به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
زندگی در نیوزلند

اطلاعات کلی کشور نیوزیلند

نیوزلند یکی از کشورهای قاره اقیانوسیه است که مساحتی تقریباً برابر با ژاپن یا بریتانیا دارد و با وجود اینکه کشوری در قاره اقیانوسیه است؛ اما بیشترین جمعیت آن را (حدود 70% از جمعیت) اروپایی تبارها تشکیل داده اند. آنچه درباره نیوزلند جالب است این است که جزو آخرین خشکی هایی است که انسان در آن پا گذاشته و از هیچ سویی به سرزمین های هم جوار خود نزدیک نیست. نزدیک ترین سرزمین به این کشور استرالیا است که 2000 کیلومتر از آن فاصله دارد. در این مقاله می خواهیم همه چیز را درباره نیوزلند و مردم آن با شما در میان بگذاریم تا درباره شرایط تحصیل و زندگی در نیوزلند اطلاعات مفیدی کسب کنید.

جغرافیای نیوزلند

نیوزلند جزیره ای بزرگ در اقیانوس آرام جنوبی است که از نظر جغرافیایی در جنوب غربی این اقیانوس واقع شده و از دو جزیره بزرگ شمالی و جنوبی و چندین جزیره کوچک تشکیل شده است. این جزیره 82 میلیون سال پیش از دیگر خشکی های زمین جدا شد و به دلیل این انزوا، بسیاری از ویژگی های زیست بومی و جانوری ابرقاره باستانی گندوانا را در خود حفظ نموده است. از این رو عجیب ترین و نادرترین جانوران و گیاهان را می توان در این کشور یافت. آب و هوای نیوزلند آب و هوایی اقیانوسی و کوهستانی است؛ به خصوص در بخش های جنوبی این کشور به دلیل وجود کوهستان های متعدد، این آب و هوای کوهستانی بیشتر حس می شود.

کشور نیوزلند جزو مستعمرات انگلستان است و حکومت آن حکومتی پارلمانی است که تحت سلطنت ملکه الیزابت دوم قرار دارد و در قانون این کشور، ملکه لقب رئیس کشور را نیز دارد. مساحت این کشور 268 هزار کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن حدود 5 میلیون نفر است. بنابراین می توان گفت که این کشور از جمله کشورهای کم جمعیت از نظر پراکندگی و چگالی جمعیت است. زبان رسمی نیوزلند انگلیسی و مائوری است و مهم ترین دین در این کشور نیز مسیحیت است. پایتخت این کشور نیز شهر ویلنگتون است که در قسمت جنوب غربی جزیره شمالی آن واقع گردیده و در دنیا نیز به جنوبی ترین پایتخت دنیا مشهور است.

 

نیوزلند در آینه تاریخ

نکته جالب درباره نیوزلند و تاریخ آن این است که تا قرن سیزدهم میلادی کشف نشده بود و هیچ انسانی نیز پا در آن جا نگذاشته بود. این کشور در حدود سال های 1250 تا 1300 میلادی برای نخستین بار توسط پولینزی ها فتح شد و این افراد به عنوان نخستین ساکنان این سرزمین، فرهنگ مائوری را پدید آوردند. حدود 400 سال بعد در سال 1642 دریانوردی هلندی پا به این سرزمین گذاشت و پس از آن بود که توجه اروپاییان به سرزمینی تازه آن سوی اقیانوس جلب شد. مهاجرت اروپاییان به این کشور از قرن نوزدهم آغاز شد که اغلب این مهاجران نیز گروه های پراکنده مذهبی بودند که از انگلستان و اسکاتلند به آن جا سفر می کردند.

نیوزلند در سال 1840 طبق قراردادی که بزرگان این سرزمین با بریتانیا امضا کردند، جزو مستعمرات انگلستان شد و تا اکنون نیز شرایط سیاسی آن به همین منوال باقی مانده است؛ به طوری که مقام اول این کشور ملکه الیزابت دوم است و قوانین این کشور توسط یک پارلمان داخلی وضع و توسط نخست وزیر و فرماندار کل، اجرا می گردد. در حال حاضر 70% از جمعیت نیوزلند را اروپایی ها تشکیل می دهند و 15% از جمعیت را مائوری ها و 15% دیگر را آسیایی ها و دیگر اقوام جهان تشکیل می دهند.

 

 

اقتصاد نیوزلند

واحد پول نیوزلند، دلار نیوزلند است و تولید ناخالص داخل این کشور چیزی حدود 205 میلیارد دلار است که آن را در رتبه 54 کشورهای جهان قرار می دهد. البته این نکته را باید در نظر گرفت که به دلیل جمعیت محدود این کشور، از نظر شاخص توسعه انسانی این کشور در رتبه هفتم جهان قرار دارد و جزو کشورهای توسعه یافته و متمول در دنیا است.

نکته جالب دیگر درباره نیوزلند آن است که این کشور در رتبه نخست سلامت اقتصادی قرار دارد؛ به این معنا که در تمام جهان کمترین حجم فساد اقتصادی در جهان را دارا است. همچنین میانگین درآمد مردم در این کشور باعث می شود سطح کیفی زندگی در نیوزلند، از استاندارد جهانی نیز بالاتر باشد.

