به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

اطلاعات کلی کشور لهستان

اطلاعات کلی کشور لهستان

نام این کشور در بیشتر زبانهای اروپایی صورتی از پول (Pole) است. در برخی زبانهای اروپای شرقی به آن صورتی از “لخ” یا “له” میگویند. لخ یا له از نام قومی میآید که حدود بیش از یکهزارسال پیش در سرزمین کنونی لهستان زندگی میکردهاند و به لخ (LECH) معروف بودند.

به این کشور به زبان لیتوانیایی Lenkija, به زبان مجاری Lengyelország, به زبان ارمنی Lehastan, و به فارسی لهستان یا لهستان میگویند.

پایتخت لهستان شهر ورشو (Warsaw), با جمعیت بالغ بر 1.716.000 نفری (طبق سرشماری سال 2010) بزرگترین و پرجمعیتترین شهر این کشور محسوب میشود. این کشور دارای قدمت تاریخی است.

مساحت آن 312,685 کیلومتر مربع است که در رده شصت و هشتم کشورهای جهان قرار میگیرد. در سال 1997 جمعیتی بالغ بر 38802000 نفر را دارا بود که بدین ترتیب در رده بیست و نهم کشورهای جهان قرار میگرفت.

از مهمترین شهرهای لهستان میتوان به کراکوف هزار نفر 756, 742 ووچ هزار نفر, وروتسلاو هزار نفر 632, 556 پوزنان هزار نفر, گدانسک 455 هزار نفر, اشچچین و کاتوویتس اشاره کرد.

جنوب لهستان را کوههای کارپات دربر گرفتهاند, رودهای اودر (Oder) و نیسه (Neisse) هم نیز در غرب لهستان جریان دارند, از جمله رودهای مهم لهستان میتوان به, ویستولا (Vistula), وارتا (Warta) و باگ (Bug) اشاره کرد که نقش مهمی در تجارت لهستان ایفا میکنند. بلندترین نقطه لهستان, کوه ریسی (Rysy) با ارتفاع 2499 متر میباشد که در جنوب لهستان و هم مرز با اسلوواکی در میان کوهستان کارپات قرار دارد.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.