به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت هلند از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج | مهاجرت به هلند از طریق ازدواج 2021

هلند یکی از کشورهای زیبای اروپا و از اعضای حوزه شینگن است؛ به همین دلیل می تواند یکی از مقاصد اخذ اقامت برای بسیاری از ایرانی ها باشد. روش های گوناگونی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که یکی از آن ها اقامت هلند از طریق ازدواج است. اما پیش از اقدام به این امر لازم است در مورد قوانین اقامتی و قوانین مرتبط با ازدواج در این کشور آشنا شوید.

قوانین ازدواج در هلند

مطابق با قوانین هلند، پیش از اقدام به برگزاری هرگونه مراسم مذهبی یا غیر مذهبی برای ازدواج ابتدا باید مراسم ثبت رسمی آن را انجام داد. ازدواج در این کشور باید در بانک اطلاعات سوابق شخصی شهرداری (BRP) ثبت شود. اگر در هلند ازدواج کنید، ثبت آن به صورت خودکار انجام می شود اما درصورتی که ازدواج در خارج از این کشور انجام شود، باید به مراکز ثبت شهرداری ها مراجعه و ازدواج خود را به صورت رسمی ثبت نمایید.

برای ثبت ازدواج و اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج، حداقل یکی از زوجین باید مقیم هلند باشد. سن هر دو نفر باید بالای 18 سال بوده و درحال حاضر متاهل نباشد. لازم است تا حداقل 14 روز پیش از ازدواج، برنامه خود را به یکی از مراکز ثبت شهرداری که محل زندگی یکی از زوجین است، اطلاع دهید. برخی از این مراکز این امکان را فراهم کرده اند تا درخواست ازدواج خود را به صورت آنلاین ثبت کنند. با این وجود بهتر است که سه ماه پیش از ازدواج این مسئله را اطلاع دهید؛ به خصوص برای زن و شوهرهایی که یکی از آن ها هلندی نباشد.

کارهای اداری و کاغذی حدود 14 روز زمان لازم دارد و این اطلاعیه در حدود 12 ماه اعتبار دارد. در طی فرآیند ثبت ازدواج می توانید تعیین نمایید که در چه تاریخی و چه شهری می خواهید ازدواج کنید. در این زمان، اداره مهاجرت (IND) وضعیت اقامت شما را بررسی می کند. ممکن است اداره پلیس خارجی نیز پرونده شما را بررسی کند تا از امکان ساختگی بودن ازدواج اطمینان یابد. این بررسی ها معمولا برای ارائه مجوز اقامت هلند از طریق ازدواج انجام می شود.

 

مراحل اداری دریافت اقامت هلند از طریق ازدواج

همانطور که گفتیم، شروع فرآیند ازدواج در هلند با تعیین وقت قبلی در اداره ثبت شهرداری شهری که در آن قصد ازدواج دارید آغاز می شود. پس از آن باید مدارکی را آماده و به این مراکز ارائه کنید. مدرک مورد نیاز بسته به مرکز ثبت ممکن است متغیر باشد اما عموم آن ها از شما مدارکی را به طور قطع درخواست می کنند از جمله مدارک تعیین هویت مانند گذرنامه، مدارک اثبات ملیت، گواهی تولد، مدارک آدرس ملکی مانند سند ملکی یا اجاره نامه یا قبوض جدید، مدارک وضعیت تاهل مانند گواهی طلاق یا فوت همسر. کلیه این مدارک درصورتی که به زبان های دیگری هستند، باید به صورت قانونی ترجمه شوند.

در مورد افرادی که برای مدتی در کشو دیگر زندگی کرده اند علاوه بر این مدارک ممکن است گواهی مبنی بر عدم ثبت ازدواج درآن کشور نیز از شما درخواست شود.

قوانین ازدواج در هلند

مراسم ازدواج هلندی

مراسم ثبت قانونی ازدواج در هلند معمولا در تالار شهر مورد درخواست شما برگزار می شود. شرایط این تالار معمولا بسته به شهر متفاوت است. در برخی موارد می توانید تعداد کمی مهمان دعوت کنید یا پذیرایی مختصری داشته باشید و در برخی تالارها فضا به اندازه کافی برای پذیرایی بزرگ نیست. البته می توانید این مراسم را در محل دیگری برگزار کرده و هزینه آن را بپردازید.

