به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت پرتغال از طریق ازدواج

اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج | ازدواج در پرتغال

فهمیدن این که چرا افراد دوست دارند اقامت پرتغال را داشته باشند و در آنجا ازدواج کنند آسان است. پرتغال به خاطر سواحل شنی طولانی، غذاهای پر رنگ و لعاب، هوای دوست داشتنی و… یکی از مناطق جذاب برای افراد است. به خصوص منطقه‌ای مناسب برای گرفتن عروسی‌های زیبا خواهد بود. بنابراین اگر قصد دارید در این کشور ازدواج کنید مهم است که با قوانین و شرایط مختلف آن آشنا شوید. احتمالا سوالات بسیاری در مورد اقامت پرتغال از طریق ازدواج دارید که به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای پرتغال از طریق ازدواج چیست؟ در چه مدتی می توانیم اقامت خود را کسب کنیم؟ و … سوال‌های از این قبیل.

برای ازدواج در پرتغال، شما باید 18 سال سن داشته باشید، گرچه افراد 16 ساله نیز می توانند با رضایت نامه کتبی توسط هر دو والدین ازدواج کنند. ازدواج همجنسگرایان نیز از سال 2010 در این شکور به رسمیت شناخته شده است و فرآیند ازدواج برای همه گروه‌ها یکسان خواهد بود. برای ازدواج حداقل یکی از زوج‌ها باید حداقل 30 روز در پرتغال زندگی کرده باشد. بعد از این مدت زمان زوج می توانند گواهی عدم ممانعت دریافت کنند (مگر اینکه یکی از آن‌ها شهروند انگلیس باشند که در این صورت نیازی به این مورد نیست) این گواهی توسط سفارت برای یک مراسم مدنی یا مذهبی ارائه می‌شود. به این معنا که همسر آینده ی شما حتما نباید تابع آن کشور باشد ولی هر دو باید مدت زمانی در کشور پرتغال زندگی کرده باشید.

برای کسب تابعیت پرتغال فرد باید به زبان پرتغالی آشنا باشد و با فرهنگ و مسائل اجتماعی پرتغال خود را هماهنگ کرده باشد. پس از سه سال زندگی در آنجا با به همراه داشتن مدارک و رفتن به یکی از دادگاه‌های مدنی در پرتغال می توانید تابعیت را اخذ کنید. برای آنکه نشان دهید دانش کافی از پرتغال و زبان این کشور دارید باید گواهی‌های زیر را هنگام دریافت تابیعت به همراه داشته باشید:

 • گواهی آزمون موسسات مورد تایید دولت
 • گواهی تایید آزمون سفارت
 • گواهی مهارت زبان خارجی
 • یا گواهی صادر شده از مدارس دولتی یا خصوصی کشور پرتغال

 

انواع ازدواج و دریافت اقامت پرتغال از طریق ازدواج

ازدواج در کشور پرتغال می توانند به صورت مدنی یا مذهبی صورت گیرد. عروسی سنتی پرتغالی در قالب مراسم کاتولیک صورت می‌گیرد. چرا که 90 درصد جمعیت کشور از این دین پیروی می کنند. در مراسم آن‌ها پدر همراه عروس از داخل کلیسا عبور می کند و کشیشی تا انتهای راهرو منتظر آن‌ها خواهد بود. و مثل اکثر کشورهای اروپایی عروس و داما حلقه‌ها رو در حضور یک کشیش به یکدیگر می دهند. جمعیت مسلمان کشور پرتغال حدود 10 هزار نفر هستند و مسجد اصلی آن‌ها در لییسون واقع شده. در‌ای نوع مراسم حتما حضور فرد روحانی واجب است.

