به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت آمریکا از طریق ازدواج

مهاجرت به آمریکا با ازدواج | اقامت آمریکا از طریق ازدواج

مهاجرت به آمریکا همانند سایر کشورها از مسیرهای متفاوت و در چارچوب قانونی همان کشور امکان پذیر است. اخذ ویزای تحصیلی، اخذ ویزای کاری، اخذ ویزا از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک و همچنین اخذ ویزا و اقامت آمریکا از طریق ازدواج. سیاست مهاجرپذیری در هر کشور بر اساس قوانین و اصول حقوقی مشخصی صورت می گیرد و این قوانین در مورد مهاجرت از طریق ازدواج با یک شخص آمریکایی هم صدق می کند. بنابراین اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج بر اساس روش و مراحل قانونی مشخص شده این کشور میسر خواهد بود. در اینجا مراحل ازدواج در آمریکا و مدارکی که برای این اقدام و دریافت اقامت دائم مورد نیاز است معرفی شده است.

فرهنگ غالب و روش های ازدواج در آمریکا

فرهنگ غالب و روش های ازدواج در آمریکا

اقامت امریکا از طریق ازدواج یکی از روش های رایج و قانونی اخذ تابعیت آمریکا است و آگاهی از مراحل قانونی آن برای اقدام کنندگان ضروری است. در تمامی کشورها برای ازدواج شرایط مشخصی تعیین می کنند و تبعیت از این شرایط برای تمامی افرادی که قصد ازدواج در این کشور را دارند الزامی است. در آمریکا هم قوانین ازدواج در هر ایالت به صورت جداگانه وضع شده و هر ایالت می تواند مراسم ازدواج را طبق قوانین خود برگزار نماید. به عنوان مثال مطابق با قوانین اکثر کشورها، در بیشتر ایالت های آمریکا متقاضیان ازدواج در آمریکا می بایست شرایط سنی حداقل 18 سال را داشته باشند و این محدودیت سنی بخشی از قانون ازدواج در این کشور است.

از طرفی اثبات به پایان رسیدن ازدواج های قبلی و واکسینه شدن در برابر برخی از بیماری ها اجباری است. یکی از موازین فرهنگی در مورد ازدواج در آمریکا این است که زوجین با یکدیگر خویشاوند درجه یک نباشند و این مورد در آمریکا امری نامطلوب خوانده می شود. انجام آزمایشات مورد نیاز همانند آزمایش خون یکی دیگر از مسائل قبل از ازدواج بوده و پس از گذراندن تمامی این مراحل طرفین می توانند برای انجام امور مربوط به ثبت ازدواج و مراسم خود اقدام نمایند.

مراسم ازدواج در آمریکا چگونه است؟

با توجه به اینکه در آمریکا زنان پا به پای مردان به کار کردن مشغول هستند، قبول مسئولیت ازدواج برای آن ها به منزله تعهد به تشکیل یک خانواده و نگهداری از فرزندان در آینده است و همین امر موجب می گردد تا آمار افراد راغب به ازدواج در آمریکا دستخوش تغییراتی باشد. با این وجود اگر در بین طرفین عشق و علاقه ای مبنی بر تشکیل یک خانواده به صورت رسمی وجود داشته باشد، ثبت رسمی و قانونی این رویداد باید بر طبق قوانین محل سکونت خود صورت گیرد. بنابراین پس از اینکه مراحل پیش از ازدواج انجام گرفت، برگزاری مراسم ازدواج در آمریکا به صورت رسمی و قانونی توسط شخصی مانند کشیش یا قاضی و با حضور شاهدان تایید شده برای امضای سند ازدواج صورت می گیرد. شخصی که ازدواج را ثبت می کند برای طی مراحل قانونی نسخه ای از ازدواج را برای دادگاه یا مامور ایالتی ارسال می نماید تا ثبت قانونی ازدواج این افراد صورت گیرد.

 

آیا آمریکایی ها به صورت مذهبی ازدواج می کنند؟

همانگونه که بیان شد در هر یک از ایالت های آمریکا، رسم و رسوم مشخص و مدونی برای ازدواج وجود دارد و پایبندی به قوانین هر ایالت برای برگزاری مراسم ازدواج مدرن یا مذهبی در هر منطقه و ایالت امری ضروری است. در برخی از مناطق بومی آمریکا، مراسم ازدواج به صورت مذهبی و بر طبق آداب و رسوم اعتقادی همان منطقه توسط کشیش انجام می شود و در صورتی که طرفین ازدواج مایل به برگزاری مراسم ازدواج خود به صورت مدرن باشند باز هم نظارت یک مقام قانونی برای ثبت ازدواج الزامی است.

