به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت در پرتغال با ثبت شرکت

اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت | ثبت شرکت در پرتغال

مهاجرت به کشور های اروپایی همیشه مورد توجه بوده و کشور زیبا و خوش آب و هوای پرتغال نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. شرایط ورود به پرتغال برای کشورهای مختلف متفاوت است. اعضای اتحادیه اروپا می توانند بدون ویزا به پرتغال سفر کنند و برخی کشورها نیز برای ورود و اقامت کوتاه مدت در پرتغال به ویزا نیاز ندارند. اما ایران از کشور هایی است که برای ورود به پرتغال و اقامت از طریق ثبت شرکت نیاز به ویزا دارد. هفت نوع ویزا برای ورود به خاک پرتغال وجود دارد: ۱) ویزای شینگن ۲) ویزای کوتاه مدت ۳) ویزای پزشکی ۴) ویزای کاری ۵) ویزای فرصت مطالعاتی ۶) ویزای تحصیلی ۷) ویزای سرمایه گذاری

در اینجا ما به توضیحاتی درباره دریافت اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت خواهیم پرداخت که یکی از راه‌های مهاجرت به پرتغال از طریق کار است.

شرایط کاری و اقتصادی پرتغال

پرتغال در سه دهه اخیر با موفقیت­های اقتصادی، به یکی از کشورهای مدرن اروپا تبدیل شده است. با توجه به نظرسنجی انجام شده در در بانک جهانی در سال 2019، پرتغال برای سهولت انجام تجارت، رتبه 39 جهانی را از آن خود کرده است. البته این رتبه در سال 2018 رتبه 34 و سال 2015 رتبه 25 بوده است. در هر صورت شما می توانید سه روز و یا حتی در برخی موارد در همان روز در پرتغال کسب و کار راه اندازی کنید. با این وجود برای دستیابی به بهترین نتیجه، باید تحقیقات کاملی انجام بدهید و برنامه ریزی را شروع کنید.

شرایط اخذ ویزای کاری و مهاجرت به پرتغال از طریق کار برای متقاضیان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن، داشتن دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از سوی شرکت یا کارفرما در این کشور می باشد. برای ورود به بازار کار این کشور، رزومه کاری و تحصیلی چشم گیر، بسیار با اهمیت است. نرخ بیکاری در پرتغال 6.8 درصد است که به نسبت سایر کشورهای اروپایی نرخ کمی نیست. بنابراین افراد باید پیشنهاد شغلی داشته باشند و کارفرما ۶ ماه در آن کشور آگهی کند و اگر برای آن شغل، هیچ متقاضی در پرتغال و سایر کشور های اتحادیه اروپا وجود نداشت، متقاضی می‌تواند وارد بازار کار این کشور شود. حداقل دستمزد برای کارگران با احتساب کسر مالیات، ماهانه ۱۶۰۰ یورو می باشد.

درآمد و حقوق در این کشور با توجه به رشته تحصیلی و کاری، سطح تحصیلات و سابقه کاری متفاوت است. طبق آخرین آمار گزارش شده در سال ۲۰۱۹، میانگین درآمد ماهیانه در این کشور حدود ۳۶۰۰ یورو می باشد.

استانداردهای لازم جهت اقامت پرتغال با ثبت شرکت

استانداردهای لازم جهت ثبت شرکت برای اقامت پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای امن برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. متقاضیان ثبت شرکت باید ابتدا مدارک شناسایی و گذرنامه معتبر داشته باشند. سپس با تکمیل فرم‌ها و مستندات مربوطه، توان مالی خود را برای ثبت شرکت در پرتغال اعلام نمایند.

داشتن یک مکان برای انجام فعالیت شرکت به صورت اجاره‌ای یا ملکی الزامی است. همچنین ثبت شرکت باید به صورت قانونی و متناسب با قوانین تجاری پرتغال صورت بگیرد. نداشتن سابقه کیفری و ورشستگی در سال‌های اخیر برای سرمایه گذار نیز امری الزامی است.

