به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

کشور روسیه از جمله کشورهایی است که به دلیل نزدیکی به ایران و شرایط اقتصادی قوی و مناسبی که دارد، محلی مناسب برای مهاجرت بوده و متقاضیان زیادی در این امر دارد. راه های فراوانی برای مهاجرت به کشور روسیه و کسب اقامت آن وجود دارد که می توان گفت اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت یکی از این روش ها است. ما در این نوشتار تصمیم داریم نکات مربوط به این روش مهاجرتی را برای شما تحلیل و بررسی کنیم. پس اگر به دنبال کسب اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت در این کشور هستید، در ادامه با ما باشید.

انواع شرکت های تجاری در روسیه

انواع شرکت های تجاری در روسیه

در روسیه شرکت های مختلفی وجود دارند که ما در اینجا از آن ها نام برده و شرایط هر کدام را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت، اولین قدم انتخاب یکی از این شرکت ها است.

 • شرکت با مسئولیت محدود: این نوع شرکت، نسبت به بقیه انواع شرکت ها برای ایرانیان مناسب تر است. حداقل اعضا در این شرکت 1 نفر و حداکثر 50 نفر است. میزان حداقل سرمایه اولیه 10 هزار روبل بوده و زمان لازم برای ثبت نیز 2 هفته است. در این نوع از شرکت نیازی به شریک روس نخواهد بود.
 • شرکت سهامی خاص: در این نوع، حداقل اعضا 1 نفر و حداکثر نامحدود است. حداقل سرمایه اولیه، 10 هزار روبل و زمان لازم برای ثبت نیز حدود 2 ماه است. در این نوع از شرکت نیز شما نیازی به شریک روس نخواهید داشت.
 • شرکت سهامی عام: حداقل اعضا 1 نفر و حداکثر نیز مانند نمونه قبلی نامحدود است. کم ترین میزان سرمایه لازم 100 روبل بوده و زمان مورد نیاز برای ثبت این نوع از شرکت نیز 6 ماه است. باز هم نیازی به شریک روسی نیست.
 • نماینگی/شعبه: در این نوع از شرکت شما به حداقل اعضا 1 نفر و حداکثر 5 نفر خارجی نیاز خواهید داشت. این نوع سرمایه اولیه نیاز نخواهد داشت و نیازی به شریک روسی هم نیست. زمان لازم برای ثبت این شرکت از دو هفته تا دو ماه است.
 • کارآفرینی فردی: شرکت ها دیگر نمونه هایی صد در صد خارجی بودند. اما این شرکت با حداقل اعضا 1 نفر و حداکثر 1 نفر 100 درصد روسی است. یا اینکه فرد خارجی باید دارای اقامت دائم باشد. این شرکت نیز سرمایه اولیه نداشته و زمان لازم برای ثبت آن نیز 7 روز است.

 

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت و مراحل آن

اگر شما از دولت روسیه جواز کار یکساله را کسب کنید، ثبت شرکت شما 4 ماه زمان برده و اگر جواز سه ساله داشته باشید چیزی در حدود دو ماه برای ثبت شرکت زمان لازم دارید. بعد از آن باید به دنبال کد مالیاتی شخص و همچنین کد بیمه شخصی برای مدیر عامل ایرانی باشید. بعد از اینکه تمامی مدارک ثبت شرکت تکمیل شد، نوبت به تأیید امضای سهام داران پای فرم ثبت شرکت می رسد، پس باید همه ی سهام داران در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا کنند. بعد از این پروسه باید مبلغ 4 هزار روبل را به حساب اداره ی مالیات پرداخت کنید. مدیر عامل شرکت در این مرحله باید تمامی مدارک را به اداره مالیات تسلیم کند. بعد از مدت یک هفته شرکت شما ثبت شده و مدارک ثبتی شما نیز آماده است. حال شما باید شرکت خود را در اداره های بیمه درمان، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه بازنشستگی و اداره آمار ثبت نام کنید. در مرحله بعدی باید حساب بانکی را برای خود افتتاح کرده و سرمایه اولیه شرکت را در آن حساب واریز کنید. برای اخذ جواز کار لازم است که به حساب بانکی شرکت پول واریز کنید. در شرکت های خاص مدیر عامل روسی باید برای مدیر عامل خارجی مدارک را تهیه کرده و برای اخذ جواز کار اقدام کند. در مرحله ی بعدی باید تمامی مدارک به اداره مهاجرت تسلیم شود. نکته مهم اینجاست که مدیر عامل ایرانی باید بعد از سفر به روسیه، حتماً در آزمون زبان روسی شرکت کرده و آزمایش های پزشکی لازم را نیز انجام دهد.

