به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
اقامت کانادا از طریق کار

اقامت کانادا از طریق کار و توضیح نحوه گرفتن ویزای کار در سال 2022

شاید شما نیز تاکنون در مورد دریافت اقامت کانادا از طریق کار چیزهایی شنیده باشید. مسلما این نکته برای همه‌ی ما مشهود است که در دهه‌ی اخیر مقصد بسیاری از مهاجران از سراسر جهان، کشور کانادا بوده است. از لحاظ جغرافیایی کانادا در شمال کشور امریکا جای گرفته است و در حالت کلی می توان گفت که حدود 10 استان و 3 ایالت به تنهایی متعلق به این کشور هستند. در مقایسه با پهناور بودن و وسیع بودن این سرزمین، جمعیت آن بسیار کم است و به همین دلیل نیز کار و شغل دارای اهمیت بسیار زیادی است، به طوری که سیاست‌های این دولت به گونه‌ای طراحی شده است که مهاجرپذیر است و از میان این مهاجران، کسانی که دارای مهارت خاصی هستند، بیشتر از دیگران مورد پسند سیاست‌های جامعه کانادا قرار دارند و امتیازهای خاصی برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.

جالب است بدانید که با توجه به آمار به دست آمده در سال‌های اخیر، به جرات می‌توان گفت که نرخ آمار بیکاری افراد جامعه کانادا، روز به روز روند نزولی را طی می‌کند و این در حالی است که در سال‌های اخیر این کشور، اقامت کانادا از طریق کار را برای بسیاری از افراد در نظر گرفت و همین موضوع باعث شد تا علاوه بر جذب افراد بامهارت و بالا رفتن تعداد جمعیت، این کشور از لحاظ اقتصادی نیز رشد چشمگیری نسبت به دهه‌های گذشته داشته باشد.

اخذ اقامت کانادا از طریق کار

 شرایط ابتدایی و عمومی اخذ اقامت کانادا از طریق کار

دریافت اقامت کانادا از طریق کار یکی از پرطرفدارترین روش‌های اخذ ویزای کانادا و اقامت دائم در این سرزمین است. در ادامه به شرایط عمومی و مدارک لازم برای دریافت ویزای کار کانادا اشاره می کنیم.

فراگیری زبان انگلیسی و فرانسه؛ متقاضیان باید حداقل نمره 28 را به دست آورند و این نمره از طریق سنجش چهار مهارت Speaking, Listening, Writing و Reading محاسبه می‌شود.

مدرک تحصیلی کانادا نیز یکی از راه‌های دریافت ویزای کار غیر دائم است و نمی توان انتظار داشت که بدون مدرک تحصیلی کانادایی یا مدرک تحصیلی معادل سازی شده است (معادل سازی مدرک تحصیلی برای اقامت کانادا از طریق کار توسط اداره مهاجرت کانادا مورد تایید قرار می‌گیرد).

افرادی که کار تمام وقت انجام داده باشند و حدود 30 ساعت در هفته کار کرده باشند، می توانند  امتیاز کسب کنند. کار تمام وقت تنها دارای امتیاز است و باید کسب درآمد نیز انجام شده باشد. مشاغل داوطلبانه ای که کسب درآمد در آن‌ها صورت نگرفته باشد و به صورت تمام وقت نباشند مشمول امتیاز نیستند.

سن شما باید بالای 18 سال باشد تا بتوانید برای دریافت اقامت کانادا از طریق کار اقدام نمایید. به طور میانگین بهترین سنی که می‌توان برای دریافت اقامت کانادا از طریق کار اقدام کرد، بین 18 تا 35 سال است.

در صورتی که پیشنهاد کار دائمی و تمام وقت در کانادا داشته باشید، مشمول دریافت امتیاز بیشتری برای دریافت ویزای کار کانادا خواهید شد؛ البته سطح شغل مربوطه نیز بسیار مهم است.

