به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت پرتغال

روش های اخذ اقامت پرتغال | شرایط مهاجرت به پرتغال

در شرایطی که زندگی برای بسیاری از افراد هر روز سخت‌تر می‌شود، بسیاری در جستجوی راهی مناسب برای ایجاد شرایطی بهتر برای زندگی هستد و بسیاری از افراد که شرایطشان برای مهاجرت مناسب باشد، این راه را انتخاب می کنند. راهی که اخیرا رهروی بسیاری پیدا کرده و به کمک شرکت‌های معتبر مهاجرتی نیز برای بسیاری از افراد میسر گردیده است. این تب تند مهاجرت در جامعه باعث شده تا علاوه بر سرمایه داران، مردم با سطح درآمد متوسط تری هم به دنبال مهاجرت به کشور‌های اروپایی باشند؛ از این رو خیلی‌ها در پی مقصدی ارزان‌تر ولی با شرایط مناسب می‌گردند. پرتغال کشوری است این روزها اقامت در آن پر طرفدار شده است. کشوری به غایت اروپایی با هزینه هایی معقول. درباره پرتغال مطالب زیادی نوشته شده است. در این مقوله درباره شرایط و راه‌های اخذ اقامت پرتغال صحبت خواهیم نمود و این کشور را به عنوان یک مقصد اروپایی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

 

مشخصات عمومی کشور پرتغال

پرتغال کشوری اروپایی در جنوب غربی این قاره است. این کشور با حدود 92 هزار و 212 کیلومتر مربع وسعت، چیزی حدود 11 میلیون نفر جمعیت دارد. لیسبون پایتخت پرتغال است که در جنوب آن واقع شده و پورتو نیز دیگر شهر بزرگ این کشور است که در شمال آن قرار دارد. این کشور با تنها همسایه ی خود یعنی اسپانیا از شمال و شرق مرز مشترک دارد و از جنوب و غرب نیز دارای حدود 800 کیلومتر مرز ساحلی با اقیانوس اطلس در محل تلاقی سه قاره‌ی آمریکا، آفریقا و اروپا است.

دو جزیره ی مادیرا و آزور در اقیانوس اطلس بخشی از خاک این کشور محسوب می شوند. نوع حکومت در این کشور دموکراسی پارلمانی است و به شیوه ی جمهوری اداره می‌شود. زبان رسمی این کشور پرتغالی و زبان دوم مردم آن انگلیسی است. نکته ی قابل توجه این است که با وجود بیش از 81 درصد مسیحی کاتولیک، حکومت هیچ دین رسمی‌ای را برای مردم تعیین نکرده است. پول رسمی معاملات در این کشور یورو است. پرتغال غربی‌ترین کشور اروپاست که به دلیل شرایط زندگی به نسبت راحت‌تر در مقایسه با سایر کشور‌های اروپایی و همچنین دارا بودن پاسپورتی قدرتمند، علاقه مندان زیادی را برای اخذ اقامت و پاسپورت پرتغال به خود جذب کرده است.

شهرهای پرتغال برای اقامت پرتغال

 

 

چگونه اقامت پرتغال بگیریم؟

کشور پرتغال اخیرا به یکی از جذاب‌ترین مقاصد افراد برای اخذ اقامت اروپایی تبدیل شده است. از آنجایی پرتغال از سال 1995 عضو توافقنامه ی شینگن است، در نتیجه داشتن پاسپورت پرتغال به شما این امکان را می دهد تا به بیش از 26 کشور اروپایی بدون نیاز به ویزا یا هرگونه مجوز خاصی رفت و آمد کنید. از جمله کشور‌های عضو شینگن می توان به اتریش، فرانسه، بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و سوییس اشاره کرد.

برخورداری از چنین شرایطی در کنار ویژگی‌های دیگر مثل امکان تحصیل رایگان برای شهروندان اتحادیه ی اروپا و همچنین تسهیلاتی که دولت برای جذب سرمایه گذار خارجی پیش بینی کرده است، بسیاری از علاقه مندان را به فکر کسب اقامت پرتغال انداخته است. از جمله روش‌های کسب اقامت این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دریافت اقامت از طریق اشتغال
 2. دریافت اقامت از طریق تحصیل
 3. دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری
 4. دریافت اقامت از طریق ازدواج
 5. دریافت اقامت از طریق تولد
 6. دریافت اقامت از طریق پناهندگی
 7. دریافت اقامت از طریق خرید ملک

که در ادامه درباره هر یک از این روش‌ها به تفصیل صحبت خواهیم نمود.

 

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق اشتغال

برای دریافت اقامت از طریق اشتغال، مسئله مقداری پیچیده است. کارفرما برای استخدام باید توجیه اقتصادی قوی داشته باشد تا بتواند اجازه ی استخدام افرادی را آن هم با سقف مشخص بدست آورد. به این منظور کارفرما باید ابتدا 3 ماه در پرتغال و سپس 3 ماه در اتحادیه ی اروپا برای استخدام آگهی کند و پس از طی این مدت با ارائه ی دلیل برای رد نفرات متقاضی و استخدام شخص مورد نظر برای او دعوتنامه بفرستد. ضمن اینکه کارفرما می بایست شرایط اقامت فرد مورد استخدامش را فراهم کند. فرد استخدام شده پس از 3 تا 4 سال پرداخت حق بیمه و مالیات می تواند در خواست اقامت دائم بکند. عموما این روش برای افرادی که مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های آن کشور اخذ می کنند توصیه می‌شود و قبل از آن امکان کاریابی پایین است.

