به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت آمریکا از طریق خرید خانه

خرید ملک در آمریکا | اقامت آمریکا از طریق خرید خانه

اقامت آمریکا از طریق خرید خانه یکی از مواردی است که افراد پرشماری درباره آن سوال می کنند و می خواهند بدانند در چه شرایطی می توانند از طریق خرید ملک، رویای مهاجرت به آمریکا را محقق کنند. در این مقاله به شرایط خرید ملک و مزایا و معایب آن برای اتباع خارجی پرداخته می شود؛ اما شاید پیش از آن بهتر باشد درباره نظام اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر آمریکا قدری بیشتر بدانیم.

 

وضعیت اقتصادی و اجتماعی آمریکا

آمریکا کشوری است که از نظر اقتصادی دارای ثبات بسیار بالایی است. بیشترین نرخ تولید ناخالص ملی در جهان را دارد و بخصوص در چند سال اخیر توانست از نظر رشد و توسعه صادرات و کاهش نرخ بیکاری نیز، بسیاری از مشکلات خود را حل کند. با این حال این کشور از نظر سیاسی و اجتماعی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و بسیاری از مردم، از اختلافات طبقاتی بین اقشار مختلف و فاصله های اجتماعی که در این کشور وجود دارد، رضایت ندارند. موضوع اقامت آمریکا از طریق تمکن مالی یا هر روش دیگری شاید برای بسیاری از ایرانیان آرزو باشد؛ اما باید این را از پیش بدانید که به دلیل وجود اختلافات سیاسی بین دو کشور، دولت آمریکا (مگر در موارد خاص) روی چندان خوشی به مهاجران ایرانی نشان نمی دهد و در چند سال گذشته محدودیت های بسیاری را برای مهاجران ایرانی ایجاد نموده است.

از نظر رفتارهای نژاد پرستانه، کشور آمریکا با همسایه شمالی خود کانادا قابل مقایسه نیست. از آنجایی که اغلب جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می دهند، رفتارهای فاشیستی بسیار به ندرت دیده می شود؛ در حالی که در آمریکا حتی شهروندان رسمی این کشور نیز از رفتار ناخوشایندی که با رنگین پوست ها اتفاق می افتد، گلایه دارند. با تمام این اوصاف اما هنوز هم آمریکا کشوری است که از حیث شرایط اقتصادی، وضعیت ایده آلی دارد و طبیعی است که تمایل مردم به اخذ اقامت آمریکا از طریق خرید خانه، روزافزون باشد. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

خرید ملک و اخذ اقامت آمریکا از طریق خرید خانه

خرید ملک و اخذ اقامت آمریکا از طریق خرید خانه

خرید خانه در آمریکا دارای محدودیت های تابعیتی نیست و هر کسی با داشتن یک ویزای توریستی و سفر به این کشور می تواند صاحب خانه شود. اما اینکه از طریق خرید خانه در آمریکا بتوانید اقامت دائم آن کشور را اخذ کنید، این امکان وجود ندارد. خرید خانه در آمریکا اگرچه یک گزینه سرمایه گذاری در این کشور است؛ اما این موضوع هیچ گونه مزیتی برای مهاجرت به این کشور و دریافت پاسپورت آن محسوب نمی شود. شما برای مهاجرت به آمریکا راه های دیگری پیش رو خواهید داشت که ممکن است برای شما مناسب تر و در دسترس تر باشد.

البته صاحب خانه بودن از نظر اخذ ویزای اقامت موقت یک مزیت محسوب می شود و دارندگان خانه در آمریکا به راحتی می توانند ویزاهای یک، دو یا چند ماهه برای سفر به این کشور اخذ کنند؛ اما همانطور که گفتیم، این موضوع تاثیری در گرفتن پاسپورت آمریکا ندارد.

افرادی که قصد خرید ملک در آمریکا را دارند، با در اختیار داشتن پاسپورت، کارت شناسایی، شماره شناسایی مالیاتی آمریکا و ویزا، می توانند برای خرید خانه اقدام کنند. این اقدامات در صورتی که قصد استفاده از تسهیلات خرید مسکن را داشته باشید، چیزی حدود 20 الی 35 روز به طول خواهد انجامید و اگر بخواهید به صورت نقدی اقدام به این کار کنید، تمام فرایند شما طی 7 الی 10 روز طی خواهد شد.