 

انواع ثبت شرکت در پرتغال

 • شرکت خصوصی

افرادی که قصد ثبت شرکت با سرمایه کم و مسئولیت محدود را دارند می توانند در شرکت سهامی خاص سرمایه‌گذاری کنند که از شرکت‌های خصوصی پرتغال است.

برای ثبت شرکت سهامی خاص، حداقل باید دو سهامدار و سرمایه ثابت ۵۰۰۰ یورو وجود داشته باشد. دو سهامدار باید سهم خود را به صورت نقد یا معادل نقد بدهند و مسئولیت هریک از سهامداران به میزان سهمی که آورده محدود است. این نوع شرکت دارای یک مدیرعامل است و درصورت لزوم هیئت مدیره نیز خواهد داشت.

 • شرکت دولتی

متقاضیانی که سرمایه زیاد و ثابت حداقل ۵۰۰۰۰ یورو را برای شروع اولیه داشته باشند می توانند برای ثبت شرکت دولتی اقدام کنند. ثبت شرکت دولتی نیازمند مشارکت حداقل ۵ نفر می‌باشد که هریک به اندازه سهامی که سرمایه گذاری می کنند در شرکت مسئولیت خواهند داشت. مدیریت برعهده فردی خواهد بود که هیئت مدیره آن را انتخاب می‌کنند. هیئت مدیره نیز توسط هیئت ناظر انتخاب خواهند شد و هیئت ناظر را مجمع عمومی سهامداران مشخص خواهد کرد.

 • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود با شراکت دو نفر به ثبت می‌رسد. نفر اول به عنوان مسئول تعهدات شرکت که مسئولیت‌های شرکت را تقبل می‌کند شناخته می‌شود و نفر دوم، میزان مشارکت برای انجام امور تجاری و موضوع شرکت را تامین می‌کند.

 

 • شرکت مشارکت همگانی

این شرکت‌ها با شراکت حداقل دو نفر به ثبت می رسند. تفاوت این شرکت‌ها با شرکت‌های مسئولیت محدود در این است که این نفرات به هر تعدادی که باشند، میزان مسئولیت و تعهدات یکسانی دارند و هرکدام به یک اندازه در شرکت از نظر میزان تعهدات، مالی، مسئولیت، تصمیم گیری‌ها و… مشارکت داشته باشند.

 • شرکت سهامدار واحد

بنیان گذار این نوع شرکت می تواند با حداقل سرمایه‌ای معادل ۲۰۰۰ یورو و با دارایی شخصی خود اقدام کند و از مزایای مسئولیت محدود نیز بهره مند شود.

اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت در پرتغال

اطلاعات لازم جهت اقامت در پرتغال از طریق ثبت شرکت

بر اساس قانون تجارت در پرتغال و برای دریافت اقامت پرتغال با ثبت شرکت، اطلاعات زیر باید توسط متقاضیان ثبت شرکت در فرم‌های مربوطه درج شود:

۱. نام شرکتی که می‌خواهید در پرتغال ثبت کنید

۲. نام سهامداران، ملیت و کشور محل اقامت آن‌ها

۳. فعالیت‌های شرکت

۴. مسئولیت‌ها و حقوق مدیران شرکت

۵. ساز و کار انتقال سهم و تخصیص حقوق سهامداران

۶. حق رای در شرکت و جزئیات مربوط به روند انحلال

 

هزینه‌های عمومی ثبت شرکت در پرتغال

هزینه ثبت نام برای ثبت نام تجاری، اسناد شرکت، کسب گواهی و غیره مبلغی حدود ۹۷۵ یورو است. هزینه‌های مجازی برای اقدامات اداری با توجه به نوع شرکت متفاوت است. هزینه تشکیل شرکت مبلغی حدود ۵۸۹ یورو و هزینه حسابداری حداقل ماهانه ۸۰ یورو است.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در پرتغال

