به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اگر خواهان دستیابی به اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هستید و نمی دانید چه مراحلی را باید پشت سر بگذارید یا به چه مدارکی برای دستیابی به این اقامت نیازمند هستید، قطعا این مقاله مناسب شما است. در این مقاله با روش‌های مختلف گرفتن اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی و بدون هیچگونه سرمایه گذاری در این کشور آشنا می‌شویم.

اگر به دنبال دریافت اقامت دائم اسپانیا هستید باید گفت این روش یکی از بهترین روش‌ها از طریق خودحمایتی برای دریافت اقامت اسپانیا است. شما از طریق دریافت این اقامت می توانید از آب و هوای خوب و معتدل، مناطق زیبا و چشم نواز اسپانیا،  شهریه رایگان تحصیل در این کشور، دریافت ویزای شینگن و سفر به کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار شوید. در ادامه شما را با مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی آشنا می کنیم.

شرایط زندگی در کشور اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی نسبتاً پایین است، این بدان معنا است که مهاجران می توانند به راحتی و بدون پرداخت هزینه‌های گزاف در این کشور زندگی کنند. اسپانیا یک مقصد بسیار محبوب برای مهاجران ایرانی است. موقعیت عالی این کشور و نزدیکی آن به دریای مدیترانه، فرهنگ آرام و غنی و هزینه کم زندگی از جمله عوامل فوق العاده جذاب این کشور هستند. اگرچه اسپانیا در دوره‌ای شرایط سخت و بد اقتصادی را می گذاراند، اما اقتصاد این کشور پس از سال 2015 رو به بهبود پیش رفت و اکنون سطح زندگی مردم این کشور با حقوق دریافتی آن‌ها متعادل است.

این کشور از نظر تعادل بین سبک زندگی، مسکن، بهداشت، امنیت و… بالاتر از حد متوسط ​​است، اما هنوز از لحاظ درآمد، شغل، تحصیلات و کیفیت زندگی،  قابلیت ارتقا دارد که همگی این عوامل در کنار هم می توانند همچون آغوشی باز برای یک مهاجر ایرانی عمل کنند. با اینکه هزینه زندگی در این کشور پایین است و موقعیت‌های فراوانی برای شغل و کار یک مهاجر وجود دارد، اما در این کشور میزان حقوق دریافتی پایین است. البته باتوجه به سیاست‌هایی که این کشور در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی پیش بینی کرده است، در چند سال آتی تعادل بین حقوق و تورم ایجاد می‌شود.

بعضی از خدمات شهری اسپانیا در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا از قیمت مناسبی برخوردار هستند، با این حال، هزینه برق و گاز طبیعی در این کشور بالاترین قیمت را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. حمل و نقل عمومی گسترده در بیشتر شهرهای اسپانیا وجود دارد که شامل اتوبوس، مترو و تاکسی با قیمت‌های مقرون به صرفه هستند. البته، هزینه کرایه تاکسی از شهری به شهر دیگر متغیر است و الزاما شهرهای بزرگ از شهرهای کوچک گران‌تر نیستند.

اگر بخواهیم درباره اسپانیا و راجع به هزینه غذا صحبت کنیم، باید گفت شما می توانید مواد غذایی تازه همچون شیر، تخم مرغ و غیره را با قیمت‌های ارزان خریداری کنید. صدالبته، خوردن وعده غذایی در رستوران هم گران نیست. مهاجران خارجی می توانند بدون پرداخت هزینه شهریه، کودکان خود را به مدارس دولتی اسپانیایی بفرستند. شرایط خوب تحصیلی و هزینه‌های پایین در این کشور باعث مهاجرت بسیاری از دانشجویان ایرانی به اسپانیا شده است.

تمکن مالی در اسپانیا

شرایط لازم و مدارک ضروری برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اگر خواهان دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هستید، بد نیست در ابتدا شما را با انواع اقامت در اسپانیا آشنا کنیم:

 • اقامت کوتاه مدت
 • اقامت طولانی مدت
 • اقامت دائم

شما می توانید هر کدام از این اقامت ها را براساس شرایط خود به دست آورید. دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی جزو دسته اقامت‌های طولانی مدت قرار دارد که پس از گذشت 5 سال می توانید آن را به اقامت دائم تبدیل کنید. از جمله شرایط لازم و ضروری برای دریافت اقامت این کشور اروپایی از طریق تمکن مالی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • در ابتدای امر ضروری است، شما به کشور مقصد ثابت کنید که از توان مالی بالایی برخوردار هستید و می‌توانید از خود و اعضای خانواده تان (همسر و کودکان زیر سن 18 سال) حمایت مالی کنید. به همین منظور ضروری است مدارکی برای اثبات درآمد ماهیانه خود ارائه کنید. با توجه به قوانین کشور اسپانیا در مورد دریافت اقامت از طریق تمکن مالی باید گفت 2500 یورو برای خودتان، 500 یورو برای فرزندان زیر 18 سال و در نهایت 1000 یورو برای همسرتان در ماه نیاز است. یعنی اگر خانواده 4 نفره بخواهند این اقامت را به دست آورند و دو فرزند 5 ساله و 18 ساله داشته باشند، ضروری است 500 یورو برای فرزند 5 ساله، 500 یورو برای فرزند 18 ساله و 1000 یورو برای همسر و 2500 یورو برای خود فرد داشته باشد؛ یعنی ضروری است درآمد ماهانه شما معادل 4500 یورو باشد و باید مدارک آن را به سفارت اسپانیا ارائه دهید.

