به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت نروژ از طریق کار

کار در نروژ و اخذ ویزای کار نروژ | مشاغل مورد نیاز نروژ | اقامت نروژ از طریق کار

نروژ دارای یکی از بالاترین سطح رفاه در جهان است. این کشور دارای یک سیستم جامع تامین اجتماعی است که هزینه های آن از طریق اخذ مالیات نسبتا بالا تامین می شود؛ از این رو فعالیت های اقتصادی در نروژ اهمیت زیادی دارد. این کشور از نظر منابع طبیعی مانند نفت و گاز، ماهی، جنگل و مواد معدنی غنی است. یکی از راه های مهاجرت به نروژ اخذ ویزای کار است که با توجه به منابع سرشار و اقتصاد مناسب آن می تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به بررسی روش های اخذ اقامت نروژ از طریق کار بپردازیم.

شرایط ابتدایی و عمومی اخذ ویزا از طریق کار نروژ چیست؟

متقاضیان دریافت اقامت نروژ از طریق کار نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای این کشور دارند. در این صورت کارفرما یا شرکت باید برای متقاضی دعوت نامه کاری ارسال کند. البته برخی نیز ابتدا از طریق تحصیل وارد نروژ شده و سپس به جست و جوی کار می پردازند.

 

مدارک لازم برای مهاجرت به نروژ از طریق کار چیست؟

مدارک مورد نیاز  جهت دریافت ویزای کار نروژ شامل موارد زیر است:

 • مدارک شناسایی شامل شناسنامه، گذرنامه معتبر، سند ازدواج، کارت پایان خدمت و دیگر موارد
 • فرم درخواست تکمیل شده و چک لیست اسناد ارائه شده
 • عکس
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه کاری
 • پیشنهاد شغلی به همراه قرارداد و مبلغ حقوق مشخص شده در قرارداد
 • ارائه مدارکی مبنی بر این که متقاضی مکانی برای زندگی در نروژ در اختیار دارد.
 • مدارک دیگر با توجه به شرایط افراد

توجه داشته باشید که همه مدارک باید به زبان انگلیسی یا نروژی ترجمه شده و دارای تاییدیه دادگستری باشد.

شرایط پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کار نروژ چگونه است؟

شرایط پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کار نروژ چگونه است؟

شرط لازم برای دریافت ویزای کار نروژ داشتن پیشنهاد شغلی است. پس از آن متقاضی باید با این پیشنهاد کاری به سفارت مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری نماید. پیدا کردن کار نیز از طریق موسسات کاریابی و یا به کمک آشنایان متقاضی قابل انجام است. بسیاری از موقعیت های شغلی در سایت های اینترنتی آگهی می شوند. یک پایگاه بسیار خوب برای آگاهی از موقعیت های شغلی، سازمان رفاه و کار نروژ است.

کشور نروژ از نظر اقتصادی چه وضعیتی دارد؟

اقتصاد این کشور پس از کشف نفت و گاز فرا ساحلی در اواخر دهه 1960 رونق گرفت و در حال حاضر، حدود 9 درصد از مشاغل این کشور با حوزه نفت و گاز مرتبط هستند. به عنوان بخشی از یک استراتژی برای تامین آینده کشور، درآمد مازاد نفت در یک صندوق سرمایه گذاری می شود. این صندوق امروزه به بزرگترین صندوق ثروت حاکمیت جهان تبدیل شده است.

نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست اما از طریق عضویت در منطقه آزاد تجاری منطقه اقتصادی اروپا روابط اقتصادی قوی با اتحادیه اروپا دارد. نرخ بیکاری در این کشور پایین است و در سال های اخیر حدود 3 تا 4 درصد بوده است که نشان ثبات اقتصادی این کشور دارد. انتظار می رود طی چند سال آینده رشد اقتصادی نروژ ثابت بماند و حتی بهبود هم پیدا کند.

 

شرایط کاری در نروژ چگونه است؟

شرکت های کوچک بسیاری در نروژ فعالیت دارند و کمتر از یک درصد شرکت های خصوصی بیش از 100 کارمند دارند. شرکت های کوچک اغلب خانوادگی هستند. برخی از سازمان های بزرگ مانند صنعت نفت، راه آهن و پست نیز دولتی هستند. در فهرست زیر به برخی از بزرگترین شرکت های نروژی اشاره شده است:

 • Equinor با نام پیشین Statoil (شرکت نفت و گاز)
 • Aker Solutions (طراحی و مهندسی فناوری صنعت نفت و گاز)
 • Norsk Hydro (تولید محصولات آلومینیومی و انرژی های تجدید پذیر)
 • Yara International (تولید محصولات کشاورزی، به ویژه کودهای پایه نیتروژن)
 • DNB (خدمات بانکی و مالی)

برخی از مهمترین موارد مربوط به شرایط کاری در نروژ به شرح زیر است.

