به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت نروژ از طریق خرید خانه

نحوه ی دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه | شرایط اخذ اقامت نروژ از طریق خرید ملک

مهاجرت به کشورهایی با سطح رفاه بالا، به یکی از دغدغه­‌های مهم مردم دنیا تبدیل شده است. برای اینکه بتوانید شهروند یک کشور خارجی شوید، روش­‌های مختلفی وجود دارد و یکی از این روش ­ها، دریافت اقامت از طریق خرید ملک و یا سرمایه­گذاری در کشور مربوطه است. شماری از کشور‌های دنیا برای جذب هر چه بیشتر سرمایه­‌های خارجی، روند اقامت ­دهی از این طریق را تسهیل کرده ­­اند تا به رشد اقتصادی دست پیدا کنند. در واقع در روش دریافت اقامت از طریق سرمایه­گذاری (ملک، صنایع مختلف و..) ، هم مهاجران خارجی و هم کشور مقصد از فرایند مربوطه سود می ­برند و این یک معامله برد – برد است. حال باید پرسید که چگونه می­ توان به اقامت از طریق خرید خانه و یا سرمایه­گذاری دست پیدا کرد؟ آیا می ­توان به اقامت نروژ از طریق خرید خانه دست یافت؟

 

آشنایی با اقتصاد نروژ

کشور نروژ به عنوان یکی از ثروتمندترین کشور‌های دنیا شناخته شده است و سطح رفاه زندگی در آن بسیار بالاست. این کشور با نرخ بیکاری بسیار کم، از جمله کشور‌های محبوب برای دریافت اقامت افراد به شمار می ­آید. کشور نروژ در سال 2019 به عنوان سومین کشور خوشبخت دنیا شناخته شده است و امید به زندگی مردم در نروژ بسیار زیاد است.

نروژ دارای اقتصاد وابسته به منابع طبیعی و انرژی است؛ اما بخش خدمات در نروژ از قدرت بالایی برخوردار بوده و بسیار پیشرفته است، به طوری که جمعیت زیادی از مردم در این بخش مشغول به کار هستند. ماهی­گیری در نروژ صنعتی قدرتمند است که به اقتصاد کشور با صادرات غذا‌های دریایی بسیار کمک می ­کند.

مزایای اخذ اقامت نروژ از طریق خرید خانه

مزایای اخذ اقامت نروژ از طریق خرید خانه

اگر می ­خواهید نروژ را به عنوان کشور هدف خود انتخاب کنید، باید بدانید که دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه و یا سرمایه­گذاری در صنایع این کشور به راحتی امکان ­پذیر است. با دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه شما از تمام حقوق شهروندی نروژ برخوردار می ­شوید و بدون هیچ مشکلی می ­توانید زندگی راحتی در این کشور داشته باشید. دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه در مقایسه با روش­‌های دیگر، یک فرایند ساده و سریع است.

دولتمردان نروژی بر این باور هستند که سرمایه­گذاری­‌های عظیم خارجی ­ها در این کشور می ­تواند رشد اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل است که دولت نروژ کسب اقامت نروژ از طریق خرید خانه را با ساده­ ترین فرایند و با حداکثر سرعت انجام می ­دهد تا هیچ سرمایه خارجی را از دست ندهد. کسب اقامت نروژ از طریق خرید خانه در کمتر از چند ماه انجام می ­شود؛ اما برای ساکنین کشور‌های خاورمیانه این مدت زمان، خیلی بیشتر طول می ­کشد.

در ده سال اخیر قیمت خانه در اسلو و سایر شهر‌های نروژ افزایش یافته است. افرادی که اجازه اقامت در نروژ دارند می ­توانند بدون هیچ مانعی اقدام به خرید خانه کنند و از تسهیلات بانکی و کمک­‌های مالی بخش شهرداری شهر خود استفاده کنند؛ اما آن هایی که اجازه اقامت ندارند باید فرایند خرید طولانی ­تری را سپری کنند.

انواع خانه در نروژ

برای دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه باید با تنوع ملک و خانه در نروژ آشنایی داشته باشید. در ادامه به انواع خانه در نروژ اشاره می ­شود:

 • خانه مستقل: این خانه­ ها می ­توانند دارای باغ و باغچه باشند.
 • خانه­‌های نیمه مستقل: این خانه ­ها در واقع واحد­‌های آپارتمانی در یک خانه هستند که خشکشویی و باغ و باغچه مشترک دارند.
 • خانه­‌های ردیفی
 • خانه مشترک: در این نوع خانه شما یک اتاق اختصاصی برای خود دارید؛ اما سایر بخش­‌های خانه با افراد دیگر مشترک خواهد بود.

 

دو روش اصلی و مهم برای خرید خانه در نروژ

 • روش سلویر (selveier) : در این روش شما یک خانه مستقل را خریداری می ­کنید و باید 2.5 درصد از کل قیمت نهایی ملک خود را مالیات بدهید.
 • روش خرید با مالکیت مشترک: این نوع خرید خانه از محبوب­ ترین روش­‌های خرید به شمار می ­آید چرا که قیمت فروش ملک پایین است و افراد بیشتری تمایل به استفاده از این روش دارند؛ اما باید بدانید که با این روش شما حق زندگی در یک خانه را می ­خرید، نه خود خانه را.

