به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت مالزی از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج | مهاجرت به مالزی از طریق ازدواج 2021

از آنجایی که تصمیم به ازدواج، جزو یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی افراد است، مراسم ازدواج از اهمیت زیادی در هر کشوری برخوردار است. به همین خاطر، ما تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با فرهنگ ازدواج در مالزی بیشتر آشنا کنیم. اگر نامزد شما اهل کشور مالزی است و خواهان کسب اطلاعاتی کاربردی و کارآمد درباره اقامت مالزی از طریق ازدواج و یا آشنایی با آداب و رسوم ازدواج در این کشور هستید، با این مطلب همراه باشید.

فرهنگ ازدواج در مالزی

فرهنگ ازدواج در مالزی تلفیقی از فرهنگ اسلامی و قبیله ای مردم این کشور است. معمولا جشن عروسی در کشور مالزی به صورت مفصل و به همراه مهمانان زیاد برگزار می شود. در مراسم عروسی، عروس و داماد لباسی همرنگ با یکدیگر به تن داشته و عروس با حجاب کامل در جشن عروسی خود حضور پیدا می کند. معمولا فرهنگ ازدواج مردم این کشور همراه با تحقیقات قبل از ازدواج، آشنایی عروس و داماد با یکدیگر، مراسم نامزدی، پرداخت مهریه، برگزاری مراسم جشن و پایکوبی همراه است.

به صورت کلی، برای اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج باید فرهنگ ازدواج را در این کشور مهم تلقی کرد و سعی در برگزاری اصولی و مناسب آن داشت. خانواده ها در فرهنگ مالزی همچون فرهنگ ایرانی نقش مهمی ایفا می کنند. به همین علت، معمولا حضور بزرگان فامیل در مراسم ازدواج ضروری است.

 

مراسم ازدواج در کشور مالزی چگونه است؟

مراسم ازدواج در کشور مالزی شباهت زیادی با ایران دارد. مراسم ازدواج و جشن عروسی قطعاً سرشار از شادمانی و خنده است. به ویژه وجود جشن هایی همچون جشن تاجگذاری که تعداد زیادی از عروس ها و دامادهای مالزیایی آن را برگزار می کنند هم این مراسم را لذت بخش تر کرده است.

برنامه ریزی برای عروسی و مراسم ازدواج در این کشور، کار ساده ای نیست! اما شما به عنوان فردی که خواهان اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج و یا همان مهاجرت به مالزی از این طریق هستید بهتر است با مراسم ها و تکنیک های عروسی و شرکت در این جشن آشنایی داشته باشید. به این ترتیب، لذت زیادی از برگزاری مراسم عروسی خود خواهید برد.

مراحل ازدواج در مالزی

مراحل ازدواج در مالزی

مالزی، کشوری چند فرهنگ است. به همین علت، مراسم ازدواج شهروندان مالزی با افراد خارجی در این کشور پذیرفته شده است. شما به منظور کسب اقامت مالزی از طریق ازدواج نیازمند داشتن اطلاعات بیشتر درباره آداب و رسوم ازدواج، مدارک  و مراحل ازدواج در این کشور هستید. حالا که با فرهنگ و رسوم ازدواج در مالزی تا حدی آشنایی پیدا کرده اید، بیایید نگاهی به مراحل ازدواج در این کشور داشته باشیم:

مرحله اول merisik، آشنایی

در  این مرحله خانواده مرد، عروس آینده خود را پیدا کرده است. این مرحله مشابه مرحله آشنایی در ایران است. خانواده عروس و داماد با یکدیگر دیدار داشته و با خانواده یکدیگر، اولویت ها و نیازهای طرف مقابل، بیشتر آشنا می شوند. این مرحله، نمادی از آمادگی مرد برای گذر به مرحله بعد است.

مرحله دوم، Meminang dan Bertunang یا پیشنهاد نامزدی

در مرحله دوم یکی از بزرگان خانواده مرد، با عروس و خانواده او دیدار می کند. در این هنگام پیشنهاد نامزدی از طرف خانواده مرد به خانواده عروس داده می شود. لازم به ذکر است، در این مرحله عروس می تواند تا چندین ماه هم برای قبول یا رد پیشنهاد فکر کند. در صورت پذیرش پیشنهاد از طرف عروس، حلقه نامزدی به او هدیه داده می شود. در این مرحله هدایای زیادی بین دو خانواده رد و بدل می گردد و گاها دو خانواده برای اعلام جشن نامزدی خود، مراسم و جشنی برگزار می کنند.