شما می توانید درآمدهای ماهیانه خود را از طریق یک/یا مجموع روش‌های زیر به دست آورید:

 • درآمد حاصل از اجاره ملک (مغازه، خانه و..)
 • درآمد حاصله از سود حساب بانکی
 • درآمد حاصل از حقوق بازنشستگی
 • درآمد حاصله از کسب و کارهای شخصی
 • درآمد حاصله از بازار بورس و اوراق بهادار
 • حساب بانکی که حداقل معادل درآمد یک سال سرپرست خانوار و 6500 یورو برای هر یک از اعضای خانواده در آن موجود باشد.

پس از اثبات توان مالی خود، باید تمامی مدارک ارائه شده فوق را به انگلیسی ترجمه کرده و به همراه مدرک عدم سابقه کیفری هر کشوری که در حال حاضر در آنجا زندگی می کنید، به سفارت اسپانیا بفرستید و منتظر پاسخ سفارت بمانید؛ معمولا این پروسه بین 5 تا 6 ماه زمان می برد.

به یاد داشته باشید برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هیچگونه نیازی به سرمایه گذاری در کشور اسپانیا ندارید و این اقامت برای افرادی که از توان مالی بالایی برخوردار هستند، مناسب است. پس اگر خواهان دریافت اقامت اسپانیا از طریق روش آسانی هستید و وضع مالی خوبی دارید، این روش را حتما امتحان کنید.

خرید خانه در اسپانیا

مراحل دریافت اقامت از طریق تمکن مالی چیست؟

شما عزیزان برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باید به سفارت اسپانیا در کشور ایران یا هر کشوری که در آن قرار دارید مراجعه کنید و پس از ارائه مدارک ترجمه شده خود به سفارت، درخواست خود برای دریافت این نوع اقامت را ثبت نمایید.

پس از آن که درخواست شما مورد قبول واقع شد، 90 روز برای سفر به کشور اسپانیا زمان دارید. پس از ورود به خاک این کشور باید به اداره مهاجرت مراجعه نموده و درخواست دریافت کارت اتباع خارجی کنید. در آخر پس از دریافت کارت اتباع خارجی متناسب با مدت زمانی که روی کارت ثبت شده است می توانید در کشور اسپانیا زندگی کنید و در صورت نیاز می توانید مدت زمان ذکر شده را تمدید نمایید.

 

قوانین و مزایای مربوط به اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

از قوانین مهم دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می توان موارد زیر را نام برد:

 • عدم اجازه کار؛ هنگامی که شما به دریافت اقامت از طریق تمکن مالی اقدام می کنید، در واقع توانایی مالی زیاد خود را از طریق مدارک به دولت این کشور ارائه می دهید. به همین منظور امکان کار برای شما به هیچ نحوه در این کشور وجود ندارد اما از طریق ثبت شرکت می توانید به فعالیت شغلی بپردازید.
 • به یاد داشته باشید خروج 12 ماه مداوم از اسپانیا به منظور لغو یکی از قوانین این نوع اقامت است.
 • شما پس از دریافت این اقامت می توانید به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا سفر کنید و کودکان خود را به مدارس اسپانیا بفرستید و از مزایای زندگی مطلوب اروپایی برخوردار شوید.
 • شما هیچگونه نیازی به انتقال سرمایه یا سرمایه گذاری در اسپانیا ندارید.
 • از پرداخت مالیات سالانه معاف هستید.
 • شما می توانید خانواده و فرزندان زیر 18 سال خود را از طریق این اقامت به اسپانیا ببرید.
 • می توانید پس از گذشت 5 سال از دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی به اخذ اقامت دائم اسپانیا بپردازید و حتی پس از آن تابعیت این کشور را دریافت کنید.
 • امکان تحصیل رایگان در مدارس اسپانیا برای فرزندانتان وجود دارد.
 • در صورت تمایل به اخذ ویزای کشورهای دیگر می توانید از این روش استفاده کنید و راحت‌تر به ویزای مدنظرتان برسید.

آیا از طریق تمکن مالی می توان اقامت دائم در اسپانیا را دریافت کرد؟

بله؛ شما می توانید پس از تمدید اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی و سپری کردن 30  ماه در این کشور، به اقامت دائم اسپانیا دست پیدا کنید. شما پس از سپری کردن ده سال اقامت در اسپانیا از طریق تمکن مالی (5 سال پس از دریافت اقامت دائم) آشنایی با قوانین، فرهنگ و خصوصیات اسپانیا و یادگیری زبان اسپانیایی، 60 ماه زندگی در این کشور و عدم خروج بیش از 12 ماه متوالی از اسپانیا می توانید برای دریافت تابعیت اسپانیایی اقدام کنید و در آزمون مدنظر آن شرکت کرده و پس از قبولی در این آزمون، جزو شهروندان اسپانیایی به حساب خواهید آمد.

نتیجه گیری

در آخر، شما می توانید از طریق روش‌های ذکر شده نسبت به دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی اقدام نمایید و به عنوان یک مهاجر ایرانی در کشوری زیبا، ارزان و خوش آب و هوا زندگی کنید.

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.