به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت پرتغال از طریق کار

اقامت پرتغال از طریق کار | ویزای کاری پرتغال

کشور پرتغال یکی از کشورهای خوش آب و هوا و زیبای اروپایی است و یکی از روش‌های اقامت پرتغال و مهاجرت به پرتغال، کار کردن در این کشور و دریافت ویزای کاری است که از طریق دریافت پیشنهاد شغلی یا job offer میسر می‌شود. شما می‌توانید از طریق پیدا کردن شغل در این کشور ویزای کاری خود را دریافت نموده و از آن طریق اقامت پرتغال را دریافت نمایید. همچنین می‌توانید پاسپورت یا تابعیت این کشور را چند سال پس از دریافت ویزای اقامت کاری دریافت نمایید. در صورتی که برای دریافت ویزای کاری کشور پرتغال برنامه ریزی می‌کنید و خواستار اطلاعات کاملی در این زمینه هستید در این مقاله می خواهیم شما را از صفر تا صد دریافت ویزای کاری اروپا مطلع نماییم. پس همراه ما باشید.

راه های اقامت پرتغال از طریق کار

در این مقاله به سوالات شما در مورد تیتر‌های اصلی زیر به طور کامل پاسخ خواهیم داد:

 • اقتصاد کشور پرتغال
 • شرایط دریافت پیشنهاد کاری در کشور پرتغال
 • روش‌های ویزای کاری و اقامت پرتغال از طریق کار
 • شرایط گرفتن اقامت و پاسپورت پرتغال
 • انواع ویزای کاری پرتغال
 • چه مشاغلی درامد بالایی در پرتغال دارند؟
 • هزینه‌های زندگی در کشور پرتغال
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت پرتغال از طریق کار
 • معرفی بستر‌های کاریابی در کشور پرتغال
 • قوانین ویزای همراه کشور پرتغال

اقتصاد پرتغال و اقامت از طریق کار

اقتصاد کشور پرتغال

برای آشنایی با پروسه دریافت ویزای کاری پرتغال، بهتر است ابتدا نگاهی به شرایط اقتصادی این کشور بیاندازیم. این کشور دارای صنایع بسیاری است؛ اما دو صنعت کلیدی که در این کشور ایفای نقش می‌کنند، عبارت اند از صنعت هوا و فضا و صنعت خودرو.

همچنین بهتر است بدانید که برای دریافت اقامت کاری کشور های اروپایی شرایط مختلفی حکم فرماست که پرتغال در این مورد دارای شرایط مخصوص به خود است. لازم به ذکر است که این کشور در سال 2008 با بحران مالی روبرو شد که باعث تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور شد. همین مورد باعث کاهش تولید ناخالص داخلی در سال‌های بعد از آن شد؛ اما خوشبختانه اکنون دوباره شرایط اقتصاد پرتغال بهبود یافته است.

همچنین باید بدانید کشور پرتغال یک کشور توسعه یافته با درامد بالا است. تعداد فارغ التحصیلان در این کشور هر ساله بیشتر می‌شود و همین مورد، رقابت را در پیدا کردن شغل افزایش داده است. اما هنوز هم برای نیرو‌های متخصص ماهر و کارگران صنایع، موقعیت‌های مختلفی وجود دارد. چند مورد از صنایعی که همچنان نیاز به نیرو‌های متخصص دارند عبارت اند از: بخش فناوری اطلاعات، بخش بهداشت، بخش گردشگری، بخش کشاورزی و بخش ارتباطات.

نرخ بیکاری در کشور پرتغال که جمعیتی بالغ بر حدود 11 میلیون دارد 6.9 درصد در سال 2018 بوده است که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. اما در سال 2020 رقم بیکاری در این کشور 6.3 درصد کاهش یافته که برای کسی که قصد پیدا کردن شغل در این کشور را دارد رقمی امیدوار کننده محسوب می‌شود.