مرحله سوم، akad nikah یا تجلیل

این مرحله معمولا در حضور پدر عروس، یک مقام مذهبی یا «کادی» و دو شاهد انجام می گیرد. قبل از هر کاری، کادی عروس را فراخوانده و پس از کسب موافقت او، نماز برپا می شود. سپس خطبه ای درباره ازدواج برای آن ها خوانده شده و قرارداد ازدواجشان امضا می گردد. پس از آن از طرف داماد به عروس هدیه داده می شود و آن دو توسط کادی، زن و شوهر اعلام می گردند.

مرحله آخر، Majlis Persandingan یا مراسم تاجگذاری

این مراسم در روز عروسی انجام می شود. در طول این مراسم عروس مالایی، روی یک نیمکت تزئین شده زیبا و در بالای سکویی مرتفع می نشیند. عروس با چهره پنهان شده از طرف خویشاوندان نزدیکش منتظر است. داماد پس از سپری کردن  چالش های سبک و جذاب که توسط بستگان و دوستان عروس تهیه شده، به عروسش می رسد. گروهی از نوازندگان مرد، داماد را با خواندن آیات مختلف قرآن همراهی می کنند.

مدارک لازم برای اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج

اگر به تازگی با فردی از کشور مالزی آشنا شده اید و می خواهید اطلاعات خود را درباره مدارک مورد نیاز برای انجام ازدواج در این کشور افزایش دهید، با این قسمت همراه باشید. ما در ادامه به مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج اشاره می کنیم:

  • پاسپورت معتبر و قانونی از کشور فرد خارجی
  • سن ۲۱ سال یا بیشتر
  • عدم وجود سوء پیشینه کیفری
  • مدرک قبولی در تست پزشکی
  • تمکن مالی فرد خارجی
  • کارت شناسایی به همراه ترجمه آن
  • مدرکی مبنی بر مجرد بودن دو طرف

 

آیا می توان از طریق ازدواج در مالزی اقامت دائم کسب کرد؟

باید گفت یکی از روش های آسان کسب اقامت مالزی، از طریق ازدواج است. شما می توانید از طریق ارائه مدارک مورد نیاز پس از انجام و ثبت قانونی ازدواج خود، به مرکز و اداره مربوطه مراجعه نموده و اقامت موقت خود را به مدت ده سال کسب کنید. پس از آن با کنار گذاشتن تابعیت خود می توانید اقامت دائم و پاسپورت کشور مالزی را اخذ کنید.

توجه داشته باشید، در این مدت (ده سال) دائما از مراکز و ادارات مربوطه، صحت ازدواج شما بررسی می شود و در صورتی که مشکلی در ازدواج شما وجود داشته باشد، شما نمی توانید اقامت مالزی از طریق ازدواج را به صورت قانونی کسب کنید.

آیا می توان از طریق ازدواج در مالزی اقامت دائم کسب کرد؟

جمع بندی و نتیجه گیری

در انتها، امیدواریم این مطلب نکات کلیدی مهمی را با شما عزیزان در مورد اقامت مالزی از طریق ازدواج در میان گذاشته باشد. حتما اگر نامزد یا فرد مورد علاقه شما اهل کشور مالزی است، با او درباره مراسم و آیین نامه ازدواج بیشتر صحبت کنید. به این ترتیب، اطلاعات شما درباره مراسم ازدواج افزایش پیدا می کند و شما راحت تر می توانید موفق به اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج شوید.

 

 

سوالات متداول

  1. آیا می توانم پس از ازدواج با شهروندی از کشور مالزی، اقامت موقت این کشور را کسب کنم؟

بله! شما می توانید پس از انجام مراحل ازدواج با شهروندی از کشور مالزی، به مدت ده سال با اقامت موقت در این کشور زندگی نمایید.

  1. ازدواج در مالزی به چه صورت انجام می شود؟

روش انجام ازدواج در کشور مالزی به دو صورت انجام می گیرد. در روش اول شهروند مالزیایی با یک فرد خارجی مسلمان ازدواج می کنند. و در روش دوم، آن فرد ازدواج خود را با فردی نامسلمان انجام می دهد. هرکدام از دو روش فوق جزئیات خود را دارند که قبل از انجام ازدواج باید با آن ها آشنا شده باشید.

  1. آیا پس از ازدواج با شهروند کشور مالزی باید تابعیت خود را به عنوان یک ایرانی باطل کنیم؟

شما پس از انجام مراحل ازدواج و اخذ اقامت مالزی از طریق ازدواج به صورت موقت، می توانید تابعیت کشور خود به عنوان یک فرد ایرانی را به مدت ده سال حفظ کنید. اما پس از آن و در صورت اقدام برای کسب اقامت مالزی از طریق ازدواج به صورت دائم باید تابعیت خود را به عنوان یک ایرانی باطل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.