به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در آمریکا

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی در آمریکا برای مقاطع مختلف | آپدیت 2021

آمریکا به عنوان کشوری قدرتمند و ثروتمند همواره مقصدی رویایی برای تمام افراد از سرتاسر دنیا جهت مهاجرت بوده است. متأسفانه از آنجایی که روابط ایران و آمریکا از لحاظ سیاسی خیلی خوب نیست، شاید مهاجرت کردن و اخذ ویزا برای ایرانیان به آمریکا کاری سخت و دشوار باشد. اما در حال حاضر اخذ ویزای تحصیلی یکی از بهترین و ایده آل ترین روش ها جهت تحقق رویای مهاجرت به آمریکا خواهد بود. گرفتن ویزای تحصیلی اگر با بورس تحصیلی در آمریکا همراه باشد که دیگر همه چیز تمام است؛ زیر آمریکا کشوری گران قیمت به خصوص برای تحصیل محسوب می‌شود، پس بورس تحصیلی می تواند دانشجو را در هزینه ها یاری کند. ما در این نوشتار تصمیم داریم تا شرایط و مراحل مختلف بورس تحصیلی در آمریکا را بررسی کنیم. پس در ادامه با ما باشید.

شرایط دریافت بورس تحصیلی در آمریکا

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم تحصیل در آمریکا می تواند نویدبخش یک آینده روشن برای شما باشد. زیراکه معتبرترین و بهترین دانشگاه های دنیا در این کشور قرار دارند. همینطور به این موضوع نیز اشاره کردیم که از آنجایی که هزینه ها در این کشور به شدت بالاست، اخذ بورس تحصیلی در آمریکا، می تواند به شدت در پایین آوردن هزینه های تحصیل مؤثر باشد. کشور آمریکا همواره بورسیه های متعددی را برای دانشجویان نخبه و شایسته ارائه می دهد. این بورسیه ها می تواند به صورت تخفیف در شهریه دانشگاه ها و همینطور هزینه زندگی دانشجویی فرد باشد. بورس تحصیلی در آمریکا می تواند توسط دانشگاه های دولتی، خصوصی، مراکز تحقیقاتی برای مقاطع مختلف بر اساس شایستگی، استعداد و یا نیاز دانشجو در نظر گرفته شود.

فقط در نظر داشته باشید که برای گرفتن بورس تحصیلی در آمریکا، معدل بالا در مقاطع تحصیلی پیشین، داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه و یا مراکز علمی معتبر، رزومه قوی، داشتن اختراعات، مقالات معتبر علمی در ژورنال های مطرح بین المللی، شرکت در مسابقات بین المللی و کسب امتیاز یا رتبه، ارائه اسناد مبنی بر داشتن مهارت و یا استعداد ویژه و اثبات دانش زبان انگلیسی در سطح بالا لازم است. همچنین دانشگاه مورد نظر بسته به رشته تحصیلی از شما نمرات عالی حاصل از آزمون هایی نظیر: ACT ،SAT ،GRE  و یا GMAT درخواست می نماید.

در رابطه با این آزمون ها می ‎توان گفت که سوالات آزمون SAT در سه بخش ریاضی، درک مطلب و نگارش و با نمره حداکثر 800 در هر بخش برگزار می گردد. آزمون ACT نیز یکی از دیگر آزمون ها جهت اخذ پذیرش و بورس تحصیلی در آمریکا است. ساختار این آزمون به این شکل است که از چهار بخش تستی تشکیل شده و این بخش ها شامل زبان انگلیسی، ریاضیات، روخوانی و تحلیل علمی است. آزمون دیگر که ACT نام دارد هم دارای یک بخش نگارشی است که اختیاری است و از نگارش آزمون GRE بسیار آسان تر است. جهت شرکت در این آزمون ها با موسسات آموزش زبان تماس بگیرید.

شرایط دریافت بورس تحصیلی در آمریکا

بورس تحصیلی در آمریکا برای مقاطع مختلف

در کشور آمریکا هم مانند کشور خودمان مقطع لیسانس 4 سال است و اخذ بورس تحصیلی در آمریکا برای کسانی ممکن است که مدرک دیپلم با معدل بالای 18 داشته باشند. همچنین نمره زبان انگلیسی بالا یعنی داشتن آیلتس 6.5 و یا تافل 100 نیز مورد نیاز است. برخی از آزمون های مطرح مانند SAT و داشتن رزومه قوی از دیگر مواردی است که باید به آن توجه نمایید. میزان بورس تحصیلی در آمریکا برای مقطع لیسانس متفاوت است. در بعضی از دانشگاه ها ابتدا باید ترم های اولیه گذرانده شود و بعد از ارائه رزومه تحصیلی و علمی بالا، می توانید برای اخذ بورس تحصیلی در آمریکا اقدام کرده و یا میزان تخفیفات خود را بیشتر کنید. اما در کل می توان گفت که احتمال دریافت بورس برای مقاطع ارشد و یا دکترا بیشتر است.