 

 

شرایط دریافت پیشنهاد کاری برای اقامت پرتغال از طریق کار

برای دریافت اقامت پرتغال از طریق کار باید فرایندی کاملا حقوقی را طی نموده و از طریق روش‌های قانونی اقدام به دریافت ویزای کاری پرتغال نمایید. اما هماهنطور که میدانید کشور‌های اروپایی کمتر به نیروی کار خارجی نیازمند هستند بنابراین پروسه دریافت ویزای کاری کشور پرتغال می‌تواند امری زمان بر و بسیار دشوار باشد. همچنین لازم به ذکر است دریافت ویزای کاری برای افرادی که در پرتغال هستند به نسبت کسانی که خارج از پرتغال اقدام به درخواست می‌کنند آسان‌تر است. به این دلیل که اغلب کارفرماها قبل از دعوت به مصاحبه، موقعیت مکانی و شرایط اقامتی شخص را جویا می شوند. کسانی که از طرق مختلف مثل خرید ملک، تحصیل یا هر مسیر قانونی که وارد این کشور شده اند، شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در شغل‌ها دارند. اما هنگامی که خود را کاملا آماده و مصمم برای این امر بدانید، بهتر است وقت را تلف نکرده و با یادگیری پروسه اخذ job offer یا پیشنهاد کاری در پرتغال اقدام نمایید.

در صورتی که شما در حرفه‌ای خاص متخصص هستید یا دارای مدرک بین المللی یا دانشگاهی در آن تخصص هستید، می‌توانید برای اخذ ویزای کاری پرتغال امیدوار باشید. برای این امر شما باید یک پیشنهاد کاری از یکی از شرکت‌ها یا کارفرمایان در پرتغال داشته باشید. در این صورت برای شروع می‌توانید رزومه کاری خود را برای یکی از کارفرمایان ارسال کرده و منتظر پاسخ آن کارفرما باشید. در صورتی که کارفرمای مورد نظر نیاز به حرفه و تخصص شما داشته باشد و شما را واجد شرایط شغل پیشنهادی بداند، پروسه اولیه جذب شما به عنوان نیروی کار را استارت میزند.

لازم به ذکر است در صورتی که قصد  مهاجرت کاری به پرتغال و دریافت اقامت پرتغال از طریق کار را دارید، باید با روش های اخذ پیشنهاد کاری آشنایی داشته باشید. بنا بر قانونی که اتحادیه اروپا وضع نموده است، هر شرکتی که قصد استخدام نیرویی را داشته باشد، ابتدا باید از خود طرح توجیهی اقتصادی قوی ای ارائه نماید. طبق این طرح توجیهی باید به او اجازه داده شده باشد که تعداد مشخصی کارمند یا کارفرما را استخدام نماید. همچنین اغلب پروسه‌های کاریابی از طریق موسسه‌های قانونی کاریابی این کشور انجام می‌شود. همچنین روزنامه‌ها و سایت‌های کاریابی از دیگر پلتفرم‌های کاریابی فعال در پرتغال هستند. در صورتی که فرد مصاحبه را ارسال کند و مورد موافقت کارفرما قرار بگیرد، برای مصاحبه دعوت خواهد شد و در صورت داشتن رزومه و سطح زبان خوب در این مصاحبه‌ها موفق می‌شود و دعوتنامه کاری دریافت می‌نماید.

ویزای کاری پرتغال

روش‌های ویزای کاری و اقامت پرتغال از طریق کار

گرفتن Job offer یا پیشنهاد شغلی در اروپا شامل دو روش کلی است. عوامل مختلفی در شانس شما برای دریافت پیشنهادات شغلی موثر هستند که شامل داشتن تحصیلات عالی، داشتن تخصص عالی، سابقه کاری، سن و سطح زبان است. همچنین در صورت داشتن دانش کافی زبان پرتغالی، شانس قبولی شما افزایش پیدا خواهد کرد. اما در هر صورت زمانی می‌توانید از این طریق اقدام نمایید که در کشور پرتغال نیرویی با تخصص شما وجود نداشته باشد که این امر تقریبا غیر ممکن است. مگر کار در شرکت هایی را برگزینید که از افراد چند ملیتی برای کارهای خود بهره می گیرند. در زیر به تفضیل روش‌های گرفتن پیشنهادات شغلی را بیان کرده ایم:

