به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت دانمارک از طریق ازدواج

گرفتن اقامت دانمارک از طریق ازدواج و آشنایی با روش های آن در سال 2021

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالاً در شرف ازدواج می باشید و همسر آینده شما شهروند دانمارک و یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است. پس قبل از هر چیز تبریک می گوییم! این مقاله هر آنچه لازم است در مورد گرفتن اقامت دانمارک از طریق ازدواج باید بدانید را در اختیار شما قرار می دهد.

مهاجرت به دانمارک

دانمارک پس از فنلاند، شادترین مردم جهان را دارد. در دانمارک همه شهروندان از یک سیستم رفاهی خوب، آموزش و بهداشت رایگان برخوردار هستند. مسافت های کوتاه، رفت وآمد و گشت وگذار در شهرهای پرجمعیت دانمارک و همچنین جنگل های زیبا و خط ساحلی خیره کننده این کشور را آسان می کند. دانمارک کشوری امن است که میزان جرم و جنایت در آن بسیار پایین است. بیشتر دانمارکی ها تسلط خوبی بر زبان انگلیسی دارند. بنابراین حتی اگر به زبان دانمارکی مسلط نباشید هم می توانید به راحتی ارتباط برقرار کنید.

در سال 2018 دولت دانمارک قوانینی را تصویب کرد که سیاست های مهاجرتی دانمارک را در زمره سخت ترین سیاست های اروپا قرار داده است. در مجموع سه راه قانونی برای کسب ویزا و مهاجرت به دانمارک وجود دارد:

 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای ازدواج یا نامزدی

اخذ اقامت دانمارک از طریق ازدواج از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ازدواج در دانمارک

ازدواج در دانمارک

کشور دانمارک مقصد برتر ازدواج های بین المللی است؛ چرا که پروسه ازدواج در این کشور زیبا بسیار آسان و سریع است. دانمارک کشوری است که ازدواج برای زوجین از هر جنسیت و ملیت را بسیار آسان کرده است. خصوصاً برای افراد با تبعه غیر اروپایی  (از جمله ایران) که مایل به ازدواج با شهروندان اتحادیه اروپا هستند. کشور دانمارک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی روند کاغذبازی ساده تر و مدت زمان کوتاه تری دارد.

در دانمارک افرادی که در دفاتر ازدواج کار می کنند، رفتار بسیار مقید و دوستانه ای دارند. سند ازدواج شما در دانمارک مورد تأیید اکثر کشورهای دنیا است. در صورتی که یکی یا هر دو طرفین اقامت دانمارک را نداشته باشید برای ازدواج 500 کرون دانمارک را باید پرداخت کنید. واقعیت این است که شما به راحتی می توانید اقامت دانمارک از طریق ازدواج را به دست آورید.

در دانمارک مانند اکثر کشورهای غربی ازدواج به دو صورت مدنی یا مذهبی امکان پذیر است.

 

ازدواج مدنی در دانمارک

شما می توانید در هر یک از شهرداری های دانمارک ازدواج کنید. هر شهرداری بسته به فصل ممکن است زمان انتظار متفاوتی داشته باشد. بنابراین بهتر است زودتر اقدام نمایید و با آن ها تماس بگیرید تا تاریخ مورد نظر خود را تعیین کنید. در دانمارک روند ازدواج می تواند حداقل یک هفته (اگر عجله دارید) و تا حدود 4–5 هفته طول بکشد.

 • ازدواج می تواند توسط شهردار یا با اجازه شهردار توسط شخص دیگری انجام شود.
 • ازدواج معمولاً در تالار شهر برگزار می شود، اما با هماهنگی با شهردار می توان در مکان های دیگری متعلق به شهرداری مثلاً در یک جنگل یا پارک برگزار کرد.
 • بلافاصله بعد از مراسم، سند ازدواج به زوجین تحویل داده می شود.
 • سند ازدواج باید حداقل توسط دو شاهد امضا شود.

ازدواج مذهبی در دانمارک

ازدواج در کلیسا اکثراً با احساسات افراد گره خورده است. ازدواج در کلیسا معمولاٌ توسط افرادی انتخاب می شود که در خاطرات  دوران کودکی شان کلیسا نقش پررنگی داشته است. در هر صورت اگر می خواهید در یک کلیسا ازدواج کنید، ابتدا باید با کشیش کلیسای محل ازدواج خود تماس بگیرید و هماهنگی های لازم را با او انجام دهید. روز عروسی کشیش باید گواهی ازدواج شهرداری را به همراه داشته باشد.

از مزایای عروسی درکلیسا، ارزان بودن هزینه ازدواج است.

اگر قصد ازدواج در هر مذهب دیگری را دارید، روال کار به همین صورت است. ابتدا باید با انجمن مذهبی مربوطه تماس بگیرید. قوانین و سنت های ازدواج در مذاهب مختلف متفاوت است. اما در همه ی آن ها گواهی ازدواج توسط شهرداری باید صادر شده و در روز مراسم تحویل داده شود.