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق کار

 • گواهی شغلی: برای اخذ ویزای کار کانادا، فرد مهاجر باید یک گواهی شغلی داشته باشد که نشان دهنده‌ی مهارت و توانایی او در انجام مشاغل مختلف باشد.
 • فراموش نکنید که داشتن پاسپورت معتبر و مدارک تحصیلی و شغلی فرد مهاجر بسیار مهم است.
 • متقاضی ویزای کار باید قبل از هرگونه اقدامی، اطلاعات لازم را در مورد اعضای خانواده اش به دولت ارائه دهد (از طریق تکمیل فرم) تا وضعیت تاهل یا مجرد بودن او مشخص شود. (مدارک ازدواج و مدارکی در مورد فرزندان نیز باید ارائه داد)
 • مدارک تحصیلی افرادی که قصد دریافت اقامت کانادا از طریق کار را دارند باید حتما توسط دولت کانادا مورد بررسی قرار گیرد تا معادل سازی شده و مورد تایید قرار گیرد.
 • توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان انگلیسی و مدرک زبان فرانسه از ضروریات اخذ ویزای کار کانادا است و مهاجر نیز باید توانسته باشد در آزمون آن‌ها، نمره‌ی خوبی را کسب کرده باشد.
 • مدارک هویتی معتبر
 • مدارک تحصیلی حداقل لیسانس
 • مدارک و سابقه کاری (حداقل 3 سال با بیمه)
 • ارائه مدارک زبان مورد نیاز (حداقل آیلتس 7)
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه عکس

شرایط پیشنهاد کاری و میزان بیکاری در کانادا

طبق اخبار موثق که در سال‌های اخیر ارائه شده است، نرخ بیکاری در کشور کانادا حدودا چیزی نزدیک به 5.7 درصد است و این نرخ قبل از ورود مهاجران و اخذ اقامت کانادا از طریق کار، بیشتر نیز بوده است. یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث شده است تا افراد زیادی از سراسر جهان برای دریافت اقامت کانادا از طریق کار اقدام نمایند، هزینه‌ی کمتر این روش برای اخذ ویزا است. از طرفی دیگر سطح درآمد مردم جامعه نیز به گونه‌ای است که شما می‌توانید با حداقل دستمزد ممکن نیز زندگی نسبتا خوبی داشته باشید. همین موضوع نیز باعث شده است تا فاصله‌ی طبقاتی میان مردم جامعه‌ی کانادا به تدریج کمتر شده و تقریبا از بین برود.

اگر شما نیز قصد اخذ ویزای کار کانادا را دارید، بهتر است در ابتدا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. کشور کانادا از آنجایی که مهاجر پذیر است، هر ساله نیاز به نیروهای جدیدی در حرفه‌های مختلف دارد. برخی از این حرفه‌ها به موارد زیر تقسیم می گردند: جوشکاری، پرستار، مشاور کسب و کار، مدیر کالج و مدارس، روانشناس و… هر ساله لیست کاملی از مشاغل مورد نیاز در سایت رسمی دولت قرار می‌گیرد که شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

نکته‌ای دیگر که باید به آن توجه داشته باشید آن است که اگر قصد دریافت اقامت کانادا از طریق کار را دارید، تا حد امکان فرصت و هزینه‌ی خود را صرف موسسات کاریابی داخلی نکنید. شما به راحتی می توانید پس از ورود به خاک کانادا به سراغ موسسات کاریابی کانادایی بروید تا شما را در این زمینه یاری دهند.

شرایط پیشنهاد کاری و میزان بیکاری در کانادا

جواب به چند سوال پرتکرار

 1. آیا از طریق کار می‌توان برای کسب اقامت دائم در کشور کانادا اقدام کرد؟

شما می‌توانید از همان ابتدای ورود به کشور کانادا برای دائمی کردن اقامت کانادا از طریق کار اقدام نمایید و با فعالیت کاری 3 ساله در این کشور، اقامت دائم آن را به دست اورید. البته برخی از افرادی که در این کشور به تحصیل می پردازند و مدرک خود را از دانشگاه‌های کانادایی دریافت می کنند از همان ابتدا به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند.

مدارک مورد نیاز اخذ تابعیت کانادا به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک اقامتی خود در سال‌های اخیر
 • ارائه کارت اقامت دائم متقاضیان
 • ارائه مدارک مالیاتی در 3 سال گذشته
 • شرکت در امتحان‌های مورد نظر دولت (آزمون زبان و فرهنگ کانادا)
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه در سال‌های اخیر
 1. برای اخذ ویزای کار کانادا باید چگونه اقدام کنیم؟

به طور خلاصه این اقدامات برای دریافت ویزای کاری به دو مورد تقسیم می‌گردد:

 • در برنامه اسکیل ورکر کانادا امتیاز کافی کسب کنید.
 • از کارفرمایی در کانادا پیشنهاد کار دریافت کنید.
 1. نحوه‌ی دریافت اقامت کانادا از طریق کار توسط برنامه اسکیل ورکر چگونه است؟
 • در مرحله‌ی اول کسب امتیاز صورت می گیرد.
 • در مرحله‌ی دوم کسانی که که به صورت میانگین بیشترین امتیاز‌ها را کسب کرده اند، برای اخذ ویزای کار کانادا دعوت می‌گردند.
امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.