به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت فنلاند از طریق کار

کار در فنلاند و اخذ ویزای کار فنلاند | مشاغل مورد نیاز فنلاند | اقامت فنلاند از طریق کار

همان طور که می دانید یکی از راه های اخذ اقامت از کشورهای مختلف، اقامت از طریق کار است و کشور فنلاند هم از این قاعده مستثنی نیست. برای اخذ اقامت فنلاند از طریق کار باید کاملا از قوانین جدید این کشور اطلاع داشته باشید تا روند اخذ اقامت آسان تر و سریع تر صورت گیرد. معمولا افراد پس از ۴ سال کار در کشور فنلاند و پرداخت مالیات، اقامت دائم کشور فنلاند را کسب می نمایند.

 

شرایط ابتدایی و عمومی اخذ اقامت فنلاند از طریق کار چگونه است؟

جمهوری فنلاند کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن هلسینکی است؛ زبان رسمی آن سوئدی و فنلاندی و واحد پول آن یورو است. اخذ ویزای کار فنلاند بستگی به نوع شغل یا بیزینس شما دارد. اگر مدرک تحصیلی خود را در فنلاند دریافت کرده و اجازه اقامت معتبر برای تحصیل داشته باشید، می توانید برای جستجوی کار مرتبط با رشته تحصیلی خود و رشته های مرتبط با آن، برای اخذ اقامت فنلاند از طریق کار درخواست دهید. اما اگر مدرک تحصیلی تان را خارج از کشور فنلاند دریافت کرده باشید مدرک شما در کشور فنلاند به منظور ارزیابی مدرک تحصیلی و قابلیت های شما، معادل سازی می شود. اگر قبلاً به دلایل دیگری به شما اجازه اقامت داده شده باشد که ممکن است شامل حق کار نیز باشد معمولاً نیازی به مجوز جداگانه برای کار نخواهید داشت. برای این منظور به اجازه اقامت خود نگاهی بیندازید تا بفهمید که آیا شما حق کار دارید یا نه.

شرایط پیشنهاد کاری و مدارک لازم برای اقامت فنلاند از طریق کار چیست؟

اگر می خواهید در کشور فنلاند مشغول به کار شوید یا باید برای یک کارفرمای فنلاندی کار کنید و یا برای کارفرمای دیگری که در فنلاند کار می کند. از شرایط خاص اخذ ویزای کار فنلاند می توان به این اشاره کرد که افرادی که از خود کشور فنلاند پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشند نمی توانند در یک کشور دیگر با همان درخواست شغلی کار کنند و فقط باید در کشور فنلاند مرتبط با تخصص خود شروع به کار نمایند.

برای کسب اجازه اقامت فنلاند از طریق کار برای یک فرد شاغل، ارزیابی بازار کار صورت می گیرد؛ این بدان معنی است که کارفرما باید شغل مورد نظر را به مدت ٦ ماه پی در پی در کشور فنلاند، اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا زیر نظر سازمان رسمی و مربوطه آگهی کرده باشد و در صورت عدم پیدا کردن متقاضی کار در این مناطق،  کارفرما می تواند برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و دارای تخصص و مهارت خاصی در رشته های مورد نیاز باشند، درخواست و پیشنهاد شغلی ارائه نماید و یا فرصت شغلی جدید ایجاد کند.

از آنجایی که دریافت پیشنهاد کاری از فنلاند برای متقاضیان سایر کشورها کار دشواری است، به همین دلیل بسیاری از افراد، تحصیل در فنلاند را به عنوان راه ورود خود به این کشور انتخاب می کنند؛ زیرا افرادی که برای اقامت فنلاند از طریق کار اقدام می کنند باید به زبان فنلاندی یا سوئدی تسلط کافی را داشته باشد و افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های فنلاند در زمان تحصیل به صورت رایگان زبان فنلاندی را می آموزند؛ بنابراین بسیار راحت تر می توانند به این زبان ها صحبت کنند، در این کشور مشغول به کار شوند و همچنین دانشگاه های فنلاند شغل آن ها را تضمین می نمایند. افراد متقاضی کار باید مدارک خود را جهت تایید نهایی برای این کشور ارسال نمایند.

شرایط ابتدایی و عمومی اخذ اقامت فنلاند از طریق کار چگونه است؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار فنلاند چیست؟

 • فرم درخواست ویزا به صورت خوانا و کامل.
 • گذرنامه شخص متقاضی که حداقل باید تا ۳ ماه پس از سفر اعتبار داشته باشد.
 • اصل شناسنامه به همراه کپی از آن و همچنین اقامت و ویزای فرد متقاضی.
 • عکس ۶* ۴ تمام رخ با زمینه سفید.
 • ارائه اجاره نامه محضری (اجاره نامه محل زندگی در فنلاند).
 • فتوکپی تمامی مدارک.
 • تمکن مالی فرد متقاضی دریافت ویزای کار کشور فنلاند حدود ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو.
 • ارائه پیشنهاد شغلی و قرارداد کاری از طرف یک کارفرما یا یک شرکت معتبر در کشور فنلاند با تایید اداره مهاجرت فنلاند.

