به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت فنلاند از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج | مهاجرت به فنلاند از طریق ازدواج 2021

مراحل اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج چگونه است؟ فرهنگ غالب ازدواج در فنلاند چیست؟ روش های ازدواج در فنلاند چه مواردی هستند؟ مراسم ازدواج در این کشور چگونه است؟ آیا مردم در فنلاند به صورت مذهبی ازدواج می کنند؟ مراحل ازدواج در فنلاند به چه صورت است؟ چه مدارکی برای ازدواج در فنلاند مناسب است؟ آیا می توان از طریق ازدواج در فنلاند اقامت دائم گرفت؟

فنلاند یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و عضو اتحادیه اروپا و شینگن است. کشوری با سطح رفاه بالا و امکانات زندگی مناسب و مطلوب که با توجه به امکانات رفاهی، آموزشی، اشتغال کافی، امنیت بالا و قرار گرفتن در میان شادترین کشورهای دنیا، گزینه مناسبی جهت مهاجرت به حساب می آید. برای اخذ تابعیت این کشور روش های مختلفی وجود دارد از جمله مهاجرت به فنلاند از طریق ازدواج، کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد و پناهندگی. در این مقاله سعی داریم شما را با اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج آشنا کنیم.

شرایط اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج

اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج با فردی که اقامت این کشور را داراست و یا تبعه فنلاند است، ممکن می شود. شهروندان تمام کشورها می توانند در فنلاند ازدواج کنند. مطابق قوانین فنلاند، فردی که قصد ازدواج در این کشور را دارد باید حداقل 18 سال داشته باشد و درحال حاضر متاهل نباشد. بنابر این درصورت فوت همسر و یا طلاق، لازم است که فرد، مدارک مناسبی از جمله گواهی فوت همسر و یا مدارک مبنی بر جدایی را ارائه نماید. بر اساس قوانین فنلاند ازدواج با اقوام نزدیک مجاز نیست. ازدواج در این کشور یک امر داوطلبانه است و هیچکس اجازه ندارد کسی را به ازدواج مجبور کند. همچنین برای ازدواج نیازی به مجوز از سوی کسی نیست.

شرایط اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج

اقدامات پیش از ازدواج در فنلاند

پیش از اقدام به ازدواج در فنلاند لازم است تا معاینات پزشکی انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که از لحاظ پزشکی موانعی برای ازدواج وجود ندارد. به علاوه پیش از ازدواج لازم است مواردی که بر اساس قانون این کشور موانع ازدواج به حساب می آیند را بررسی نموده و برای آن یک گواهی دریافت کنید که به مدت چهار ماه معتبر خواهد بود. ارائه این گواهینامه در زمان مراسم ازدواج الزامی است. این گواهینامه توسط اداره ثبت اطلاعات و جمعیت در این کشور بررسی و صادر می شود. البته سفارت یا کنسولگری کشور مبدا درفنلاند نیز می تواند این گواهینامه را صادر کند.

درصورتی که انجام مراسم ازدواج در فنلاند مهیا نباشد، می توانید مراسم ازدواج را در کشور دیگری انجام داده و مدارک آن را به اداره ثبت اطلاعات و جمعیت فنلاند تحویل دهید. توجه داشته باشید که این مدارک باید به زبان انگلیسی و یا فنلاندی ترجمه شده باشند. در زمان ازدواج شما می توانید در مورد نام خانوادگی خود تصمیم گیری نمایید. می توانید نام خانوادگی خود، همسر و یا ترکیبی از این دو را انتخاب نمایید.

در صورت تمایل، پیش از ازدواج می توان توافق نامه ای را جهت لغو حق همسردر اموال دیگری پیش از طلاق یا فوت تهیه نمود. این توافق نامه توسط زن و شوهر در حضور دو شاهد امضا شده و در اداره ثبت اطلاعات دیجیتال و جمعیت ثبت شود.

مراسم و ثبت ازدواج در فنلاند

ازدواج در فنلاند به دو طریق صورت می گیرد. قرارداد ازدواج مدنی در دپارتمان ثبت اطلاعات دیجیتال و جمعیت یا در دادگاه تشکیل می شود. ثبت ازدواج در این مراکز به صورت رایگان انجام می گردد. در مراسم ازدواج، زن و مرد و حداقل دو شاهد بالای پانزده سال باید حضور داشته باشند. درصورت تمایل برای ازدواج مذهبی می توان مراسم و مراحل ثبت را در کلیسا، مسجد یا هر محل مذهبی دیگر انجام داد.

