به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت چین از طریق خرید خانه

نحوه ی دریافت اقامت چین از طریق خرید خانه | شرایط اخذ اقامت چین از طریق خرید ملک

امروزه به دلیل رشد اقصادی در کشور چین و افزایش تولید و شرکت های گوناگون، توجه بیشتری به این کشور به عنوان یکی از مقاصد کار، تحصیل و زندگی می شود و افراد بسیاری تمایل به مهاجرت و اخذ اقامت این کشور دارند. برنامه های مهاجرتی گوناگونی در قانون این کشور وجود دارد که به دلیل تمایل بیشتر به مهاجرت به این کشور و افزایش میزان سرمایه گذاری به عنوان یکی از روش های افزایش تولید و بهره وری در این کشور، قوانین نیز به گونه ای تغییر یافته تا اخذ اقامت این کشور کمی آسان تر شود. روش های گوناگونی برای زندگی در کشور چین وجود دارد. مانند تحصیل، اقامت از طریق کار، ازدواج، اقامت چین از طریق خرید خانه یا سایر روش های سرمایه گذاری و غیره. در این مقاله سعی داریم درمورد این روش ها به ویژه روش سرمایه گذاری صحبت کنیم.

 

افرادی که می توانند برای اخذ اقامت چین اقدام کنند

اگرچه جمعیت کشور چین بسیار بالاست، اما به دلیل نیاز به جذب استعداد و سرمایه خارج از این کشور، در جولای سال 2019 قوانین جدید برای مهاجر پذیری در این کشور وضع شد تا فرآیند مهاجرت به چین قدری آسان تر شود. در سال های اخیر، درحدود 133000 کارگر ماهر و کارآفرین از طریق این کشور جذب شده اند. این قانون جدید، 12 مجموعه قوانین برای مهاجرت تعیین کرده است که بطور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم.

 • خارجی های دارای استعدادهای مورد نیاز چین به همراه همسر و فرزندان خود می توانند برای اخذ اقامت در این کشور اقدام نمایند. برای این افراد این امکان وجود دارد که با اقامت چین از طریق خرید خانه به سرمایه گذاری در این کشور نیز بپردازند.
 • خارجی های که به مدت چهارسال سابقه کار دارند که درهرسال حداقل به مدت شش ماه مشغول به کار بوده اند و دستمزد سالیانه ی آن ها از متوسط دستمزد بالاتر باشد و مالیات بر درآمد تعلق گرفته به آن ها حداقل 20% است.
 • خارجی هایی که درجه ی دکتری کسب کرده اند و حداقل در چهار سال گذشته در چین کار کرده باشند و حدقل به مدت شش ماه در سال در این کشور زندگی کرده اند.
 • متخصصین خارجی و بورسیه و افراد حرفه ای رده بالا که توسط دانشگاه ها و کالج ها و مؤسسات علمی برجسته دعوت شده اند، می توانند برای ویزا اقدام نمایند.
 • استعدادهای خارجی و اعضای شرکت های استارت آپ می توانند از طریق مجوز کار، نامه یا نامه ارجاع از رهبر تیم برای حداکثر پنج سال اقدام به اخذ اقامت نمایند.
 • افرادی که بتوانند تجربه ی حرفه ای مناسب خود را به اثبات برسانند و نیازهای چین را در زمینه ی تخصص خود برطرف کنند، می توانند اعضای خارجی تیم کاری و تحقیقاتی خود را برای اخذ ویزای بلند مدت یا اجازه اقامت کمتر از پنج سال معرفی کنند.
 • افراد خارجی که برای بنگاه های اقتصادی چینی و مؤسسات عمومی که درحال حاضر مجوز فعالیتشان درحال انقضاست و زمانی برای درخواست تمدید ویزای کاری خود ندارند می توانند برای مجوز اقامتی کاری اقدام نمایند.
 • کارگران خارجی که مهارت های بالایی در مؤسسات آموزشی و علمی-تحقیقاتی و شرکت های مستقر محلی دارند می توانند برای استخدام پاره وقت در بخش نوآوری و کارآفرینی نمایند.
 • دانشجویان خارجی که سوابق آموزشی خوبی دارند و درجه ی کارشناسی خود را در دانشگاه های خوبی به پایان رسانده اند و درزمینه ی نوآوری و کارآفرینی فعالیت دارند می توانند تقاضای اقامت دو تا پنج ساله در کشور چین نمایند.
 • دانشجویانی که در چین تحصیل کرده اند و پس از دو سال در شرکت های نوآوری و کارآفرینی مشغول به کار می شوند می توانند درخواست اقامت کمتر از دو سال دهند.
 • برای دانشجویانی که می خواهند در چین مشغول به کار شوند برای یک سال ویزای کارآموزی صادر می شود.

اقامت چین از طریق خرید خانه

اقامت چین از طریق خرید خانه

یکی از روش های اخذ اقامت در هر کشور، سرمایه گذاری است و یکی از روش های مطلوب سرمایه گذاری در کشورها، خرید املاک است. بهتر است ابتدا توضیح کوتاهی درمورد قوانین مالکیت املاک در کشور چین ارائه دهیم تا بررسی کنیم آیا امکان اخذ اقامت چین از طریق خرید خانه وجود دارد یا خیر.

