به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت

اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت

اسپانیا یا پادشاهی اسپانیا دومین کشور بزرگ در غرب اروپا است و به خاطر موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، یکی از مقاصد مهم تجاری در اروپا و از پیشرفته‌ترین اقتصادهای اتحادیه اروپا (EU) محسوب می‌شود. این کشور اقتصاد و شرایط سیاسی باثباتی دارد و در سال‌های گذشته، فضای کسب وکار به دلیل حمایت دولت،  ارتباطات آزاد و تعامل تجاری و اقتصادی مناسب با سایر کشورها، به طور پیوسته گسترش یافته و افرادی که علاقه‌مند به افتتاح یک شرکت در اسپانیا و اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت هستند می‌توانند فرصت‌های تجاری بسیار مناسبی را در این کشور پیدا کنند.

اقتصاد اسپانیا از سال ۲۰۱۵ برای توسعه سریع خود، شروع به برداشتن گام‌های مهمی کرده است. اسپانیا از اقتصاد قوی و صنایعی برخوردار است که نقش مهمی در بازار اروپا بازی می‌کنند. علاوه بر آن، تجارت و توریسم بین‌المللی نیز در اقتصاد اسپانیا دارای اهمیت زیادی است. به همین دلیل هر ساله نظر علاقمندان بسیاری را برای مهاجرت و دریافت اقامت این کشور جلب کرده و متقاضیان بسیاری تمایل دارند تا از روش‌های گوناگون وارد این کشور شوند.

یکی از بهترین روش‎ها برای دریافت اقامت دائم اسپانیا، اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت و تمرکز فعالیت بر روی بازار اسپانیا است که حداقل دو سال سریعتر از دیگر روش‌ها است و این امکان وجود دارد که پس از سه سال اقامت موقت بتوانید اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت دریافت کنید. تا کنون، بیش از ده هزار شرکت خارجی در اسپانیا گنجانده شده‌اند و دولت همچنان طیف وسیعی از مشوق‌های مختلف را برای بخش‌های اقتصادی خاص فراهم می‌کند تا سرمایه گذاران بیشتری را از خارج جذب کند.

سال 2016 سال مهمی برای سرمایه گذاری‌های خارجی بود که تقریباً 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. اسپانیا از لحاظ دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در جایگاه هفتم قرار دارد. سرمایه گذاران اصلی مایل به باز کردن شرکت‌ها و اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت در اسپانیا تا کنون از کشورهای هلند، فرانسه و بریتانیا بوده‌اند، اما سرمایه گذاران از آلمان، فرانسه یا به طور مساوی، جذب کسب ‌وکار در اسپانیا شده‌اند.

فرهنگ کسب‌وکار در اسپانیا

فرهنگ کسب‌وکار در اسپانیا

فرهنگ کسب‌وکار اسپانیایی ممکن است به طور قابل‌توجهی با فرهنگ کشور شما متفاوت باشد. برای مثال، یک رویکرد آسان و آرام‌تر می‌تواند منجر به ضرب‌الاجل زمانی و نشست‌هایی شود که تا پاسی از شب ادامه دارند. تصور و درک اسپانیا به عنوان اینکه دارای فرهنگ کسب ‌وکار قدیمی و سنتی است اصلاً درست نیست.

مثال در این مورد خواب بعدازظهر است، که دیگر در تجارت اسپانیا وجود ندارد؛ اگرچه ناهارهای طولانی هنوز هم وجود دارد. به علاوه، برخی از شرکت‌ها در حال فاصله گرفتن از فرهنگ تصمیم‌گیری سلسله مراتبی هستند. دولت اسپانیا همچینین با صدور حکمی، مصوبه‌ای را جهت کاهش شکاف حقوق جنسیتی، در حدود ۱۴ درصد تحت فشار قرار داده است.

تطبیق دادن خود با فعالیت‌های تجاری در اسپانیا ممکن است مدتی طول بکشد، اما این دلیل بر کنار گذاشتن آن نیست. نظرسنجی انجام شده توسط بانک جهانی در سال 2018 در رابطه با سهولت تجارت، اسپانیا را در بین 190 کشور جهان در جایگاه بیست و هشتم قرار داد. این بدان معنی است که انجام کسب و کار در این کشور به میزان قابل توجهی آسان‌تر از اکثر کشورهای همسایه است.

