به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

اقامت دانمارک از طریق خرید خانه

کشور دانمارک به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان شناخته می شود. فاصله و نابرابری درآمد در این کشور در حداقل ممکن قرار دارد و توانسته این مسئله را در طول دهه های گذشته به خوبی حفظ کند. همین باعث شده تا افراد زیادی به سمت این کشور جلب شوند. اقامت دانمارک از طریق خرید خانه تبدیل به رویایی برای افراد مختلف شده تا بتوانند به این کشور زیبا و عادل مهاجرت کنند. امّا خرید خانه در این کشور از قوانین خاصی پیروی می کند. اگر می خواهید با این قوانین آشنا شوید، در این محتوا ما را همراهی نمایید.

خرید خانه در دانمارک و دریافت اقامت

خرید خانه در دانمارک و دریافت اقامت

یکی از شیوه های سرمایه گذاری در کشورهای خارجی، خرید ملک است. در کشورهای مختلف اروپایی از جمله اسپانیا این مسئله امکان پذیر است و فرد می تواند از این طریق برای اقامت و مهاجرت اقدام نماید. اقامت دانمارک از طریق خرید خانه متاسفانه امکان پذیر نیست. ملک در این کشور بسیار گران است و سرمایه گذاری و خرید آن می تواند به ضرر بی انجامد. بعلاوه، طبق قانون تصویب شده در سال 2014 برای خرید خانه در دانمارک باید شرایط خاصی داشته باشید که به آن خواهیم پرداخت.

امّا دلیل اینکه اکثر افراد به خرید خانه در دانمارک فکر می کنند و می خواهند از این طریق اقامت این کشور را دریافت کنند، وضعیت اقتصادی و رفاه این کشور است. این کشور در سال 2016 به عنوان شادترین کشور جهان شناخته شد. نیروی کار موجود در دانمارک راضی ترین افراد هستند. اختلاف درآمد مردم در دانمارک از نظر کم بودن در رتبه اول قرار گرفت و از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم بوده است. این کشور 5.8 میلون نفری تبدیل به مقصدی مهم و جذاب برای اکثر افراد مهاجر شده و به همین دلیل مسئله اقامت دانمارک از طریق خرید خانه به عنوان یکی از راه حل ها مطرح می شود.

با این وجود طبق قانون تنها کسانی که در دانمارک اقامت دارند می توانند برای خرید خانه اقدام نمایند. همچنین افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند باید برای خرید ملک از وزارت دادگستری این کشور، جواز لازم را کسب نمایند. به این مسئله در ادامه خواهیم پرداخت.

قوانین خرید خانه در دانمارک

همان طور که گفتیم اقامت دانمارک از طریق خرید خانه امکان پذیر نیست و با مشکلات زیادی همراه است. طبق قانون دانمارک برای خرید ملک باید اقامت دائم داشته باشید یا به مدت 5 سال متوالی در این کشور زندگی کرده باشید. در غیر این صورت، برای افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، کسب جواز از وزارت دادگستری ضروری خواهد بود. افراد باید دلایل و مستندات خود را برای کسب مجوز ارائه دهند.

از جمله مواردی که می توان به عنوان مستندات ارائه نمود:

 • تاهل در این کشور
 • به دنیا آوردن فرزند در دانمارک
 • ثبت نام فرزندان در مدرسه های این کشور
 • ارائه مدارک داشتن شغل دائم
 • تسلط به زبان دانمارکی و فرهنگ این کشور

همچنین تمامی افراد باید ثابت کنند که قصد آن ها از خرید ملک برای اقامت شخصی خواهد بود. اقامت دانمارک از طریق خرید خانه برای اتباع خارجی شرایط سختی دارد و می توان گفت امکان پذیر نیست. همان طور که اشاره کردیم، املاک در کشور دانمارک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از جمله: آلمان، ایتالیا، رومانی و… گران تر است. نمی توان خرید ملک در دانمارک را به عنوان سرمایه گذاری تلقی نمود.

پس اگر اقامت دانمارک یا اروپا را ندارید، خرید خانه در دانمارک نمی تواند روشی مناسب برای شما باشد. برای دریافت اقامت کامل باید 8 سال در این کشور زندگی کرده یا به مدت 4 سال در شغلی مشخص و سطح بالا فعالیت داشته باشید. همچنین هزینه دریافت ویزای دانمارک در حدود 3000 DKK یا 480 دلار است.

روش های خرید ملک در دانمارک

همان طور که گفتیم، املاک در کشور دانمارک گران هستند و اقامت دانمارک از طریق خرید خانه امکان پذیر نیست. فردی که قصد خرید ملک را دارد باید به وزارت دادگستری دلایل واضحی را ارائه دهد. در حال حاضر وزارت دادگستری به دلیل افزایش سرعت روند تایید و بررسی، این مسئله را به دادگاه ثبت ملک سپرده است؛ در این دادگاه نسبت به اخذ اقامت متقاضی، تصمیم گیری خواهد شد.

