به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت سوئد

معرفی بهترین روش های اخذ اقامت سوئد با قوانین جدید سال 2021 در این کشور

در حدود 10 میلیون نفر در کشور سوئد زندگی می کنند که در حدود 30% از این جمعیت در سه شهر مهم آن یعنی استکهلم، گوتنبرگ و مالمو ساکن هستند. می توان گفت در حدود 17% از جمعیت این کشور در خارج از مرزهای آن متولد شده اند. این کشور در شمال اروپا واقع شده و از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی، عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. نوع حکومت این کشور پادشاهی و زبان رسمی آن سوئدی است. این کشور از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شد و با وجود پذیرش قوانین این همکاری، واحد پول کرون را برای خود حفظ کرده است.
روش های گوناگونی برای اخذ اقامت سوئد وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به اختصار توضیح دهیم.

بسته به هدف سفر شما به سوئد، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد بر اساس نیاز و شراط خود می توانید برای آن ها درخواست دهید. چه قصد سفر برای ملاقات شخصی را داشته باشید، چه تحصیل یا کار و اقامت دائمی در سوئد، باید برای ویزای شینگن به صورت متفاوت اقدام کنید. به این صورت که ابتدا برای دریافت ویزای سوئد درخواست می دهید، سپس به صورت جداگانه درخواست ویزای شینگن دهید. جواب درخواست ویزا معمولاً سریع رسیدگی شده و پاسخ می دهند. درنظر داشته باشید که این ویزا نیز به مدت 90 روز معنبر است. با دارا بودن ویزای شینگن می توانید به راحتی به کلیه  کشورهای اروپایی سفر کنید و نیازی به دریافت ویزا برای تک تک این مناطق ندارید.

 

اخذ اقامت سوئد از طریق مجوز کار

قانون اصلی در این نوع ویزا این است که شما باید قبل از ورود به سوئد، یک مجوز اشتغال به کار دریافت کرده باشید. به این معنا که یک کارفرما در سوئد باید به شما پیشنهاد کار دهد. کارفرمای شما باید حداقل 10 روز پیش از این پیشنهاد، در سوئد و اتحادیه اروپا آگهی منتشر کرده باشد. این بدین معناست که کارفرما ابتدا باید شغل مورد نظر را در سوئد و اتحادیه اروپا منتشر کرده باشد و درصورتی که شخصی با شرایط مورد نظر خود نیافت می تواند از خارج این ناحیه اقدام به استخدام شما نماید. بدیهی است که افراد برای دریافت چنین پیشنهادی، باید توانمندی های منحصر به فردی داشته باشند و رزومه ی خود را از طریق وبسایتهای کاریابی بین المللی برای کارفرمایان ارسال کنند.

ویزای تحصیلی

یکی دیگر از راه های اخد اقامت سوئد، تحصیل در این کشور است. درصورتی که به مدت بیش از 90 روز قصد تحصیل در این کشور داشته باشید، نیازمند ویزای تحصیلی خواهید بود. تحصیلات دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کالج یا دانشگاه دانشگاهی شامل برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد است. اگر در چنین برنامه ای پذیرفته شده اید، می توانید برای تحصیلات عالی اجازه اقامت سوئد بگیرید. همچنین درصورت پذیرفته شدن در دوره ی دکتری نیز می توانید برای ادامه تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی اخذ کنید. درصورتی که در طول دوره تحصیل یا پس آن موفق اشتغال و شروع به کار در این کشور شوید، می توانید مجوز اقامت سوئد را بدست آورید. تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان سوئدی و انگلیسی انجام می شود پس اگر میزان آشنایی شما با زبان انگلیسی مطلوب است می توانید برای تحصیل در این کشور اقدام نماید. دوره های کارشناسی در این کشور در حدود 3 سال، ارشد 1 تا 2 سال و دکتری حدود 3 تا 5 سال به طول می انجامد. برای جبران هزینه های تحصیلی نیز می توانید از انواع بورسیه تحصیلی استفاده نمایید.

