به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا در سال 2021 | شرایط بورسیه استرالیا برای ایرانیان

در دهه های اخیر روند اعزام دانشجو یا مهاجرت تحصیلی به پدیده ای بسیار محبوب تبدیل شده و این روند در کشور ما نیز با سیر صعودی همراه بوده است. به دلیل کاهش ارزش پول در کشور ما، بسیاری از دانشجویان، علاقمند به دریافت بورس تحصیلی، جهت کمک در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود هستند. استرالیا به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در این لیست قرار می گیرد. علاقمندان به دریافت بورس تحصیلی در استرالیا در ادامه می توانند با برخی نکات و توصیه های مفید و گره گشا آشنا شوند.

 

بورس تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی همان جوایز مالی هستند که برای کمک به دانشجویان، بابت پرداخت هزینه یک دوره تحصیلی طراحی شده است. گاهی اوقات فقط یک بار می توان از امکان بورس های تحصیلی استفاده نمود. اما انواع دیگر بورس های تحصیلی قابل تمدید نیز وجود دارند که هر ترم یا سال تحصیلی به دانشجویان ارائه می شوند. این جوایز بدون بازپرداخت هستند و از این حیث با وام های دانشجویی تفاوت دارند.

هزینه زندگی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی مبلغی معادل 15000 تا 33000 دلار استرالیا، برای دوره کارشناسی ارشد معادل 20000 تا 37000 دلار استرالیا و برای مقطع دکترا این مبلغ می تواند بین 14000 تا 37000 دلار استرالیا برآورد شود. از این رو دریافت بورس تحصیلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

انواع بورس تحصیلی در استرالیا

هر ساله دولت و دانشگاه های استرالیا تعداد زیادی بورس تحصیلی برای دانشجویان علاقمند به تحصیل ارائه می دهند. در سایت www.scholars4dev.com لیست بهترین بورس تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی علاقمند ذکر می شود. در ادامه به برخی از انواع آن می پردازیم.

  • بورس تحصیلی در استرالیا به صورت جوایز

جوایز توسعه بلند مدت به عنوان بورس تحصیلی در استرالیا (ADS) شناخته می شوند که توسط وزارت امور خارجه و تجارت مدیریت می شود. این فرصت در اختیار دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد تا تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه های استرالیا و موسسات آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) انجام دهند. مزایای این بورس تحصیلی شامل پوشش کامل هزینه های تحصیل، سفر هوایی برگشت، کمک هزینه اقامت، هزینه های درمانی دانشجویان خارج از کشور و غیره است.

  • بورس های تحصیلی بین المللی تحصیلات تکمیلی (IPRS)

برنامه IPRS دانشجویان بین المللی را قادر می سازد تا مدرک کارشناسی ارشد در زمینه پژوهشی خود را در استرالیا انجام دهند و با محققان برجسته استرالیایی همکاری نمایند. این بورس های تحصیلی برای دوره دو ساله کارشناسی ارشد با مدرک تحقیقاتی یا سه ساله برای مدرک دکترا امکان پذیر است. این بورس هزینه های تحصیل و درمان را پوشش می دهد.

انواع بورس تحصیلی در استرالیا

انواع بورسیه، ارائه شده توسط دانشگاه ها

بورس های تحقیقات بین المللی دانشگاه سیدنی: دانشگاه سیدنی از داوطلبانی که واجد شرایط گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد در این دانشگاه هستند، دعوت می کند تا برای دریافت این بورس تحصیلی اقدام کنند. این بورس، هزینه تحصیل و کمک هزینه زندگی را تا سه سال با امکان تمدید یک ترم برای دانشجویان دکترا تحت پوشش قرار خواهد داد.

بورس های بین المللی دانشگاه مک کواری: این دانشگاه برای دانشجویان برجسته بین المللی بورسیه ای شامل پوشش بخشی از هزینه های شهریه برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد را فراهم می کند. مبلغ کمک هزینه تحصیلی تا 10 هزار دلار استرالیا متغیر است.

