به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت مالزی از طریق کار

کار در مالزی و اخذ ویزای کار مالزی | اقامت مالزی از طریق کار

مالزی یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا است که در میان کشورهای در حال توسعه جهان، گوی سبقت را از تمامی رقبایش در مسیر اقتصادی ربوده و یکی از سریع ترین جهش های اقتصادی را در 30 سال گذشته تجربه کرده است. وجود تعداد زیادی موقعیت شغلی در این کشور باعث شده که افراد زیادی از سراسر جهان در فکر اقامت مالزی از طریق کار باشند. از آنجایی که این تقاضا در ایران نیز بسیار است، تصمیم داریم که در این مقاله درباره شرایط این نوع اقامت به طور کامل و دقیق توضیحاتی را ارائه کنیم و در پایان نیز به پرسش های پر تکرار شما پاسخ دهیم.

 

شرایط ابتدایی و عمومی اخذ ویزا از طریق کار

مالزی کشوری کوچک در جنوب شرقی آسیا است که طی سی سال گذشته با سرمایه گذاری بر روی تکنولوژی، صنعت، تولید و ساخت و ساز، توانسته جهش بسیار شگرفی را در زمینه اقتصادی تجربه کند. این کشور کوچک گرمسیری همچنین با تمرکز بر روی صنعت توریسم و توسعه زیرساخت های لازم برای جذب گردشگر، توانسته به یکی از بزرگ ترین قطب های گردشگری آسیا و جهان تبدیل شود و سالانه درآمد بسیاری از این طریق کسب نماید. یکی از اصلی ترین وزارت خانه های دولت مالزی، وزارت منابع انسانی است که با هدف تنظیم مقررات برای مدیریت نیروی کار در این کشور فعالیت می کند.

هر چند سیاست های دولت مالزی بر مبنای اولویت شغلی برای شهروندان خود کشور است، اما در صورتی که برای یک موقعیت شغلی خاص در یک منطقه خاص امکان کسب نیروی داخلی نباشد، کشور مالزی از جذب نیروهای خارجی نیز استقبال خواهد کرد. در حال حاضر نرخ بیکاری در مالزی زیر 3 درصد بوده و نرخ استخدام نیز هر ساله به اندازه 2 درصد رشد دارد. به دلیل گستردگی صنایع مختلف و ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور، مالزی تبدیل به کشوری چند ملیتی و گسترده شده که در آن می توان با هر مهارتی به کسب درآمد پرداخت. شما برای اخذ ویزای کار در مالزی پیش از هر چیز نیاز به یک پیشنهاد کاری خواهید داشت که در ادامه درباره شرایط آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

شرایط پیشنهاد کاری در مالزی چگونه است؟

از آنجایی که دولت مالزی شرایط مالیاتی و امکانات خاصی برای استخدام شهروندان مالایی پیش پای شرکت های فعال در این کشور می گذارد، ترجیح تمامی کمپانی ها این است که از مردم بومی برای موقعیت های شغلی خود استفاده کنند. با این حال اگر شرکتی بتواند ثابت کند که در آن منطقه کسی قادر یا مایل به اخذ یک موقعیت شغلی نیست، می تواند از نیروهای خارجی نیز استفاده کند.

اغلب شرکت های فعال در مالزی با توجه به CV افراد مختلف به صورت آنلاین اقدام به جذب نیرو می کنند؛ اما با این حال کسب شغل در مالزی همچنان با چالش های فراوانی روبرو است. اخذ اقامت مالزی از طریق کار بستگی به شرایطی دارد که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم نمود.

 

برای اخذ ویزا می بایست چه شرایطی داشته باشیم؟

برای دریافت ویزای کار، هر فرصت کاری نمی تواند به شما کمک کند. شما باید حداقل 27 سال سن داشته باشید (به استثناء رشته های فناوری اطلاعات که حداقل سن 23 سال است)  و مدارک مربوط به مهارت شغلی که در آن کار خواهید کرد را نیز داشته باشید. همچنین پیشنهاد کاری دریافت شده شما باید درآمد ماهانه حداقل 5000 رینگت تا 8000 رینگت را داشته باشد که درخواست ویزای شما مورد تایید قرار بگیرد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که اخذ اقامت مالزی از طریق کار نیازمند شرایط دیگری نیز هست. اگر شما مسیر صحیح پیدا کردن کار و مشغول شدن در یک شرکت معتبر را داشته باشید، آن گاه باید حداقل سه سال (برای شرکت های معتبر و دولتی) و حداقل پنج سال (برای شرکت های خصوصی یا نه چندان معتبر) به طور مداوم با حسن اعتبار کار کرده باشید تا آن گاه با گرفتن یک توصیه نامه از یک آژانس محلی و گواهی رفتار خوب از سوی شرکت و با شرایط مالی خاص امکان اخذ اقامت بیشتر در این کشور را پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که این نوع اقامت مالزی دلیل بر اخذ تابعیت در مالزی نیست و به صورت کلی می توان گفت از طریق کار نمی توان تابعیت مالزی را اخذ کرد. تنها پس از این زمان است که شما می توانید در صورت داشتن مدرک معتبر، پرونده مالی، تخصص عالی و رزومه کاری خوب در این کشور، تقاضای ویزای 10 ساله قابل تمدید موسوم به Residence Pass-Talent Talent (RP-T) نمایید.

