به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت سوئد از طریق ازدواج

آشنایی با اقامت سوئد از طریق ازدواج و معرفی مراحل و مدارک آن در سال 2021

برای مهاجرت روش های مختلفی وجود دارد که هر کشور از قوانین مشخصی برای پذیرش مهاجران تبعیت می کند. یکی از روش های مهاجرت به کشور سوئد، دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج است. جهت اخذ اقامت شما باید با تبعه ای از این کشور ازدواج کنید و این امر باید به صورت حقیقی انجام شود. همچنین دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج با قوانین مشخصی همراه است که در صورت واجد شرایط بودن شخص، ازدواج تأیید شده و مجوز اقامت صادر می شود.

قوانین ازدواج در سوئد 

توجه داشته باشید که برای دریافت مجوز اقامت در این کشور، ازدواج شما باید خارج از مرزهای سوئد انجام شده باشد. این بدان معناست که در صورت داشتن اقامت تحصیلی نمی توانید با تبعه ای از این کشور ازدواج کرده و ویزای اقامت دائم دریافت کنید.

همچنین شخصی که تقاضای ازدواج در خاک سوئد را دارد نباید برای مدت زمانی مشخص این کشور را ترک کند.

برخی از افراد برای دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج تصمیم به ازدواج صوری می گیرند. این امکان وجود دارد که با ازدواج صوری شما مجوز اقامت را دریافت کنید اما این امر با مشکلاتی نیز همراه است. در صورتی که دولت کشور سوئد نسبت به غیرواقعی بودن ازدواج مطلع شود، شما مجبور به ترک خاک این کشور خواهید شد.

تمکن مالی

یکی از مهم ترین موارد در قوانین ازدواج سوئد، تمکن مالی متقاضی دریافت اقامت است. شخص متقاضی باید از تمکن مالی خوبی برای گذران زندگی خود و همسرش برخوردار باشد. همچنین خانه مشترک تبعه سوئد و همسرش نیز باید از استانداردهای لازم برای زندگی مشترک پیروی کند.

در مورد موضوع تمکن مالی استثناء نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. در صورتی که متقاضی بیش از 4 سال در این کشور اقامت و تابعیت داشته باشد، نیاز به اثبات تمکن مالی ندارد. همچنین شهروندان سوئدی و افرادی که در کشورهای اتحادیه اروپا سکونت دارند نیز شامل این امر نخواهند شد. پناهندگان نیز نیاز به تمکن مالی بالایی برای دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج را ندارند.

اقامت سوئد از طریق ازدواج

با دریافت ویزا شخص می تواند به مدت دو سال در این کشور اقامت داشته باشد. با توجه به اخذ اقامت از طریق ازدواج، شخص می تواند در مدت زمان حضور در کشور سوئد، مشغول به کار شود. همچنین سفر به کشورهایی که در حوزه شینگن هستند نیز امکان پذیر است.

با به اتمام رسیدن مدت زمان دو ساله ویزای اقامت شخص می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. دولت سوئد و اداره مهاجرت این کشور برای صادر کردن مجوز اقامت دائم موارد مختلفی مانند کیفیت شهروند بودن شخص، عدم سوءپیشینه، وضعیت مالی و… را بررسی می کند.

در صورتی که مجوز اقامت همیشگی تبعه خارجی در کشور سوئد صادر شد، بعد از گذشت یک سال شخص می تواند برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کند. مدت زمان سه سال زندگی در خاک این کشور لازم است تا متقاضی بتواند پاسپورت سوئدی دریافت کند.

مصاحبه ازدواج

در پروسه دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج شخص باید برای پاسخگویی به سؤالات مختلفی در سفارت حاضر شود.

در این مصاحبه واقعی بودن ازدواج ثابت شده و در صورت صوری بودن پرونده به طور کلی ملغی می شود. افراد بالای 18 سال می توانند برای دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج اقدام کنند. در صورت فوت همسر از ازدواج قبلی، شخص باید گواهی فوت همسر را ارائه دهد. همچنین مدارک مبتنی بر طلاق متقاضی اقامت سوئد از طریق ازدواج نیز الزامی است.

در مصاحبه ازدواج مدارک دیگری نیز مبنی بر چت های خصوصی، عکس یا فیلم ازدواج نیز برای اثبات واقعی بودن ازدواج ضرورت دارد. متقاضی اقامت سوئد از طریق ازدواج باید شرح کاملی از وضعیت تحصیلی و کاری خود ارائه دهد.

 

تسلط به زبان سوئدی در پذیرش شما نقش مهمی دارد. در مصاحبه حضوری باید میزان تسلط خود به این زبان را اعلام کنید. در غیر این صورت باید زبانی مشترک بین زوجین مشخص شود که توسط این زبان با یکدیگر مکالمه داشته باشند. همچنین در این مصاحبه نحوه آشنایی زوجین با یکدیگر نیز بررسی خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت

اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج نیز مانند روش های دیگر مانند ویزای تحصیلی یا کاری نیاز به ارائه مدارک مختلفی دارد.

