به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های اقامت گزیدن در کشورهای زیبای اروپایی، ثبت شرکت است. در اینجا قصد داریم به دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت بپدازیم. این کشور از چه صنایعی پشتیبانی می کند؟ وضعیت کار و نرخ بیکاری ایتالیا در چه حالی است؟ چه مقدار بودجه و سرمایه برای حضور در بازار این کشور اروپایی احتیاج خواهیم داشت؟ و مدارک و مراحل اقدام برای ثبت شرکت و سپس دریافت اقامت به چگونه خواهد بود؟

دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های مهاجرت که اکثر کشورها از آن استقبال می کنند، ثبت شرکت و سرمایه گذاری است. اگر شما قصد دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت و یا مهاجرت به ایتالیا از طریق کار را دارید، باید پیش از هر چیز با وضعیت اقتصادی ایتالیا آشنا شوید و مدارک مورد نیز را آماده نمایید.

ایتالیا با واحد پول یورو و جمعیتی حدود 50 میلیون نفر مورد توجه بسیاری افراد برای مهاجرت و اقامت قرار می گیرد. این کشور در نظام سرمایه داری عضو بوده و دارای اقتصادی پیشرفته است. از زمینه کشاورزی و صنایع مرتبط به آن به روز بوده و اگر علاقمند هستید می توانید در این بخش سرمایه گذاری کنید. امّا زمینه های متنوع دیگری در این کشور نیز وجود دارد؛ از جمله صنایع مهم آن:

 • صنایع ماشین آلات و فلز کاری
 • صنایع کشتی سازی
 • صنایع الکتریکی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع اتمی
 • و…

از مزایای ثبت شرکت در این کشور باید بگویم، اگر در مناطقی با نرخ بالای بیکاری شرکتی را راه اندازی کنید، تا 10 سال از مالیات معاف خواهید بود. همچنین اگر قصد دارید کالای ایتالیایی تولید کنید و با ایجاد یک حساب بین المللی کالاها را صادر نمایید، دولت به شما وام های کم بهره می دهد. شرکت های صادراتی به طور کل در این کشور از 50 درصد پرداخت مالیات معاف هستند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا

در ابتدا، برای راه اندازی شرکت و کسب و کار خود به دفتر اسناد رسمی در کشور ایتالیا مراجعه کرده و ثبت نام فرد حقوقی را با توجه به قوانین موجود در ایتالیا انجام دهید. در این مرحله اطلاعات درخواستی از شما شامل نام و آدرس پستی شرکت و ایمیل های تماس با سازمان خواهد بود. این عمل باید توسط یکی از سهام داران یا وکیل و نمایندگان رسمی شرکت شما صورت گیرد. سیستم های حسابرسی براساس قانون مدنی ایتالیا صورت می گیرد که بر مبنای الگوی SRL-s بوده و باید از طریق دفتر اسناد رسمی انجام و ثبت شود. برای متقاضیان خارجی ثبت شرکت شامل سه دسته بندی می شود:

 • شرکت با مسئولیت محدود SrL
 • شرکت سهامی عام SpA
 • شعبه شرکت

شاید شما نخواهید شرکت جدیدی را راه اندازی کنید و تنها قصد دارید در این کشور شعبه ای از کسب و کار خود را به راه بیندازید. این حالت نیز ممکن است که در ادامه توضیحاتی خواهیم آورد. امّا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، شخص حقوقی متقاضی باید حداقل 10 هزار یورو به عنوان بودجه اولیه همراه داشته باشد. در این نوع شرکت ها محدودیتی بر تعداد سهام وجود نخواهد داشت. مطابق قانون مالیاتی ایتالیا، حسابرسی شرکت ها به صورت سالیانه بررسی خواهد شد.

شرکت های که سهامی عام هستند، به طبع ابعاد بزرگتری دارند، به همین دلیل متقاضی آن ها باید با سرمایه اولیه 120هزار یورو وارد بازار شده و شرکت خود را ثبت نماید. در این شرکت ها نیز تعداد سهامداران شامل محدودیتی نمی شود. حسابرسی های مالیاتی به صورت ماهانه صورت خواهد گرفت.

در ادامه به مدارک لازم برای ثبت شعبه شرکت در ایتالیا می پردازیم. در این بخش به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • گواهی از فعالیت و طرح تجاری شرکت مادر
 • اساس نامه و توافق نامه شرکت
 • اسامی مدیران شرکت و اعضای رسمی آن
 • احراز هویت
 • باز نمودن حساب بانکی در ایتالیا
 • ثبت آدرس و محل شرکت در دفاتر اسناد رسمی

میزان مالیات و گردش حساب بر عهده شرکت اصلی و مادر خواهد بود و برنامه های تجاری باید از خط مشی شرکت اصلی پیروی کنند. هنگامی که مدارک گفته شده را ارائه دهید یک کد مالیاتی و کد مالیات بر ارزش افزوده به شرکت شما تعلق خواهد گرفت. این مورد مشابه کشور خودمان است و اگر با روند ثبت آن آشنا هستید می توانید از پس این مورد نیز بربیاید، تنها لازم است مدارک را با دقت و صحت کامل تحویل دهید.