مراسم ازدواج قانونی باید در حضور دو تا چهار شاهد برگزار شود و حتما لازم است تا مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید. مراسم به زبان هلندی برگزار می شود؛ پس اگر با این زبان آشنایی ندارید بهتر است مترجمی به همراه داشته باشید. معمولا در روزهای خاصی از هفته این مراسم ها به صورت رایگان انجام می شود که یک مراسم ساده و بدون تشریفات و میهمانی است.

 

هزینه های ازدواج در هلند برای کسب اقامت هلند از طریق ازدواج

عموما مراسم اصلی ازدواج در هلند به صورت رایگان انجام می شود با این حال بسته به نظر و سلیقه شما ممکن است هزینه هایی به همراه داشته باشد. در برخی شهرها این مراسم رایگان و صرفا محدود به روزها و ساعات خاصی در هفته می شود و درصورتی که قصد برگزاری مراسم در تاریخ دیگری را دارید لازم است تا هزینه ای برای آن بپردازید. برای مثال در شهر آمستردام در روز سه شنبه کلیه دفاتر ثبت، این کار را به صورت رایگان انجام می دهند و حداکثر می توانید 20 نفر را برای مراسم خود دعوت کنید. به طور کلی به نظر می رسد که برگزاری مراسم ازدواج در هلند در حدود 1500 یورو هزینه خواهد داشت.

 

توافقنامه های قبل از ازدواج در هلند

به طور پیشفرض با ثبت ازدواج، زوج نسبت به دارایی ها و بدهی های یکدیگر مسئولیت و سهم مشترکی دارند. اما شما می توانید به صورت توافقی برخی از آن ها را حذف کنید؛ مانند ارث. این امر با نگارش یک توافقنامه میان زوجین و ثبت آن در دفتر اسناد رسمی امکان پذیر است.

حقوق قانونی ازدواج در هلند

اگر قصد اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج را دارید باید بدانید که ازدواج با یک شهروند هلندی به طور خودکار تابعیت هلند را به شما نمی دهد. شما با ازدواج با یک شهروند هلندی مجوز اقامت هلند از طریق ازدواج را به دست می آورید اما برای اخذ شهروندی باید حداقل 3 سال با او زندگی کرده و برای 15 سال ساکن این کشور باشید.

پس از ازدواج، هر دو نفر باید نام خانوادگی خود را نگه دارند. در موارد رسمی، نام خانوادگی سابق هر دو نفر معتبر است اما برای موارد غیر رسمی می توانند آن را تغییر دهند. پس از فوت همسر، می توانید وارث اموال او باشید و درصورت نیاز می توانید مستمری او را نیز دیافت نمایید.

حقوق قانونی ازدواج در هلند

نتیجه گیری و جمع بندی

یکی از راه هایی که شما می توانید به راحتی در کشور هلند زندگی کنید، اقامت هلند از طریق ازدواج است. اگرچه دریافت شهروندی این کشور از این طریق آسان نیست اما با ثبت ازدواج، شما مجاز به زندگی در این کشور هستید. با این حال لازم است بدانید که پیش از هر کاری، تعیین وقت برای بررسی مدارک و ثبت قانونی ازدواج شما برای مراجع این کشور حائز اهمیت است و هرگونه تشریفات ازدواج را باید برای بعد از این ثبت قانونی، برنامه ریزی نمایید.

 

سوالات متداول

  • آیا می توان از طریق ازدواج، اقامت در کشور هلند را به دست آورد؟

بله! درصورتی که با شخصی ازدواج کنید که شهروند یا مقیم هلند باشد شما نیز می توانید اقامت این کشور را کسب نمایید. اما اعطای شهروندی مستلزم گذشتن حداقل 3 سال از زندگی مشترک و 15 سال زندگی در این کشور است.

  • چه مدارکی برای ثبت ازدواج در هلند لازم است؟

مدارک تعیین هویت مانند گذرنامه، مدارک اثبات ملیت، گواهی تولد، مدارک آدرس ملکی مانند سند ملکی یا اجاره نامه یا قبوض جدید، مدارک وضعیت تاهل مانند گواهی طلاق یا فوت همسر که همه این مدارک باید ترجمه رسمی و قانونی شده باشند.

  • برای ازدواج در هلند باید چه کاری انجام داد؟

مهمترین کار برای ازدواج در هلند، تعیین نوبت در مراکز ثبت شهرداری شهر مورد نظر در حدود 3 ماه یا حداکثر 14 روز پیش از مراسم ازدواج است تا کلیه مدارک بررسی و ازدواج ثبت قانونی شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.