 

چه کسی می‌تواند کسب‌وکار در اسپانیا را آغاز کند؟

برای شروع یک کسب وکار ابتدا باید حق زندگی و کار در اسپانیا را داشته باشید. شروع کسب‌وکار در اسپانیا و مهاجرت به اسپانیا از طریق کار نیازمند فرآیند دشواری نیست و شما با پاسپورت و شماره شناسایی می‌توانید شرکت با مسئولیت محدود در این کشور ثبت کنید. با این حال، بسته به نوع شرکتی که در حال راه‌اندازی آن هستید، ممکن است یک پروسه تا حدودی بروکراتیک و طولانی را طی کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا که تنها به عنوان تجار و شرکا مستقر می‌شوند، می‌توانند به سرعت این فرایند را طی کنند. اما این موضوع برای مهاجران خارج از اتحادیه اروپا، مسأله دیگری است چرا که آن‌ها به یک مجوز کار برای نقل‌مکان به اسپانیا و راه‌اندازی یک کسب ‌وکار نیاز دارند.

زمانی که وضعیت حقوقی و قانونی شما مشخص شد، وقت آن است که در مورد شکل حقوقی کسب و کار خود تصمیم بگیرید. در اسپانیا، سه گزینه اصلی وجود دارد:

 • فقط بازرگان (تاجر)
 • شراکت و همکاری
 • شرکت محدود

از سه فرم قانونی موجود، راه اندازی شرکت پیچیده‌ترین، رسمی‌ترین و گران‌ترین نوع است اما دارای چندین مزیت نسبت به سایر اشکال دیگر است از جمله مسئولیت محدود و مالیات مناسب‌تر (اگر درآمد شما بیش از یک مقدار مشخص باشد) . برخی از انواع مشاغل باید به عنوان یک شرکت محدود توسط قانون اداره شوند.

 

مراحل لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا

اگر می‌خواهید یک شرکت در اسپانیا راه‌اندازی کنیدو اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت دریافت کنید، یک مسیر مشخص برای پیگیری وجود دارد. این روند اینگونه عمل می‌کند:

 • دریافت شماره شناسایی خارجی: اطمینان حاصل کنید که شماره شناسایی خارجی دارید (NIE). این شماره برای هرگونه معالات و همچنین برای ثبت شرکت برای تمام افراد اعم از خارجی‌های مقیم یا غیرمقیم در اسپانیا ضروری است و عمدتاً برای اهداف مالیاتی استفاده می‌شود.
 • نام شرکت را با ثبت تجاری ثبت کنید (RegistRegistro Mercantil Central یا RMC): اولین قدم در راه‌اندازی یک شرکت محدود و مهاجرت به اسپانیا از طریق کار، دریافت یک گواهی تایید مبنی بر عدم وجود نام شرکتی است که می‌خواهید از آن استفاده کنید. این گواهی، گواهی‌ توافقی بی نام نامیده می‌شود و پس از آن می‌توانید نام شرکت خود را انتخاب کنید.
 • دریافت کد شناسایی مالیات شرکت (CIF)
 • باز کردن حساب بانکی کسب ‌و کار و واریز مبلغ سه هزار یورو به عنوان حداقل سرمایه مجاز
 • امضا کردن سند الحاق
 • ثبت شرکت
 • ثبت‌نام به عنوان مدیر شرکت برای امنیت اجتماعی و بیمه حوادث شغلی.

مراحل لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا

 