بورس تحصیلات تکمیلی دانشگاه ملبورن: بورس تحصیلات تکمیلی توسط دانشگاه ملبورن پایه گذاری شده است و به دانشجویان مقطع دکترای بومی و بین المللی با موفقیت بالا اعطا می شود. مزایای بورس تحصیلی شامل معافیت در پرداخت شهریه، کمک هزینه زندگی، حمل و نقل و پوشش هزینه های درمانی دانشجویان خارجی است.

بورسیه های بین المللی دانشگاه آدلاید: این بورس برای جذب دانشجویان فوق لیسانس بین المللی با سطح تخصصی در حوزه های علمی و تحقیقاتی در این دانشگاه ارائه می شود. این بورسیه ها شامل پوشش شهریه، کمک هزینه زندگی سالانه و بیمه درمانی است.

بورسیه های تحصیلات تکمیلی بین المللی Flinders: این بورس تحصیلی به متقاضیان واجد شرایط برای اعطای مدارک بالاتر تحصیلی به طور پژوهش تمام وقت اعطا می شود (حداکثر دو سال پژوهش برای مدرک کارشناسی ارشد و حداکثر سه سال پژوهش برای دوره دکترا). این بورس تحصیلی هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی شامل کمک هزینه زندگی، کمک هزینه اقامت، هزینه های حمل و نقل و بلیط هواپیما را پوشش می دهد.

بورسیه های بین المللی دستاوردهای عالی بین المللی دانشگاه چارلز داروین: این دانشگاه به دانشجویان بین المللی که سابقه درخشان تحصیلی دارند و مایل به شروع دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود در این دانشگاه هستند، به تعداد محدودی بورس تحصیلی معادل 25 تا 50٪  هزینه های تحصیل را ارائه می دهد.

بورسیه های بین المللی UNSW: این دانشگاه طیف گسترده ای از بورس و جوایز را برای حمایت از دانشجویان بین المللی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد برای شروع تحصیلات تمام وقت ارائه می دهد. این بورسیه ممکن است تمام یا بخشی از مبلغ شهریه را پوشش دهد.

چه کسانی می توانند برای دریافت بورس تحصیلی اقدام نمایند؟

دانشگاه های مختلف شرایط دریافت تمام بورس های تحصیلی را در وب سایت خود ذکر می کنند. بسیاری از انواع بورس های تحصیلی نه تنها برای دانشجویان بومی بلکه برای دانشجویان بین المللی به طور ویژه ارائه می شوند. اما تمامی شرایط دریافت بورس تحصیلی در استرالیا توسط موسسه یا سازمان ارائه دهنده مشخص می گردد و درخواست ها باید مستقیماً به ارائه دهندگان آن تحویل شود. برای اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط دریافت بورس هستید یا خیر باید با این سازمان ها در ارتباط باشید. رایج ترین روش انتخاب دانشجو احتساب معدل با میانگین (GPA) 3 است اما همان طور که اشاره شد هر دانشگاه شرایط مخصوص به خود را داراست.

 

اهمیت حضور فعال در جامعه خود برای دریافت بورس تحصیلی

در حالی که بسیاری از بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی براساس لیاقت علمی یا نیاز مالی آن ها ارائه می شود، به یاد داشته باشید که برخی از انواع بورس تحصیلی در استرالیا برای مشارکت فعال در جامعه اعطا می شود. این مشارکت ها شامل خدمات اجتماعی یا شرکت در گروه های اجتماعی، باشگاه ها و تیم های ورزشی است. موسسات استرالیا اغلب به دنبال دانشجویان فعال در جامعه خود هستند که مهارت های رهبری را نیز از خود نشان می دهند. بنابراین ذکر سوابق خدماتی خود را در نامه پوششی (cover letter) فراموش نکنید. حتی اگر متقاضی بورسیه های تحصیلی یا مالی هستید، مشارکت فعال در رویداهای اثرگذار در جامعه می تواند شانس تایید درخواست شما را تا حد بسیاری افزایش دهد.