ساعت کار: ساعت کاری نباید بیش از 9 ساعت در روز یا 40 ساعت در هفته باشد. هر چیزی بیش از 40 ساعت در هفته به عنوان اضافه کاری تعریف می شود و نرخ دستمزد بالاتری دارد.

تعطیلات: طبق قانون، تعطیلات هر فرد در نروژ حداقل 25 روز در سال است.

میزان درآمد: به طور کلی، میزان دستمزد و درآمد در نروژ از بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر است و این موضوع شامل مشاغل سطح پایین نیز می شود. حداقل حقوق سالیانه در این کشور حدود 90 هزار کرون نروژ است.

مالیات بر درآمد: نرخ مالیات بر درآمد در نروژ نسبتا بالاست و حدود 35 درصد از درآمد بیشتر کارمندان کسر می شود که شامل مواردی چون حدود 27 درصد مالیات بر درآمد و 8 درصد تامین اجتماعی است. علاوه بر این ممکن است با توجه به درآمدتان بین 9 تا 12 درصد مالیات اضافی نیز از شما دریافت شود. اگر شما در مدت دوازده ماه، 183 روز متوالی یا بیشتر در نروژ زندگی کنید، باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید.

 

در نروژ چه مشاغلی پرطرفدار هستند و برای به دست آوردن آن ها چه پیش نیازهایی لازم است؟

حدود 30 درصد نیروی کار نروژ در بخش های دولتی چون بهداشت و آموزش مشغول به کار هستند. پرستاری، پزشکی، گردشگری، مهندسی، نفت و گاز، صنعت ماهی گیری، ساخت و ساز، فناوری ارتباطات و ارتباطات از مشاغل پر تقاضای این کشور محسوب می شوند. صنایع اصلی نروژ به شرح زیر است:

 • انرژی شامل نفت، گاز و انرژی های تجدید پذیر از جمله انرژی آبی، کشتی رانی و کشتی سازی
 • ماهی گیری
 • فرآوری مواد غذایی
 • محصولات چوبی
 • صنعت کاغذ و خمیرکاغذ
 • معدن و فلزات
 • نساجی
 • صنایع خدماتی مانند گردشگری

به طور کلی مهارت های مورد نیاز صنعت نفت جهت دریافت ویزای کار نروژ یک مزیت با ارزش به شمار می رود. اما با توجه به این که نروژ به دنبال توسعه و شکوفایی صنایع دیگر خود نیز است، فرصت های شغلی در حوزه های مربوط به فناوری ، ارتباطات و رسانه های دیجیتال رو به افزایش است. اگر چه بیشتر مردم نروژ به زبان انگلیسی مسلط هستند و در همه نقاط این کشور به عنوان زبان دوم صحبت می شود، اما توانایی حرف زدن به زبان نروژی روان می تواند تاثیر زیادی در پیدا کردن شغل و آینده شغلی شما داشته باشد. کار در نروژ با مدرک تحصیلی دیپلم نیز امکان پذیر است اما یافتن کارفرما با مدرک دیپلم بسیار دشوار خواهد بود. همچنین، یکی از مهمترین نکات برای پیدا کردن کار در نروژ، نوشتن یک رزومه قوی و درست است.

آیا از طریق کار می توان اقامت دائم در نروژ گرفت؟

آیا از طریق کار می توان اقامت دائم در نروژ گرفت؟

دریافت اقامت دائم از طریق ویزای کار نروژ  امکان پذیر است. برای این منظور متقاضیان باید حداقل سه سال در این کشور کار کنند و سپس با ارائه مدارک مربوط به اداره مهاجرت نروژ جهت دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

 1. در نروژ به چه زبانی صحبت می شود؟

زبان رسمی این کشور نروژی است اما در این کشور به طور گسترده به زبان انگلیسی نیز صحبت می شود. با این وجود تسلط به زبان نروژی یک مزیت عالی هنگام درخواست کار محسوب می شود.

 1. آیا امکان دریافت ویزای کار نروژ بر اساس جست و جوی کار (Job seekers) وجود دارد؟

افرادی که دارای این نوع ویزا هستند می توانند وارد کشور مقصد خود شوند و به مدت محدودی فرصت دارند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند؛ اما کشور نروژ اجازه جست و جوی کار و ارائه این نوع ویزا را به متقاضیان نمی دهد.

 1. اگر فرد مهاجر، همراه داشته باشد، همراهان می بایست چه مدارک و شرایطی داشته باشند؟

افرادی که دارای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هستند و قصد دارند پس از دریافت اقامت نروژ از طریق کار آن ها را نیز همراه با خود به این کشور ببرند، قانون به آن ها این اجازه را می دهد؛ اما باید ثابت کنند توانایی تامین هزینه  های همسر و فرزندان خود را دارند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.