 • روش اول:

در این روش شما می‌توانید مستقیما با یک کارفرما در کشور پرتغال ارتباط برقرار کرده و صلاحیت خود را برای موقعیت شغلی مورد نظر در شرکت آن شخص اثبات نمایید. بعد از اینکه تایید او را به دست آوردید، آن شرکت یک دعوتنامه کاری برای شما ارسال می‌کند. اما تنها کارفرمایی می‌تواند این دعوتنامه را برای شما ارسال کند که شرکتی معتبر در پرتغال داشته باشد و همچنین شرایط قانونی مورد نظر کشور پرتغال را دارا باشد.

 • روش دوم:

در این روش شما باید از طریق آگهی‌های استخدامی شرکت مورد نظر پذیرفته شوید. به این صورت که ابتدا شرکت مورد نظر که قصد کار در آن را دارید باید 3 ماه آگهی استخدامی در روزنامه‌های رسمی کشور پرتغال منتشر نماید. در صورتی که پس از مدتی متقاضی مورد نظر شرکت از اتباع کشور پرتغال یافت نشد، کارفرما باید job offer یا تقاضای کاری مورد نظر را به مدت 3 ماه دیگر در سراسر اتحادیه اروپا منتشر کند.

در مرحله آخر در صورتی که از دو روش قبل متقاضی مورد نظر یافت نشد، کارفرما می‌تواند تقاضای کاری را برای متقاضی مورد نظر ارسال نموده و قبل از آن، مجوز کار متقاضی مورد نظر را در کشور پرتغال اخذ نماید. به این صورت که با ذکر علت رد دیگر متقاضیان کار، فرم دعوتنامه همکاری را برای شما ارسال نماید و مدارک آن را به کشور پرتغال نشان دهد.

در هر دوی این روش‌های ذکر شده کارفرما باید اثبات نماید که توانایی حمایت از متقاضی مورد نظر را دارد و شرایط اقامت وی را محیا نموده است. همچنین شخص متقاضی تا زمانی که وضعیت اقامت و کار او مشخص نشده است، اجازه بردن همراه را ندارد. همچنین در صورتی که دانش زبان انگلیسی یا پرتغالی داشته باشید شرایط بهتر دریافت ویزای کار پرتغال در انتظار شما است.

پاسپورت و اقامت پرتغال

شرایط گرفتن اقامت پرتغال از طریق کار و پاسپورت پرتغال

یکی از جنبه‌های مثبت اخذ تابعیت پرتغال این است که متقاضی تابعیت می‌تواند هم زمان تابعیت کشور خود را نیز داشته باشد و دو تابعیتی محسوب شود. این قانون در کشور هایی مانند اسپانیا وجود ندارد و فرد فقط می‌تواند یک تابعیت داشته باشد.

در صورتی که به مدت 3 تا 5 سال در کشور پرتغال مشغول به کار باشید و مالیات بپردازید، می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخد نمایید. پس از این مرحله می‌توانید وارد مرحله اقدام برای اخذ پاسپورت و تابعیت این کشور شوید. دریافت پاسپورت و تابعیت کشور پرتغال هنگامی میسر است که شما در طول مدت اقامت خود در کشور پرتغال هیچگونه جرم و جنایتی مرتکب نشده باشید، به طور کلی مالیات خود را پرداخته باشید، زبان پرتغالی را به طول کامل فرا گرفته باشید و به قوانین این کشور به طور کامل پایبند بوده باشید. در صورت داشتن تمام ویژگی‌های بالا می‌توانید پس از گذشت 6 سال از اقامت دائم خود، برای اخذ پاسپورت و تابعیت کشور پرتغال درخواست نمایید.

دارندگان تابعیت اتحادیه اروپا برای کار در کشور پرتغال هیچ گونه محدودیتی ندارند و می‌توانند بدون نیاز به ویزای کاری پرتغال در این کشور مشغول به کار شوند. این شهروندان تنها در صورتی که قصد داشته باشند بیش از 6 ماه در این کشور اقامت نمایند باید برای دریافت کارت اقامت اقدام کنند.