انواع ازدواج برای اقامت پرتغال از طریق ازدواج

امّا شاید بخواهید به صورت مدنی ازدواج کنید. به این معنا که می توانید به یکی از دفاتر دولتی رفته و فرم‌های ازدواج را برای ثبت در لیست رجیستری دفاتر مدنی وزارت دادگستری پرتغال پر کنید. هر دو نوع ازدواج از نظر اداره ثبت مشروط است. اگر قبلا ازدواج کرده اید، باید اجازه ازدواج مجدد را داشته باشید یا برگه طلاق دریافت کرده یا شریک قبلی شما فوت کرده باشد.

 

ویزای نامزدی و همراهی فرزندان

امّا قبل از ازدوج می توانید از ویزای نامزدی پرتغال استفاده کنید. این ویزا می توانند شش ماه باشد و معمولا آماده شدن آن حدود 3 ماه طول می کشد. این ویزا فقط برای شخص شما است و نمی توانید کسی را همراه خود ببرید. حتی فرزندان زیر 18 سال نیز با این ویزا نمی توانند همراه شما به پرتغال بروند.

اگر در حال حاضر فرزندانی دارید و می خواهید پس از ازدواج به همراه خود در پرتغال زندگی کنند، باید مدارک لازم را نیز برای آن‌ها تهیه کنید. آن‌ها نمی توانند در ابتدا به عنوان همراه شما که ویزای ازدواج یا ویزای نامزدی دارید وارد کشور شوند. ولی پس از زندگی در دوره گفته شده و کسب اقامت این کشور می توانید برای ویزای فرزندان زیر 18 سال خود اقدام کنید. فرزندان نیز باید با زبان پرتغالی آشنا باشند. یا از طریق ویزای تحصیلی در یکی از مدارس بین المللی مشغول به تحصیل باشند. که روش دوم احتمالا برای آنکه در کنار فرزندان باشید آسان‌تر خواهد بود.

برای دریافت اقامت پرتغال از طریق ازدواج به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • شناسنامه
 • گواهی تولد همسر پرتغالی (یا فرم عدم ممعانت)
 • تکمیل فرم‌های MP1 و MP2
 • پرداخت هزینه 100 یورو
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • گواهی و سند ازدواج (به روش مذهبی یا مدنی)
 • سند اثبات تابعیت همسر
 • گواهی عدم سو سابقه کیفری
 • سند اثبات تعهد خدمت قانونی ارتش
 • داشتن گواهی سلامت جسمانی و عقلانی

داشتن تابعیت دو گانه از نظر کشور پرتغال مجاز است. به این معنا که شما می توانید انتخاب کنید می خواهید ملیت اصلی خود را حفظ کنید یا خیر.

پس از سه سال زندگی در کنار همسرتان در کشور پرتغال می توانید به یکی از دادگاه‌های مدنی کشور پرتغال مراجعه کرده در درخواست اخذ تابعیت را ثبت نمایید. شما حتما برای دریافت آن باید پرونده‌ای تشکیل دهید؛ که شامل مدارکی است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد. فرآیند دریافت تابعیت نیز بیش از یک سال طول نخواهد کشید. پس از دریافت تابعیت این کشور می توانید از مزایای ویزای شینگن اروپا استفاده کرده و به کشورهای مختلف اروپایی دیگر نیز سفر کرده یا مشغول به کار شوید. البته می توانید در صورت نیاز تابعیت کشور اصلی خود را حفظ کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت پرتغال که باید قبل از هر چیز با دفتر SEF.pt هماهنگی‌های لازم را انجام دهید:

 • مدرک اقامت
 • شناسنامه
 • مدارک اثبات زندگی شما در پرتغال (قبض برق و…)
 • ارائه گواهی عدم منع ازدواج
 • در صورت ازدواج مجدد داشتن گواهی فوت همسر یا گواهی طلاق
 • گواهی غسل تعمید (در صورت برگزار مراسم در کلیسا)

اسناد اضافی مورد نیاز برای عروسی کاتولیک:

 • نامه‌ای رسمی از کشیش برای اجازه برگزاری در کلیسای پرتغال
 • نامه از اسقف همان کلیسا
 • فرم اصلی درخواست قبل از ازدواج باید توسط کلیسای محله صادر شود و در بر روی سربرگ رسمی کلیسا باشد.
 • اگر هر دو فرد کاتولیک نباشند باید سند اجازه ادیان مختلط را داشته باشید.
 • تمامی اسناد ذکر شده باید در اخر توسط دفتر کلیسای اسقف مهر و موم شوند.
 • تمامی اسناد باید به زبان پرتغالی ترجمه شده باشند .