مدارک لازم برای ازدواج در دانمارک

مدارک لازم برای ازدواج در دانمارک

همان طور که گفته شد، شما معمولاً باید حدود 2 هفته قبل از ازدواج به شهرداری و یا مرکز خدمات شهروندی رفته و با پر کردن فرم ازدواج، مدارک لازم را جهت تأیید نشان دهید. مدارکی که باید ارائه دهید به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مجوز اقامت اگر خارج از کشور زندگی می کنید.
 • در صورت لزوم ویزای شینگن و یا هر مجوز قانونی دیگری برای اقامت در دانمارک
 • رضایت ولی یا سرپرست؛ اگر یکی از طرفین تحت سرپرستی باشد.
 • گواهی وضعیت تأهل از محل تولد شما و همچنین از محل اقامت فعلی (در صورت متفاوت بودن) . توجه داشته باشید از صدور گواهی نباید بیش از 4 ماه گذشته باشد و در صورت عدم صدور به زبان دانمارکی، انگلیسی و یا آلمانی باید ترجمه شود. این گواهی باید شامل نام، تاریخ تولد، محل تولد، آدرس فعلی، تابعیت و وضعیت تأهل باشد.
 • اگر یکی از طرفین یا هر دو قبلاً ازدواج کرده باشند، باید اسناد حکم طلاق که به طور قانونی امضا شده است ارائه شود. در این اسناد باید متن حکم طلاق تجدیدنظر نشده و قابل تجدیدنظر نیست ذکر شده باشد. فقط احکام و گواهی آخرین ازدواج باید ارائه شود. قبل از اینکه تاریخ ازدواج را بگذارید، دفتر ثبت باید احکام طلاق را تأیید کند. این حکم باید در نسخه اصلی و در نسخه ترجمه شده به زبان دانمارکی، انگلیسی یا آلمانی باشد.
 • گواهی فوت همسر سابق. قبل از اینکه تاریخ ازدواج را بگذارید، گواهی فوت همسر سابق باید تأیید شود. گواهی باید در نسخه اصلی و در نسخه ترجمه شده به زبان دانمارکی، انگلیسی یا آلمانی باشد. توجه داشته باشید ترجمه به تنهایی کافی نیست.

شرایط لازم برای اقامت از طریق ازدواج در دانمارک

دریافت اقامت دانمارک از طریق ازدواج به طور خودکار اتفاق نمی افتد. با اتمام روند قانونی ازدواج ابتدا اقامت 2 ساله و سپس 4 ساله برای شما صادر می شود. البته این در صورتی است که یکی از زوجین تابعیت این کشور را داشته باشد. اما با پیگیری و انجام روند درست قانونی در نهایت موفق به اخذ تابعیت دانمارک خواهید شد. در ادامه به شرایط لازم جهت کسب تابعیت از طریق ازدواج در این کشور خواهیم پرداخت.

تمکن مالی

همسر شما چه اصالتاً دانمارکی باشد و چه تبعه این کشور باشد، باید ثابت کند که می تواند از همسر خود حمایت مالی کند. پوشش مالی برای اقامت دانمارک از طریق ازدواج، بسیار مهم است. در واقع همسر آینده شما باید از وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشد تا بتواند ثابت کند هزینه های ورود و امرار معاش شما را پرداخت خواهد کرد.

سن

به طور کلی اگر بالای 18 سال باشید می توانید قانوناً در دانمارک ازدواج کنید. اما به منظور کاهش ازدواج های اجباری به هدف مهاجرت در صورتی که یکی از طرفین تابعیت دانمارک را نداشته باشد الزاماً هر دو طرف باید به سن 24 سالگی رسیده باشند.

تابعیت با پناهندگی

در صورتی که همسر آینده شما تابعیت از طریق پناهندگی در دانمارک را داشته باشد شما نمی توانید اقامت دانمارک از طریق ازدواج را به دست آورید؛ مگر در شرایط خاص که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

پروسه ازدواج در دانمارک راحت، سریع و بدون دردسر است. دانمارک کشوری بی نهایت زیبا و معتبر محسوب می‌شود. گرفتن اقامت دانمارک از طریق ازدواج تضمین آینده ای روشن تر برای شما و خانواده ای که به زودی تشکیل می دهید خواهد بود.

 

سؤالات متداول

 1. آیا گرفتن تابعیت دانمارک از طریق ازدواج با فردی که پناهندگی این کشور را دارد امکان پذیر است؟

خیر! ایشان باید ابتدا روند قانونی تبدیل پناهندگی به تابعیت دانمارک را انجام دهند.

 1. آیا طرف ازدواج در دانمارک باید حتماً خانه داشته باشد؟

بله! ایشان باید بتوانند تمکن مالی خود را برای پشتیبانی از حداقل 2 نفر ثابت کنند. اسناد خانه ای که ارائه می دهند باید حداقل 2 خوابه و مناسب برای زندگی 2 نفر باشد.

 1. گرفتن اقامت دانمارک از طریق ازدواج چقدر طول می کشد؟

مدت زمان گرفتن اقامت دانمارک از هر طریقی یکسان است. اما از مزایای گرفتن اقامت دانمارک از طریق ازدواج این است که سال های پس از ازدواج، از تعداد سال های لازم برای اخذ تابعیت کم می شود و این امکان زودتر برای شما فراهم می گردد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.