 

انواع ویزای کاری پرتغال

در این بخش به معرفی انواع ویزای کاری در کشور پرتغال میپردازیم:

 • ویزای کاری کوتاه مدت:

این ویزا مخصوص کسانی است که در خارج از اتحادیه اروپا ساکن هستند. همچنین این ویزا مخصوص قرارداد‌های کوتاه مدت یا کارهای نیمه وقت است. مدت زمان اعتبار این ویزا 6 ماه است و در صورتی که فرد بتواند اثبات کند که در این مدت مسئولیت شغلی حساس را بر عهده داشته یا مشغول کارهای تحقیقاتی بوده است، می‌تواند این ویزا را تا یک سال دیگر تمدید کند.

 • ویزای کاری بلند مدت در پرتغال:

در صورتی که قصد دارید بیش از شش ماه در اروپا ساکن باشید و مشغول به کار باشید این ویزا مخصوص شماست. معمولا این ویزا به صورت 1 ساله صادر می‌شود اما تحت شرایطی قابل تمدید خواهد بود. همچنین دارندگان این نوع ویزا پس از دوسال موفق به گرفتن کارت آبی اروپا می شوند. معمولا در همین وقت است که خانواده فرد نیز می‌توانند به او در پرتغال بپیوندند. همچنین یکی دیگر از مزایای کار در پرتغال داشتن ویزای شینگن است. به این دلیل که اروپا عضو پیمان شینگن است، دارندگان این نوع ویزا می‌توانند به 26 کشور اروپایی بدون نیاز به داشتن ویزایی دیگر سفر نمایند.

مشاغل با درامد بالا در پرتغال

چه مشاغلی در پرتغال درامد بالایی دارند؟

میزان درامد کاری شما در پرتغال بستگی مستقیم به تخصصی که دارید و مدرک تحصیلی شما و شغل مورد نظر شما دارد. همچنین کار در شهر لیسبون که پایتخت این کشور است برای شما حقوق بیشتری را در پی دارد. در کشور پرتغال حداقل دستمزدی که برای یک نیروی کار در نظر گرفته شده است 700 یورو در ماه است. هرچند این کشور جزو کشور‌های ثروتمند محسوب نمی‌شود، اما میانگین حقوق ماهیانه نیروی کار در این کشور برابر با 1600 یورو در ماه است. همچنین در برخی از مشاغل درامد از میانگین بالاتر است.

در صورتی که جزو اشخاصی هستید که قصد مهاجرت کاری به کشور پرتغال را دارید بهتر است با شغل هایی که بیشتر درامد را در پرتغال دارند آشنا شوید. مشاغلی که در پرتغال پر درامد هستند عمدتاً مرتبط با مهندسی و فعالیت‌های کامپیوتری و نرم افزاری‌اند. همچنین به دلیل توریستی بودن این کشور، مشاغل مرتبط با گردشگری می‌توانند بسیار مناسب برای فراهم کردن فرصتهای شغلی باشند.

در لیست زیر پر درامد‌ترین مشاغل در کشور پرتغال ذکر شده اند:

 

 

مشاغل مورد نیاز پرتغال میانگین حقوق ماهیانه
مهندسی آی تی 3,500 یورو
مدیریت گردشگری 1,480 یورو
مهندس مکانیک 2,000 یورو
مدیر هتل 3,150 یورو
مهندس نرم افزار 3,850 یورو

 

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، رشته مهندسی آی تی با درامد حدود 3500 یورو در ماه جزو مشاغل مورد نیاز و پر درامد پرتغال است. برای گرفتن اقامت کاری کشور پرتغال می‌توانید روی یادگیری و کار روی این رشته‌ها انرژی بیشتری  بگذارید.

 

دستمزد و شرایط کاری عمومی در کشور پرتغال

کشور پرتغال دارای قوانین مشخصی برای کار است. از دیگر صنایعی که در کشور پرتغال مورد نیاز هستند شامل این موارد هستند: صنایع فرهنگی، عمران، صنعت کشاورزی، صنعت مد، بهداشت، جنگلداری.

