به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
روش های دریافت اقامت ترکیه

روش های دریافت اقامت ترکیه برای ایرانیان در سال 2021

کشور ترکیه یک کشور اروپایی و آسیایی محسوب می شود که اقامت ترکیه همواره مورد توجه بوده است. موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده تا ۹۵درصد آن در آسیا و ۵ درصد آن در اروپا قرار گیرد. کشور ترکیه از شرق با ایران، ارمنستان و آذربایجان، از جنوب با روسیه، از شمال غرب با بلغارستان و یونان و از شمال شرق با کشور گرجستان هم مرز و همسایه است. این کشور به لحاظ آب و هوایی از تنوع ویژه ای برخوردار است، به گونه ای که از فصلی به فصل دیگر و از شهری به شهر دیگر، شاهد آب و هوایی متفاوت هستید که همین موضوع، اشتیاق دریافت اقامت ترکیه را بیشتر می‌کند.

بهترین زمان برای رفتن به تعطیلات تابستانی همراه با آفتاب گرفتن و قدم زدن در سواحل دریای اژه یا مدیترانه از ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است. برای قدم زدن در کوچه پس کوچه های استانبول و محلات تاریخی و دیدن جاذبه های این شهر، فصل بهار، ماه های آوریل و می و همین طور فصل پاییز ماه های اکتبر و اوایل نوامبر، بهترین زمان است که روزهایی با هوای مطبوع و گاهی نم نم باران را تجربه می کنید.

شهرهای این کشور جاذبه های توریستی فراوانی دارند و همین امر باعث شده تا هر سال گردشگران زیادی از سرتاسر جهان برای دیدن این جاذبه های طبیعی و فرهنگی به این کشور بروند. بخش اعظم اقتصاد این کشور بر پایه صنعت توریسم قرار دارد و تلاش مسئولان این کشور در جهت فراهم کردن امکانات رفاهی برای گردشگران بسیار چشمگیر است. تنوع غذایی و دسرهای مختلف در کشور ترکیه یکی دیگر از جاذبه های این کشور است.

در سال های اخیر کشور ترکیه به یک کشور مهاجر پذیر تبدیل شده و افراد زیادی با استفاده از شیوه های مختلف دریافت اقامت ترکیه، توانسته اند شهروند این کشور محسوب شوند. در ادامه روش های دریافت اقامت ترکیه به تفسیر توضیح داده می شود.

شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

برای دریافت اقامت ترکیه راه های گوناگونی وجود دارد. یکی از این راه ها، خرید ملک است. افرادی که می خواهند با پول خود سرمایه گذاری کنند، می توانند در این کشور ملک یا زمین خریداری نمایند. شرایط خرید ملک تا قبل از سال ٢٠١٨ نسبت به حال حاضر متفاوت بود و هر شخص خارجی با خرید یک ملک به ارزش یک میلیون دلار، می توانست شهروند این کشور محسوب شود. اما در حال حاضر دولت ترکیه برای اینکه بتواند سرمایه گذار خارجی بیشتری جذب کند و ارز بیشتری به کشور خود وارد نماید، جهت آسان تر شدن اخذ اقامت ترکیه با این روش، اقداماتی انجام داده که باعث شده شرط مبلغ خرید ملک به ٢٥٠ هزار دلار کاهش پیدا کند.

همچنین افرادی که سرمایه کمتری دارند هم می توانند از طریق خرید ملک، اقامت ترکیه را دریافت کنند و شهروند این کشور محسوب شوند. البته شرایط کمی متفاوت است،  به این صورت که در ابتدا اقامت شما به صورت موقت خواهد بود و بعد از گذشت حدود ۵ الی ۸ سال، اقامت موقت به اقامت دائم ترکیه تبدیل می شود.

برای خرید ملک در ترکیه شرایطی وجود دارد که به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد:

 • یک فرد خارجی مجاز به خرید بیش از ۳۰ هکتار ملک و یا زمین نیست.
 • خرید ملک یا اراضی در مناطق نظامی ممنوع است.
 • اتباع خارجی حتما قبل از خرید ملک خود باید آن را از طریق سازمان ثبت و نقشه برداری، استعلام کنند و بعد به خرید آن اقدام نمایند.
 • یک تبعه ی خارجی بعد از خرید زمین خود تا دو سال فرصت دارد که شروع به ساخت این زمین کند و برای ارائه نقشه پروژه ی خود به سازمان ثبت و نقشه برداری مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهد.
 • اگر شخص بخواهد در زمین خود پروژه ی تجاری راه اندازی کند، قبل از هر اقدامی موظف به دریافت مجوز از سازمان نقشه برداری ترکیه است.

