به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
مدارک و روش های گوناگون اخذ اقامت سوئیس

سوئیس کشوری دلپذیر و جذاب در قاره اروپاست که از نظر امنیت، اقامت، اقتصاد، کیفیت زندگی، سیستم آموزشی و… یکی از کشورهای برتر جهان محسوب می شود. این کشور در قاره اروپا شهرت زیادی دارد و اغلب افراد از طریق تحصیلات برای اقامت سوئیس مهاجرت می کنند و در این مقاله قرار است راجع به کلیه شرایط اخذ ویزای سوئیس صحبت کنیم.

 

خرید خانه در سوئیس و گرفتن اقامت

بیشتر افراد از طریق تحصیلات برای اقامت سوئیس اقدام می کنند اما چند سالی است که شکل جدیدی از اقامت برای مهاجرت در این کشور محیا شده است که حتی افرادی که دارای تحصیلات خاصی هم نیستند بتوانند از طریق سرمایه گذارى وارد سوئیس بشوند.

یکی از روش های اخذ اقامت سوئیس خرید خانه است. اما چیزی که شرایط را کمی در این کشور سخت می کند این است که در هر 26 کانتون سوئیس مقررات و قوانین، قانون گذارى هاى دولتى، قوانین دادگاه ها، شرایط خرید ملک و… باهمدیگر متمایز است. براى خارجی هایی که قصد خرید خانه در سوئیس را دارند معیارهاى زیر اعمال می شود:

 • خارجى ها باید حتماً در منطقه توریستى اقدام به خرید خانه کنند.
 • خارجى ها نمى توانند بیش از یک خانه در سوئیس بخرند مگر اینکه اقامت سوئیس را گرفته باشند.
 • خارجى ها نمى توانند در کانتون های ژنو، بازل، زوریخ، زوج یا سایر شهرهای دیگر خانه خریداری کنند.
 • خارجى ها در مناطق مربوط به اسکی که جزء مناطق توریستی محسوب می شوند می توانند خانه بخرند.
 • خارجی ها در مناطقی مثل اوری، والیز، وود و اوبولدان هم می توانند اقدام به خرید خانه کنند.
 • خارجی ها نمی توانند خانه هایی با مساحت بیشتر از 200 متر مربع خالص خریداری کنند.
 • برخی از محدودیت های محلی و منطقه ای هم برای کانتون ها جهت اقامت سوئیس برای خارجی ها وجود دارد.

سرمایه گذاری در بخش ملک برای گرفتن اقامت یکی از بخش های عادی در اروپا محسوب می شود و در بیشتر کشورهای اروپایی مثل قبرس، اسپانیا، یونان، پرتغال این نوع دریافت اقامت معمول است و دریافت اقامت سوئیس هم به همین شکل قابل دریافت است.

 

اخذ ویزای توریستی سوئیس

ویزای شنگن سوئیس با درنظر گرفتن شرایط سفر فرد خواهان، در انواع بسیاری صادر می شود و در واقع این نوع از ویزا معمول ترین نوع دریافت اقامت سوئیس برای مدت کوتاه است که از سوی سفارت ایتالیا برای افرادی که از ایران اقدام می‎ کنند صادر می شود. برای اخذ ویزای توریستی سوئیس باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشید و سپس اقدام به دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای توریستی در ذیل عنوان شده اند.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شنگن سوئیس و اقامت سوئیس

الف) کلیه کپی ها باید در سایز A4 باشد.

ب) تمامی مدارک هم بایستی ترجمه شده باشند و به زبان انگلیسی فراهم شده باشند.

 1. اصل پاسپورت که دارای شش ماه اعتبار از موعد سفر باشد و 2 صفحه خالی روبه رو هم چاپ شده باشد به همراه کپی از کلیه صفحاتی که دارای لیبل در پاسپورت هستند
 2. اصل پاسپورت های قدیمی به همراه کپی از کلیه ویزاهای لیبل دار
 3. اصل شناسنامه ها
 4. دو قطعه عکس جدید 4*5 یا 3* که حداقل برای سه ماه پیش باشد و پس زمینه سفید داشته باشد. در این عکس 80 درصد کادر باید صورت باشد و پیش از پاسپورت در جایى استفاده نشده باشد.

 

مدارک شغلی جهت اقامت سرمایه گذاری سوئیس (اصل و ترجمه)

