به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در ترکیه

بررسی تمامی شرایط بورس تحصیلی در ترکیه 2021

بورس تحصیلی در ترکیه برای کلیه داوطلبان در مقاطع مختلف دانشگاهی امکان پذیر است. اما بورس تحصیلی چیست و از چه مسیری می توان بورس تحصیلی گرفت؟ بورس تحصیلی نوعی کمک مالی است که توسط دانشگاه برای ادامه تحصیل به دانشجو ارائه می شود. بورس تحصیلی معمولاً از طریق اشخاص ثالث به صورت مستقل تهیه می شود؛ اشخاص ثالث شامل دولت، افراد خیر و نیکوکار هستند. اگرچه دانشگاه ها نیز بخشی از منابع مالی آن را نیز تامین می کنند، این بدان معناست که دانشگاه ها و اشخاص ثالث آزادانه می توانند معیارهای خود را برای صلاحیت بورس تحصیلی تنظیم کنند؛ خوشبختانه دانشجو نیازی به پس دادن بورس تحصیلی ندارد.

از چه مسیری می توان بورس تحصیلی گرفت؟

همانطور که گفته شد بورس تحصیلی کمک هزینه ای است که کشور مقصد برای دانشجو در نظر می گیرد. دریافت بورس تحصیلی می تواند در جهت پیشبرد اهداف علمی دانشجویان بسیار موثر باشد. داشتن رتبه علمی، مقالات ممتاز بین المللی و دیگر شایستگی های علمی، مسیر شما را برای دریافت بورس تحصیلی هموارتر می کنند، زیرا بسیاری از دانشگاه ها ترجیح می دهند افراد مستعد را در اختیار بگیرند. روش های مختلفی برای درخواست بورس تحصیلی از دانشگاه وجود دارد، اما اولین کار این است که ابتدا به دنبال شرایط دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه یا کشور مورد نظر خود بروید. هنگامی که بورس تحصیلی مورد نظر را پیدا کردید، پس از آن باید از طریق وب سایت یا یک سایت وابسته (معمولاً سایت شرکت یا شخص ثالثی که آن را ارائه می دهد) درخواست دهید.

به عنوان مثال، اگر متقاضی بورس تحصیلی در ترکیه هستید، باید از طریق وب سایت آن ها اقدام کنید و از مطابقت با معیارهای لازم برای بورس تحصیلی اطمینان حاصل نمایید. بورس تحصیلی در ترکیه پشتیبانی مالی لازم برای حمایت از دانشجویان را فراهم می کند. در واقع این یک بورسیه شناخته شده در سراسر جهان است که ارتباط نزدیک خود را با دانشجویان بین المللی نه تنها در طول تحصیل بلکه پس از فراغت از تحصیل نیز حفظ می کند. دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترکیه به اتمام می رسانند، به عنوان سفیران دوستی می توانند بین ترکیه و کشورهای دیگر، ارتباط فرهنگی و صمیمی ایجاد کنند.

روند درخواست بورس تحصیلی در ترکیه

روند درخواست بورس تحصیلی در ترکیه

هنگامی که اطمینان حاصل کردید تمام مدارک مورد نیاز را برای برنامه بورس تحصیلی در ترکیه در دسترس دارید، ادامه دهید و درخواست خود را به صورت آنلاین مطرح کنید. هزینه ای برای این درخواست وجود ندارد. شما باید مطمئن شوید که کاندید واجد شرایطی هستید. سپس تمام اسناد تکمیل شده را برای ارسال آنلاین درخواست خود آماده کنید. سایت برنامه های بورس تحصیلی 2021-2022 ترکیه از 10 ژانویه 2021 برای دانشجویان بین المللی باز است و شامل همه دوره های کارشناسی در ترکیه، کارشناسی ارشد و دکترا برای متقاضیان است. برنامه های بورس تحصیلی در ترکیه از دسامبر سال 2021 برای دانشجویان در سراسر جهان آغاز می شود. این زمان بسیار خوبی است که دانشجویان بین المللی از فرصت تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر ترکیه استفاده کنند.

 

شرایط لازم برای دریافت بورس تحصیلی در ترکیه

برخی از کشورها، مانند آلمان، ایسلند، ایالات متحده، امارات متحده عربی، ایران، پاکستان و غیره برای دریافت برنامه بورس تحصیلی در ترکیه مجاز هستند. کشورهای دیگری نیز در این لیست وجود دارند که فقط می توانند برای برنامه تحصیلات تکمیلی درخواست دهند. معیارهای واجد شرایط بودن بورس تحصیلی در ترکیه در زیر ذکر شده است:

شرط سنی

سن داوطلب یکی از معیارهای مهمی است که مورد توجه قرار دارد:

 • برای مدرک لیسانس، تاریخ تولد باید بعد از ژانویه 1997 باشد.
 • برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد، تاریخ تولد باید بعد از ژانویه 1988 باشد.
 • برای دریافت مدرک دکترا، تاریخ تولد فرد باید بعد از ژانویه 1983 باشد.
 • برای دریافت بورس تحصیلی در برنامه تحقیقی و پژوهشی، فرد باید متولد ژانویه 1973 به بعد باشد.

