به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
روش های دریافت اقامت چین

روش های دریافت اقامت چین | تمام راه های اخذ اقامت چین در سال 2021

چین یکی از کشورهای سرسبز و زیبای آسیای شرقی است که در سال های اخیر طرفداران زیادی برای کسب اقامت چین و  زندگی و مهاجرت پیدا کرده است. دریافت اقامت چین به روش های متعددی امکان پذیر است؛ اما شرایط خاصی دارد و با کشورهای اروپایی و غربی اندکی متفاوت است. در ادامه این مطلب درباره روش های دریافت اقامت چین و شرایط گرفتن ویزای آن صحبت خواهیم کرد.

شرایط کلی اخذ ویزای چین

به صورت کلی دو ویزا برای اقامت دائم یا موقتی کشور چین موجود است:

 • دریافت ویزای موقت چین

شما برای ورود به کشور چین با هدف گردشگری باید ویزای توریستی را دریافت کنید. اما در صورتی که نمی خواهید در کشور چین بمانید و ماندن شما حداکثر ۲۴ ساعت به طول می انجامد؛ می توانید از شرایط اقامت بدون ویزا بهره بگیرید که به صورت کلی ۱۵ روزه صادر می شود. افرادی که قصد اخذ ویزای توریستی این کشور را دارند؛ باید یک ماه زودتر درخواست خود را به همراه مدارک ارائه داده و فرایند دریافت ویزا را پیگیری کنند.

انواع ویزای توریستی این کشور به شرح زیر است:

 1. ویزای توریستی L

این ویزا مدت اقامت ۳۰ روزه داشته و یکی از ویزای فوری چین محسوب می شود. اسناد مورد نیاز به منظور دریافت این ویزا، گذرنامه، دو قطعه عکس رنگی و تمکن مالی است.

 1. ویزای مسافرتی G

ویزای مسافرتی یا ویزای ترانزیت یکی از ویزا هایی است که سفارت چین برای افرادی که قصد دارند برای مدت کوتاهی از طریق سرزمین اصلی چین به کشور مقصد خود سفر کنند؛ صادر می کند. اعتبار این ویزا معمولاً سه ماه و حداکثر مدت مجاز هر اقامت بین ۷ الی ۱۰ روز است.

 • ویزای دائمی چین

برای دریافت ویزاهای طولانی مدت و دائمی چین روش های متعددی وجود دارد که در ادامه هر یک از آن ها را معرفی خواهیم کرد.

 1. تولد فرزند

یکی از راه های متداول به منظور مهاجرت به کشورهای گوناگون از جمله چین، تولد فرزند و اخذ تابعیت آن کشور است. کشور چین نیز از قانون خون و خاک تبعیت می کند و به فرزندانی که در کشور خود به دنیا آمده باشند؛ تابعیت دائمی اعطا می کند. گاهی اوقات پیش می آید که فرزند والدین چینی داشته باشد اما در خاک چین متولد نشود. در این صورت این شخص نیز می تواند تابعیت چین را کسب کند. در صورتی که فرزندی در خاک چین متولد شود اما تابعیت والدین او مشخص نباشد، تابعیت چینی نیز دریافت خواهد کرد.

شرایط کلی اخذ ویزای چین

روش های دریافت اقامت دائم چین

دریافت اقامت چین از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرت به چین، ازدواج با چینی ها است که به شما امکان می دهد وارد خاک چین شده و اقامت دائم این کشور را به دست آورید. ازدواج با چینی ها شرایط و مقرراتی به شرح زیر دارد:

 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری گواهی نامه
 • تمکن مالی برای تامین هزینه های همسر و خود
 • داشتن حداقل سن ۲۲ سال برای مردان و ۲۰ سال برای زنان
 • گواهی طلاق یا فوت همسر سابق

 

دریافت ویزای چین از طریق تحصیل

تحصیل در کشور چین هزینه بسیار اندکی دارد به همین خاطر سالیانه دانشجویان بسیاری خواهان تحصیل در این کشور هستند. از سوی دیگر سیستم های آزمایشگاهی، فنی و تجهیزات در دانشگاه های این کشور بسیار گسترده است و به شما کمک می کند تا به نتیجه مطلوبی دست یابید. به همین منظور افراد بسیار زیادی به دنبال اخذ ویزای چین از طریق تحصیل هستند. نکته قابل توجه در خصوص ویزای تحصیلی چین این است که می توانید برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه دریافت کنید.