چه کسانی می توانند برای دریافت بورس تحصیلی در استرالیا اقدام نمایند؟

آیا ارائه بورس تحصیلی فقط به موسسات آموزشی محدود می شود؟

فرصت های بسیاری برای دریافت بورس تحصیلی در استرالیا وجود دارد، بنابراین تا آنجا که ممکن است درخواست ارسال کنید. جستجوی خود را تنها به موسسات آموزشی محدود نکنید. ممکن است بورس های تحصیلی توسط کالج های مسکونی (بخشی از دانشگاه مادر است که دروس و فعالیت های دانشگاهی درون جامعه‌ای متشکل از دانشجویان و دانشکده‌ها و معمولاً در خوابگاه هایی با وعده‌های غذایی مشترک ارائه می‌شود) نیز ارائه شوند. بورس تحصیلی دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی اغلب توسط دانشکده های خاص (به عنوان مثال دانشکده علوم) اعطا می شود، بنابراین حتماً از دانشکده خود استعلام بگیرید. بسیاری از این امکانات فقط برای دانشجویانی است که از دوره های خاص وارد این کشور می شوند. (به طور مثال دانشجویان رشته گردشگری از آمریکای لاتین یا دانشجویان تجارت از هند)

به یاد داشته باشید که دریافت بورس تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی علاقمند و با استعداد، جهت پوشش هزینه‌های زندگی و درمان با توجه به هزینه‌های بالای زندگی در این کشور، گزینه ی بسیار جذابی است. توجه به این نکته ضروری است که روند دریافت آن پیچیدگی‌های فراوانی دارد که در این راه تسلط هر چه بهتر به زبان انگلیسی و مشاوره با افراد آگاه به دانشجویان علاقمند جهت افزایش شانس دریافت بورس تحصیلی بسیار کمک خواهد نمود.

 

سوالات متداول

  1. کدام رشته‌ها در استرالیا جذابیت بیشتری برای دانشجویان بین المللی دارد؟

از جمله این رشته ها می توان به حسابداری، آمار، علوم کشاورزی، معماری، مهندسی پزشکی، زمین شناسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات اشاره نمود.

  1. آیا به کمک متخصصین در روند درخواست بورس تحصیلی در استرالیا نیاز داریم؟

کل روند درخواست بورس تحصیلی در استرالیا بسیار مهم است بنابراین تهیه درخواستی واضح و بدون خطا بسیار ضروری است. متأسفانه وجود اشتباه هر چند ناچیز ممکن است به رد درخواست شما منجر شود. اشتباهات رایجی نظیر غلط های املایی و دستور زبان، نداشتن توانایی در ارائه جزئیات و ارائه ضعیف محتوای درخواست، نمونه های رایجی از این قبیل اشتباهات هستند. برای جلوگیری از آن، هنگام تهیه درخواست بورسیه تحصیلی، از یک کارشناس معتمد و مسلط به زبان انگلیسی کمک بگیرید.

  1. آیا به روند دریافت بورس تحصیلی در استرالیا آشنایی کاملی دارید؟

قبل از اقدام به دریافت بورس تحصیلی در استرالیا، از مدارک درخواستی و مهلت مقرر ارسال آن اطلاع کسب کنید، به تمام سوالات پرسیده شده با دقت و ذکر جزئیات پاسخ دهید، در عین حال محدودیت های تعداد کلمات محتوا را رعایت کنید. ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز را فراموش نکنید. مستنداتی شامل بیانیه شخصی، نامه پیشنهاد، سابقه اشتغال یا مدرک مهارت زبان انگلیسی و … را ضمیمه کنید. بنا به درخواست، برخی از اسناد ممکن است نیاز به تأیید یا ترجمه داشته باشند. اگر در مورد درخواست خود با مشکلی مواجه شدید، حتماً روش انجام آن را مجدداً مطالعه و یا از افراد آگاه کسب اطلاع کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.