اقامت پرتغال از طریق اشتغال

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق تحصیل

دریافت اقامت از طریق تحصیل یکی از بهترین راه‌ها برای کسب اقامت در کشور پرتغال است. وجود دانشگاه‌های معتبر و هزینه ی تحصیل پایین‌تر نسبت به سایر کشور ها، پرتغال را به مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده. ضمن اینکه فرد دانشجو و همراهش می توانند از ابتدا همزمان با تحصیل به کار و کسب در آمد هم بپردازند، در حالی که اجازه ی بردن همراه تا مدتی در مورد کسی که از طریق کاریابی مهاجرت می کند وجود ندارد. تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی است و بسته به مقطع تحصیلی از آیلتس 6 تا 7 متغیر است.

 

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری 3 راه پیش روی شماست. کار آفرینی و ایجاد کسب و کار، سرمایه گذاری در بورس و ثبت شرکت. در این بین گزینه ی آخر از سایر راه‌ها امن‌تر و کم ریسک تر، و گزینه ی بورس از همه پر خطر است و توصیه نمی‌شود.

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق ازدواج

دریافت اقامت از طریق ازدواج یکی از راه‌های مرسوم و شناخته شده برای رسیدن به این منظور است. در کشور پرتغال قانون به این صورت است که فرد پرتغالی می بایست هزینه‌های یک سال زندگی فرد مقابل را از پیش تامین کند و نسبت به ایفای آن تعهد نماید. این ازدواج باید به صورت رسمی و طبق قوانین پرتغال انجام و هم‌زمان با پر کردن فرم‌ها و تاییدیه‌های لازم انجام شود تا پس از یک سال همسر به صورت قانونی بتواند مهاجرت کند. شخص مهاجر می تواند پس از 3 سال از زندگی مشترک با همان شخص، اقدام به دریافت اقامت کامل کند. مهاجرت و دریافت ویزای پرتغال از این طریق بخصوص نوع سوری آن اصلا توصیه نمی‌شود؛ چرا که احتمال افتادن به دست کلاه بردارن در آن به شدت بالاست.

 

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق تولد

تولد نیز مانند ازدواج یکی از راه‌های رایج کسب اقامت است. برای استفاده از این روش لازم نیست تا تولد حتما در خاک پرتغال صورت بگیرد ولی والدین می بایست تابعیت پرتغال یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند. پس از تولد، والدین تنها تا 14سالگی فرزندشان برای ارائه ی درخواست تابعیت و ملیت پرتغالی زمان دارند.

 1. دریافت اقامت پرتغال از طریق پناهندگی

مهاجرت از این طریق سخت‌ترین و در عین حال پر خطر‌ترین راه برای کسب اقامت هر کشوری است. این پروسه به شدت زمان بر است و غالبا نیز با موفقیت به اتمام نمی رسد. شرایط سخت زندگی در کمپ و وجود کلاه برداری زیاد این روش باعث می‌شود تا به شما پیشنهاد کنیم اصلا سمت این راه نروید.

 

 1. دریافت اقامت از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت است. در این روش تنها با 7 روز اقامت در سال می توانید اقامت خود را تمدید کنید. برای این کار می توانید ملکی به ارزش 500 هزار یورو در هر نقطه از پرتغال یا ملکی با قدمت بالای 30 سال را که هزینه ی تعمیر آن 350 هزار یورو باشد را خریداری کنید و اقامت پرتغال بگیرید.

 

چرا پرتغال مقصد خوبی است؟

پرتغال کشوری اروپایی، دیدنی و با مردمی خون گرم است. وجود شهر‌های مدرن و امروزی و زندگی به سبک اروپایی می تواند به شما لذت زندگی به شیوه‌ای جدید را بچشاند. به دلیل توریستی بودن، استفاده از زبان انگلیسی بسیار رایج است که کار شما را برای گذران زندگی به شدت راحت می کند. با داشتن هزینه‌های زندگی پایین‌تر به نسبت سایر کشور‌های اروپایی، با داشتن شغلی حتی متوسط می توانید سطح رفاه خوبی در زندگی خود ایجاد کنید. اگر بخواهیم برخی مزایای اقامت و شهروندی پرتغال را برشمریم، موارد ذیل قابل ذکر است:

 • امکان زندگی و اجازه کار در کشور پرتغال
 • امکان سفر به کشور های حوزه شینگن بدون ویزا
 • امکان استفاده از سفارت کشورهای دیگر در پرتغال جهت دریافت ویزا مانند آمریکا
 • تنها با سپری کردن ۷ روز در سال می‌توانید اقامت خود را تمدید نمایید.
 • افتتاح حساب در کشور های اروپایی
 • ثبت شرکت و فعالیت تجاری با هویت حقوقی در صورت داشتن پاسپورت پرتغال
 • امکان زندگی و اجازه کار در تمامی کشور های حوزه شینگن
 • امکان سفر به بیش از ۱۶۰ کشور بدون ویزا با گرفتن پاسپورت پرتغال
 • افتتاح حساب در سراسر دنیا با هویت اروپایی با داشتن اقامت پرتغال

 

مطمئنا مهاجرت کردن و ترک وطن نمی تواند تصمیم ساده‌ای باشد ولی متاسفانه به امری اجتناب ناپذیر بدل شده است. از طرفی وضع وخیم اقتصادی موجب شده است تا گزینه‌ها مهاجرتی جدید روی میز قرار بگیرد. پرتغال یکی از این گزینه هاست که حتما ارزش فکر کردن دارد. در این مقاله درباره راه‌های رایج اخذ اقامت پرتغال به طور خلاصه صحبت کردیم و به شما توصیه می کنیم برای گرفتن تصمیم بهتر درباره هر کدام از راه‌های معرفی شده به طور کامل در همین سایت مطالعه نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)