قیمت خرید ملک در دانمارک به طور تقریبی هفتاد هزار یورو است. بانک ها و موسسات مختلف تا 80% ارزش ملک وام ارائه می دهند. به طبع برای دریافت آن باید مدارک و مجوز خود را به بانک ارائه دهید.

مانند هر کشور دیگر، محل قرار گیری و دسترسی ملک به راه های اصلی، فروشگاه ها، نزدیک یا دور بودن از مرکز شهر و… در قیمت آن تاثیر می گذارد.

در دانمارک تعیین شده است که فروشنده باید قبل از فروش، به تعمیر خانه یا آپارتمان بپردازد. این مسئله توسط کارشناسان بررسی می شود و مواردی که نیاز به تعمیر یا تغییر دارند به فروشنده ارائه می شود. یکی از روش‌های کاربردی در این کشور، عمل انتقال است. به این ترتیب خریدار هزینه ای را به عنوان پیش پرداخت می پردازد تا برابر نقص و زیان های ممکن در امان باشد. در مقابل فروشنده نیز در برابر ادعاهای خریدار مصونیت پیدا کرده است.

در هنگام نقل و انتقال سند؛ خریدار 5% از قیمت ملک را به نماینده املاک می پردازد. تا شش روز فرصت برای فسخ مبایعه نامه وجود خواهد داشت. در بعضی شرایط در صورت فسخ قرارداد، خریدار مجبور است تا 1% از قیمت خرید خانه را به فروشنده پرداخت کند.

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در دانمارک

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در دانمارک

اقامت دانمارک از طریق خرید خانه تنها با داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • اقامت قانونی به مدت 5 سال در دانمارک
 • تبعه اتحادیه اروپا باشید و در دانمارک مشغول به کار هستید
 • افرادی که اتباع اتحادیه اروپا نباشند باید اجازه اقامت بلند مدت یا مجوز دادگستری داشته باشند.

اگر تصور کنیم یکی از شرایط بالا را دارید، نقل و انتقال سند نیازمند مدارک خاصی است. از جمله:

 • نقشه ملک
 • پروانه ساخت
 • برگه مالیات املاک
 • بیمه نامه ملک
 • اطلاعات BBR (شرایط فنی صادره از سوی شورای محلی)
 • رتبه انرژی و میزان مصرف برق، گرما و آب

حتما پیش از خرید خانه، یک متخصص باید آن را بررسی کند. در نظر گرفتن تمامی مشکلات و خطاهای موجود در ملک باید در گزارشی نوشته شوند. توصیه ما به شما آن است که حتما این گزارش را تهیه نمایید. در مقابل، فروشنده نیز باید گزارشی کامل از موقعیت جغرافیایی ملک به شما ارائه دهد.

تمامی نقل و انتقالات باید در دفتر ثبت اسناد صورت گیرد. خریدار در زمان امضای قرارداد 5% را به صورت پیش پرداخت نقدی پرداخت می نماید. مابقی آن می تواند به صورت وام یا در دوره ای 60 تا 120 روزه پرداخت شود. پیشنهاد می شود سپرده ای جداگانه برای مبلغ خانه تهیه شود تا در این بازه زمانی، مبلغ از آن کثر گردد.

خانه های تابستانی در دانمارک

علاوه بر آنکه اقامت دانمارک از طریق خرید خانه امکان پذیر نیست، مسئله خرید خانه های تابستانی نیز با محدودیت هایی رو به رو است. در مناطق ساحلی محبوب دانمارک، محدودیت هایی برای خرید اعمال شده است. این مسئله از آنجایی که بسیاری از خارجی ها، به ویژه آلمانی ها به طور مشخص به دنبال خرید خانه برای تعطیلات تابستانی هستند، نشات می گیرد.

سواحل این کشور در اختیار عموم مردم است. با این حال تنها تعداد محدودی در گذشته توانسته اند خانه های تابستانی تهیه نمایند. بسیاری از خانه های تابستانی دانمارک در شرایط مناسبی قرار دارند و برای زندگی زمستانی نیز مناسب هستند.

سوالات متداول

 1. آیا می توان از طریق خرید آپارتمان در دانمارک اقامت این کشور را دریافت کرد؟

خیر. به طور کل اقامت دانمارک از طریق خرید خانه تنها برای افرادی امکان پذیر است که شرایط آن را مطرح نموده ایم. روش های دیگری برای دریافت اقامت این کشور وجود دارد که پیشنهاد می کنیم به مطالعه آن ها بپردازید.

 1. آیا می توان برای خرید خانه از بانک های دانمارک وام گرفت؟

در صورتی که اقامت دائم کشور دانمارک را داشته باشید، بانک های این کشور تا 80% از ارزش ملک را به صورت وام و تسهیلات ارائه می دهند.

 1. مدارک مورد نیاز برای کسب مجوز دادگستری برای خرید خانه در دانمارک کدامند؟

در این حالت باید دلایل و مستنداتی محکم و روشن به دادگستری ارائه دهید. از جمله: تاهل در این کشور، به دنیا آمدن فرزندان و تحصیل آن ها در مدارس این کشور و آشنایی به زبان و فرهنگ دانمارک و…

 

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.