نحوه درخواست برای اخذ ویزای کار فنلاند چگونه است؟

از آنجایی که فرآیند پیدا کردن پرسنل جدید زمانبر است، بنابراین کارفرمایان کشور فنلاند در اکثر مواقع پرسنل خود را از افرادی که به طور مستقیم با کارفرما تماس گرفته اند انتخاب می کنند. از ٣ طریق زیر می توان در فنلاند درخواست کار کرد:

 • از طریق آگهی استخدام: همان طورکه گفته شد چون کارفرمایان اغلب از کارمندان و فرد آشنای خود نیرو جذب می کنند، درصد کمی از افراد از طریق آگهی اسخدام جذب بازار کار می شوند.
 • درخواست کار توسط خود شخص متقاضی: خود شخص متقاضی ویزای کار فنلاند می تواند درخواست کار را نوشته و به کارفرمایی در فنلاند ایمیل نماید.
 • مراجعه به سایت های کاریابی: شخص متقاضی ویزای کار فنلاند می تواند به موسسات کاریابی که نیروی کار اجاره می کنند مراجعه نماید و درخواست کار دهد.

 

شرایط کاری، مسائل اقتصادی و میزان بیکاری در فنلاند چگونه است؟

هزینه زندگی در فنلاند ٩٥.٤٠ درصد از ایران بالاتر است و هزینه های اجاره نیز گران تر از ایران است. هزینه زندگی یک خانواده ٤ نفره در کشور فنلاند در حدود ٤٠٠٠ (یورو) در ماه است. همانطور که قبلا ذکر شد کشور فنلاند بر روی نیروی کار خود حساسیت دارد و اقتصاد این کشور بر نیروی کار آن متکی است، لذا نرخ مالیات نیز در این کشور بالا است و افراد باید حدود ٣٥ تا ٤٥ درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت نماید. متاسفانه نرخ بیکاری در سال های اخیر در فنلاند روند رو به رشدی داشته است.

اداره آمار فنلاند در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که نرخ بیکاری در این کشور طی ماه ژوئیه همچنان بالا باقی ماند و به ۷.۷ درصد رسید در حالی که در ژوئیه ۲۰۱۹ این نرخ ۶.۰ درصد بود. طبق این آمار، ٧٣.٢ درصد از ساکنان فنلاند که بین ١٥ تا ٦٤ سال سن دارند، در ماه ژوئیه مشغول به کار بودند در حالی که یک سال پیش این میزان ٧٤.٥ درصد بود.

در سال ٢٠٢١ چه مشاغلی در کشور فنلاند پرطرفدار هستند؟

برای کسب اقامت فنلاند از طریق کار باید از ظرفیت های شغلی مورد نیاز در این کشور اطلاع دقیق داشت. موقعیت های شغلی موجود در این کشور در سال ٢٠٢١ از این قبیل هستند:

 • مهندسین عمران
 • پزشکان عمومی و متخصص و روانشناسان
 • مهندسین برق و تکنسین های مکانیکی
 • دستیاران معلم
 • حسابداران بانکی و حسابرسان مالی
 • اپراتورها و تنکسین های ماشین آلات نجاری
 • مشاغل حرفه ای و بازاریابان و روابط عمومی
 • پرستاران
 • پرستاران تجربی و حرفه ای مجاز
 • دستیار فروش
 • برنامه نویس و توسعه وب
 • آرایشگر
 • آشپز
 • کارگران خدمات اجتماعی
 • پرستار بچه و مربی مهد کودک

آیا از طریق کار می توان اقامت دائم در فنلاند گرفت؟

آیا از طریق کار می توان اقامت دائم در فنلاند گرفت؟

پس از اخذ ویزای کار فنلاند، افراد در ابتدا به صورت موقت می توانند در این کشور اقامت داشته باشند و کار کنند و به آن ها اقامت ١ ساله داده می شود و می توانند تا زمانی که کار می کنند و مالیات به این کشور پرداخت می کنند هر سال اقامت خود را تمدید نمایند. اقامت دائم کشور فنلاند پس از آنکه ٤ سال از اشتغال مداوم و بی وقفه فرد متقاضی در این کشور گذشت، میسر است. افرادی که بخواهند به صورت متناوب ٦ ماه از سال را خارج از کشور فنلاند باشند، پس از پر کردن ٤ سال می توانند درخواست اقامت دائم دهند. پس از٤ سال حضور مداوم، انجام کار و پرداخت مالیات از طرف کارمندان غیر اروپایی، اقامت دائم کشور فنلاند برای این افراد صادر می گردد.

نتیجه گیری و جمع بندی

فنلاند یکی از کشورهایی است که بالاترین رتبه بندی را در رفاه اجتماعی و پایین‌ترین نرخ جرم و جنایت در دنیا را دارد. هدف از ویزای کار فنلاند و اخذ آن، کسب درآمد مناسب و اخذ اقامت و تابعیت این کشور است. فنلاند به نسبت برخی از کشورهای اروپایی دارای نرخ بیکاری بالایی است، به همین دلیل اخذ ویزای کار فنلاند معمولاً با سختی های بسیاری خصوصاً برای ما ایرانیان همراه است.

 

سوالات متداول

 1. شرایط مهاجرت کاری به فنلاند چیست؟

با توجه به اینکه کشور فنلاند یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست، متقاضیان کار در این کشور باید یک پیشنهاد کاری رسمی داشته باشند و یا از طریق آشنایی با یک کارفرما، جذب شوند.

 1. شرایط دریافت اقامت دائم فنلاند چیست؟

اقامت دائم فنلاند پس از ٤ سال اقامت موقت در این کشور قابل دستیابی است.

 1. آیا فرد مهاجر، می تواند برای خانواده خود اقامت بگیرد؟

فرد متقاضی شاغل پس از حداقل 6 ماه کار مستمر، می تواند برای دریافت اقامت خانواده خود اقدام کند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.