به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت هلند از طریق خرید خانه

نحوه ی دریافت اقامت هلند از طریق خرید خانه

شرایطی که همه ی ما در سال های اخیر با آن درگیر هستیم، شاید خیلی ها را به فکر مهاجرت انداخته باشد و حتی خیلی ها نیز این ایده را عملی کرده اند. مشکلات اقتصادی که در این سال ها گریبان گیر مردم شده است شاید یکی از عمده دلایل روی آوردن مردم به مهاجرت و بالا رفتن این نرخ شده است. افرادی که با همچین ذهنیتی و برای به دست آوردن شرایط مالی بهتر دست به مهاجرت می زنند حتماً هلند را به عنوان یکی از اولین گزینه ها در نظر می گیرند. هلند کشوری اروپایی و با وضعیت رفاهی عالی است که بی شک می تواند خیلی از افراد را به سمت خود جذب کند. برای مهاجرت به هلند و اخذ اقامت در این کشور راه های مختلفی وجود دارد، از تحصیل و ازدواج گرفته تا کار و سرمایه گذاری. ما در این مقاله قصد داریم تا راه های اخذ اقامت هلند از طریق خرید خانه و ملک را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

اخذ اقامت هلند از طریق خرید خانه و ملک

طریقه ی أخذ اقامت هلند از طریق خرید خانه کمی پیچیده است. در هلند شما نمی توانید به صرف خرید خانه یا ملک صاحب اقامت شوید. کشور هلند برای افرادی که قصد أخذ اقامت در این کشور را دارند طرح ویزای طلایی (Golden visa)   را پیشنهاد می کند. بر اساس این طرح شما برای أخذ اقامت این کشور باید حداقل مبلغ 1 میلیون و 250 هزار یورو در این کشور سرمایه گذاری کنید. این سرمایه گذاری باید به صورت کار آفرینی و ایجاد اشتغال و نو آوری در اقتصاد این کشور باشد. دولت هلند با این شرط به شما یک دوره اقامت موقت 5 ساله می دهد که در طی این مدت باید حداقل 10 نفر از افراد تبعه ی این کشور را استخدام کنید. پس از گذشت این مدت، نوع اقامت شما از موقت به دائم تبدیل خواهد شد. نکته ی مثبت این طرح این است که شما در طول مدت این 5 سال شما نیازی به رعایت شرط حضور در هلند ندارید و می توان تنها با انجام سرمایه گذاری این اقامت را کسب کرد. اما اگر اصرار دارید که حتما از طریق خرید خانه و ملک اخذ اقامت داشته باشید می توانید این سرمایه گذاری و کار آفرینی را در حوزه ی خانه و مسکن انجام دهید و سرمایه ی خود را در این بخش هزینه کنید.

 

شرایط اقتصادی مردم هلند

همان طور که گفتیم، هلند از جمله کشور های اروپایی است که مردم در آن سطح درآمد قابل قبولی دارند و از رفاه بالایی برخوردارند. یکی از راه های سنجش اختلاف طبقاتی در بین مردم، بررسی نسبت هزینه ی دهک دهم (ثروتمندترین) به دهک اول (فقیرترین) است. هرچه میزان این نسبت بالا باشد نشان  دهنده ی نابرابری بیشتر و هرچه مقدار آن کم باشد، نشان از نابرابری حداقلی است. در ایران فاصله ی بین این دو دهک تا قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و اعطای یارانه ی نقدی چیزی حدود 17 برابر بود که در سال 92 تا 10 ونیم برابر هم کاهش پیدا کرد. اما این میزان با کاهش ضریب اصابت یارانه  ها، تورم  های بالا و عدم اجرای اصلاحات اقتصادی برای کاهش نابرابری  ها بازهم طی سال های اخیر افزایش یافته و به چیزی حدود 15 درصد رسیده، که نشان از فاصله ی طبقاتی شدید در ایران است. این عدد برای کشور هلند حدود 6.7 است، که حتی با این وجود این کشور در تلاش است تا با ارائه ی طرح هایی مانند (Golden visa)   همچنان این رقم را تقلیل دهد.

 روش های خرید ملک و خانه در هلند

 روش های خرید ملک و خانه در هلند

برای خرید ملک و خانه در هلند هیچ محدودیتی برای افراد غیر تبعه وجود ندارد، حتی اگر هیچ گونه اقامتی، نه دائم و نه موقت اخذ کرده باشند؛ این افراد می توانند با اخذ یک ویزای کوتاه مدت وارد هلند شده و مراحل اداری و ثبت قرار داد ملک خود را انجام دهند. اما اگر برای خرید ملک به وام احتیاج دارید قضیه متفاوت است. برای اخذ وام باید اقامت هلند داشته باشید (دائم یا موقت)  و  شماره امنیت ملی (BSN) را درخواست کنید تا مجاز به درخواست وام شوید. در غیر این صورت بانک تضمینی برای پرداخت وام  به متقاضی ندارد.