 • مدارک شناسایی شرکا (کارت شناسایی، مدارک اقامتی و یا مسافرتی مانند پاسپورت معتبر )
 • مدارک شناسایی مالیاتی شرکت
 • مدارک فعلی ثبت نام شرکت تجاری
 • صورت جلسه هیئت مدیره برای تشکیل شرکت
 • گواهینامه مشترک
 • کارت شناسایی شرکت
 • شماره تامین اجتماعی
 • گواهی ثبت نام کسب و کار
 • تقاضانامه ثبت
 • وکالت نامه وکیل بین المللی

روش های ثبت شرکت در پرتغال

روش های اقامت کشور پرتغال از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در اقامت کشور پرتغال با ثبت شرکت از دو روش سنتی (Criacao da Empresa) و آنلاین (Empresa Online) انجام پذیر است.  در روش سنتی، باید ابتدا تاییدیه جواز برای شناسایی رسمی نام شرکت گرفته شود. این کار توسط اینستیتو ثبت‌ها و دفاتر اسناد رسمی قابل انجام است. سپس باید یک حساب بانکی تجاری باز کرده و سرمایه اولیه به آن تزریق شود. در نهایت در اداره مالیات محلی باید شروع فعالیت را اعلام کرده و کار ثبت شرکت پرتغالی در یک اداره ثبت تجاری را انجام شود. همچنین باید عنوان کارفرما در اداره تامین اجتماعی محلی ثبت شود. این روش ثبت شرکت می‌تواند همراه با سهام دار و یا توسط وکیل انجام شود.

روش ثبت شرکت آنلاین، نیاز به مراجعه به وکیل و سایر تشریفات ندارد و شرکت در عرض یک الی دو روز براساس نوع اساسنامه متقاضی و با هزینه ۳۶۰ یورو در اینترنت ثبت می شود. در این روش به یک تاییدیه الکترونیک نیاز است که وبسایت Portal de Empresa برای انجام این کار در دسترس متقاضیان قرار دارد.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

با بررسی شرایط اقتصادی پرتغال و ارزیابی میزان سرمایه گذاری در این کشور، می توان نتیجه گرفت که کشور پرتغال یکی از امن‌ترین کشور‌ها برای سرمایه گذاری است. دولت پرتغال برای سرمایه گذاران یارانه هایی در نظر گرفته که نشان دهنده تمایل به جذب سرمایه گذاران خارجی در این کشور است. علاوه بر این، ریسک مصادره اموال در پرتغال بسیار کم است. پرتغال منابع طبیعی زیاد و شرکت‌های صنعتی قوی دارد و یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی اروپا محسوب می‌شود که این فرصت خوبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می کند. صنایع پرتغال در بخش کشاورزی و ماهیگیری، بخش صنعتی و تولیدی، بخش جنگل داری، حوزه خدمات گرشگری، حمل و نقل و مخابرات، بانکداری و منابع طبیعی بسیار گسترده و با اهمیت است. شرایط کاری در اروپا به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری به نسبت سایر کشور‌های اروپایی چندان مناسب نیست اما برای سرمایه گذاری در زمینه خرید ملک و یا دریافت اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت، بستر مناسبی در این کشور مهیا است. دریافت شرایط شهروندی در پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر است. همچنین شرایط خرید و سرمایه گذاری در زمینه خرید املاک در پرتغال بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

مهاجرت به پرتغال از ظریق ثبت شرکت

دولت این کشور علاوه بر یارانه، مزایای مالیاتی عالی نیز برای افزایش انگیزه سرمایه گذاران در نظر گرفته است. به طوری که علاوه بر معافیت‌های مالی مرسوم در پرتغال، مالیات بر ارث، هدیه و ثروت در پرتغال وجود ندارد. همچنین در زمینه ورزشی، برای احداث زمین‌های سبز به خصوص گلف، مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی گردد.
جاذبه‌های گردشگری و مناطق و زیبایی‌های بکر این کشور بسیار زیاد است و افرادی که در این زمینه تخصص دارند می توانند در این بخش‌ها سرمایه گذاری کنند.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.