به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت اتریش از طریق خرید خانه

نحوه ی دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه | شرایط اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک

در این مقاله قصد داریم صحت دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه را مورد بررسی قرار دهیم و شرایط لازم جهت دریافت اقامت این کشور را برشماریم. بدیهی است که به مراحل مورد نیاز خرید ملک در اتریش و هزینه های آن نیز اشاره خواهیم نمود.

زندگی در اتریش چگونه است؟

در راستای آشنایی با امکان دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه به بررسی معیارهای رفاه در این کشور خواهیم پرداخت. این معیار در کشور اتریش در سطح بالایی ارزیابی می شود. از نظر درآمد، مشاغل، مسکن، وضعیت سلامتی، رفاه عمومی، امنیت شخصی، ارتباط اجتماعی، کیفیت محیط زندگی و تحصیلات جایگاه بالاتر از متوسط را به خود اختصاص داده است که البته از نظر کار، زندگی و مشارکت مدنی کمی کمتر از حد متوسط قرار می گیرد.

میانگین درآمد هر فرد اتریشی (شکاف طبقاتی) : گرچه پول عامل خوشبختی نیست، اما معیار بسیار مهمی برای دستیابی به استانداردهای بالای زندگی به شمار می رود. در اتریش متوسط درآمد خالص قابل تنظیم برای هر نفر 541/33 دلار در سال برآورد می شود که کمی کمتر از میانگین برآوردی توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) است. البته در این بین نیز تفاوتی میان ثروتمندترین و فقیرترین افراد آن وجود دارد به این ترتیب که 20 درصد بالای جمعیت حدود چهار برابر 20 درصد قشر ضعیف درآمد کسب می کنند.

اشتغال در اتریش: طبق آمار 72 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در اتریش دارای شغل با حقوق هستند که بالاتر از متوسط آمار ​​اشتغال پیشنهادی توسط سازمان OECD است که رقمی بالغ بر 68 درصد است. در حدود 76 درصد از مردان به شغل با حقوق می پردازند، در مقایسه این رقم برای زنان معادل 68 درصد است. در اتریش، تقریباً 7 درصد از شاغلان به کارهایی با ساعات بسیار طولانی می پردازند، که این مقدار کمتر از میانگین OECD یعنی میزان 11 درصد است.

تحصیلات در اتریش: از ملزومات یافتن شغل ایده آل، داشتن تحصیلات و مهارت عنوان می شود. در اتریش، 85 درصد بزرگسالان 25 تا 64 ساله تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده اند که بیش از میانگین 78٪ OECD است. از نظر کیفیت آموزش نیز بالاتر از استانداردهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه قرار می گیرد.

رضایت از زندگی در اتریش: به طور کلی اتریشی ها نسبت به برآوردهای جهانی از زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

 

اجاره خانه یا آپارتمان در اتریش

پیش از بررسی شرایط اقامت اتریش از طریق خرید خانه بدیهی است که به بررسی هزینه های زندگی و ملک در اتریش بپرداریم. در این کشور نیز هزینه ها از شهری به شهر دیگر متفاوت است و در زمینه خرید ملک گران به نظر می رسد. یعنی میزان پول نسبت به فضای دریافتی برای سکونت ممکن است از ایالات متحده آمریکا گران تر باشد. هزینه های مسکن در اتریش در حدود 10 درصد ارزان تر از کشور همسایه یعنی آلمان برآورد می شود. به عنوان مثال در وین متوسط قیمت املاک و مستغلات به دلیل روند نوسازی آپارتمان های قدیمی در این چندساله با نرخ صعودی همراه بوده است. اگر به دنبال منزلی باشکوه هستید، وین گزینه ای فوق العاده است. برای خرید یک خانه رویایی مبلغی بالغ بر یک میلیون یورو را باید به آن اختصاص دهید. در کشور اتریش سیاست گذاران بر این باور هستند که یافتن مسکن مناسب و مقرون به صرفه، حق طبیعی هر فردی است. با درآمد بالغ بر 225/53 یورو و حداقل پنج سال اقامت در اتریش می توان برای دریافت یارانه از آپارتمان های شهری عمومی، درخواستی ارایه داد. مقررات اجاره نیز به این صورت است که خانوارها 21 درصد درآمد خود را صرف خرید مسکن در اتریش می کنند.

دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه و برآورد میانگین اجاره

دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه و برآورد میانگین اجاره

متوسط اجاره با احتساب هزینه های جاری مبلغی بالغ بر 530 یورو در هر ماه برای هر ملک و 8 یورو در هر مترمربع فضای زندگی محاسبه می شود. البته متوسط اجاره ملی در هر ماه 390 یورو برآورد می شود. حداقل اجاره در کارینتیا معادل با 310 یورو و بیشترین میزان آن 500 یورو در ورارلبرگ برآورد می شود.

خرید ملک به عنوان یک فرد خارجی

اینکه خرید ملک در این کشور سخت یا آسان برآورد شود به این موضوع بستگی دارد که آیا فرد اهل کشوری در حوزه اتحادیه اروپاست یا خیر. خرید ملک برای اعضای این اتحادیه در اتریش آسان تر از افرادی خارج از این حوزه تعریف شده است. برای اتباع کشورهای دیگر، خارج از حوزه اروپا قبل از خرید ملک ممکن است دریافت مجوز ویژه از سازمان انتقال زمین درخواست شود. استان های مختلف در اتریش قوانین مختلفی در این زمینه دارند. توجه داشته باشید دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه امکان پذیر نیست. حتی برای دریافت ویزا هم خرید خانه کافی نیست.