نکته ی اصلی این است که در چین مالکیت شخصی زمین وجود ندارد. افراد تنها می تواند حق استفاده از زمین را دریافت کنند. یک قطعه زمین معمولا تا مدت 70 سال برای اهداف مسکونی به فرد متقاضی اجاره داده می شود.

برای خارجی ها این مسئله قدری متفاوت است. افرادی که در کشور چین حداقل به مدت یک سال به کار یا تحصیل مشغول بوده اند می توانند یک خانه خریداری نمایند. خارجی ها برای این کار به مدت یک هفته پیش از دریافت مجوز مالکیت وارد رویه ی نظارت می شوند. در سال 2001 قوانین مالکیتی برای خارجی ها و بومی ها یکسان سازی شد اما دولت های محلی بخشی از محدودیت ها را برداشتند. اختیارات شهرداری شانگهای در جولای 2001 و پس از آن پکن در آگوست 2002 این سختگیری ها را لغو کردند.

خارجی ها نمی توانند مالک باشند و مالکیت املاک برای سرمایه گذاری توسط شرکت ها و اشخاص خارجی ممنوع است. البته چینی های ساکن سایر کشورها و ساکنان هنگ کنگ و ماکائو از این محدودیت ها معافند.

عموماً طبق قانون این کشور، دو مدل مالکیت وجود دارد:

 • حق استفاده: اجازه ی کرایه ی ملک
 • نگهداری رایگان: حق مالکیت برای ملک

همچنین قوانین مالکیت و خرید ملک ممکن است در استان های گوناگون متفاوت باشد. برای مثال در پکن قبل از خرید خانه به مدت 5 سال باید مالیات و هزینه ی امنیت اجتماعی بپردازید.

ملکی که اقدام به خرید آن می کنید باید مسکونی باشد. درصورت تجاری بودن، شما به عنوان یک فرد خارجی باید در چین مشارکت داشته باشید. شما تنها اجازه ی مالکیت یک ملک را دارید و باید ویزای بلند مدت داشته باشید.

به همین جهت بهتر است درصورت عدم آشنایی با قوانین نقل و انتقال مستقلات و املاک در چین آشنایی ندارید، از یک وکیل کمک بگیرید.

 

مراحل خرید خانه در چین

پس از انتخاب ملک، پیش پرداختی به مبلغ 5 تا 30 هزار یوآن پرداخته و قرارداد پیش خرید مسکن پکن امضا می شود. پیش پرداخت عموماً در حدود 30 درصد از ارزش ملک است که در زمان امضای قرارداد پیش خرید پرداخت می گردد. پس از ثبت قرارداد، الباقی نیز باید پرداخت شود. فروشنده یا سازنده ی ملک باید این مجوزات را ارائه دهد:

 • گواهی استفاده از زمین دولتی
 • گواهی نقشه ی ساخت زمین
 • گواهی شروع پروژه ی ساخت
 • گواهی فروش

درکل سه روش برای ثبت ملک وجود دارد که هرکدام در حدود 32 روز زمان لازم دارد.

در هنگام تصمیم گیری برای اقامت چین از طریق خرید خانه لازم است تا مواردی را در نظر داشته باشید:

درنظر داشته باشید که شما مالک زمین ملک نیستید و می توانید آن را برای مدت 70 سال کرایه کنید. این قانون می تواند به دو دلیل برای شما مشکل ساز باشد. اول اینکه اگر خانه ی قدیمی خریداری کنید، این امکان وجود دارد که دولت آن را تخریب کرده و اقدام به ساخت مجدد نماید. در این شرایط ممکن است سرمایه ی خود را از دست بدهید. پس هرچه خانه ای که خریداری می کنید جدیدتر باشد، احتمال این اتفاق کمتر خواهد بود. و مسئله ی دوم اینکه درصورتی که ملک خود را 40 سال زودتر بفروشید، قیمت فروش آن کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید، تا وقتی که تمامی وام ها و دیون آن توسط فروشنده پرداخت نشده است از خریداری آن خودداری کنید. برای این امر باید سند را از لحاظ بدهی های ملک بررسی کنید.

مراحل خرید خانه در چین

توضیحات پایانی

همواره یکی از راه های دریافت مجوز اقامت در کشورهای گوناگون، سرمایه گذاری و خرید املاک است. اما به توجه به قوانین ویژه ی حکومتی و مالکیت در کشور چین به نظر می رسد که سرمایه گذاری صرفا به فعالیت های تجاری محدود شده و اقامت چین از طریق خرید خانه نمی تواند گزینه ی مناسبی باشد. لذا با توجه به قوانین مهاجرتی این کشور که بطور کامل توضیح داده شد می توانید به روش های گوناگون اقدام به دریافت مجوز اقامت این کشور نموده و پس از یکسال اقدام به خرید خانه برای سکونت نمایید.

 

سوالات:

 • آیا خارجی ها می توانند اقدام به خرید خانه در چین نمایند؟

پاسخ: بله. خارجی هایی که حداقل یک سال برای کار یا تحصیل در چین سکونت داشته اند می توانند در این کشور اقدام به خرید خانه نمایند.

 • مالکیت ملک در چین به چه گونه ای است؟

پاسخ: امکان خرید ملک در این کشور وجود ندارد و تنها می توانید حق سکونت در خانه را به مدت 70سال خریداری کنید.

 • آیا خرید خانه در چین می تواند دریافت اقامت این کشور را تضمین کند؟

پاسخ: خیر، اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری شامل خرید ملک نمی شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.