 • ارائه مدارک شخصی مانند کارت ملی و شناسنامه جهت بررسی هویت
 • سند ازدواج
 • دو قطعه عکس 6 در 4 پشت سفید
 • فرم درخواست ویزا. این فرم باید توسط همسر تبعه کشور سوئد تکمیل و امضاء شود.
 • مدارک لازم جهت اثبات وضعیت تأهل زوجین. برای دریافت اقامت هر دو طرف باید مجرد باشند.
 • مدارک جهت اثبات وضعیت طلاق و فوت همسر
 • ارائه مدرک برای اثبات تمکن مالی
 • مدارک لازم جهت نشان دادن واقعی بودن ازدواج
 • مدارک صحت شرایط سلامتی و پزشکی

مراحل دریافت اقامت

برای دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج زوجین باید به سفارت این کشور مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مدت زمانی بین 4 تا 5 ماه طول می کشد تا سفارت وقتی برای مصاحبه حضوری مشخص کند. همان طور که ذکر کردیم در این مصاحبه حضوری، واقعی بودن ازدواج و موارد دیگر بررسی شده و به اثبات می رسد.

توجه داشته باشید که در صورت دریافت اقامت زوجین باید مدت زمان 5 سال را در کنار یکدیگر زندگی کنند. در صورتی که قبل از 5 سال زوجین قصد ترک کردن یکدیگر را داشته باشند، شرایط برای اخذ اقامت دائم تغییر کرده و امکان دریافت آن وجود نخواهد داشت.

اگر با ویزای توریستی در این کشور سکونت دارید، برای دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج باید به کشور خود بازگشته و از آنجا برای این منظور اقدام کنید.

برای دریافت اقامت شما ملزم به پرداخت هزینه هایی جهت ویزای ازدواج و هزینه اخذ اقامت هستید. همچنین باید برای موارد دیگری مانند ترجمه مدارک نیز هزینه کنید.

مزایای دریافت اقامت

مزایای دریافت اقامت

یکی از آسان ترین روش های مهاجرتی به این کشور، دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج است. همچنین با دریافت این مجوز شخص از مزایای متعددی نیز بهره مند خواهد شد.

 • اجازه کار در خاک کشور سوئد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • سفر به بیش از صد کشور در جهان بدون نیاز به ویزا
 • اجازه سرمایه گذاری
 • برخورداری از حق رأی در انتخابات
 • بهره مندی از تمام خدمات دولتی
 • دریافت اقامت سوئد بدون داشتن مدرک تحصیلی و زبان

ازدواج در کشور سوئد

شخص متقاضی ازدواج با تبعه سوئدی باید قبل از ازدواج سابقه قضایی و کیفری پارتنر خود را بررسی کند. به این جهت که اداره مهاجرت از وضعیت کیفری و قضایی زوجین استعلام گرفته و از تمام فعالیت های آن ها آگاه می شود.

با دریافت مجوز ازدواج از اداره مالیات این کشور شما می توانید مراسم ازدواج خود را برگزار کنید. توجه داشته باشید که این مجوز باید از شهری صادر شود که زوجین قصد ازدواج در آن را دارند.

مراسم ازدواج در سوئد در کلیسا و شهرداری انجام می شود. شما می توانید به اختیار ازدواج مذهبی در کلیسا یا شهرداری را انتخاب کنید.

کشور سوئد از نظر سطح رفاه عمومی در شرایط مطلوبی به سر می برد. به همین جهت افراد بسیاری این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند. اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج روشی آسان و کم هزینه محسوب می شود که با در نظر گرفتن شرایط و قوانین متقاضیان می توانند در کمترین زمان برای دریافت اقامت دائم سوئد اقدام کنند.

 

سؤالات متداول:

 • آیا محل سکونت متقاضی ازدواج باید از شرایط خاصی برخوردار باشد؟

بله. محل سکونت متقاضی توسط اداره مهاجرت مورد بررسی و تأیید قرار می گیرد. در صورتی که محل سکونت با استانداردهای این کشور مطابقت نداشته باشد، کارشناسان اداره مهاجرت آن را تأیید نمی کنند.

 • آیا اثبات هویت فرزندان از ازدواج قبلی ضرورت دارد؟

بله. شخص متقاضی باید مدارک دال بر اثبات هویت فرزندان خود را ارائه دهد. توجه داشته باشید که این مدارک به همراه گواهی فوت یا مدارک طلاق باید با ترجمه ای رسمی توسط مهر وزارت خارجه یا دادگستری تأیید شده باشد.

 • برای بررسی هویت پارتنر تبعه سوئد به کجا مراجعه کنیم؟

شما می توانید برای بررسی هویت پارتنر خود به پرتال های کمون کشور سوئد و همچنین سایت اداره مهاجرت رجوع کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.