همچنین در لیست زیر به میانگین حقوق مشاغل مختلف در پرتغال در سال 2020 پرداخته ایم. لازم به ذکر است که میزان حقوق و دستمزد در این کشور به طور میانگین کمتر از دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است:

 • مدیر عامل 74,257 یورو
 • معمار 29,644 یورو
 • افسر پلیس 26,757 یورو
 • پزشک عمومی 28,500 یورو
 • مسئول پذیرش 17,796 یورو
 • معلم 23,578 یورو
 • طراح UX 24,200 یورو
 • برنامه نویس 28,194 یورو
 • پیشخدمت 19,646 یورو
 • مدیر هتل 48,870 یورو
 • مدیر پروژه 35,594 یورو
 • آژانس مسافرتی 27,292 یورو
 • نماینده فروش 21,113 یورو
 • حسابدار 21,970 یورو
 • رئیس امور مالی 66,595 یورو
 • مهندس 28,183 یورو
 • پرستار 24,557 یورو

علاوه بر این دستمزدها، کارمندان حق دارند به طور سالیانه 22 روز مرخصی داشته باشند. همچنین 9 روز کریسمس و پاداش سالیانه کریسمس نیز شامل مزایای کاری در این کشور است.

همچنین مادران می‌توانند از مرخصی 120 روزه متوالی جهت بهبود خود پس از زیمان در پرتغال استفاده نمایند. قراردادهایی که برای اشتغال در این کشور استفاده می شوند مانند دیگر کشور‌ها شامل قرارداد‌های تمام وقت و قرارداد‌های پاره وقت هستند. در صورت کار تمام وقت موظف هستید که 40 ساعت در هفته یا 8 ساعت در روز کار بکنید.  اما در برخی مواقع خاص اضافه کاری تا 12 روز در هفته یا در ماه 60 ساعت مجاز است.

 

هزینه‌های زندگی در کشور پرتغال

در صورتی که قصد اخذ ویزای کاری پرتغال را دارید، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، هزینه‌های زندگی در پرتغال است. دانش بالا در زمینه مخارج زندگی و پیش بینی مخارج پیش روی شما می‌تواند گام مهمی در تصمیم گیری شما برای مهاجرت به پرتغال محسوب شود.

یکی از موارد مثبت زندگی در پرتغال پایین بودن نسبی هزینه‌های زندگی در آن به دلیل حضور در اتحادیه اروپا و عضویت در شینگن است. این مورد همواره یکی از دلایل مهاجرین برای اخد اقامت در پرتغال محسوب می‌شود. یکی از دلایل این ارزان بودن وجود مزارع مختلف کشاورزی است که باعث پایین بودن هزینه‌های خوراکی در این کشور است. همچنین سواحل بسیار زیاد در این کشور باعث رونق ماهیگیری و استفاده از غذا‌های دریایی شده است.

به عنوان مثال یک خانواده 4 نفره در پرتغال مخارجی برابر با حدود 2100 یورو در ماه را دارند. البته در این محاسبه اجاره خانه حساب نشده است. همچنین در صورتی که قصد زندگی تنها در پرتغال را داشته باشید هزینه زندگی برای یک نفر بدون احتساب اجاره خانه مبلغی برابر با 600 یورو در ماه است. همچنین برای زندگی در لیسبون پایتخت پرتغال باید در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در این شهر حدود 25 درصد بیشتر از شهر تهران است. همچنین هزینه اجاره خانه در این شهر نیز برای شما 43 درصد بیشتر از تهران خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت پرتغال

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت پرتغال از طریق کار

مدارکی که شما برای درخواست ویزای کاری کشور پرتغال باید آنها را ارائه دهید باید به صورت اصل یا کپی تایید شده رسمی و ترجمه شده ارائه شوند. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و به همراه ویزا‌های قبلی
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • فرم درخواست صدور ویزا
 • دو قطعه عکس با اندازه استاندارد
 • بیمه نامه پزشکی تا 30000 یورو
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • رسید پرداختی هزینه صدور ویزا
 • مدارک تحصیلی متقاضی
 • شناسنامه
 • رزومه کاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه در 3 ماه اخیر
 • قرارداد کاری

