به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت چین از طریق ثبت شرکت

روش ها و شرایط دریافت اقامت چین از طریق ثبت شرکت در سال 2021

دریافت اقامت چین از طریق ثبت شرکت نیز امکان پذیر است. چین با تولید انبوه، از بین بردن برخی موانع موجود، گسترش مناطق آزاد و برخی دیگر از شرایط، سعی در جذب سرمایه گذاران از کشورهای مختلف دارد. از این رو، شرایط و مراحل اداری ثبت شرکت در این کشور نسبت به گذشته آسان تر شده است. متقاضیان می توانند پس از 2 سال اقامت در چین، برای اقامات دائم این کشور اقدام کنند. کسانی که موفق شده اند تا در چین شرکت را ثبت کنند، در مدت زمان کمتری اقامت چین را به دست می آورند.

شرایط کاری و اقتصادی چین

برنامه گشایش و اصلاحات اقتصادی چین در سال 1978 میلادی آغاز شد و از آن زمان تا کنون رشد تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 10 درصد در سال بوده و بیش از 800 میلیون نفر از فقر نجات یافته اند. ورود این کشور به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 به اصلاحات اقتصادی رونق داد. همچنین در این مدت، در حوزه بهداشت، آموزش و سایر خدمات پیشرفت های چشمگیری داشته است. در حال حاضر، چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان است و بانک جهانی وضعیت اقتصادی آن را با ثبات توصیف کرده است. امروزه چین کشوری با درآمد متوسط رو به بالاست. رشد بالای چین مبتنی بر تولید، جذب حداکثری سرمایه های خارجی، صادرات و نیروی کار ارزان قیمت است. اقتصاد چین یک اقتصاد بازار مبتنی بر مالکیت خصوصی است. البته دولت هنوز بر بخش های استراتژیک زیربنایی مانند تولید انرژی و صنایع سنگین تسلط دارد؛ اما سرمایه گذاری خصوصی به سرعت در حال افزایش است.

 

شرایط و استانداردهای لازم برای ثبت شرکت در چین چیست؟

متقاضیان اقامت چین از طریق ثبت شرکت باید از طریق مراجع قانونی صنایع و اقتصاد درخواست خود را ثبت نمایند. متقاضیان ثبت شرکت در چین باید یک بیزینس پلن یا طرح توجیهی اهداف کسب و کار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه هایی خود برای دستیابی به این اهداف را ارائه دهند. برای ثبت شرکت در این کشور،  نیاز به مدرک تحصیلی و سوابق شغلی و مدیریتی خاصی ندارید. برای ثبت شرکت در چین باید فضای کافی اجاره کنید. به عنوان مثال، جهت مجوز واردات و صادرات باید دفتر کار شما حداقل 80 متر فضا داشته باشد. متقاضی اقامت چین از طریق ثبت شرکت می تواند از طریق تأسیس یک شعبه از شرکت خود در این کشور نیز اقدام کند که در این صورت، مسئولیت رعایت قوانین بر عهده شرکت اصلی است.

انواع ثبت شرکت در چین

انواع ثبت شرکت در چین

به صورت کلی انواع شرکت در چین به 5 حالت تقسیم می شوند و افراد خارجی با تأسیس یکی از این شرکت ها می توانند در خصوص اقامت چین از طریق ثبت شرکت اقدام نمایند.

  • شرکت با مالکیت تمام خارجی (WFOE)
  • شرکت با سرمایه گذاری مشترک
  • دفاتر نمایندگی
  • شرکت با اندازه کوچک و متوسط
  • شرکت در مناطق آزاد هنگ کنگ

مراحل ثبت شرکت در چین چیست؟

انتخاب نام شرکت

نام شرکت نباید تکراری باشد و نشان دهنده نوع فعالیت آن باشد. نام انتخاب شده در اداره ثبت شرکت ها بررسی می شود.

اجاره فضا

پیش از اقدام برای کسب جواز باید جهت اجاره فضا اقدام کنند و طول مدت اجاره باید حداقل 12 ماه از زمان اقدام برای تأسیس باشد. همچنین گواهینامه های لازم نیز باید از صاحب ملک دریافت شده تا از قابلیت های تجاری یا صنعتی ملک اطمینان حاصل شود.

اخذ تاییدیه محیط زیست

متقاضیان ثبت شرکت تولیدی در چین باید از اداره محیط زیست تاییدیه دریافت کنند.

ارائه مدارک

متقاضی باید کلیه مدارک لازم به همراه بیزینس پلن و اساسنامه شرکت را به مراجع قانونی ارائه نماید.

دریافت مجوز کار

در صورت اخذ گواهی تایید مربوطه از اداره صنعت و معدن تجارت متقاضی باید مجوز کار را دریافت کند.