 1. پزشکان، وکلا، مهندسین: پروانه مطب، نظام مهندسی، پروانه وکالت + کارت های صنفی مربوطه
 2. کارمندان دولتی: حکم کارگزینی با مهر + فیش حقوقی آخر با مهر + گواهی اشتغال به کار
 3. کارمندان شرکت های خصوصی: قرار داد و آخرین فیش حقوقی/ لیست سوابق بیمه با مهر سازمان تأمین اجتماعی /گواهی اشتغال به کار
 4. کسبه: کارت مباشرت یا جواز کسب (اگر کارت مباشرت موجود باشد دیگر اصل جواز کسب الزامی نیست)
 5. اعضای هیئت مدیره شرکت ها: روزنامه رسمی (آخرین تغییرات و آگهی تاسیس)/گواهی اشتغال به کار
 6. سازندگان ساختمان: پروانه پایان کار یا ساختمان
 7. موجر: سند املاک مربوطه /اجاره نامه معتبر با کد رهگیری
 8. بازنشسته­ ها : آخرین فیش حقوق/ آخرین حکم افزایش یا حقوق حکم بازنشستگی /
 9. اعضاء هیئت علمی دانشگاه و اساتید: حکم کارگزینی با مهر/ آخرین فیش حقوقی با مهر/گواهی اشتغال به کار
 10. سند ملک
 11. دانش آموزان و دانشجویان: ثبت نام سال آینده گواهی یا اشتغال به تحصیل در سال تحصیلی جاری

کلیه گواهی ها باید حتماً خطاب به سفارت سوئیس و در یک ماه گذشته صادر شوند و درباره اشتغال، باید نام و شماره پاسپورت و سمت و تاریخ شروع به کار و میزان حقوق و مشخصات بیان شود.

 

شرایط اخذ ویزای سوئیس

متقاضیانی که بالای سیزده سال سن دارند برای اقامت سوئیس باید انگشت نگاری شوند و همچنین متقاضیانی هم در 24 ماه گذشته ویزای اروپا گرفته اند، بدون انجام این فرایند می توانند اقدام به گرفتن ویزای سوئیس کنند. کلیه مدارکی که در بالا نام برده شد برای دریافت اقامت سوئیس لازم و ضروری است. همچنین یک ضمانت نامه بانکی معتبر هم برای اخذ اقامت جهت بازگشت از سفر باید ارائه شود.

روش های دریافت اقامت ایتالیا به زبان ساده و آشنایی با قوانین آن در سال 2020

اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت

یکی از ویژه ترین نکاتی که باید در زمان بررسی اقامت سوئیس در نظر بگیرید ثبت شرکت است. در سوئیس امکان ثبت شرکت وجود ندارد و به طور کلی شرایط سرمایه گذاری از طریق تجارت بسیار محدود است. به همین دلیل شرکت سوئیس چون یکی از شرکت های سرمایه دار در اروپا به حساب می آید، زیاد توجهی به اقامت از طریق سرمایه گذاری ندارد. کشور سوئیس جز کشورهای کم جمعیت جهان محسوب می شود و تنها به صرف فعالیت اقتصادی به افراد اعطای اقامت نمی دهد و برای بالا بردن جمعیت و جوان نگهداشتن جمعیت کشور بیشتر از طرق دیگری مثل اعطای اقامت سوئیس از طریق خرید خانه، تحصیلات، ازدواج، فرزندآوری و…. برای این کار اقدام می کند.

 

و در آخر…

همانطور که در این مقاله درباره اقامت سوئیس گفته شد،  سرمایه گذاری در بخش ملک برای گرفتن اقامت یکی از بخش های عادی در اروپا محسوب می شود و در بیشتر کشورهای اروپایی مثل سوئیس، قبرس، اسپانیا، یونان، پرتغال این نوع دریافت اقامت معمول است بیشتر افراد از طریق تحصیلات برای اقامت سوئیس اقدام می کنند اما چند سالی است که شکل جدیدی از اقامت برای مهاجرت در این کشور محیا شده است که حتی افرادی که دارای تحصیلات خاصی هم نیستند بتوانند از طریق سرمایه گذارى وارد سوئیس بشوند. اما بهترین روش اخذ اقامت خرید خانه است و ویزای شنگن هم از دیگر روش های اخذ اقامت سوئیس است. حتماً در نظر داشته باشید که برای گرفتن اقامت باید کلیه مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و سپس اقدام به خرید خانه برای اقامت کنید. امیدواریم که این مقاله کلیه سوالات شما را در زمینه اقامت سوئیس پاسخ داده باشد. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

 

سؤالات متداول:

 • شرایط ویزای سوئیس چیست؟

برای گرفتن سوئیس یا باید از طریق تحصیلات، یا خرید خانه یا به صورت سیاحتی اقدام کنید و به جز این سه روش طرق دیگری جهت اخذ ویزای سوئیس وجود ندارد.

 • شرایط گرفتن ویزای سوئیس برای ثبت شرکت چگونه است؟

شرایط سرمایه گذاری از طریق تجارت بسیار محدود است به همین دلیل برای تأسیس شرکت در سوئیس به شما اقامتی تعلق نخواهد گرفت و برای اقامت باید از طریق دیگری اقدام کنید.

 • آیا با خرید خانه در سوئیس اقامت سوئیس را می گیریم؟

بله. سرمایه گذاری در بخش ملک برای گرفتن اقامت یکی از بخش های عادی در اروپا محسوب می شود و در بیشتر کشورهای اروپایی مثل قبرس، اسپانیا، یونان، پرتغال این نوع دریافت اقامت معمول است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.