 

اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج

در صورتی که همسر رسمی، اقامت دائم فنلاند را داشته باشد پس از عقد ازدواج می توان مجوز اقامت این کشور را دریافت کرد؛ اما از این طریق نمی توان تابعیت کشور فلاند را به دست آورد. در ابتدای امر، می توانید برای اجرای مراسم ازدواج، تقضای ویزای نامزدی نمایید. برای دریافت ویزای نامزدی علاوه بر نداشتن منع قانونی برای ورود به این کشور باید مدارک دال بر مجرد بودن نیز ارائه نمایید. همچنین ارائه مدارکی دال بر رابطه عاطفی و صوری نبودن این ازدواج نیز ضروری است. با این حال در صورت عدم موفقیت در اخذ ویزای نامزدی، می توانید مراسم ازدواج را در کشور دیگری انجام داده و پس از ارائه مدارک ازدواج، درخواست اخذ اقامت این کشور را نمایید.

یک فرد ایرانی پس از ازدواج با یک فرد که اقامت فنلاند را دارد و یا تبعه این کشور است، می تواند مجوز اقامت فنلاند از طریق ازدواج را به دست آورد. از آنجا که کشور فنلاند عضو اتحادیه اروپا و شینگن است، با دریافت اقامت این کشور می توان بدون نیاز به ویزا به کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا رفت و آمد کرد. پس از گذشت حدود پنج سال از اقامت در این کشور نیز می توان تابعیت آن را به دست آورد.

اخذ تابعیت فنلاند چقدر زمان لازم دارد؟

زمان مورد نیاز برای اخذ تابعیت این کشور، تا حدودی وابسته به شرایط همسر مقیم در فنلاند است. درصورتی که همسر مقیم فنلاند، تابعیت این کشور را داشته باشد، فرآیند اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج نسبت به شرایطی که همسر صرفا در این کشور اقامت داشته باشد، زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

 

ازدواج غیر رسمی در فنلاند

درصورتی که شما به صورت غیر رسمی با یک شهروند فنلاندی ساکن در فنلاند ازدواج کرده اید، می توانید مجوز اقامت بر اساس ارتباطات خانوادگی دریافت کنید. مجوز تابعیت زمانی قابل دریافت است که یکی از شرایط زیر اتفاق بیفتد:

  • شما و همسرتان حداقل دو سال در کنار هم زندگی کرده باشید.
  • شما و همسرتان صاحب فرزند مشترک باشید. (در این شرایط نیازی به دو سال زندگی مشترک نیست.)
  • باید دلیل موجهی ارائه دهید که چرا نیاز به این مجوز دارید.

درصورتی که قصد دارید از روش اول استفاده کنید، باید ثابت کنید که به مدت دو سال با همسر خود زندگی کرده اید. در شرایطی که همسرتان شهروند خارجی باشد، علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، همسر مقیم فنلاند با مدارکی ارائه دهد تا ثابت کند شما با یکدیگر زندگی می کنید؛ مانند مدارک سکونت در یک ساختمان یا شهادت همسایه ها.

 

فرآیند اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج

به طور کلی مدارکی که باید برای اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج ارائه دهید شامل مدارک هویتی از سند ازدواج، شناسنامه، پاسپورت و این قبلی مدارک، مدارک اقامتی همسر مقیم فنلاند، از جمله مدارک هویتی، مالیاتی، بانکی، مدارک محل سکونت و غیره، و مدارک و شواهدی دال بر حقیقی بودن ازدواج مانند پرینت های تلفن، عکس ها و غیره می شوند.

جهت اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج لازم است که این ازدواج در اداره ثبت دیجیتال و جمعیت این کشور ثبت گردد. لذا درصورتی که ازدواج در خارج از این کشور انجام شده باشد، لازم است سند ازدواج را به این اداره تحویل دهید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

همانطور که توضیح داده شد، یکی از روش های مهاجرت به کشور فنلاند، اخذ اقامت فنلاند از طریق ازدواج است. در صورتی که شما قصد ازدواج با یک شهروند یا فرد مقیم کشور فنلاند را دارید، برای طی مراحل اخد ویزای نامزدی و ارائه مدارک جهت اخذ اقامت می توانید با وکلای خبره مشورت نمایید تا این فرآیند با سهولت بیشتری انجام شود.

 

سوالات متداول

  1. داشتن چه شرایطی برای ازدواج در کشور فنلاند ضروری است؟

سن بالای 18 سال، مجرد بودن

  1. چند نوع مراسم ازدواج در فنلاند صورت می گیرد؟

ازدواج با ثبت مدنی در دپارتمان ثبت اطلاعات دیجیتال و جمعیت یا در دادگاه و ازدواج مذهبی در مکان های مذهبی مانند کلیسا و مسجد

  1. آیا پس از ازدواج با یک مقیم یا شهروند فنلاندی می توان تابعیت این کشور را اخذ نمود؟

درصورت ازدواج با یک فرد مقیم فنلاند می توان اقامت این کشور را به دست آورد و پس از پنج سال، درخواست تابعیت نمود.

3/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.