مزایای خرید ملک در ترکیه چیست؟

خرید ملک در ترکیه، مزایای فراوانی دارد؛ ازجمله:

 • شخص می تواند به همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود، اقامت ترکیه را دریافت نماید.
 • هنگام ارائه مدارک و درخواست شهروندی، شخص خارجی نیازی به اعلام درآمد و دارایی خود در کشورهای دیگر ندارد.
 • افرادی که قبلا به ترکیه سفر داشته اند و جذب جاذبه های تفریحی و آب و هوای آن شده اند، برای گذراندن تعطیلات خود می توانند بسته به سلیقه و نیاز خود، آپارتمان یا ویلا خریداری کنند و هر زمان که بخواهند به همراه خانواده خود به ترکیه سفر کنند و از اقامت در آنجا لذت ببرند.
 • از دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه، گرفتن پاسپورت ترکیه است که به وسیله ی آن می توان به ۱۴۸ کشور جهان سفر کرد.

انواع ویزای ترکیه و شرایط اخذ آن ها

انواع ویزای ترکیه و شرایط اخذ آن ها

شاید این سؤال برای افرادی که می خواهند به کشور ترکیه سفر کنند پیش بیاید که برای رفتن به این کشور نیاز به ویزا وجود دارد یا خیر؟ در ادامه به این موضوع پرداخته می شود و انواع ویزای ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

سفر به ترکیه از بعضی کشورها بدون داشتن ویزا امکان پذیر است. کشور ایران از جمله ی این کشورهاست و ایرانیان بدون داشتن ویزا و فقط با داشتن گذرنامه معتبر که حداقل 6 ماه از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانند به این کشور سفر کنند. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، این است که سفر به کشور ترکیه فقط جهت اهداف توریستی و تفریحی نیاز به ویزا ندارد، ولی برای اقامت بلند مدت جهت کار، تحصیل و… داشتن ویزا الزامی است.

 

انواع ویزای ترکیه کدامند؟

ویزای ترکیه را بسته به نوع کاربرد آن می توان به 6 دسته کلی تقسیم کرد:

 1. ویزای توریستی / تجاری ترکیه

همان طور که گفته شد سفر به ترکیه از بعضی کشورها برای اهداف توریستی و گردشگری نیاز به اخذ ویزا ندارند. طبق توافقات بین المللی شهروندان کشورهای آلمان، بلژیک، فرانسه، گرجستان، هلند، اسپانیا، سوئیس، ایتالیا، قسمت ترکی قبرس، لوکزامبورگ، لیختنشتاین، مالت، پرتغال، اوکراین و یونان می توانند بدون ویزا و تنها با کارت شناسایی خود وارد خاک این کشور شوند؛ ولی ایرانیان حتما باید پاسپورت معتبر داشته باشند.

شرایط اخذ ویزای تجاری ترکیه نیز برای افرادی که می خواهند به طور موقت برای شرکت در کنفرانس یا سخرانی به ترکیه سفر کنند، مشابه ویزای توریستی است.

 1. ویزای تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه دارای بهترین دانشگاه ها در زمینه مد و فشن است. همچنین این کشور با ارتقاء سیستم بهداشت و درمان خود در زمینه ی تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، جزء کشورهای مطرح است. انواع ویزای تحصیلی ترکیه شامل: دوره های آموزشی زبان ترکی، دوره های آموزشی متفرقه، تحصیل در مدارس و دانشگاه های ترکیه، تحصیل در جمهوری قبرس شمالی و ویزای کارآموزی است.

 1. ویزای کاری ترکیه

افرادی که می خواهند با هدف کار کردن وارد این کشور شوند حتما باید ویزای کاری داشته باشند، زیرا بدون ویزا، این امر میسر نخواهد بود.