اخذ اقامت سوئد

ویزای همراهی

درصورتی که قصد اقامت در کنار یکی از اعضای خانواده ی خود در این کشور را دارید، لازم است تا مجوز اقامت دریافت نمایید. عضو خانواده که قصد ملحق شده به او را دارید، باید شهروند این کشور بوده، حق اقامت دائم، کارت اقامت دائم یا اجازه اقامت موقت داشته باشد. عضو خانوده می تواند همسر قانونی ثبت شده، یا در رابطه ثبت شده و یا شخصی باشد که با او زندگی مشترک دارید. درصورتی که مجوز اقامت سوئد را دارید و به تازگی صاحب فرزند شده اید، می توانید برای نوزاد خود درخواست اقامت دهید. این قانون برای کودکی که از خارج از مرزهای این کشور به فرزندی می پذیرید نیز قابل اجراست. والدین فرزند زیر 18 که در سوئد زندگی می کند می توانند برای زندگی در کنار فرزندشان درخواست اقامت در این کشور را ارئه کنند. در برخی شرایط دیگر نیز درصورتی که قبلاً به همراه عضوی از خانواده خود زندگی می کردید می توانید درخواست اقامت سوئد را نیز داشته باشید. برای مثال پدر و مادر فرزند بالای 18 سال می توانند درخواست ویزا و اقامت برای همراهی فرزندشان را ارائه نمایند. به این منظور شما باید ثابت کنید که پیش از انتقال این فرد به کشور سوئد، با یکدیگر زندگی می کردید و از لحاظ اجتماعی و عاطفی به یکدیگر وابسته اید. توجه داشته باشید که فرد ساکن سوئد باید توانایی حمایت مالی از هر دو نفر را داشته باشد.

علاوه بر این موارد، درصورتی که با یکی از شهروندان سوئد یا شخصی که در این کشور اقامت دارد ازدواج کنید نیز می توانید مجوز اقامت سوئد را اخذ نمایید.

ویزای بازدید (توریستی)

برای بازدید از سوئد می توانید برای ویزای موقت 90 روزه اقدام نمایید. درصورتی که برای این اقامت نیاز به زمان بیشتری داشتید می تواندی درخواست دهید تا ویزای شما تمدید گردد. همچنین برای مقاصد موقت کاری نیز درصورتی که معرفی نامه ای از کارفرمای خود اخذ کنید می توانید ویزای 90 روزه دریافت نمایید و برای مذاکرات و دیدارهای کاری خود وارد این کشور شوید.

اخذ شهروندی سوئد

پس از چند سال زندگی در سوئد می توانید حق شهروندی این کشور را دریافت نمایید. شرایط اخذ شهروندی برای بزرگسالان شامل این موارد است:

  • بالای 18 سال سن داشته باشید
  • مجوز اقامت دائم (نه موقت) داشته باشید.
  • حق اقامت یا کارت اقامت داشته باشید (برای شهروندان اتحادیه اروپا)
  • شرایط زندگی در این کشور را داشته باشید. برای مثال برای مدت طولانی در این کشور سکونت داشته باشید.
  • رفتار مناسبی در این کشور داشته باشید.

اخذ شهروندی سوئد

سرمایه گذاری

سوئد از کشورهای پر هزینه و گران است به همین جهت هزینه ی خرید املاک در این کشور بالاست. اما درصورتی که از توانایی مالی مناسبی برخوردارید می توانید از طریق خرید مسکن یا شروع یک کسب و کار دراین کشور درخواست مجوز اقامت نمایید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری در کسب و کار یا خرید املاک، 150 هزاردلار است.

روش سرمایه گذاری کاری صورت های گوناگونی دارد. شما می توانید بصورت شخصی کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنید شرکتی به نان خود ثبت نمایید. وجود سرمایه به این کشور می تواند بصورت یکباره یا به تدریج  یا در شرکتی در این کشور سهیم شوید.

سوالات متداول

  • آیا درصورت داشتن پیشنهاد شغلی می توان اقامت کشور سوئد را دریافت نمود؟

پاسخ: بله یکی از روش های دریافت این مجوز این است که یک کارفرما از میان تمام متقاضیان شغل خالی خود در سوئد و اتحادیه اروپا موفق به یافتن شخصی با شرایط شما نباشد.

  • کدام اعضای خانواده می توانند به واسطه حضور دیگری در کشور سوئد می توانند اجازه ی اقامت دریافت کنند؟

پاسخ: همسر یا شخصی که با او زندگی مشترک دارید، والدین فرزند زید 18 سال که فرزند ساکن سوئد است و افرادی از خانواده که شما پیش از اقامتتان در سوئد به آن ها وابستگی داشته اید.

  • متداول ترین نوع اخذ اقامت سوئد درصورت عدم وجود اقوامی در این کشور چیست؟

پاسخ: تحصیل از بهترین روش های ورود به این کشور و اخذ مجوز اقامت سوئد و سپس ماندگار شدن از طریق شروع به کار در این کشور است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.