مراحل خرید خانه در آمریکا

مراحل خرید خانه در آمریکا

خرید ملک در آمریکا ممکن است پروسه ای کوتاه مدت برای شما نباشد؛ چرا که ضمن یافتن خانه مناسب، فرایند اخذ وام و سایر مراحل اداری مربوط به اتباع خارجی نیز نیاز به طی شدن دارد. البته برای این کار نیاز به حضور الزامی شما نیست و نماینده قانونی شما با داشتن یک وکالت نامه از سوی شما می تواند تمامی این امور را به جای شما انجام دهد. با این حال مراحل زیر برای خرید خانه با تسهیلات بانکی باید طی شوند:

  • پیش تاییدیه تسهیلات مسکن

شما پیش از انتخاب خانه مورد نظر باید بدانید که با توجه به شرایط مالی که دارید، تا چه میزان می توانید تسهیلات مسکن دریافت کنید. برای یافتن پاسخ شما باید مدارک حقوقی، فرم W-2 و صورت حساب بانکی خود را که دارای تاییدیه های لازم هستند، به موسسات مالی مختلف ارائه دهید تا در پاسخ، حداقل و حداکثر مبلغ وامی که می توانید از آن ها بگیرید را به شما اعلام کنند. البته بهتر است هیچ وقت بر روی عدد حداکثری ارائه شده اتکا نکنید؛ چون این پیش تاییدیه، در موسسه مذکور هیچ تعهدی برای پرداخت وام به شما ایجاد نخواهد کرد و ممکن است در عمل، مبلغی کمتر از حداکثر عدد پیشنهادی به شما وام بدهند.

  • جستجوی مسکن و مشورت با مشاوراملاک

پس از به دست آوردن مبلغ احتمالی وامی که به شما تعلق می گیرد و برآورد مالی کلی، پروسه جستجوی خانه و مشورت با شرکت های مستغلات شروع می شود. شما باید از طریق وب سایت های تخصصی مربوطه، در جستجوی خانه مورد نظر خود باشید و پیرامون آن با متخصصین و مشاورین نیز مشورت بگیرید.

  • پیشنهاد قیمت و مذاکره

علاوه بر قیمت اعلام شده از سوی فروشنده، شما نیز می توانید از طریق یک موسسه ملکی پس از انتخاب خانه مورد نظر، قیمت پیشنهادی خود را ارائه دهید و فرایند مذاکره را به همان موسسه ملکی بسپارید.

  • عقد پیش نویس قرارداد و اقدام برای اخذ وام

پس از عقد قرارداد پیش نویس، پیش پرداخت نقدی شما به فروشنده پرداخت می شود و سپس باید با ارائه مشخصات خانه اقدام به گرفتن وام خود کنید. در این حین است که موسسه مالی وام دهنده خانه خریداری شده را از نظر فنی و فیزیکی مورد بررسی قرار می دهد و وام شما را به فروشنده پرداخت می کند و قرارداد شما در همین جا نهایی می شود. به این صورت فرایند خرید خانه در آمریکا به اتمام می رسد و سپس فرایند پرداخت اقساط شما آغاز می شود.

ملاحظات ضروری برای خرید خانه در آمریکا

حال که موضوع اقامت آمریکا از طریق خرید خانه را مورد بررسی قرار دادیم، نکته دیگری وجود دارد که باید به آن بپردازیم. اگر به منظور سرمایه گذاری قصد خرید خانه در آمریکا را دارید، باید به این نکته واقف باشید که خرید ملک در آمریکا یک سرمایه گذاری خوب و سودآور محسوب نمی شود. داشتن ملک در آمریکا اگرچه یک دارایی ایمن از نظر ارزشی محسوب می شود و به اخذ اقامت آمریکا از طریق تمکن مالی کمک می کند، اما سرمایه گذاری سودآوری محسوب نمی شود و به ندرت پیش می آید که آمریکایی ها برای سرمایه گذاری، اقدام به خرید ملک کنند.

دلیل این موضوع آن است که آمریکا سال ها است که دوره طلایی مسکن در دهه 80 میلادی گذشته و امروزه قیمت ملک در این کشور، به ثباتی قابل توجه رسیده است. به طور متوسط در شهرهای بزرگ آمریکا طی 5 سال گذشته تنها 7% رشد قیمت ملک گزارش شده است که این موضوع نشان از این دارد که خرید خانه به قصد سرمایه گذاری، سرمایه گذاری پر سودی محسوب نمی شود.

ملاحظات ضروری برای خرید خانه در آمریکا

سوالات متداول

  1. آیا غیر شهروندان می توانند در امریکا صاحب خانه شوند؟

آمریکا برای خرید خانه بین اتباع مختلف محدودیتی قائل نیست و همگی می توانند با داشتن یک ویزای توریستی، اقدام به خرید خانه در این کشور نمایند.

  1. فرایند خرید خانه در آمریکا چقدر زمان لازم دارد؟

برای این کار اگر به صورت نقدی اقدام کنید، بین یک هفته تا 10 روز و اگر قصد دریافت تسهیلات مسکن را داشته باشید، بین 20 تا 35 روز زمان خواهد برد.

  1. اقامت آمریکا از طریق خرید خانه امکان پذیر است؟

خانه دار شدن در این کشور تنها می‌تواند شما را یک گام به سوی اقامت آمریکا از طریق تمکن مالی نزدیک کند. اما از نظر مزیت اقامتی، فاقد مزایا است. همچنین داشتن خانه در این کشور باعث می‌شود ویزاهای توریستی اقامتی با مدتی طولانی‌تر به شما داده شود؛ اما در نهایت خانه داشتن در این کشور، ارتباطی با مهاجرت به آن نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.