شغل ها و مهارت های پرطرفدار در مالزی

شرایط دریافت ویزای همراه پس از اخذ اقامت مالزی از طریق کار

کسانی که با در اختیار داشتن مجوز کار به مالزی سفر می کنند، می توانند همسر، پدر، مادر یا فرزند خود را نیز به عنوان همراه با خود به آن کشور ببرند. البته مشروط بر اینکه بتوانند توانایی حمایت مالی از آنان را به دولت مالزی ثابت کنند. درباره داشتن همراه این نکته مهم است که به جز همسر، افراد دیگری که به عنوان همراه با شخص به مالزی سفر می کنند، اگر واجد شرایط کار کردن باشند، باید خود مجوز کار و پیشنهاد کاری داشته باشند تا با ویزای آن ها موافقت شود. بنابراین پدر، مادر یا فرزند شما در صورتی می تواند به عنوان همراه با شما به مالزی بیاید که واجد شرایط کار کردن نباشد.

 

شغل ها و مهارت های پرطرفدار در مالزی

در کشور مالزی برای اغلب مشاغل موجود متخصص بومی وجود دارد و به دلیل عدم کمبود نیروی کار، تمایلی نیز به گرفتن نیروی کار خارجی وجود ندارد. به همین دلیل اگر تخصص خاص و کمیابی نداشته باشید، احتمال یافتن یک پیشنهاد شغلی کم خواهد بود.

در این کشور برخی صنایع دارای کمبود نیرو و کمبود متخصص هستند و اگر شما بتوانید با تخصص خود در این حوزه ها وارد شوید، احتمال نفوذتان بالا خواهد رفت. صنایع الکترونیک و ساخت مواد نیمه هادی، تولید نور، مهندسی پزشکی، پتروشیمی و صنایع مربوط به نفت و گاز طبیعی، داروسازی، پلیمر و صنایع چوبی از جمله این صنایع هستند.

همچنین دولت مالزی فهرستی از مشاغل به نام مشاغل حساس دارد که تقاضا برای این دسته مشاغل همواره بالا است؛ البته برای جذب شدن در این مشاغل باید مدارک تخصصی و معتبر در این کشور را داشته باشید. مشاغل حساس مالزی فهرستی بلند بالا است که همگی آن ها در دسته بندی های زیر قرار می گیرند:

 • مشاغل مربوط به صنعت هوافضا
 • برق و الکترونیک
 • خدمات مالی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT-ICT)
 • تجهیزات پزشکی و مهندسی پزشکی
 • پتروشیمی، سوخت و انرژی
 • خدمات فنی و حرفه ای
 • مخابرات و خدمات رسانه

دریافت پیشنهاد کاری در این فهرست مشاغل می تواند موقعیت خوبی به شمار بیایید که به طور میانگین 10 هزار رینگت درآمد ماهانه برای شما به همراه داشته باشد. با این درآمد شما می توانید یک زندگی نسبتاً متوسط در مالزی داشته باشید. هزینه اجاره یک آپارتمان خوب در مالزی بین 2 تا 4 هزار رینگت خواهد بود و مابقی پول نیز امکان ایجاد رفاه نسبی را به شما خواهد داد.

 

مدارک لازم برای مهاجرت به مالزی از طریق کار چیست؟

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به مالزی از طریق ویزای کار یا اقامت مالزی از طریق کار به شرح زیر است:

 1. نامه درخواست بعلاوه نامه استخدام از سوی کارفرما
 2. CV متقاضی و مدارک تحصیلی ترجمه شده
 3. قرارداد کاری
 4. تکمیل فرم درخواست ویزا
 5. گذرنامه معتبر با حداقل 18 ماه اعتبار باقی مانده
 6. نامه تأییدیه وزارت خانه منابع انسانی مالزی
 7. عکس 3*4 به تعداد 4 قطعه
 8. گواهی سلامت از مراکز معتبر که برای سه ماه اخیر باشد
 9. گواهی عدم سوء پیشینه

مدارک لازم برای مهاجرت به مالزی از طریق کار چیست؟

همچنین اگر با خود همراهی داشته باشید، مدارک مورد نیاز همراه شما برای گرفتن ویزا به شرح زیر خواهد بود:

 1. نامه از کارفرما مبنی بر استخدام نفر اصلی
 2. تکمیل و ارائه فرم DP11A
 3. ارائه مدارک لازم برای اثبات نسبت
 4. کپی از پاسپورت شخص اصلی و همراهان
 5. ویزای کار نفر اصلی و میزان درآمد شخص در مالزی

 

سوالات متداول

 1. شرایط لازم برای درخواست ویزای ویژه RP-T چیست؟

حداقل 3 الی 5 سال سابقه کاری در مالزی و داشتن گواهی حسن اخلاق و تاییدیه از سوی استانداری محل سکونت به علاوه حداقل درآمد ماهیانه 15 هزار رینگت و تخصص بالا.

 1. حداقل درآمد برای شغل یافت شده باید چقدر باشد؟

برای گرفتن ویزای کار مالزی باید شغلی با حداقل درآمد 5 هزار رینگت پیدا کنید. یافتن شغلی با 8 هزار رینگت اخذ ویزا را برای شما قطعی خواهد کرد و داشتن حداقل 10 هزار رینگت درآمد ماهانه در مالزی مساوی با یک زندگی استاندارد خواهد بود.

 1. چگونه می توان از طریق کار در مالزی، تابعیت این کشور را گرفت؟

از طریق کار در مالزی می توان اقامت طولانی مدت دریافت کرد؛ اما گرفتن اقامت تنها در یک صورت ممکن است. اینکه از نظر مالی به سطحی ایده آل رسیده و از طریق سرمایه گذاری در این کشور اقدام به اخذ تابعیت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.