معرفی بستر‌های کاریابی در کشور پرتغال

معرفی بستر‌های کاریابی در کشور پرتغال

یکی از راحت‌ترین کارها برای دریافت پیشنهادات شغلی کشور پرتغال استفاده از موسسات یا سایت‌های کاریابی است. در بیشتر کشور‌ها فردی که متقاضی شغل است، با مراجعه به موسسه کاریابی رزومه خود و همچنین مبلغی پول را پرداخت می نماید و موسسه مربوطه بر اساس سوابق شما شغل مورد نظر شما را پیدا می‌کند. سپس زمانی برای مصاحبه کاری را با کارفرما برای شما مشخص می‌کند. تعدادی از موسسات کاریابی معتبر در این کشورها عبارت اند از:

 • BE. Great Consulting
 • National Recruitment Portugal
 • Ondaplanetaria
 • AICEP
 • Randstad Professionals

 

همچنین این سایت ها برای کاریابی در کشور پرتغال مورد استفاده قرار میگیرن:

 • Indeed
 • Empregeos Online
 • Learn4Good
 • Net Empregos

 

قوانین ویزای همراه کشور پرتغال

الحاق خانواده مانند بسیاری از کشور‌های اروپایی در کشور پرتغال نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این قائده شامل افرادی که از طریق ویزای کاری وارد خاک پرتغال می شوند و درخواست اقامت کاری می‌کنند نیز می‌شود. این افراد پس از دریافت اقامت کاری می‌توانند برای الحاق خانواده خود نیز درخواست دهند.

پس از درخواست، همراهان این افراد (که شامل همسر و افراد زیر 18 سال می شوند) می‌توانند درخواست اقامت خود را ثبت نمایند. همچنین در صورتی که فرد اثبات کند پدر و مادر یا خواهر و برادر کوچکتر او نیز تحت تکفل وی هستند، می‌تواند برای آن‌ها نیز درخواست اقامت نماید. در زیر مدارکی که جهت اخذ اقامت همراه مورد نیاز است آورده شده است:

 • مدارکی که نشان دهند فرد تمکن مالی کافی دارد
 • مدارک نشان دهنده محل سکونت فرد در پرتغال
 • مدارک ازدواج برای همسر متقاضی
 • مدارک نشان دهنده رابطه خانوادگی برای فرزندان و سایر وابستگان
 • پاسپورت شخص متقاضی

قوانین ویزای اقامت پرتغال از طریق کار

جمع بندی 

در این مقاله به بررسی ویزای کاری کشور پرتغال به صورت جامع و کامل پرداختیم. در ابتدا اقتصاد کشور پرتغال و رشد نسبی اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر را شرح دادیم، سپس شرایط دریافت پیشنهاد کاری در کشور اروپا را شرح دادیم و گفتیم که دریافت پیشنهاد کاری برای افراد غیر ساکن در کشور پرتغال امری دشوار و زمان بر است؛ اما به دلیل نیاز به نیروی کار ماهر همچنان مشاغلی هستند که مورد نیاز هستند.

سپس دو روش کلی برای دریافت ویزای کاری کشور پرتغال را شرح دادیم که در روش اول می‌توانید مستقیما با کارفرما در ارتباط باشید و در روش دوم از طریق آگهی‌های استخدامی نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایید. سپس شرایط گرفتن اقامت در این کشور و انواع ویزای این کشور که ویزای کار پاره وقت و ویزای بلند مدت بود را شرح دادیم. سپس به پر درامدترین مشاغل در پرتغال پرداختیم و انواع مشاغل و حقوق آن‌ها در پرتغال را بیان کردیم.

در آخر هم به هزینه‌های زندگی در این کشور، مدارک مورد نیاز برای اقامت، معرفی بستر‌های کاریابی و شرایط دریافت ویزای همراه پرداختیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی درباره اقامت گرفتن در پرتغال از طریق کار را دریافت نموده باشید.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.