مهم ترین صنایع فعال در نیوزلند، صنایع مربوط به کشاورزی و دامپروری است. صنعت لبنیات با سهم 21% از تولید ناخالص داخلی، پر رونق ترین صنعت در این کشور است و صنایع دیگری مانند پشم، گوشت و فراورده های گوشتی، شراب، کتان، تولید چوب از جمله صنایع مهم این کشور هستند. همچنین صنعت استخراج طلا و همچنین توریسم نیز در این کشور، جزو صنایع در حال توسعه و مهم به شمار می روند.

درباره نیوزلند

شهرهای معروف برای زندگی در نیوزلند

نیوزلند از جمله کشورهایی است که تمام تمرکز توسعه خود را بر پایتخت قرار نداده و از این رو، شهرهای توسعه یافته و مهم این کشور کم تعداد نیستند. در اینجا چند شهر مهم این کشور را به ترتیب جمعیت به شما معرفی می کنیم:

 • آوکلند

پر جمعیت ترین شهر در نیوزلند، شهر آوکلند در استانی به همین نام است که حدوداً با احتساب حومه 1.333.000 نفر جمعیت دارد. از این جمعیت، حدود 450 هزار نفر از آنان در منطقه مرکزی شهر زندگی می کنند و همین منطقه نیز مهم ترین بخش شهر از نظر تجاری و اداری است.

 • کرایست چرچ

این شهر بزرگ ترین و مهم ترین شهر جزیره جنوبی نیوزلند است که دومین شهر پرجمعیت این کشور نیز به شمار می آید. این شهر به عنوان یکی از بنادر مهم تجاری این کشور است که به خاطر تعدد پارک ها، مناظر طبیعی و باغچه های خارجی، یکی از سبزترین شهرهای جهان شناخته می شود.

 • ولینگتون

ولینگتون پایتخت سیاسی و محل استقرار پارلمان نیوزلند است که 390 هزار نفر جمعیت، سومین شهر شلوغ این کشور نیز به حساب می آید. این شهر از نظر درآمد شهروندی و سطح میانگین رفاهی در رتبه نخست شهرهای نیوزلند قرار دارد.

 • همیلتون

شهر همیلتون در شمال کشور نیوزلند و در کنار در کنار رودخانه بزرگ وایکاتو واقع شده است و به همین دلیل بیش از هر چیز بخاطر جاذبه های طبیعی خود در جهان شناخته می شود.

 • دنیدن

دنیدن دومین شهر بزرگ در جزیره جنوبی نیوزلند است که به سبب قرارگیری دانشگاه معتبر و بزرگ اتاگو در آن، از نظر عملی و تحصیلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

جاذبه های توریستی نیوزلند

جاذبه های توریستی نیوزلند

کشور نیوزلند کشوری اسرارآمیز از لحاظ گردشگری است که محیط زیست و بافت گیاهی و جانوری بسیار خاصی دارد. در اینجا برخی جاذبه های معروف نیوزلند را با هم بررسی می کنیم:

 • پارک ملی فیوردلند

این پارک ملی با جاذبه های طبیعی بی نظیر و سواحل و قله های دیدنی اش در شمال نیوزلند واقع شده و بزرگ ترین پارک ملی این کشور به شمار می آید.

 • خلیج جزایر نیوزلند

این منطقه متشکل از 144 جزیره ساحلی زیبا با زیست بومی منحصر به فرد است که وال، دلفین، فوک و پنگوئن ها را می توان در سفرهای قایقی آن تماشا کرد.

 • غارهای وایتومو گلوورم

این غارها به خاطر زندگی میلیون ها کرم شب تاب، درخشش خیره کننده ای در شب ها دارند و گردشگران سوار بر قایق می توانند از دل این زیبایی درخشان عبور کنند.

 • دریاچه روتوروآ

این دریاچه شاید عجیب ترین و دیدنی ترین جاذبه نیوزلند باشد که در خلیج پلنتی در جزیره شمالی قرار گرفته و به سبب فعالیت های آتشفشانی، چشمه های متعدد آب گرم، و جوی های گوگرد و فوران های بخار و آب، مناظری زیباتر از یلواستون آمریکا ایجاد می کند.

وضعیت تحصیل در نیوزلند

سوالات متداول

اما بیایید به عنوان بخش پایانی، سه سوال مهم و پرشمار درباره نیوزلند را بررسی کنیم:

 1. کدام شهر این کشور برای زندگی در نیوزلند مناسب تر است؟

بیشترین ایرانیان مهاجر به خاطر موقعیت های عالی کاری در شهر آوکلند زندگی می کنند.

 1. وضعیت تحصیل در نیوزلند چگونه است؟

نیوزلند دارای دانشگاه های متعددی است که برخی از آن ها مانند دانشگاه آتاگو در شهر دنیدن از اعتبار بالای علمی در جهان برخوردار هستند.

 1. هزینه تحصیل و زندگی در نیوزلند چگونه است؟

میزان درآمد و زندگی در نیوزلند، در سطحی متوسط و پایین تر از بهترین کشورهای اروپایی قرار دارد. دانشجویان حین تحصیل اجازه کار پاره وقت را نیز خواهند داشت و شاغلانی که برای کار و زندگی به این کشور سفر کرده اند، در کمترین حالت نیز از نظر درآمدی، سطح حداقلی از رفاه را تجربه خواهند نمود.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.