مدارک لازم برای ازدواج در آمریکا برای اقامت آمریکا از طریق ازدواج

افرادی که تصمیم به اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج گرفته اند قطعا مطلع هستند که برای این نوع اقامت دو نوع ویزا وجود دارد: ویزای نامزدی و ویزای ازدواج.

ویزای نامزدی یا k1 نوعی ویزای غیر مهاجرتی و به صورت موقت است. این ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد نامزدی و پس از آن ازدواج با یک شهروند آمریکای را دارد. مدت زمان اعتبار این ویزا قابل تمدید نخواهد بود و افرادی که قصد گرفتن ویزای نامزدی را دارند باید از دو سال قبل با یکدیگر ملاقات داشته باشند و مراحل مرسوم آشنایی قبل از ازدواج را گذرانده باشند. برای دریافت این نوع ویزا می بایست:

فرم I-129F توسط نامزد آمریکایی تکمیل گردد، فرم G-325 توسط هر دو نفر پر شود، تحویل مدارکی همانند گواهی تولد هر دو نفر، گواهی طلاق (در صورت موجود بودن) ، کپی گذرنامه دو نفر، ارائه مدارکی دال بر ملاقات حضوری در دو سال گذشته و ارتباط اجتماعی با یکدیگر در طول مدت آشنایی و سایر مدارک قانونی همانند عکس متقاضی، گواهی سلامت پزشکی و پرداخت مبالغ مشخص شده است.

نکته مهم در مورد ویزای نامزدی این است که از زمان اخذ ویزای نامزدی 90 روز فرصت خواهید داشت تا مدارک لازم برای امور حقوقی و مراسم ازدواج خود را فراهم نمایید، در غیر این صورت پس از پایان مدت زمان ویزای نامزدی، مجبور به ترک آمریکا هستید. اگر شخص متقاضی ویزای k1 صاحب فرزند مجرد و زیر 21 سال باشد می تواند برای او درخواست ویزای k2 نماید. شخصی که با دریافت ویزای k1 وارد آمریکا می شود پس از گذراندن مراحل رسمی ازدواج می تواند درخواست گرین کارت نماید و سپس برای دریافت اقامت دائمی و ویزای ازدواج اقدام کند.

آیا می توان از طریق ازدواج در آمریکا اقامت دائم گرفت؟

آیا می توان از طریق ازدواج در آمریکا اقامت دائم گرفت؟

ازدواج با یک شهروند آمریکایی منجر به دریافت گرین کارت موقتی می شود. با گذشت دو سال از گرین کارت موقت و اثبات اعتبار ازدواج رسمی خود، می توان برای دریافت اقامت دائم اقدام نمود. اجازه اقامت دائم برای متقاضی در صورتی صادر خواهد شد که کلیه مراحل قانونی ازدواج خود را طی کرده باشند و سپس با ارائه مدارک تعیین شده به NVC یا مرکز ویزاهای بین المللی آمریکا و پرداخت مبلغ مقرر به تکمیل پرونده خود پرداخته تا پس از یک جلسه مصاحبه گرین کارت در سفارت آمریکا و گذراندن مدت زمانی مقرر، اقامت دائم برای شخص متقاضی صادر گردد.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

دریافت اقامت آمریکا از طریق ازدواج یکی از روش‌های اخذ تابعیت آمریکا بوده و یکی از طرفین ازدواج باید سیتیزن آمریکا باشد تا بتواند جهت دریافت این نوع اقامت برای همسر خود اقدام نماید. با توجه به قوانین آمریکا ابتدا ویزای نامزدی برای شخص متقاضی صادر می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن مدت زمان مقرر و برگزاری مراسم ازدواج، می‌توان برای دریافت ویزای ازدواج و اقامت دائم، مراحل قانونی را سپری کرد.

سوالات متداول
  1. برای دریافت ویزای نامزدی چه شرایطی مورد نیاز است؟

داشتن حداقل سن قانونی، شهروند آمریکا بودن یکی از طرفین ازدواج، ارائه اسناد مربوط به پایان ازدواج های قبلی، تکمیل فرم های مرتبط با ویزای نامزدی و ارائه مدارک شناسایی مورد نیاز طرفین.

  1. آیا مراسم و قوانین ازدواج در همه جای آمریکا یکسان است؟

خیر! در هر یک از ایالت های آمریکا قوانین و رسوم مربوط به ازدواج مختص همان ایالت بوده و مراسم ازدواج می بایست طبق قوانین ایالت مورد نظر برای اقامت صورت بگیرد.

  1. مدت اعتبار ویزای نامزدی چقدر است؟

شخص متقاضی دریافت اقامت آمریکا از طریق ازدواج، پس از دریافت ویزای نامزدی، 90 روز فرصت خواهد داشت تا مراحل قانونی و رسمی ازدواج را فراهم نموده و به ثبت مراسم ازدواج خود بپردازد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.