شرط معدل

 • برای استفاده از بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی، فرد باید 70٪ از نمرات هر آزمون را کسب کند و میانگین نمرات او حداقل 14 باشد.
 • برای استفاده از بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فرد باید 75٪ از نمرات هر آزمون را کسب کند و میانگین نمرات او حداقل 15 باشد .
 • برای دریافت بورس تحصیلی در مقطع دانشکده پزشکی فرد به 90 درصد از نمرات نیاز دارد و میانگین نمرات او باید بین 18 تا 20 باشد.

اگر تابعیت ترکیه را دارید یا قبلاً شهروند این کشور بوده اید، نمی توانید برای دریافت برنامه بورس تحصیلی در ترکیه اقدام کنید.

 

مدارک تحصیلی لازم

از داوطلبان بورس تحصیلی در ترکیه خواسته می شود تا در زمان درخواست آنلاین، تمام اسناد ذکر شده زیر را تکمیل کنند:

 • مدرک کاردانی یا دیپلم
 • مدرک دبیرستان
 • گواهی مدرسه راهنمایی
 • TOEFL ، IELTS ، GAT (اختیاری)
 • توصیه نامه
 • متن بیانیه ای از هدف
 • پیشنهاد تحقیقاتی توسط داوطلبان مقطع دکترا
 • اسکن ریز نمرات آزمون مدرسه، دبیرستان یا دانشگاه و کلیه مدارک تحصیلی
 • گواهینامه های تجربه کار (اختیاری)
 • مشارکت اجتماعی، لوح تقدیر، جوایز، نتیجه آزمون علمی و گواهینامه های فوق برنامه (اختیاری)
 • پاسپورت و کارت ملی

در مرحله بعدی، داوطلبان تمام موقعیت های بورس تحصیلی در ترکیه را در صفحه اصلی و زیر مدارک خواسته شده، متناسب با مقطع مورد نظر خود مشاهده می کنند. اگر داوطلب بخش هایی از مشخصات شخصی، اطلاعات تماس، اطلاعات تحصیلات، جزئیات زبان، سابقه کار و مدارک تحصیلی خود را به درستی پر نکرده باشد، با کلیک بر روی هر یک از این برگه ها، اعلانی را مشاهده می کند که نشان می دهد فرد، کاندید مناسبی برای بورس تحصیلی در ترکیه نیست. هنگامی که داوطلب اطلاعات مربوط به بخش های فوق را به صورت کامل پر کرد، پس از آن می تواند در صفحه اصلی مشاهده کند که آیا واجد شرایط بورس تحصیلی است یا خیر. تمام درخواست های بورس تحصیلی توسط اعضای کمیته ارزیابی می شوند. در مرحله بعد، نامزدها برای مصاحبه، در لیست کوتاهی برای تأیید انتخاب قرار می گیرند. در نهایت اسناد ویزای دانشجویی ترکیه، نامه پذیرش دانشگاه و نامه های جایزه بورس تحصیلی برای داوطلبان موفق ارسال می شود.

مزایای دریافت بورس تحصیلی در ترکیه

مزایای دریافت بورس تحصیلی در ترکیه

برنامه بورس تحصیلی در ترکیه با طیف گسترده ای از منافع به جذب استعدادهای بین المللی در دانشگاه های این کشور اقدام می کند. برخی از ویژگی های اصلی برنامه های بورس تحصیلی این کشور شامل موارد زیر است:

 • عدم پرداخت هزینه اقامت: دانشجویان برای اقامت در خوابگاه های دانشگاه های پذیرش شده، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.
 • تامین مخارج بهداشتی: هزینه های درمانی دانشجویان تحت پوشش بیمه سلامت عمومی قرار می گیرد.
 • تامین هزینه های سفر: برنامه بورس تحصیلی در ترکیه هزینه سفر دانشجویان خارجی را نیز تأمین می کند. دانشجویان در طول تحصیل دو بلیط رایگان، یکی برای ورود به کشور و دیگری برای عزیمت از کشور پس از اتمام تحصیل دریافت می کنند.

 

سوالات متداول

 1. آیا برای تحصیل در ترکیه باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشیم؟

دریافت مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اختیاری است و شما نیاز به دریافت نمره در آزمون های آیلتس ندارید؛ ولی باید برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید.

 1. آیا تسهیلاتی برای اقامت دانشجویان خارجی در ترکیه در نظر گرفته شده است؟

هزینه اقامت رایگان و تامین مخارج بهداشتی از مهمترین امکاناتی هستند که دولت ترکیه برای دانشجویان بورسیه شده در نظر گرفته است.

 1. دانشجویان خارجی در چه مقاطعی می توانند بورس تحصیلی در ترکیه را دریافت کنند؟

دریافت بورس تحصیلی در ترکیه برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و متقاضیان می توانند بر اساس رشته و مدرک مورد نظر خود، برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور اقدام کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.