مراحل خرید خانه در اتریش

خرید خانه در این کشور اروپایی احتیاج به سرمایه زیادی دارد. اما اگر شرایط خرید آن برای فردی مهیاست، روال رسمی انجام آن به صورت زیر است:

ارائه پیشنهاد رسمی: پس از یافتن ملک مورد نظر اولین اقدام ارایه پیشنهاد رسمی به صورت کتبی از طریق بنگاه مشاور املاک است. این بنگاه ها به متقاضیان کمک می کنند که خانه ایده آل خود را طبق قوانین محلی معامله نمایند.

برآورد هزینه: در این لیست هزینه های حقوقی، مالیات انتقال ملک، وظیفه ثبت، حق الزحمه اسناد رسمی و هزینه های مشاوره خریدار و فروشنده که هر کدام متعهد به پرداخت نیمی از آن هستند، مشخص می شود.

قرارداد فروش: پس از دریافت موافقت فروشنده با پیشنهاد خریدار، یک قرارداد خرید یا فروش باید توسط یک وکیل اتریشی تهیه و تنظیم شود.

سپرده: به محض امضای قرارداد توسط طرفین، خریدار موظف است تا 10 درصد قیمت خرید را به عنوان ودیعه پرداخت نماید. این مبلغ تا زمانی که فروش ملک به اتمام نرسد، در یک حساب امن قرار می گیرد.

ثبت مالکیت: پس از نهایی نمودن پروسه فروش، وکیل روند ثبت انتقال مالکیت را به انجام می رساند. هزینه انتقال و ثبت نام آن که تقریباً معادل 4.5 درصد ارزش ملک برآورد می شود نیز باید پرداخت گردد. روند ثبت نیز بین 9 تا 32 روز زمان می برد.

 

دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه

اتریش برخلاف سایر کشورهای اروپایی مانند مالت، پرتغال و یا اسپانیا ویزای طلایی برای سرمایه گذاری منفعل ارائه نمی دهد. یعنی تنها با خرید اوراق قرضه دولتی یا املاک و مستغلات که حداقل ارتباط با کشور مقصد را ایجاد و امکان سفر آزادانه در منطقه شینگن را برای فرد فراهم می کند تا در نهایت به اقامت دائم و دریافت تابعیت منجر شود، نمی توان اقامت اتریش را دریافت نمود.

اما در عوضِ دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه، متقاضیان خارجی می توانند از طریق سرمایه گذاری و حضور فعال در اقتصاد این کشور اقدام کنند. البته مبلغ این سرمایه گذاری باید میزان قابل توجهی باشد که به اقتصاد کشور اتریش کمک کند و منجر به ایجاد شغل شود. برای این منظور تزریق مستقیم به مشاغل یا پرداخت مبلغ 3 میلیون یورو به عنوان کمک هزینه به صندوق توسعه دولتی یا سرمایه گذاری حداقل 10 میلیون یورو توصیه می گردد.

همان طور که اشاره شد دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه امکان پذیر نیست؛ اما می توان از طریق سرمایه گذاری هدفمند اقدام نمود. گرچه خرید ملک در این کشور جزء امن ترین روش های سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود و سود قابل قبولی هم دارد اما منجر به دریافت اقامت اتریش نمی شود. سرمایه گذاری در این بخش به ارائه برنامه (بیزینس پلن) نیاز دارد. البته قبل از آن باید آشنایی کاملی با قواعد سیاسی و مخاطره های موجود در این زمینه کسب نمود.

دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه

در این مقاله با سطح زندگی مردم در کشور اتریش آشنا شدیم و در ادامه به مراحل یافتن و خرید قانونی ملک در آن توسط افرادی خارج از اتحادیه اروپا پرداختیم. در ضمن صحت دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه را نیز بررسی نمودیم و به این نکته پرداختیم که این کشور حوزه شینگن قوانین سختگیرانه تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی از جمله مالت، پرتغال و … در زمینه اعطای حق شهروندی تنها از طریق خرید ملک را داراست.

 

سؤالات متداول

  1. چگونه می توان اقامت دائم اتریش را دریافت نمود؟

از آنجایی که دریافت اقامت اتریش از طریق خرید خانه میسر نیست. داشتن شرایط زیر برای دریافت اقامت دایم اتریش ضروری است:

  • دارا بودن شرایط عمومی برای صدور مجوزهای اقامت
  • دارا بودن درآمد شخصی ثابت و دستیابی به وسایل کافی معیشت بدون دریافت کمک های رفاهی مقامات محلی
  • پوشش بیمه سلامت
  • اقامت کافی
  1. هزینه ساخت خانه در اتریش چقدر برآورد می شود؟

با وجود اینکه اقامت اتریش از طریق خرید خانه صورت نمی پذیرد، اما به طور متوسط در حال حاضر یک خانه 123 مترمربعی 359 هزار یورو هزینه دارد. قیمت های ملک های نوساز در شش سال گذشته در شهرهای استریا، بورگنلند و اتریش سفلی بیشترین میزان افزایش را تجربه نموده است.

  1. آیا تابعیت دوگانه در اتریش مجاز است؟

افرادی که اقامت اتریش را دارند در شرایط خاصی می توانند چنین اجازه ای دریافت کنند. در غیر این صورت هر کسی که داوطلبانه تابعیت کشور دیگری را درخواست کند، تابعیت اتریش را از دست خواهد داد.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.