به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اعزام دانشجو به کانادا

اعزام دانشجو به کانادا و هزینه های لازم در سال 2022

کشور کانادا، با توجه به پیشرفت های اقتصادی و سطح بالای کیفیت زندگی که به خصوص در سال های اخیر، ارائه داده است، مقصدی محبوب برای مهاجرت افراد به طرق مختلف از سراسر دنیا شده است. انواع فعالیت های اقتصادی در این کشور انجام شده و دانشگاه های معتبر در آن وجود دارند. همین امر سبب شده است که مهاجرت های کاری، سرمایه گذاری و مهاجرت تحصیلی، از محبوب ترین روش های رفتن به کشور کانادا برای ایرانیان به حساب آیند. رنک بالا و درجه اعتبار دانشگاه ها در سراسر این کشور، هر ساله دانشجویان فراوانی را از کشور ما ایران به سمت خود می کشاند. به همین دلیل تصمیم داریم تا در این نوشتار روش های اعزام دانشجو به کانادا را بررسی کنیم. پس در ادامه با ما باشید.

 

اعزام دانشجو به کانادا در مقاطع مختلف

برای تحصیل در مقاطع مختلف می توان از دانشگاه های کشور کانادا ویزای تحصیلی گرفت. از ویزای دانش آموزی گرفته تا ویزای مقطع دکترا را می توان از مدارس و دانشگاه های این کشور اخذ کرد. در ادامه توضیحات مختصری در رابطه با سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا خواهیم داد.

 • اعزام دانشجو به کانادا برای مدرک کارشناسی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در مقطع لیسانس، شما به مدرک دیپلم 12 ساله نیاز خواهید داشت. ریز نمرات 3 سال دبیرستان باید ارائه شده و شخص باید مدرک زبان نیز حتماً داشته باشد. (آیلتز حداقل 6) . مدت 20 ساعت در هفته نیز برای دانشجو اجازه کار وجود دارد. طول مدت تحصیل در این مقطع 4 سال است.

 • اعزام دانشجو به کانادا برای مدرک ارشد

اعزام دانشجو به کانادا برای تحصیل در مقطع ارشد با ارائه مدرک 12 ساله دیپلم و همچنین مدرک کارشناسی ممکن می شود. نمره زبان برای تحصیل در این مقطع باید حداقل 6.5 باشد. کار پاره وقت دانشجویی نیز مانند کارشناسی، 20 ساعت در هفته خواهد بود.

 • اعزام دانشجو به کانادا برای مدرک دکترا

نمره زبان برای اخذ پذیرش در این مقطع، 7 است. طول زمان تحصیل نیز در مقطع بسته به دانشگاه و رشته ای که انتخاب می کنید، بین 2 تا 5 سال خواهد بود. امکان کار دانشجویی برای دانشجویان محصل در این مقطع فراهم خواهد بود.

پذیرش تحصیلی برای اعزام دانشجو به کانادا

پذیرش تحصیلی برای اعزام دانشجو به کانادا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا، باید ابتدا تمامی مدارکی که دانشگاه نیاز دارد را برای آن ارسال کنید. شهریه ترم اول را پرداخت کرده و بعد از فرستادن فیش پرداخت برای آن ها، پذیرش شما قطعی می شود. در ادامه مدارکی که جهت اخذ پذیرش لازم است برای شما آورده ایم:

 • ارائه درخواست نامه جهت تحصیل در دانشگاه مزبور
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • فرستادن آخرین مدرک تحصیلی (برای هر مقطع، مدارک مربوط به مقطع قبلی)
 • ارائه چند قطعه عکس پاسپورتی
 • فیش پرداخت شهریه
 • ارائه مدرک زبان با نمره تأیید شده از طرف دانشگاه

اعزام دانشجو به کانادا و ویزای تحصیلی این کشور

شما برای تحصیل در کانادا به اخذ ویزای تحصیلی این کشور احتیاج خواهید داشت. و قطعاً برای اخذ ویزای این کشور باید ابتدا از یکی از دانشگاه های آن پذیرش بگیرید. شما برای اخذ ویزا، باید به سفارت کانادا رفته و مدارکی که آن ها از شما می خواهند را تحویل دهید. این مرحله از حساسیت بالایی برخوردار است که حتماً خوب است از افراد خبره دراین زمینه راهنمایی و مشورت بگیرید. معمول ترین مدارکی که در سفارت به آن ها احتیاج خواهید داشت عبارتند از:

 • به همراه داشتن پذیرش دانشگاه
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس
 • مدارک شناسایی
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه بیمه مسافرتی
 • و همچنین داشتن گواهی پزشکی البته برای برخی از رشته ها

اعزام دانشجو به کانادا و هزینه های لازم

اعزام دانشجو به کانادا و هزینه های لازم

یکی از مهم ترین مباحثی که در انواع مهاجرت های تحصیلی باید در نظر بگیرید، هزینه ای است که تحصیل در آن کشور به خصوص دارد. برای اعزام دانشجو به کانادا نیز همانند تحصیل در دیگر کشورها، آگاهی یافتن نسبت به هزینه تحصیل در کانادا، اهمیت بالایی دارد. البته این هزینه ها می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته ای به رشته ی دیگر کاملاً متفاوت باشد. مقاطع مختلف نیز هزینه هایی متفاوت را در بر می گیرند. برای مثال هزینه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مقادیری کم تر از مقطع لیسانس است. در هر صورت بهترین راه آگاهی از شهریه، مراجعه به وبسایت دانشگاه مربوطه بوده زیرا که هر دانشگاه اطلاعات مخصوص به خود را خواهد داشت.

برترین دانشگاه ها برای اعزام دانشجو به کانادا

اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشوری دیگر هستید، باید بدانید که انتخاب دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه رنک دانشگاه شما بالاتر بوده و از اعتبار بیش تری برخوردار باشد، قطعاً شما بعد از فارغ التحصیلی از آن دانشگاه، آینده ی شغلی بهتری خواهید داشت. همچنین بررسی این موضوع که آیا کشور خودتان آن دانشگاه را قبول دارد یا خیر نیز موضوع پر اهمیتی است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در این قسمت برخی از برترین دانشگاه های کانادا را برای شما بیاوریم:

 • دانشگاه تورونتو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کالگاری
 • دانشگاه بریتش کلمبیا
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه سیمون فارسر

مدت زمان جواب دهی سفارت کانادا

مدت زمان جواب دهی سفارت کانادا

مدت زمان انتظار برای ویزای کشور کانادا بسته به این که درخواست چه نوع ویزایی داده باشید، متفاوت خواهد بود. برای اعزام دانشجو به کانادا و اخذ ویزای تحصیلی، در حدود 40 تا 120 روز زمان می برد که سفارت درخواست شما را پاسخ دهد. البته با توجه به شرایط بیماری کووید، ممکن است این مدت طولانی تر نیز شود. در هر صورت برای هر کس با توجه به پرونده ای که دارد مدت زمان انتظار برای ویزا ممکن است متفاوت باشد.

بورسیه تحصیلی برای اعزام دانشجو به کانادا

با توجه به هزینه های نسبتاً بالایی که تحصیل در کشورهای دیگر می تواند داشته باشد، گرفتن بورسیه تحصیلی می تواند هزینه های شما را به شدت پایین بیاورد. اعزام دانشجو به کانادا و اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع تکمیلی محتمل تر است. به طور کلی گرفتن بورسیه می تواند به شدت رقابتی باشد و رزومه شما باید خیلی قوی بوده تا یکی از انواع بورسیه به شما تعلق گیرد. هر ایالت و یا هر دانشگاه می تواند بورسیه های مربوط به خود را داشته باشد، بنابراین بهترین راه، بررسی وبسایت دانشگاه ها است.

 

آن چه در این جا بدان پرداختیم بررسی راه ها و شرایط موجود برای اعزام دانشجو به کانادا بود. شرایط را بررسی کرده و مدارک لازم را خاطر نشان کردیم. امید است این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد.

 

سؤالات متداول:

آیا می توان بعد از اتمام تحصیل در کانادا مشغول به کار شد؟

شما بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا، به مدت 3 سال فرصت خواهید داشت تا در این کشور کار پیدا کنید. بعد از پیدا کردن کار نیز می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

آیا می توان در کانادا به صورت رایگان تحصیل کرد؟

خیر، پاسخ به این سؤال همواره منفی است. مگر این که شما در مقاطع بالا بتوانید بورسیه تحصیلی کسب کنید که در آن صورت تحصیل شما رایگان یا با هزینه هایی خیلی پایین خواهد بود.

آیا می توان بدون داشتن مدرک زبان برای اعزام دانشجو به کانادا اقدام کرد؟

بله می توان قبل از ورود به دانشگاه به کالج زبان رفت اما این راه اصلاً توصیه نمی شود. زیرا که هم هزینه بردار می شود و هم این که بودن داشتن مدرک زبان، شانس شما برای اخذ ویزا به شدت کاهش پیدا می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.