تعمیر و نگهداری آب، تأمین آب، برق، قبض های انرژی و غیره) در ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا، فاصله زیادی با بقیه کشورهای اتحادیه اروپا دارد. هزینه های مسکن در لهستان (62.8٪)، همچنین در مجارستان (57.5٪)، اسلواکی (53٪) و چک (37٪) پایین تر از میانگین اتحادیه اروپا است.

در مورد تجهیزات حمل و نقل شخصی (اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه و غیره) ، ارزان ­ترین قیمت در اسلواکی است که 20٪ پایین تر از میانگین اتحادیه اروپا می ­باشد و پس از آن لهستان (17.5٪ پایین تر)، جمهوری چک (15٪ پایین تر) و مجارستان (11٪ پایین تر) قرار دارند. در مورد خدمات حمل و نقل هوایی، ریلی و غیره در ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا، جمهوری چک (47٪) و  لهستان (46٪) پایین ­تر از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و دارای مقرون­ به ­صرفه ­ترین خدمات حمل و نقل هستند و پس از آن، این هزینه­ها در اسلواکی (42٪) و مجارستان (33٪) پایین تر از حد متوسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

ارتباطات (ازجمله خدمات پستی، اتصال به اینترنت، خدمات تلفنی) در ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا چگونه است؟ هزینه­های ارتباطی در لهستان (55٪) در مجارستان (16٪) و اسلواکی (15٪) پایین تر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است.

تفریحات و فرهنگ (ازجمله خدمات فرهنگی و تجهیزات، کتاب، روزنامه ها و غیره) در ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا، به ویژه در لهستان (39٪)، مجارستان ( 37٪ ) و همچنین در جمهوری چک (29٪) و اسلواکی (23٪) پایین تر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است.

این امر در مورد رستوران­ها و هتل ­ها نیز صدق می­کند. از جمله در مجارستان (39٪) و چک (37٪) قیمت­های پایین­ تری وجود دارد. لهستان (25.5٪) و اسلواکی با (23٪) قیمت پایین تر نیز در مقایسه با بقیه کشورهای اتحادیه اروپا قیمت ­های نسبتاً جذابی در آن منطقه دارند.

احتمالا با این مقایسه به راحتی متوجه شده اید چرا این کشورها ارزان­ ترین کشور برای زندگی در اروپا،  لقب گرفته ­اند. از چند کشوری که برای مثال در مقایسه بالا آوردیم که بگذریم اگر بخواهیم ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم کشورهای پرتغال، بلغارستان، یونان، آلبانی، استونی، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، اوکراین، صربستان، اسلوونی، رومانی، جمهوری چک، مجارستان، اسلواکی و لهستان جزو 15 کشور ارزان اروپا هستند که برای اقامت می­توانند بهترین گزینه باشند. برای آشنایی با اقامت در پرتغال به لینک مربوطه مراجعه کنید.

ارزان ترین کشور های اروپا

مزایای زندگی در ارزان ترین کشور های اروپا

اروپا مرکزی با داشتن هیجان انگیزترین و ارزان ترین شهرها، گزینه های زیادی برای کار و زندگی پیش روی شما می گذارد و بهترین مکان به حساب می آید. یکی از چیزهای جالب و جذاب در مورد اروپا این است که شهرها از مکانی به مکان دیگر متفاوت هستند، به معنای واقعی کلمه جایی برای همه وجود دارد.

برای نمونه پراگ در جمهوری چک یکی از ارزان ترین شهرهای اروپا برای زندگی است و بهترین مکان برای شما که به دنبال مکانی ارزان و درعین حال جذاب برای نقل مکان هستید. پراگ یکی از زیباترین مکان های سفر به اروپا است و هزینه های زندگی در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای اروپا بسیار کم است و تعادل کار و زندگی در این کشور به ویژه برای مهاجران از سراسر جهان جذاب است. اگر از پراگ دور شوید، این کشور معاملات بسیار خوبی در مورد املاک و مستغلات و هزینه های زندگی بسیار کم ارائه می دهد.

یا اگر عاشق طبیعت هستید، مونته نگرو ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا و یکی از بهترین مکان ها برای بازنشستگی در جهان است. این ­جا یک ساحل زیبا و شگفت انگیز و یک دهکده کوهستانی خیره کننده دارد. بودجه ماهانه به ازای هر نفر از 700 یورو در ماه، شامل اجاره، غذا، سرگرمی و مراقبت های بهداشتی است.