نکته قابل توجه دیگر این است که برای اخذ بورسیه دانشگاه های آمریکا بهتر است که گپ تحصیلی نداشته باشید تا احتمال دریافت بورسیه برای شما بیشتر شود. مقطع کارشناسی ارشد در این کشور معمولاً 1 تا 2 سال طول می کشد. گرفتن بورسیه برای این مقطع برای دانشجویانی که دوره لیسانس خود را در آمریکا طی نکرده اند، کمی سخت تر است. به طور کلی می توان گفت از آنجایی که تقاضا برای بورسیه دوره کارشناسی ارشد بالاست، برای این مقطع اخذ بورسیه کاری دشوارتر است.

شرایطی از جمله: مدرک لیسانس معتبر با معدل بالای 16، داشتن توصیه نامه از اساتید معتبر، ارائه آیلتس 6.5 به بالا و یا تافل بیشتر از 79، داشتن مدرک GRE و GMAT بسته به رشته، داشتن مقالات معتبر در مجلات بین المللی نظیر ISI برای بورس تحصیلی در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد لازم است. البته ناگفته نماند که بعد از گذراندن ترم اول تحصیلی و داشتن یک رزومه قوی علمی نیز می توانید از تخفیفاتی در شهریه برخوردار شوید.

و اما در رابطه با تحصیل درمقطع دکترا می توان گفت طول این دوره بین 4 تا 6 سال است که البته شاید این مدت زمان برای رشته های مختلف متفاوت باشد. برای اخذ فاند در مقطع دکترا مدارکی از جمله: رزومه علمی و تحقیقاتی قوی، داشتن مقالات معتبر جهانی، مدرک آیلتس 7 تا 7.5، توصیه نامه و انگیزه نامه قوی لازم است تا شما بتوانید نظر اساتید راهنمای خود را جلب نموده و بورسیه شوید. بیشترین متقاضیان دریافت بورس تحصیلی در آمریکا معمولاً برای این دوره اقدام می نمایند و بودجه بورسیه ها نیز شامل کمک های دولتی، سازمان ها و مراکز تحقیقاتی معتبر است. معمولا در دوره PHD سه نوع کمک هزینه تحصیلی شامل فلوشیپ، دستیار تحقیقاتی و دستیار تدریس تعریف می شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورس تحصیلی در آمریکا

پیشتر از شرایطی از جمله داشتن نمره بالا در آزمون هایی نظیر آیلتز برای اخذ بورس تحصیلی در آمریکا، سخن گفتیم. همواره در نظر داشته باشید که پیش از اقدام برای اخذ بورسیه، ابتدا با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کرده و شرایط لازم را از آن ها پرس و جو کنید. مدارکی که در زیر از آن ها نام می بریم جهت اخذ بورس تحصیلی در امریکا لازم هستند:

 • فرم پر شده درخواست بورسیه تحصیلی
 • کپی پاسپورت
 • کپی دیپلم
 • مدرک زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه
 • نمرات آزمون استاندارد ( GPA، GRE، ACT، SAT)

لازم به ذکر است که تمامی موارد بالا باید ترجمه شده به زبان انگلیسی باشند.

بورس تحصیلی در آمریکا برای مقاطع مختلف

دانشگاه های معتبر آمریکا که شامل بورسیه می شوند

از آنجایی که بهترین دانشگاه های دنیا با رنکینگ بالا در کشور آمریکا قرار دارند، گرفتن پذیرش از آن ها به خصوص اخذ بورس تحصیلی کاری بس دشوار و رقابتی است. اینجا نام چندی از برترین دانشگاه های این کشور را آورده ایم. تمام این دانشگاه ها از برنامه های بورسیه و حمایت مالی جهت پشتیبانی از دانشجویان مستعد برخوردارند. با توجه به گوناگونی بورسیه های تحصیلی در آمریکا می توانید با مراجعه به سایت هر دانشگاه و مطالعه مطالب مربوطه، از انواع بورس تحصیلی در آمریکا آگاهی کسب نمایید.

1-دانشگاه هاروارد

2-دانشگاه استنفورد

3-موسسه تکنولوژی ماساچوست

4-دانشگاه کالیفرنیا برکلی

5-دانشگاه میشیگان

پاسخ به سوالات متداول در زمینه بورسیه تحصیلی در آمریکا

 1. بورس تحصیلی در آمریکا چه هزینه هایی را تقبل می نماید؟

بورس تحصیلی در آمریکا می تواند به صورت کامل شامل هزینه های تحصیلی و زندگی متقاضی ارائه شده و یا بخشی از هزینه تحصیلی را پوشش دهد.

 1. مدارک مورد نیاز جهت اخذ فاند آمریکا برای مقطع دکترا کدام است؟

مدارک مورد نیاز جهت اخذ فاند آمریکا برای مقطع دکترا شامل: رزومه علمی و تحقیقاتی قوی، داشتن مقالات معتبر جهانی، مدرک آیلتس 7 تا 7.5، توصیه نامه و انگیزه نامه قوی است.

 1. معدل دیپلم مورد نیاز برای اخذ بورس تحصیلی در آمریکا در مقطع لیسانس چه میزان است؟

برای اخذ بورس تحصیلی در آمریکا در مقطع لیسانس، داشتن معدل دیپلم بالای 18 از پیش نیازهای این فرآیند است.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.