روند ثبت شرکت در ایتالیا

روند ثبت شرکت در ایتالیا

در هر کجایی که باشید مسائل دفتری و اداری روند پیچیده و گاهی طولانی خود را دارند که کشور ایتالیا نیز شامل این موضوع می شود. مراحل و روند ثبت شرکت در ایتالیا به این صورت خواهد بود:

 • ارائه طرح تجاری و ثبت آن
 • انتخاب نام تجاری یا اگر شعبه است شماره شعبه
 • تعیین نوع شرکت (که در بالا ذکر شد)
 • افتتاح نمودن حساب بانکی با نام حقوقی شرکت در ایتالیا
 • پرداخت حداقل سرمایه های گفته شده به بانک مذکور
 • تصویب اساسنامه شرکت با حضور سهامداران در جلسه مجمع عمومی
 • ثبت اساسنامه در اداره های ثبت شرکت ایتالیا و دفاتر اسناد رسمی
 • دریافت کد مالیاتی
 • پرداخت مالیات از طریق پست
 • ثبت آگهی شرکت در روزنامه های رسمی

می توان گفت این روند مشابه ثبت شرکت در کشور خودمان، ایران است، به همین سبب اگر آشنایی کافی دارید، احتمال زیاد به مشکلی بر نخواهید خورد. راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود فقط با یک سرپرست ممکن است، امّا پیشنهاد می شود حداقل تعداد سرپرستان و مدیران شرکت دو نفر باشند. هزینه های حسابرسی و مالیات می تواند نسبت به مسئولیت شرکت متفاوت باشد.

فردی که برای ثبت شرکت اقدام می کند، همانطور که گفتیم باید یکی از سهامداران یا وکیل رسمی شخص باشد. این فرد باید مدارک تشخیص هویت (مانند پاسپورت) را به همراه داشته باشد. وکیلان نیز نیازمند یک گواهی رسمی از جانب شرکت خواهند بود.

 

خرید شرکت آماده در ایتالیا!

اگر قصد دارید فورا در ایتالیا کسب و کار خود را آغاز کنید، این گزینه می تواند هزینه و وقت شما را بکاهد. البته، پیدا کردن یک شرکت با سابقه خوب و در وضعیت ثبات می تواند باعث شود تا فرآیند این کار زمان بر شود. همواره می توانید در این زمینه از افراد حقوقی مشاوره دریافت کرده یا در ادامه همین مطلب سوالات خود را با ما در میان بگذارید. برای خرید شرکت آماده لازم است که مدیران جدید، اسناد لازم را امضا کرده و برای باز نمودن حساب بانکی اقدام نمایند. مهم ترین جنبه این خرید، انتقال سهام از صاحب اولیه به سهامدارن فعلی است که باید در دفاتر رسمی صورت گیرد و تغییرات در ثبت شرکت های ایتالیا ثبت شود.

پس از آنکه وضعیت شرکت مشخص شود و به طور معمول دو سال از زمان آغاز کار بگذرد، می توانید با ارائه تمکن مالی برای دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا اقدام کنید. در این مدت باید بیمه و اجاره نامه را سر وقت پرداخت کرده و محل زندگی ثابتی داشته باشید که بتوانید پرداخت های قبض تلفن و… را برای دریافت اقامت ارائه دهید.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت و یا مهاجرت به ایتالیا از طریق کار نیازمند ارائه مدارک و هزینه های گفته شده است. وضعیت اقتصادی در عملکرد شما تاثیر خواهد گذاشت. متاسفانه برای ایرانیان این امکان وجود ندارد که با ویزای توریستی برای تاسیس شرکت اقدام کنند. و اگر بر حسب اتفاق از این راه نتوانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید، پول و هزینه های بسیاری را از دست خواهید داد. روش های کم ریسک تری نیز وجود دارد، برای مثال ویزای تحصیلی ایتالیا که علاوه بر یادگیری، می توانید به کارهای پاره وقت نیز بپردازید.

خرید شرکت آماده در ایتالیا!

سوالات متداول

 1. پس از چه مدت می توان برای دریافت اقامت اقدام کرد؟

حدود دو سال زمان خواهد بود و تا آن زمان باید ویزای موقت خود را به روز کنید.

 1. آیا می توان به نام فردی دیگر حساب بانکی برای شرکت باز نمود؟

خیر! حساب بانکی باید به نام شرکت و همراه با سرمایه اولیه گفته شده باشد.

 1. مزایای ثبت شرکت در ایتالیا چیست؟

در صورتی که اقامت این کشور را از این راه به دست آوردید، می‌توانید به تمامی‌کشور‌های حوزه شینگن سفر کنید. علاوه بر آن، معافیت‌های مالیاتی گفته شده و همچین وام‌های بانکی با بهره کم، از مزایای دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.