 • انواع ویزای کاری ترکیه: ویزای اختصاصی کارگران مناطق آزاد، ویزای اختصاصی ورزشکاران، ویزای اختصاصی هنرمندان، ویزای اختصاصی خبرنگاری، ویزای اختصاصی افراد آکادمیک و…
 1. ویزای اقامت ترکیه

اگر زمان اقامت شما بیشتر از 90 روز است، باید به جای ویزای توریستی، اقدامات لازم جهت دریافت ویزای اقامت ترکیه را قبل از سفرتان به ترکیه انجام دهید. شما باید درخواست خود را حداقل 2 ماه قبل از سفر، به کنسولگری اعلام نمایید و با توجه به اینکه ویزای شما ویزای کاری نیست، شما اجازه کار نخواهید داشت. در نتیجه باید مدارک لازم جهت اعلام ساپورت خود به لحاظ مالی را نیز به کشور ترکیه ارائه دهید.

 1. سایر ویزاهای ترکیه

ویزای دریانوردی، ویزای باربری، ویزای درمان، ویزای تورلیدری، ویزای مستند سازی

 1. ویزای شینگن ترکیه

اگر فردی قصد ورود به کشور امریکا، کانادا و… را داشته باشد و با توجه به نبود کنسولگری رسمی این کشورها در برخی از کشور مبدا از جمله ایران،  شخص متقاضی نمی تواند مدارک خود را ارائه دهد؛ در نتیجه شخص باید به سفارتخانه های موجود در کشورهای همسایه مراجعه کند. ترکیه یکی از کشورهایی است که شخص می تواند در آنجا، تحویل مدارک و احراز هویت خود را انجام دهد.

موارد لازم برای اخذ ویزای شینگن ترکیه و اقامت ترکیه:

موارد لازم برای اخذ ویزای شینگن ترکیه و اقامت ترکیه:

 • مدارک شناسایی شخص متقاضی
 • مدارک مالی و کاری در ترکیه
 • مدارک داشتن اقامت دائم ترکیه
 • شرایط سنی شخص متقاضی (شرایط برای افراد زیر 30 سال که مجرد باشند بسیار سختگیرانه تر است)
 • سابقه سفر شخص متقاضی به کشور های اروپایی

دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به چندین روش ممکن است که شامل ثبت شرکت، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه، سرمایه گذاری بدون حق کار و… می‌شود. حداقل سرمایه ی لازم برای ثبت شرکت، 1 میلیون و 527 هزار و 57 لیر است و برای سرمایه گذاری با روش های دیگر، حداقل مبلغ 500 هزار دلار لازم است.

سرمایه گذاری به روش کار آفرینی

در حال حاضر کارفرمای خارجی برای اخذ اقامت ترکیه باید 50 شهروند ترکیه ای را استخدام کند.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

از آنجا که کشور ترکیه طی چهارده سال اخیر در زمینه اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی روند رو به رشدی داشته است، در نتیجه گزینه ی مناسبی برای زندگی و کار محسوب می‌شود. پایین بودن هزینه مالیات بر درآمد، باعث شده تا افراد انگیزه ی بیشتری برای ثبت شرکت در ترکیه داشته باشند. اشخاصی که قصد ثبت شرکت در ترکیه را دارند می توانند به جذب نیروی کار جوان و فعال ساکن کشور ترکیه بپردازند؛ همین موضوع باعث کاهش نرخ بیکاری در این کشور شده است.

 

سوالات متداول

 1. چرا کشور ترکیه بیشترین میزان توریست را در سال های اخیر داشته است؟

این کشور به لحاظ موقعیت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی و جاذبه های گردشکری، تبدیل به یکی از قطب های توریستی جهان شده است.

 1. مزایای مهاجرت به ترکیه چیست؟

کشور ترکیه به دلیل داشتن فرهنگ غنی، امکانات رفاهی، سهولت در اخذ اقامت دائم، شرایط تحصیل در بهترین مدارس و دانشگاه ها و… سالیانه پذیرای مهاجران زیادی است.

 1. بهترین راه سرمایه گذاری جهت رفاه و آسایش بیشتر در کشور ترکیه کدام است؟

خرید ملک یا زمین بهترین روش جهت سرمایه گذاری و اخذ اقامت ترکیه است. شخص می‌تواند با این روش به راحتی ویزای ترکیه را دریافت کند و شهروند این کشور محسوب شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.