برای خرید خانه باید ودیعه بپردازید که مقدار آن معادل 25 درصد قیمت فروش خانه است و جالب است بدانید که افرادی با سن کمتر از 34 سال می ­توانند ودیعه 15 درصدی بدهند؛ یعنی 15 درصد از قیمت ملک را در ابتدا بپردازند.

 

قیمت خانه در نروژ

در سال 2019 عنوان گران ترین خانه و آپارتمان دنیا به شهر اسلو، پایتخت نروژ تعلق گرفت. با وجود قیمت زیاد ملک در نروژ جالب است بدانید که 83 درصد نروژی ­ها خانه شخصی خود را دارند. قیمت گران خانه در نروژ در کنار هزینه­‌های تجهیز خانه مانند عایق ­بندی خانه می ­تواند برای مهاجرانی که قصد خرید خانه در این کشور را دارند شوک­آور باشد.

قیمت خانه در نروژ

فرایند خرید خانه در نروژ

 • مراجعه به بانک: اطلاع از وضعیت مالی خود
 • استفاده از مشاوره آژانس املاک: آژانس املاک کار‌های مربوط به تسویه حساب و ثبت سند را به عهده دارد.
 • جست و جوی خانه: به طور آنلاین و یا بازدیدهای حضوری
 • بررسی اطلاعات فنی و ساختاری خانه: از طریق دفترچه مربوط به خانه
 • پر کردن فرم مناقصه: این فرم پشت دفترچه خانه است. اگر با قیمت پیشنهادی خود در مناقصه برنده شوید باید مبلغ را پرداخت کنید و اگر امتناع کرده و یا پشیمان شوید باید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید.
 • امضا قرارداد فروش: این قرارداد توسط مشاور املاک تنظیم می ­شود و هزینه نقض قرارداد نیز در آن درج می ­گردد.
 • پرداخت ودیعه: میزان ودیعه 25 درصد قیمت فروش ملک است.
 • ثبت مالکیت: کارهای اولیه ثبت توسط مشاور انجام شده و مقامات بعدی، سندی با نام شما برای ملک مربوطه صادر می ­کنند.
 • پرداخت هزینه­‌های بعدی: در این مرحله مابقی پول خانه را باید بپردازید. هزینه هایی مانند هزینه تمبر (2.5 درصد) ، هزینه ثبت (50 دلار) ، هزینه مشاور املاک (1 تا 2.5 درصد به همراه 25 درصد مالیات بر ارزش افزوده) در این مرحله توسط خریدار پرداخت می ­شود.

نکاتی درمورد خرید خانه در نروژ

 • اگر برای اولین بار است که در نروژ اقدام به خرید خانه می ­کنید می ­توانید از وام­ هایی که به خرید‌های اول تعلق می ­گیرند بهره­مند شوید؛ در واقع افرادی که برای اولین بار اقدام به خرید خانه می ­کنند می ­توانند کل مبلغ خانه را وام بگیرند. از طرف دیگر بانک مسکن نروژ برای ساخت خانه و یا بازسازی آن کمک­‌های مالی ارائه می ­دهد.
 • خارجی ­ها برای اینکه بتوانند در نروژ خانه و ملک خریداری کنند باید با دریافت ویزای شماره D، هویت نروژی به دست بیاورند.
 • در شهرهای تاریخی نروژ محدودیت بازسازی خانه به شما تحمیل خواهد شد.
 • فرایند ثبت سند برای خانه شما به طور کلی سه روز طول می ­کشد.

دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه یک سیاست اقتصادی زیرکانه و قدرتمنداست که توسط دولتمردان نروژی و شماری از کشورهای پیشرفته دنیا در پیش گرفته شده است.

 

سوالات متداول

 1. هدف از سیاست اعطای اقامت نروژ از طریق خرید خانه چه می ­تواند باشد؟

هدف از سیاست اعطای اقامت نروژ از طریق خرید خانه، جذب سرمایه­‌های سرگردان خارجی بوده که به توسعه اقتصادی کشور هدف کمک بسیاری می ­کند؛ بنابراین سطح رفاه عمومی در کشور بالاتر رفته و بازهم تقاضا برای دریافت اقامت با سرمایه­گذاری بیشتر خواهد شد و این فرایند چرخشی و تقویتی تا بی ­نهایت و تا تبدیل شدن کشور مقصد به بهشت مهاجران و ساکنین بومی ادامه خواهد یافت.

 1. خرید ملک در کشور نروژ تا چه حدی می ­تواند برای خریدار موفقیت محسوب شود؟

با خرید یک ملک در نروژ جدای از دریافت اقامت نروژ، هم می ­توانید از تسهیلات خرید بهره­ مند شوید و هم از تغییرات ارزی استفاده کرده و ارزش دارایی خود را به حداکثر برسانید.

 1. آیا اقدام به خرید ملک در هر کشور خارجی تهدید و ریسک را هم در بر می ­گیرد؟

همانطور که در پس هر تهدید فرصتی نهفته است، در هر فرصتی نیز تهدیدات و زیان ­هایی می ­تواند رخ دهد. در رابطه با دریافت اقامت نروژ از طریق خرید خانه نیز ممکن است دردسرهایی پیش آید که با همراهی یک نماینده و فرد حرفه ای در این زمینه، می ­توان ریسک کار خود را به حداقل رساند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.