به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورسیه تحصیلی پرتغال

بورسیه تحصیلی در پرتغال | شرایط گرفتن بورس تحصیلی پرتغال

ادامه تحصیل، همواره یکی از بهترین شیوه‌های مهاجرت به کشورهای توسعه یافته محسوب می‌شود. ضمن اینکه، شرایط مطلوب دانشگاه‌ها و سطح بالای آموزش در آن‌ها نیز، از دیگر موارد ترغیب کننده افرادی است که مایل‌اند علاوه بر دریافت اقامت، سطوح تحصیلی خود را نیز تا مقاطع بالاتر ارتقا ببخشند. البته انجام این کار چندان هم کم هزینه نیست. بنابراین، دانشجویان و علاقمندان مایلند تا این پروسه از طریق بورسیه صورت پذیرد تا با خیالی آسوده در کشور هدف به تحصیل و زندگی بپردازند. یکی از مطمئن‌ترین کشورها در زمینه اعطای بورسیه تحصیلی، پرتغال است. ابتدا بر واژه بورسیه تحصیلی تعریفی خواهیم داشت و سپس شرایط دریافت بورس تحصیلی در پرتغال را بررسی خواهیم کرد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی چیست؟

به کمک‌های مالی و پرداخت هزینه‌های تحصیلی که از سوی دانشگاه ها، دولت و موسسات به دانشجویان پرداخت می‌شود، بورس تحصیلی (Scholarship) می گویند. البته این دانشجویان برای دریافت این هزینه‌ها و به اصطلاح بورس تحصیلی، باید واجد شرایط باشند. پرداخت این هزینه‌ها به افراد بدین معنی است که آن‌ها برای ثبت نام در دانشگاه‌ها و تحصیل در آن، هزینه‌ای از سمت خود پرداخت نکرده و به بازپرداخت آن نیازی نیست. به این اشخاص، اصطلاحاً بورسیه می گویند.

 

انواع بورس تحصیلی

بورس‌های تحصیلی به چند گروه متفاوت تقسیم بندی می شوند. در اینجا، اشاره به این نکته الزامی است که این نوع بورس‌ها اکثراً جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات عالی و تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می شوند. گروه اول این بورس، نوع Full Fund است. بدین صورت که تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجو، به صورت کامل پرداخت می گردد. اما در نوع بعدی که Partial Fund نام دارد، تنها بخشی از هزینه‌ها و به میزان 50 درصد، به دانشجو پرداخت می‌شود. البته به جز انواع مورد اشاره، گزینه بورس یک ساله هم وجود دارد که دانشجو باید پس از اتمام مهلت بورس، اقدام به تمدید آن کند. ضمن اینک در دیگر نمونه ها، دانشجو می تواند در کنار دریافت بورس تحصیلی، به انجام کارهایی مانند دستیار تدریس و تحقیق و کارآموزی اقدام کرده تا از پرداخت برخی از هزینه ها، مانند خوابگاه و شهریه… معاف شود.

 

بورس تحصیلی در کشور پرتغال

از آنجایی که کشور پرتغال، یکی از کشورهای حوزه شینگن بوده و دارای دانشگاه هایی با رتبه و سطوح بالا است، به همین دلیل، علاقمندان متعددی را برای تحصیلات در مقاطع مختلف به سمت خود جذب می کند. هرچند کیفیت بالای آموزش و سطوح مطلوب دانشگاه ها در این کشور با هزینه‌های بالا همراه نخواهند بود؛ اما افراد می توانند با دریافت بورس تحصیلی، بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند. بنابراین، اگر افراد با استعداد بتوانند بورسیه تحصیلی پرتغال را دریافت کنند، از نظر پرداخت هزینه شرایط مطلوبی برایشان ایجاد خواهد شد. اغلب کشورهای اروپایی، دو گزینه برای بورس تحصیلی ارائه می کنند. این موارد عبارتند از: بورس دانشگاهی و بورس استادی. در مورد بورسیه تحصیلی کشور پرتغال، این بورس از نوع اول بوده و افراد متقاضی می بایست رزومه علمی خوب و پرباری جهت اخذ این بورس داشته باشند. در ادامه، دانشجویان علاقمند باید با ارائه مدارک مورد نیاز، ثابت کنند که جهت دریافت بورس تحصیلی، شرایط لازم را دارا هستند.

