به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت قبرس از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج | مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج 2021

در شرق دریای مدیترانه جزیره ی بزرگی و زیبایی وجود دارد که جمعیت زیادی در آن زندگی می کنند. کشور قبرس با کشورهای سوریه، لبنان، ترکیه، یونان، فلسطین و مصر همسایه است. نام این کشور به انگلیسی Cyprus است که به دلیل دارا بودن منابع بالای فلز مس، این نام را گرفته است. سیستم حکومت این کشور جمهوری است. همین کشور کوچک، خود از لحاظ سیاسی به دو نیمه تقسیم می شود که به دلیل همسایگی با دو کشور ترکیه و یونان، زبان و فرهنگ خود را از آن ها وام گرفته است. پایتخت قبرس، شهر نیکوزیاست. این کشور به دلیل اینکه در منطقه ی مدیترانه واقع شده، آب و هوایی گرم و خشک و زمستان معتدل دارد. از لحاظ اقتصادی کشور موفق و قدرتمندی است. افرادی که مجوز اقامت برای مناطق شینگن دارند نیازی به دریافت ویزا برای ورود به قبرس ندارند. همچنین شهروندان کشورهای روسیه، آرژانتین، برزیل، مکزیک، اکراین و ونزوئلا نیز نیازی به اخذ ویزا برای ورود به این کشور نخواهند داشت. برای ایرانیان، مطابق با قانون کشور قبرس روش های گوناگونی برای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور وجود دارد. یکی از این روش ها، اقامت قبرس از طریق ازدواج است.

 

ثبت ازدواج در قبرس

شهروندان کلیه کشورها می توانند پس از ثبت درخواست، در این کشور ازدواج کنند. ثبت درخواست ازدواج باید شخصاً و به صورت حضوری در دفاتر شهرداری انجام شود. پس از ثبت درخواست ازدواج، زوج باید 2 هفته صبر کنند تا درخواست آن ها مورد بررسی و ثبت قرار گیرد و پس از این تأیید، می توانند مراسم خود را اجرا کنند. البته در شرایط ویژه ای که زن و مرد به هر دلیلی باید هرچه زودتر ازدواج خود را ثبت کنند، در صورت اثبات فوریت امکان کاهش این بازه به یک تا دو روز نیز وجود دارد. البته باید در نظر داشته باشید که این درخواست برای همیشه اعتبار ندارد و حداکثر 3 ماه برای طی مراحل بعدی فرصت دارید.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در قبرس

مدارک مورد نیاز برای اقامت قبرس از طریق ازدواج

برای طی مراحل ثبت و اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج باید مدارکی را آماده نموده و به شهرداری ارائه دهید. فرد خارجی باید در ابتدا مدارکی را ارئه کند که نشان دهد در کشور دیگر ازدواج ثبت شده ای ندارد. این مدرک باید توسط مراجع قانون و ذی صلاح در کشور مبدأ صادر شود تا بتوان به آن استناد کرد. در غیر این صورت قابل قبول نخواهد بود. در صورتی که فرد، پیش تر ازدواج کرده باشد، باید مدارکی را ارائه کند تا ثابت کند، همسر قبلی از دنیا رفته و یا طلاق به صورت رسمی ثبت شده است. این مدارک نیز باید کاملاً به صورت قانونی قابل اثبات باشد. همچنین لازم است تا مدارک هویتی خود مانند پاسپورت معتبر را به این کشور ارائه دهند. مراسم ازدواج در قبرس بسیار کوتاه است و معمولاً در کمتر از 15 دقیقه انجام می شود. برای ثبت سند، علاوه بر امضای زن و شوهر، امضای دو شاهد و مأمور ثبت ازدواج نیز لازم است. پس از آن یک گواهینامه برای آن ها صادر شده و در اختیارشان قرار می گیرد. توجه نمایید که کلیه گواهی ها حداکثر تا 6 ماه معتبر و مورد پذیرشند و مدارک هویتی باید حداقل 6 ماه از اعتبارشان باقی مانده باشد.

برای شهروندان قبرس یا اتحادیه اروپا، به جای مدارک تجرد که برای خارجی ها توسط وزارت خارجه ی کشور مبدأ صادر می شود، لازم است تا مدرتی تحت عنوان سوگند نامه یا تعهد نامه به شهرداری ارائه شود. این گواهی، وضعیت تأهل فرد متقاضی را نشان می دهد و اعلام می کند که فرد پس از جدایی یا فوت همسر قبلی، اقدام به ازدواج ننموده است. توجه داشته باشید که این مدرک از زمان صدور، حداکثر یک ماه اعتبار خواهد داشت.

تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه ی رسمی به زبان انگلیسی یا یونانی ترجمه شده باشند. در خصوص کشورهایی که کنوانسیون لاهه 1961 را امضا نموده اند، لازم است تا شهروندان این کشورها که قصد ازدواج در کشور قبرس دارند، مجوز Apostille را نیز ارائه دهند. Apostille درواقع مهر اعتباری است بر مدارکی که به طور رسمی ترجمه می شوند.

ازدواج در قبرس شرایط سنی خاصی ندارد. اما برای افراد زیر 18 سال وجود رضایتنامه ی پدر و مادر (هردو) و درصورت در نبود آن ها، اجازه ی قیم قانونی ضروری است.

 

تشریفات مراسم ازدواج

در صورتی که درخواست ازدواج شما به شهرداری ارائه شده و مورد تأیید قرار گرفته باشد، زن و مرد می توانند مقدمات ازدواج خود را فراهم کنند. اما این شرط را در نظر داشته باشید که لازم است تا حداقل 3 روز پیش از ازدواج به این کشور رفته و در آن جا اقامت داشته باشید.

افرادی که تابع دین یا فرهنگ خاصی هستند، پس از طی مراحل ثبت قانونی ازدواج، می توانند مراسم فرهنگی یا مذهبی خود را درمحل های مورد نظر خود برگزار کنند.

هزینه های ازدواج در قبرس

ازدواج در قبرس ممکن است صرفاً به ثبت رسمی در شهرداری محدود شود و برخی زوج ها تمایل دارند مراسم جشنی را متناسب با آئین مذهبی و فرهنگ خود برگزار کنند. بدیهی است که برگزاری مراسم جشن ازدواج هزینه هایی را به همراه خواهد داشت که هرچه با شکوه تر برگزار شود، هزینه ی بیشتری باید بپردازید. با این حال هزینه های قانونی برای ثبت ازدواج اجتناب پذیر است اما مبلغ بالایی نیست. برای مراسم قانونی ثبت در حدود 128 یورو و برای مراسم فوری حدود 281 یورو هزینه لازم است که باید پرداخت شود.

 

سایر قوانین مربوط به اقامت قبرس از طریق ازدواج

بر اساس قوانین این کشور، پس از ازدواج نیازی به تغییر نام خانوادگی نیست و زن و مرد می توانند با نام پیشین خود معرفی شوند. اما در صورتی که علاقه به اینکار داشته باشند، می توانند تا 3 ماه پس از ازدواج درخواست خود را ثبت نمایند و پس از طی مراحل قانونی، تغییر نام انجام خواهد شد.

اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در صورت ازدواج با یک شهروند قبرس می توانند مجوز اقامت نامحدود برای خود، پدر و مادر خود و پدر و مادر همسر و کودک کمتر از 18 سال که حاصل ازدواج پیشین است را دریافت کنند.

برای دریافت مجوز اقامت قبرس از طریق ازدواج به صورت موقت، لازم است تا درخواست خود را به همراه مدارکی چون:

  • پاسپورت معتبر
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • گواهی ازدواج، گواهی عدم ازدواج همسر (درصورتی که پیش ازازدواج برای اقامت موقت اقدام کرده اید)
  • بیمه سلامت (درصورتی که شهروند قبرس مشغول به کار نیست)
  • اثبات درآمد مکفی، گواهی بیمه تأمین اجتماعی شهروند قبرس
  • سند مالکیت یا اجاره ی ملک در قبرس که توسط نهاد رسمی تأیید شده و اداره مالیات نیز آن را تأیید نموده است
  • گواهی تولد کودک حاصل از ازدواج قبلی

به اداره مهاجرت ارائه نمایید. پس از دریافت اجازه ی اقامت قبرس از طریق ازدواج به صورت موقت، در صورتی که مدت 3 سال از ازدواجتان گذشته باشد و حداقل 2 سال در این کشور اقامت داشته باشید، می توانید برای دریافت شهروندی قبرس نیز اقدام نمایید.

 

سؤالات متداول:

  • آیا درصورت ازدواج با یک شهروند کشور قبرس می توان شهروندی این کشور را به دست آورد؟

بله، پس از ثبت ازدواج، به طور موقت می توانید اقامت قبرس از طریق ازدواج را دریافت کنید و پس از گذشت 3 سال از ازدواج به شرط اقامت در قبرس در این زمان می توانید برای اخذ شهروندی نیز درخواست دهید.

  • چه مدارکی برای ثبت ازدواج در قبرس لازم است؟

مدارک شناسایی هویتی، گواهی تجرد و درصورت وجود ازدواج پیشین، گواهی طلاق، فوت همسر و عدم ازدواج مجدد و برای افراد زیر 18 سال، رضایتنامه والدین ضروری است.

  • درصورت اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج چه افرادی از خانواده می توانند مشمول این مجوز شوند؟

همسر، والدین همسر و کودک همسر که حاصل ازدواج قبلی است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.