خرید خانه در هلند چه مزایا و معایبی دارد؟

تنوع ملکی در هلند بالاست و گزینه های زیادی دارید. نکته ی مهم در خرید ملک این است که بتوانید جایی را پیدا کنید که متناسب با شرایط اقتصادی و فردی شما باشد. در کشور هلند معمولا اجاره بها بالاست، پس اینکه بتوانید با پولی که دارید جایی را بخرید قطعا به نفع شماست، چرا که در هلند نرخ سود وام های بانکی پایین است و مبلغ قسطی که باید به صورت ماهانه بپردازید کمتر از مبلغی است که باید برای اجاره بها پرداخت کنید.

با این وجود ولی خرید ملک هم کار ساده ای نیست، به خصوص که در سال های اخیر قیمت مسکن در اروپا حدود 10 درصد رشد داشته است. در برخی شهر ها مثل آمستردام با اینکه امکانات خوبی به خصوص برای مهاجرین دارند ولی قیمت مسکن بالاست و برای خرید نیازمند به تحقیق بیشتر هستند. به طور کل شهر های آمستردام، هارلم، لیدن، آلمر و اوترخت، شهر هایی هستند که برای خرید مسکن توصیه می شوند.

 

هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در هلند چگونه است؟

همانطور که گفتیم قیمت مسکن اخیراً در اروپا مقداری بالا رفته است. مثلا برای شهری مثل آمستردام، کمبود خانه می تواند یکی از دلایل افزایش قیمت باشد. مطمئناً در هلند هم مانند سایر کشور ها، محله ها گران و ارزان متفاوتی وجود دارد. در این کشور حداقل قیمت برای خرید ملک چیزی بین 150 تا 180 هزار یورو است و گران ترین آن ها 480 تا 830 هزار یورو قیمت دارند؛ که الته اگر توانایی سرمایه گذاری حدودی 1250000 یورویی را دارید پس برای خرید ملک نباید مشکل چندانی وجود داشته باشد.

برای اجاره ی آپارتمان در هلند نیز، با در نظر گرفتن متراژ، محله، موقعیت شهری، امکانات، تعداد اتاق، و … باید ماهیانه مبلغی حدودا بین 700 تا 1600 یورو را بپردازید.

هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در هلند چگونه است؟

راهنمایی های لازم برای خرید ملک و جلوگیری از ضرر های احتمالی

به دلیل تفاوت های موجود در قوانین کشور هلند، پروسه ی خرید ملک معمولا پیچیده است و حدود 3 ماه زمان نیاز دارد، پس بهتر است قبل از هر کاری این پروسه را با همراهی آژانس های تخصصی پیش ببرید. برای خرید ملک در هلند باید به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

  • امضاء قرارداد خرید ملک (قولنامه)
  • تایید قرارداد در دفتر اسناد رسمی و سپردن 10 درصد مبلغ ملک
  • در صورت نیاز و به شرط داشتن اقامت، در خواست وام
  • عقد قرارداد اصلی بین فروشنده و خریدار
  • انتقال سند در دفتر ثبت اسناد به نام خریدار.

برای انجام هریک از مراحل فوق درصدی از مبلغ کل ملک را باید پرداخت کنید که جمعاً 6% خواهد بود؛ پس این نکته را در نظر داشته باشید. در نظر داشته باشید که تا حداکثر 3 روز پس از امضای قرار داد می توانید می توانید معامله را فسخ کنید و پس از آن باید مبلغی را پرداخت کنید. به یاد داشته باشید که اسناد به زبان هلندی هستند، بهتر است نسخه ی فارسی آن ها را نیز تهیه کنید. سعی کنید در تمامی مراحل یک فرد مترجم و آگاه به مسائل قانونی را همراه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در هلند می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

 

سوالات متداول:

اخذ اقامت هلند از طریق خرید خانه امکان پذیر است؟

خیر. می توانید از طریق سرمایه گذاری حداقل 1250000 یورویی و ایجاد اشتغال اقدام کنید.

دریافت وام چه ضروریاتی دارد؟

برای دریافت وام باید اقامت هلند داشته باشید.

کدام شهر ها برای خرید ملک توصیه می شوند؟

آمستردام، هارلم، لیدن، آلمر و اوترخت شهرهایی هستند که برای خرید ملک توصیه می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.