ویزای نامزدی در پرتغال و همراهی فرزندان

مشارکت‌های مدنی در پرتغال

در حالی که مشارکت مدنی که در پرتغال وجود دارد ممکن است در کشور‌های دیگر نباشد، در این کشور اتحادیه مدنی (Uniao de Facto) وجود دارد که برای زوجی که حداقل دو سال با هم زندگی کرده اند قابل اجرا و حمایت است. اتحادیه اساسا اجازه می دهد برخی از حقوق ازدواج از جمله حقوق مالکیت و ارث برابری و هر گونه مزایا مالیاتی به شریک زندگی شما داده شود. اگر چه نیازی به ثبت نام رسمی در این اتحادیه نیست امّا برای اینکه مالیات خود را به صورت رسمی ارزیابی کنید باید فرم ثبت نام را پر کنید.

 

اماکن و مراسم عروسی پرتغالی‌ها

به محض دریافت تایید ازدواج، عروسی شما باید ظرف سه ماه برگزار شود. ازدواج‌های مدنی معمولا حداقل باید از یک ماه قبل رزرو شود و مراسم کاملا به زبان پرتغالی انجام خواهد شد. برای انجام مراسم حداقل دو شاهد به همراه داشته باشید. عروسی‌های کاتولیک به نماینده مدنی احتیاجی ندارند و در هر کلیسای می توانند برگزار شوند. معمولا باید مستقیما با خود محل برگزاری تماس گرفته و ترتیب کارها را با آن‌ها هماهنگ کنید. برای انجام مراسم توسط عاقد در مسجد نیز باید با فرد روحانی مسجد هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

اگر قصد دارید در جایی خارج از کلیسا یا مکان مذهبی مراسم خود را برگزار کنید حتما باید از مدتی قبل با عاقد هماهنگ کرده تا بتواند در محل مورد نظر شما حضور پیدا کند. برای تمامی مراسم نیز وجود حداقل دو تا چهار شاهد ضروری است. مراسم در سواحل یا محیط‌های باز نیز باید با هماهنگی‌های لازم برگزار شود و اگر اجازه ی آن‌ها را نداشته باشید ممکن است در طول مراسم مشکلاتی به وجود آید.

اماکن و مراسم عروسی پرتغالی‌ها

هزینه‌های عروسی در پرتغال

هزینه هر عروسی بسته به نوع برگزاری مراسم و محل زندگی شما در این کشور متفاوت است. منتها ممکن است لازم باشد برای هر یک از موارد زیر هزینه‌ای پرداخت کنید:

 • گواهی عدم ممانعت
 • ثبت فرم مشارکت مدنی
 • افزودن اطلاعات یا اصلاح ثبت مشارکت مدنی

مورد اول در صورتی نیاز است که همسرتان تابع پرتغال نباشد. فرم‌های مشارکت مدنی نیز برای موارد مالیاتی لازم خواهند بود.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

دریافت اقامت پرتغال از طریق ازدواج شرایط و مدارک خاص خود را احتیاج دارد که در این محتوا به آن پرداختیم. اگر قصد دارید از این طریق برای اقامت پرتغال اقدام کنید باید به خاطر داشته باشید که به زبان پرتغالی مسلط بوده و مدت زمان مشخصی را در این کشور بگذرانید. آشنایی با فرهنگی اجتماعی و شیوه زندگی مردم نیز برای کسب گواهی‌های لازم دریافت اقامت پرتغال الزامی است؛ پس قبل از هر چیز به خوبی درباره پرتغال و قوانین این کشور مطالعه کنید.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.