برای تحصیل در مقطع ارشد حتماً باید معادل ۱۴ داشته باشید. طول دوره تحصیل در مقطع ارشد بین دو تا سه سال است. اما برای دانشجویان متقاضی مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد معدل بالای ۱۵ دریافت کرده باشید. مقالات isi یا توصیه نامه های مختلفی از اساتید می تواند در دریافت ویزای تحصیلی چین به شما کمک کند. تحصیل در مقطع دکترا بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل در مقاطع آموزشی مختلف و همچنین دانشگاه ها در چین متفاوت است؛ اما به صورت کلی در مقایسه با دانشگاه سایر کشور ها بسیار ارزان تر است.

 

دریافت اقامت چین از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های متداولی که افراد می توانند با آن به چین مهاجرت کنند؛ از طریق کار یا ثبت شرکت است. نرخ بیکاری در چین زیر ۵ درصد است که نشان دهنده نیاز این کشور به نیروی کار ماهر است؛ افرادی که قصد مهاجرت به چین را دارند باید از یک کارفرمای چینی پیشنهاد کار دریافت کنند و سپس می توانند بعد از آن برای ویزای کاری خود اقدام کنند.

سرمایه گذاری یا ثبت شرکت نیز از سوی دولت چین با استقبال فراوانی رو به رو می شود. همچنین سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات از سایر بخش هایی است که سرمایه گذاران می توانند در آن سرمایه گذاری کنند. در صورتی که بتوانید در تمامی بخش های کشور چین بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه گذاری کنید؛ می توانید به صورت مستقیم درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنید.

قوانینی در خصوص سرمایه گذاری در چین وجود دارد. به عنوان مثال شما نباید هیچ گونه سوء سابقه ای در کشور خود داشته باشید؛ در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد. همچنین فعالیت و سابقه مالی خوب در اقتصاد کشور مبدأ می تواند تأثیر بسیاری در پذیرش سرمایه های شما داشته باشد. همچنین افزایش نمایندگی و شراکت با افراد چینی نیز یکی از روش های ثبت شرکت است. خرید خانه و زمین یا ملک از سایر روش هایی است که زیر مجموعه سرمایه گذاری قرار دارد و مهاجرت به این کشور را برای شما آسان تر می کند.

دریافت اقامت چین از طریق پناهندگی

همانطور که می دانید پناهندگی در دسته ورود های غیرقانونی به کشورها محسوب می شود و از آن جایی که چین کشوری پر جمعیت است؛ ورود غیرقانونی به آن بسیار دشوار است. معمولاً پیشنهاد می شود که روش پناهندگی را برای دریافت اقامت هیچ کشوری انتخاب نکنید، زیرا هیچ حمایتی برای شما و همسرتان در نظر گرفته نمی شود؛ فرزندانتان بسیار در خطر هستند و آسیب های جدی به آن ها وارد خواهد شد. اما به صورت کلی تحت شرایط بسیار ویژه ای به شما اجازه داده می شود که به این کشور وارد شوید و اقامت آن را دریافت کنید.

روش های دریافت اقامت دائم چین

جمع بندی

کشور چین یکی از کشورهای آسیای شرقی است که به دلیل پیشرفت های اقتصادی و رفاهی اخیر، بسیار برای مهاجرت مورد توجه قرار گرفته است. روش های متعددی برای دریافت اقامت موقت یا دائم این کشور وجود دارد که از جمله آن ها می توان به سرمایه گذاری، ازدواج، تولد فرزند، تحصیل، خرید بورس و سایر موارد اشاره کرد.

 

سوالات متداول

 • بهترین روش مهاجرت به چین چیست؟

به صورت کلی بهترین و ساده ترین روش مهاجرت به کشور چین شاید سرمایه گذاری و کارآفرینی باشد. زیرا با توجه به اقتصاد رو به رشد کشور چین، دولت آن از هر گونه سرمایه گذاری در بخش های داخلی و خارجی این کشور غفلت نمی کند.

 • کم هزینه ترین روش مهاجرت به چین کدام است؟

کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به این کشور شاید مهاجرت از طریق تحصیل باشد. زیرا همانطور که گفتیم دانشگاه های این کشور شهریه تحصیلی بسیار اندکی دارند و در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان تر است.

 • R VISA چیست؟

یکی از راه های مهاجرت به کشور چین با استفاده از ویزای R است که برای هنرمندان و افراد سوپر استار در نظر گرفته شده است. این ویزا با اعتبار ۵ بعلاوه ۱۰ سال ارائه می شود و افراد مشهور می توانند به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.