بلغارستان از نظر ایمنی، مالیات و هزینه های زندگی، رتبه بالایی دارد. علاوه بر این، شهرهای زیبا با فضای دوستانه، غذاهای متفاوت و طبیعت زیبا از دیگر مزایای زندگی در این کشور امن است.

لیسبون پایتخت پرتغال، شهری پرجنب و جوش، رنگارنگ که دارای بهترین سواحل، رودخانه ها و بهترین آب و هوای اروپا است. دلایل زیادی وجود دارد که می توانید به لیسبون بروید؛ یکی از آن ها رشد فرصت های شغلی در این کشور است. برای کسانی که به دنبال خرید خانه هستند، لیسبون در مقایسه با سایر کشورها ارزان است و شما را قادر می سازد زودتر از آنچه تصور می کنید وارد بازار املاک شوید.

ورشو در لهستان شهری که میزبان هنرهای منحصر به فرد اروپایی، تاریخ جذاب و ارزان ترین رستوران ها و موارد دیگر است. در ورشو می توانید زندگی کم هزینه تری داشته باشید. یکی از بهترین چیزها در مورد ورشو این است که شما با مهاجرت به آن، به پایتخت فرهنگ مهاجرت کرده اید.

بخارست رومانی شهری است که با زیبایی طبیعی احاطه شده است. از جاده های طولانی و بادگیر تا قلعه های دلربا. با هزینه های پایین زندگی، اقتصاد در حال رشد و صنعت در حال ظهور فناوری، بخارست در حال تبدیل شدن به بهترین مکان برای مهاجران است؛ زیرا فرصت های شغلی با سرعت قابل توجهی رشد می کنند.

مدارک و شرایط لازم برای مهاجرت به اروپا

از طرق مختلف می توانید به اروپا مهاجرت کنید؛ مانند تحصیل، کار، ازدواج، تولد، سرمایه گذاری و پناهندگی که هرکدام شرایط خاص خود را دارد و مدارک خاصی را بسته به نوع مهاجرت و البته کشوری که قصد اقامت در آن را دارید باید تحویل سفارت دهید. برای اخذ ویزا و اقامت کاری، متقاضیان  چند راه پیش رو دارند؛ یکی دریافت دعوت نامه از طرف کارفرمایان اروپایی است. با دعوت نامه شغلی می توانید اقدام به دریافت ویزای کاری کنید یا باید به دنبال کشورهایی باشید که امکان جستجوی کار به متقاضی را اعطا می کنند.

یکی از راه های دیگر مهاجرت به اروپا، اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری است. نکته مهم در این نوع مهاجرت این است که برخی از روش های سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت دائم در برخی از کشورها نمی شود؛ به عنوان مثال خرید ملک در پرتغال و اسپانیا به عنوان ارزان ­تر­ین کشور برای زندگی در اروپا، شما را به سمت اخذ اقامت دائم اروپا سوق می دهد. درحالی که خرید ملک در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی صرفاً برای آن دسته از افرادی که اقامت آن کشورها را دارند مقدور است.

یکی دیگر از شیوه ها، اخذ ویزا از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت است که شرایط خاص خود را دارد. در مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج فرد متقاضی باید با شخصی که اقامت دائم یا تابعیت اروپا را دارد ازدواج نماید تا بتواند اقامت و تابعیت کشور مدنظر را بگیرد. البته جالب است بدانید بعد از ورود شخص متقاضی از طریق ازدواج، در ابتدا به فرد یک اقامت موقت دو یا سه ساله می دهند که در صورت پایدار بودن ازدواج، تبدیل به اقامت دائم می شود.

سوالات متداول

  1. کم ریسک ­ترین روش مهاجرت کدام است؟

باید بگوییم کم ریسک ­ترین روش، مهاجرت از طریق تحصیل است.

  1. برای مهاجرت از طریق کار، کدام کشور را انتخاب کنیم؟

کشور آلمان بهترین گزینه برای مهاجرت از طریق کار است؛ زیرا ساده­ ترین پروسه اخذ ویزا و اقامت را برای ایرانیان دارد.

  1. بهترین حالت مهاجرت به کشورهای ارزان اروپا برای اخذ اقامت چیست؟

در بعضی از کشورها از جمله پرتغال و یونان، امکان اخذ اقامت از طریق سرمایه­گذاری وجود دارد که خرید ملک، بهترین مسیر برای این سرمایه­گذاری است. جهت مهاجرت به ارزان ­ترین کشور برای زندگی در اروپا، روش ­های کم­ هزینه ­تری هم وجود دارد؛ ازجمله تحصیل و یا ازدواج با یک شهروند اروپایی که جزو ارزان ترین و سریع­ ترین راه­ ها هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.