به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در انگلستان

راهکارهای دریافت بورسیه تحصیلی در کالج‌ها و دانشگاه های انگلستان

انگلستان یکی از کشورهای برتر در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی است که بسیاری از دانشجویان آرزوی دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور را دارند. امکان دریافت بورس تحصیلی در انگلستان برای مقاطع کارشناسی تا دکتری وجود دارد اما بیش از 70 درصد بورسیه های تحصیلی، به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مربوط می شوند.

 

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی نوعی کمک هزینه تحصیلی است که بدون توقع بازپرداخت، از طرف دولت، مراکز آموزشی، مراکز خیریه و دانشگاه ها به دانشجویان داده می شود. بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که از استعداد و هوش بالاتری نسبت به دیگر دانشجویان برخوردار هستند. در واقع دانشجویان در صورتی می توانند از این فرصت استفاده کنند که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند.

هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی معمولاً بسیار بالا بوده و بورس تحصیلی این امکان را فراهم می کند تا دانشجویان با آرامش خاطر بیشتری به آموزش و یادگیری مشغول شوند. دانشگاه ها معمولاً بورس تحصیلی را برای مقاطع تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری در نظر می گیرند. همچنین شرایطی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای گذراندن دوره کارشناسی نیز از بورس تحصیلی در انگلستان استفاده کنند.

 

انواع بورسیه تحصیلی

دانشجویان در دو حالت می توانند از بورس تحصیلی استفاده کنند. در حالت اول دانشجو بدون انجام فعالیتی خاص به هنگام تحصیل از بورس استفاده می کند. این بورس در اصطلاح «فول فاند» نام دارد و هزینه تحصیل و زندگی دانشجو توسط این بورسیه به طور کامل پرداخت می شود.

در حالت دوم دانشجو در برابر دریافت بورسیه تحصیلی باید در فعالیت هایی که توسط دانشگاه انتخاب می شود، شرکت کند. این فعالیت ها اجباری هستند و در صورت عدم شرکت در آن ها، دانشجو از مزایای بورس تحصیلی محروم خواهد شد. دستیار تدریس، دستیار تحقیق و دوره کارآموزی از جمله این فعالیت ها هستند.

شخصی که به عنوان دستیار تدریس انتخاب می شود باید به عنوان دستیار به استاد در موارد مختلف مانند تصحیح برگه آزمون کمک کند. دستیار تحقیق نیز به عنوان یک همراه در کنار استاد خود به تحقیق و پژوهش در خصوص رشته تخصصی خود مشغول می شود.

شرایط دریافت بورس تحصیلی در انگلستان

در ادامه به نکات و شرایط ویژه ای که برای دریافت بورس تحصیلی در انگلستان لازم است، می پردازیم.

·       شرط سنی یکی از گزینه های مهم در اخذ بورس تحصیلی در انگلستان است و همچنین بین سال های تحصیل دانشجو، نباید فاصله زیادی وجود داشته باشد.

·       از دیگر شروط دریافت بورس تحصیلی در انگلستان، اخذ حداقل نمره قابل قبول است. در واقع افرادی موفق به دریافت این فرصت خواهند شد که معدل و نمرات بسیار بالایی داشته باشند.

·       یکی از نکات مهم در این پروسه، تسلط و مهارت کافی بر زبان انگلیسی است. دانشجو باید در یکی از آزمون های زبان آیلتس یا تافل نمره بالایی کسب کرده باشد.

·       هدف از تحصیل و ارتباط رشته مورد نظر با فرصت های شغلی در آینده، از مواردی هستند که دانشجو باید آن ها را به اثبات رسانده باشد.

·       ارائه توصیه نامه از اساتید مهم در مقاطع تحصیلی قبلی، انگیزه نامه، طرح و پروژه های تحقیقاتی، مقاله های مطالعاتی، پروپوزال و… از دیگر مواردی هستند که شرایط دریافت بورس تحصیلی در انگلستان را هموارتر می کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورس تحصیلی در انگلستان

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورس تحصیلی در انگلستان

به طور کلی دانشجویان برای ورود به دانشگاه در کشورهای مختلف نیاز به ارائه مدارک متعددی دارند. جهت اخذ بورس تحصیلی در انگلستان نیز دانشجو باید موارد زیر را در نظر داشته باشد. در صورت کامل نبودن مدارک، امکان دریافت بورسیه وجود ندارد.

·       رزومه حرفه ای

·       معدل و ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ترجمه رسمی آن ها

·       گواهی عدم سوءپیشینه

·       مدرک مقاطع تحصیلی قبلی

·       پاسپورت

·       گواهی سلامت دانشجو

·       اطلاعات بیومتریک شخص

·       گواهی و نمره قابل قبول در آزمون های تافل یا آیلتس و پی تی ای «PTE»

·       توصیه نامه

·       انگیزه نامه

 

دریافت بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در انگلستان

افرادی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه های انگلیس را دارند، ملزم به ارائه ریزنمرات، نمره دیپلم و همچنین مدرک مقطع پیش دانشگاهی خود هستند. نمره شخص در این مدارک باید در بالاترین سطح ممکن باشد. کسب نمره قابل قبول در آزمون آیلتس، اظهارنامه و انگیزه نامه از دیگر موارد لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در انگلستان است.