نظام آموزشی پرتغال برای اعطای بورس تحصیلی پرتغال

نظام آموزشی پرتغال برای اعطای بورس تحصیلی

بر اساس قوانینی که در نظام آموزشی پرتغال توضیح داده شده است، تنها دانشجویانی می توانند بورس تحصیلی پرتغال را دریافت کنند که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. ضمن اینکه آن دسته از دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های خارجی به اتمام رسانده اند، (به شرط آنکه معدل 17 از 20 و یا 3 از 4 را کسب کرده باشند)  برای دریافت بورس تحصیلی کشور پرتغال، واجد شرایط خواهند بود.

البته هستند دانشجویانی که معدل‌های بالا و مطلوبی نداشته و حتی شرایط و امکان بورس تحصیلی را ندارند. خبر خوب اینکه آن‌ها می توانند از همان سال نخست شروع به تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال، ضمن داشتن عملکرد مناسب و اخذ نمره‌های بالا در دروس خود، به دریافت بورس تحصیلی کشور پرتغال اقدام کنند. اما چنانچه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری علاقمند به کسب بورس تحصیلی، از روزمه علمی و تحصیلی سطح بالایی برخوردار باشد، پس از اظهار نظر و ارائه توصیه نامه توسط استادان دانشگاه، بورس تحصیلی به وی تعلق خواهد گرفت. ضمن اینکه، در مقطع کارشناسی، فرد متقاضی باید یک یا دو ترم را با معدل بالای 17 گذرانده و سپس برای بورسیه و اقدامات مربوط به آن، درخواست خود را ارائه دهد. شایان توجه است که باتوجه به تنوع بورس‌های تحصیلی در کشور موردبحث، دانشجویان قادر خواهند بود تا هزینه‌های تحصیلی و البته زندگی خود را به وسیله آن تامین کنند.

 

هزینه‌های تحصیل و ارتباط آن با بورس تحصیلی پرتغال

همانطور که قبلاً عنوان شد، تحصیل در کشور پرتغال، هزینه چندان بالایی به همراه ندارد. به همین دلیل، علاقمندان می توانند به صورت نیمه رایگان و با پرداخت مبلغ مختصری، این دوره را به اتمام برسانند. به عنوان مثال، تحصیل در مقطع کارشناسی، بین 5 تا 7 هزار یورو است که این عدد برای مقطع کارشناسی ارشد، 4 تا 5 هزار یورو خواهد بود. این در حالی است که هزینه تحصیل در مقطع دکتری به 3 هزار یورو کاهش خواهد یافت.

در این بین، دانشجویان دکتری، برای دریافت بورس تحصیلی کشور پرتغال، شانس بیشتری دارند. دانشجویان می توانند تحصیلات خود را در دانشگاه‌های این کشور، به زبان انگلیسی ادامه دهند و برای مقطع کارشناسی ارشد، در انتخاب رشته هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت. از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال، به عدم محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور می توان اشاره کرد.

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، باید این نکته را در نظر بگیرند که بورس تحصیلی در چنین مقاطعی کمتر ارائه می‌شود. بنابراین، لازم است تا در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در پرتغال، به شرایط مربوطه توجه کنند. هرچند که افراد با رزومه علمی خوب و نخبه، قادر خواهند بود تا برای دریافت بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، شانس بیشتری داشته باشند.

دریافت گذرنامه کشور پرتغال برای هدف ادامه تحصیل نیز، پروسه ساده و آسانی دارد. شایان توجه است که یکی از مهمترین شرایط دریافت بورس تحصیلی کشور پرتغال، کسب نمرات بالا در سال اول دانشگاه است. زیرا این مورد باعث می‌شود تا پروسه دریافت بورسیه تحصیلی، با سرعت بیشتری صورت پذیرد.