ثبت مهر شرکت

متقاضی باید برای ثبت مهر شرکت درخواست دهد. مهر یک شرکت در چین در کنار امضای نماینده یا رییس آن شرکت از اعتبار بالاتری برخوردار است. شرکت ها در چین باید دارای مهر مخصوص خود باشند که باید گرد و شامل اسم شرکت باشد.

افتتاح حساب بانکی

متقاضی باید در بانک مرکزی این کشور حساب بانکی افتتاح نماید. پس از تأیید حساب بانکی، متقاضی می تواند جهت ثبت رسمی برای سرمایه از مراجع مربوطه درخواست کند.

 

هزینه ثبت شرکت چه مقدار و به چه شکل است؟

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در چین با توجه به نوع آن متفاوت است که مقداری از این مبلغ به صورت نقد باید در ابتدا پرداخت شود و  مبلغ باقیمانده نیز باید حداکثر در مدت دو سال تسویه گردد. با این حال، هر چه میزان سرمایه شرکت در چین بیشتر باشد شرکت از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود. از این رو به شما توصیه می کنیم که اگر متقاضی اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت هستید، تا حد توان مبلغ سرمایه خود را افزایش دهید. متقاضیان در کنار هزینه ثبت شرکت در چین باید سایر هزینه ها مانند اجاره دفتر، تبلیغات، اخذ مجوزهای مربوطه و مالیات را مد نظر داشته باشند.

 

مزایای ثبت شرکت در چین

دسترسی به بازار چین

با ثبت شرکت در چین به راحتی می توانید به بازار محلی این کشور دسترسی داشته باشید. وقتی به عنوان یک شرکت چینی فعالیت می کنید، می توانید رسیدهای رسمی صادر کنید. این موضوع بسیار مهم است، چرا که به شرکت شما اعتبار و مشروعیت می دهد. همچنین، می توانید حساب بانکی در بانک های چین باز کرده و معاملات آنلاین انجام دهید.

هزینه های تولید و تامین کمتر

این موضوع یکی از مهم ترین دلایل ورود بسیاری از شرکت ها به چین است. همچنین شما می توانید تولید محصول خود را به یک تولید کننده چینی در محدوده قیمت مورد نظرتان بسپارید.

فرصت استخدام کارمندان محلی

هنگامی که در چین یک کسب و کار را آغاز می کنید، می توانید افراد محلی را استخدام کنید تا برای شما کار کنند. کارمندان سخت کوش چینی هر کاری برای کمک به موفقیت تجارت شما انجام می دهند.

تولید سریع

اگر قصد تولید محصولی را دارید، به احتمال زیاد یک نوع از آن قبلا در این کشور تولید شده است. بنابراین، تنها کافی است مشخصات محصول مورد نظر خود را به یک تولید کننده بدهید، سپس مراحل تولید بسیار سریع انجام شده و تا حد زیادی در وقت شما صرفه جویی می شود. این یک مزیت عمده است که تقریبا کاملا منحصر به صنعت تولید چین است.

معایب ثبت شرکت در چین

معایب ثبت شرکت در چین

مشکلات مربوط به انتقال پول به خارج از چین

با توجه به ماهیت بانک مرکزی چین، ممکن است انتقال پول از چین کمی دشوار باشد. علاوه بر این، این کشور به اینترنت متصل نیست. از این رو، ممکن است استفاده از سرویس PayPal یا Payoneer با VPN به خوبی کار نکند. فراموش نکنید که استفاده از ابزاری مانند آن مجاز نیست.

مالکیت معنوی

هر از چند گاهی مواردی از سرقت مالکیت معنوی رخ می دهد و بیشتر اوقات، شرکت های خارجی قربانی شده اند. حتی وقتی در خیابان های چین قدم می زنید، محصولات تقلبی را در همه جا می بینید. با این حال، برای مقابله با این مسئله قوانین زیادی در این کشور وجود دارد و دولت نیز به شما کمک می کند.

گزارش های ماهانه

شما باید هر ماه صورتحساب های کسب و کار خود را اعلام کنید. البته می توانید انجام این کار را به حسابداران چینی بسپارید که به خوبی با آن آشنا هستند. برای انجام این کار، بسته به تعداد معاملات خود باید ماهانه بین 500 تا 2000 یوان چین بپردازید.

 

سؤآلات متداول:

1- ثبت شرکت در چین چقدر زمان می برد؟

ثبت شرکت در چین به همراه أخذ اقامت و افتتاح حساب بانکی به حدود 3 تا 4 ماه زمان نیاز دارد.

2- برای ثبت شرکت در چین باید به کدام سازمان این کشور مراجعه کنم؟

اداره امور صنایع و تجارت جمهوری خلق چین، گواهی ثبت شرکت‌های بین المللی را صادر می‌کند.

3- آیا متقاضی اقامت چین از طریق ثبت شرکت می تواند برای همراهان خود نیز اقامت بگیرد؟

اخذ اقامت همسر و فرزندان کمتر از 18 متقاضی اقامت چین از طریق ثبت شرکت نیز امکان پذیر است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.