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت و مدارک لازم برای آن

 • اصل پاسپورت (یا اصل مدارک ثبتی شرکت در مورد سهامداران حقوقی)
 • نام شرکت
 • زمینه فعالیت شرکت
 • آدرس و تلفن در ایران و روسیه
 • درصد سهامداران
 • حق امضا
 • سرمایه اولیه شرکت
 • نوع سیستم مالیاتی

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت و اخذ جواز کار

برای گرفتن جواز کار یک ساله شما باید بعد از اینکه شش هفته از اولین سفرتان به روسیه گذشت، دوباره به این کشور سفر کرده تا آزمایش های پزشکی لازم را انجام داده و در آزمون زبان مربوطه شرکت کنید. بعد از گذشت یک ماه جواز شما آماده خواهد بود و مدیر عامل می تواند از کنسول گری ویزا گرفته و وارد خاک روسیه شود.

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت و هزینه های مربوط به آن

هزینه ثبت شرکت در کشور روسیه برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند مبلغ 1500 دلار خواهد بود که این مبلغ شامل موارد زیر می شود:

 • ثبت شرکت و ایجاد حسب بانکی به نام آن
 • هزینه مترجم در طول پروسه ثبت شرکت
 • هزینه های دولتی و محضر
 • هزینه مربوط به استخدام مدیر عامل موقت روسی که غیرسهام دار خواهد بود
 • هزینه های مربوط به تغییر مدیر عامل روسی به مدیر عامل ایرانی

هزینه بعدی مربوط به جواز کار یک ساله یا سه ساله بوده که هزینه های دیگر مربوط به آن را نیز شامل می شود و این هزینه برابر با مقدار 2000 دلار است. باید خاطر نشان کرد که خدمات جانبی دیگری در پروسه اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت وجود دارد که برای مثال می توان از گرفتن کد مالیاتی INN شخصی و یا صدور مستر کارت و ویزا کارت نام برد. هزینه خدماتی همچون موارد ذکر شده در حدود 500 دلار خواهد بود.

 

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت و مزایای آن

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که بعد از ثبت شرکت در روسیه برای شما می افتد این است که شما دیگر از آن به بعد یک شخصیت اروپایی محسوب شده و می توانید به راحتی به بازارهای جهان دسترسی داشته باشید. اهمیت دیگر آن در امکان داشتن حساب بانکی در روسیه و دیگر کشورهای اروپایی خواهد بود. نرخ مالیات شرکتی در کشور روسیه 20 درصد است که از این مقدار 2 درصد آن به دولت مرکزی به عنوان مالیات فدرال پرداخت شده و بقیه نیز به دولت محلی پرداخت می شود. اقامت کشورهایی دیگر همچون مجارستان نیز با ثبت شرکت در روسیه به دست خواهد آمد.

هزینه های اقامت روسیه

آن چه در این جا بدان پرداختم بررسی و تحلیل شرایط لازم برای کسب اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت در این کشور بود. یکی از راه هایی که شاید در ابتدای امر کمی دشوار به نظر برسد اما اگر تمامی مراحل مربوط به آن کاملاً دقیق انجام شده و کمی صبور باشید، یکی از بهترین روش ها بوده و مزایای زیادی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم را برای شما به دنبال دارد.

سؤالات متداول:

 • آیا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در روسیه، باید حتماً با شخصی که تابعیت روس دارد یا مقیم دائم روس است، شراکت کرد؟

خیر. همانطور که پیش تر ذکر کردیم، اتباع خارجی نیازی ندارند برای ثبت شرکت در روسیه با یک شهروند روس شراکت داشته باشند.

 • آیا ثبت شرکت در روسیه منجر به اخذ اقامت روسیه می شود؟

تنها با ثبت یک شرکت شما نمی توانید اقامت روسیه را دریافت کنید؛ ولی با گرفتن جواز کار هم اعضای شرکت و هم خانواده های آن ها می توانند ویزای اقامتی قابل تمدید بگیرند. بعد از آن می توان برای گرفتن اقامت دائم از طرق مختلف اقدام کرد.

 • آیا برای ثبت شرکت در روسیه باید مجوز کار گرفت؟

بله. در این بین چیزی که الزامی است و شوخی بردار نیست، گرفتن جواز کار است. در صورتی که جواز کار نداشته باشید هم مشمول جریمه می شوید و هم در شرکت خودتان حق امضا نخواهید داشت.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.