نکاتی درخصوص موسسات اعطای بورس تحصیلی در پرتغال

نکاتی درخصوص موسسات اعطای بورس تحصیلی در پرتغال

علاوه بر دانشگاه ها، گروهی از موسسات خصوصی و دولتی نیز، برای دانشجویان غیر اروپایی بورس تحصیلی ارائه می کنند. از جمله این موسسات می توان به مواردی مانند  Português de Apoio Ao Desenvolvimentoو the Institute Camões اشاره کرد. این موسسات، در زمینه رشته هایی مانند فنی و مهندسی، آموزش زبان و فرهنگ پرتغالی و همچنین علوم پایه، به اعطای بورس تحصیلی در کشور پرتغال اقدام می کنند. اما با این حال، شرایط اعطای بورس تحصیلی، به مقاطع تحصیلی دانشجویان و همینطور سازمانی که از آنجا درخواست بورس تحصیلی می کنند، بستگی دارد.

موسسه‌ای به نام Fundação para a Ciência e a Tecnologia فقط به دانشجویان غیر اروپایی بورس تحصیلی پرداخت می کند که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. ضمن اینکه رشته تحصیلی این دانشجویان، باید از میان رشته‌های علوم پایه و رشته‌های زیرشاخه فناوری باشد.

نوعی بورس هم در پرتغال ارائه می‌شود که بورس تحصیلی محلی نام دارد. این بورس که به دانشجویان غیر اروپایی تعلق می گیرد، به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود که حداقل 500 یورو خواهد بود و بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می دهد.

نکته مهم درخصوص بورس تحصیلی در کشور پرتغال این است که برخی از کشورها مانند ایتالیا، چنانچه به دانشجو بورس تحصیلی اعطا کنند، حق کار را از وی سلب خواهند کرد. اما پرتغال از معدود کشورهای اروپایی است که پس از پرداخت بورس تحصیلی، این مورد را سلب نمی کند. لذا، دانشجو این شانس را دارد تا علاوه بر دریافت بورس تحصیلی، با پیدا کردن شغل، گزینه اقامت دائم را هم در نظر بگیرد. این مورد می تواند در زمان بسیار کوتاهی صورت بگیرد که بورس تحصیلی در کشور پرتغال را به یکی از مهمترین ویژگی‌های تحصیل در این کشور تبدیل کرده است.

مزایای بورس تحصیلی در کشور پرتغال

مزایای بورس تحصیلی در کشور پرتغال

 • عدم محدودیت در انتخاب رشته مورد علاقه
 • عدم نیاز به زبان پرتغالی
 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر با کیفیت بالای آموزش
 • پروسه ساده اخذ بورس تحصیلی
 • امکانات مناسب دانشگاه‌های کشور پرتغال
 • پرداخت حداقل هزینه جهت رسیدن به هدف بورسیه شدن
 • امکان دریافت اقامت دائم با پیدا کردن شغل در زمان استفاده از بورس تحصیلی
 • پروسه ساده دریافت گذرنامه کشور پرتغال
 • امکان ورود به دیگر کشورهای اروپایی

 

مدارک لازم برای دریافت بورس تحصیلی در کشور پرتغال

 • تکمیل فرم درخواست بورس تحصیلی
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • عکس برای پاسپورت
 • ارائه فیش حقوقی والدین
 • ارائه کپی از تمامی مدارک مقاطع تحصیلی، نمرات هر مقطع و تمامی رشته‌های گذرانده شده
 • مدرک زبان
 • بیمه سلامت
 • توصیه نامه

مدارک دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشنامه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی
 • تعداد 2 توصیه نامه از اساتید
 • رزومه
 • انگیزه نامه

 

مدارک دریافت بورس تحصیلی در مقطع دکتری

 • دانشنامه و ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشنامه و ریز نمرات مقطع لیسانس
 • مدرک زبان انگلیسی
 • تعداد 3 توصیه نامه از اساتید
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال
 • مقالات، کنفرانس‌ها و خلاصه پایان نامه کارشناسی ارشد
5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.