 

اخذ بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

دانشگاه های مختلف در انگلیس شرایط ویژه ای برای بورسیه تحصیلی دارند و دانشجویان باید بر اساس آن ها عمل کرده و مدارک لازم را فراهم کنند. دانشجویان برای موفق شدن در اخذ بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در انگلستان، نیاز به سوابق عالی تحصیلی دارند. در واقع افرادی می توانند این بورس تحصیلی را دریافت کنند که با نمراتی بالا مقاطع دیپلم و کارشناسی را گذرانده باشند.

دانشجویان باید ترجمه رسمی از ریزنمرات دیپلم و مدرک کارشناسی خود به دانشگاه های مورد نظر ارائه دهند. از دیگر شرایط مهم برای دریافت بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد، ارائه دو توصیه نامه، مقاله های علمی و تحقیقاتی، مطالعات پژوهشی، اظهارنامه، انگیزه نامه و… است. دانشجویان باید حداقل نمره 6.5 را از آزمون زبان آیلتس کسب کنند. همچنین رزومه حرفه ای نیز در این جریان نقش مهمی دارد.

بورس تحصیلی مقطع دکتری در انگلستان

بورس تحصیلی مقطع دکتری در انگلستان

دریافت بورس تحصیلی در انگلستان برای مقطع دکتری در بیشتر دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. اخذ بورسیه تحصیلی دکتری ملزم به ارائه مواردی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

·       کسب نمره 7 از آزمون زبان آیلتس

·       نمره و معدل عالی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

·       تحصیل در بیشتر دانشگاه های انگلیس ملزم به داشتن مدرک GRE و GMAT هستند.

·       توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاهی

·       ارائه مقاله و تحقیقات علمی و پژوهشی و چاپ آن ها در مجلات بین المللی

اخذ ویزا و بورس تحصیلی در انگلستان

برای تحصیل در انگلستان و استفاده از بورسیه تحصیلی، شما نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارید. ویزای دانشجویی Tier 4 ویزای مربوط به تحصیل در دانشگاه های انگلستان است، اما در صورتی که دانشجو قصد تحصیل به شکل تمام وقت را داشته باشد. در واقع این ویزا برای دوره های تحصیلی کوتاه مدت و آموزش زبان صادر نمی شود.

بعد از دریافت بورس تحصیلی در انگلستان، دانشجو باید نسبت به درخواست ویزای دانشجویی اقدام کند. اگر درخواست از طرف دانشگاه مورد نظر تأیید شود، نامه ای در خصوص پذیرش برای دانشجو ارسال می شود. بعد از دریافت نامه تأییدیه، دانشجو درخواست خود را به سایت رسمی دولت کشور انگلیس ارسال می کند.

 

مراحل دریافت بورس تحصیلی در انگلستان

در ابتدا شما باید بر اساس علاقه و رشته تخصصی، دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در واقع با بررسی دانشگاه های مختلفی که با حوزه مطالعاتی و تخصصی شما مرتبط هستند، می توانید درخواست خود را برای آن ها ارسال کنید. شما باید به شکلی منظم سایت های رسمی دانشگاه های مختلف را چک کرده و از اخبار تازه در خصوص بورسیه تحصیلی مطلع شوید. بعضی از دانشگاه ها برای رشته هایی خاص شرایط ویژه دریافت بورسیه را در نظر می گیرند که شما با اطلاع از آن ها می توانید در این خصوص اقدام کنید.

در مرحله بعد که از مهمترین مراحل اخذ بورس تحصیلی در انگلستان است، شما نیاز به ارائه رزومه ای قوی و کامل خواهید داشت. رزومه در واقع معرف حقیقی سطح دانش، مهارت و فعالیت های علمی و تحقیقاتی شما خواهد بود. رزومه تحصیلی خوب و حرفه ای ضمانتی بر پذیرفته شدن شما در اخذ بورسیه تحصیلی محسوب می شود.

معدل و نمرات عالی، تعداد توصیه نامه هایی که از اساتید مجرب دریافت کرده اید، نمره و مدرک زبان، مقاله های علمی و پژوهشی، انواع پروپوزال، نام دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید، همگی از مواردی هستند که یک رزومه را به سندی باارزش تبدیل می کنند. بعد از تأیید رزومه و قبول درخواست شما توسط دانشگاه، مراحل بعدی که شامل ارسال مدارک و اخذ ویزای دانشجویی است، آغاز می شود.

سوالات متداول

1.    دانشجویان جهت اخذ ویزای دانشجویی Tier 4، چند امتیاز باید داشته باشند؟

دانشجویان باید 20 امتیاز از نامه تأیید پذیرش، 10 امتیاز از نمره آزمون زبان و 10 امتیاز از اثبات تمکن مالی خود کسب کنند تا بتوانند در لیست افراد واجد شرایط ویزای دانشجویی قرار بگیرند.

2.    آیا در سال 2021 شرایط برای دریافت بورس تحصیلی در انگلستان امکان پذیر است؟

در حال حاضر این امکان در مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد اما شانس پذیرفته شدن در مقطع دکتری بیشتر است.

3.    انواع بورسیه در کشور انگلستان به چند بخش تقسیم می شوند؟

به طور کلی انواع بورس تحصیلی در انگلستان به دو دسته بورسیه های دولتی و بورسیه های دانشگاهی تقسیم می شود.

امتیاز به این مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.