انواع شرکت‌های تجاری در اسپانیا

 • شرکت با مسئولیت محدود: رایج‌ترین نوع شرکت تجاری در اسپانیا است که مسئولیت شرکا در آن محدود به میزان و مقدار سرمایه آن‌ها و حداقل میزان سرمایه برای احداث آن، 3000 یورو است. حداقل دو سهامدار برای این نوع شرکت لازم است. 98 درصد شرکت‌های ثبت شده در اسپانیا از نوع مسئولیت محدود و دو درصد به بقیه انواع شرکت‌ها اختصاص دارد.
 • شرکت سهامی عام: که برای کسب و کارهای بزرگ و توسط یک یا چند نهاد حقیقی و یا حقوقی تاسیس می‌شود و به منظور دستیابی به یک هدف تجاری خاص راه‌اندازی می‌شود.
 • شرکت مشارکت مدنی: که برای کسب و کارهای کوچک طراحی شده‌اند و می‌تواند توسط دو نهاد حقیقی یا حقوقی تشکیل شود. شرکت نامه شرکا باید در دادگاه ملی اسپانیا ثبت شود.
 • شرکت تعاونی: شرکت تعاونی شرکتی است که اعضای آن مالک شرکت هستند. شرکت تعاونی می‌تواند از یک تا چند عضو داشته باشد. در جلسات شرکت تعاونی هر عضو دارای یک حق رای است.
 • شرکت خصوصی اروپایی
 • شرکت مشارکت عمومی
 • شرکت مشارکت خصوصی
 • شرکت سهامی خاص

هزینه‌های ثبت شرکت در اسپانیا

قانون برای ثبت شرکت در کشورهای اتحادیه اروپا یکسان است. فرایند ثبت و راه‌اندازی یک شرکت حقوقی در اسپانیا از چندین هزینه تشکیل شده و به عوامل مختلفی مانند میزان سرمایه شرکت، تعداد شرکا، موضوع، نوع مجوز، قالب شرکت و… بستگی دارد که مهمترین آن‌ها، سرمایه اولیه شرکت است. اگر فردی بخواهد برای اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت و راه‌اندازی یک شرکت سهامی در اسپانیا اقدام کند، هزینه متوسط ثبت آن حدود 550 یورو (به علاوه سرمایه 3000 یورویی) به همراه مشارکت سرمایه است که به تعداد سهامداران، بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

اما در صورت اقدام برای مهاجرت به اسپانیا از طریق کار، ثبت و راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود، حداقل مبلغ برای شروع کسب و کار، حدود 750 هزار یورو (با سرمایه۶۰ هزار یورویی) برآورد می‌شود که در این نوع شرکت‌ها هم سرمایه بین شرکا تقسیم می‌شود. علاوه بر این هزینه‌ها، باید هزینه‌های مربوط به وکیل را نیز در نظر داشت که برای هر فرد و هر ثبت شرکتی متفاوت است اما به صورت کلی حداقل بین 100 تا 200 یورو پشتوانه مالی لازم در این خصوص لازم است.

 مزایا و معایب و نکات در اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت

با سرمایه گذاری در اسپانیا و با توجه به حضور این کشور در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن، افراد به تمامی نقاط اروپا دسترسی پیدا می‌کنند. یکی از مزایای ثبت شرکت در اسپانیا و اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت این است که امکان به همراه بردن و دریافت اقامت همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود دارد و پس از 3 سال اقامت موقت، می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید.

یکی از مواردی که سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر به همراه دارد، نگرانی سرمایه دار از بابت نرخ مصادره اموال، میزان جرم و جنایت، حفظ اموال توسط دولت و در حاشیه امنیت قرار گرفتن آن است. طبق آمار موجود از سال 2014 تا سال 2019 و اختصاص نمره 1 به میزان ریسک مصادره اموال از طرف کشور اسپانیا برای سرمایه‌گذاران خارجی، خطر و ریسک در این کشور پایین و بیانگر عدم مصادره اموال و سرمایه است. با نزدیک شدن این عدد به نمره 7، خطر مصادره اموال و سرمایه افراد خارجی به بالاترین میزان خود می‌رسد.

مورد مهم دیگر جهت ثبت شرکت در کشور اسپانیا و اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت، نرخ بیکاری است که بالاترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به این کشور است. در سال 2019 نرخ بیکاری نزدیک به 15 درصد بوده که اگرچه نسبت به سال‌های 2013 و 2014 کاهش محسوسی یافته، اما نرخ بیکاری اسپانیا در اکثر موارد نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالا بوده و شرایط مناسبی از این جهت ندارد. مالیات بر درآمد از موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. طبق آمار سال 2010، ترخ مالیات بر درآمد حدود 43 درصد و در سال 2019 حدود 45 درصد بوده که نرخ بالایی محسوب می‌شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.