به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در روسیه

آشنایی با شرایط اخذ بورس تحصیلی در روسیه در مقاطع مختلف

روسیه در سال 2021، 18 هزار بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. دولت این کشور در هر سال به دانشگاه ها برای جذب دانشجویان خارجی از سایر کشورها بودجه مشخصی می دهد، که این کار رتبه دانشگاه  را بالا می برد. بورسیه این امکان را در اختیار دانشجویان غیربومی قرار می دهد تا به صورت رایگان و بدون نیاز به مدرک زبان در همه مقاطع پزشکی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و در دانشگاه های معتبر روسیه به زبان روسی و انگلیسی تحصیل کنند. در ادامه ابتدا شما را با مفهوم بورسیه آشنا می کنیم و سپس به بررسی شرایط و ویژگی های بورسیه کشور روس ها می پردازیم:

بورس تحصیلی

بورس تحصیلی، پشتیبانی مالی است که به یک دانشجو، براساس دستاوردهای دانشگاهی یا معیارهای دیگری مثل نیاز مالی، با هدف تحصیل اعطا می شود. انواع مختلفی از بورس تحصیلی وجود داد. دو نوع رایج آن شایستگی محور و نیازمحور است. اعطاکننده یا بخش تأمین مالی، معیارهای انتخاب گیرنده را تعیین می کند و اعطاکننده به طور خاص نحوه به کارگیری پول را مشخص می کند.

بورس تحصیلی معمولاً با استفاده از معیارهای مختلف اعطا می شود، از جمله موفقیت تحصیلی، مشارکت گروهی و اجتماعی، تجربه شغلی، زمینه های تحصیل و نیازهای مالی. خوشبختانه دانشجو نیازی به بازگرداندن بورس تحصیلی ندارد.

انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

بورسیه تحصیلی در روسیه دو گونه است؛ دولتی و دانشگاهی.

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه برای هر فرد تنها یکبار در هر مقطع است و باید در آزمون ایالتی (EGE) شرکت کند. این بورسیه امکان تحصیل رایگان تمامی دوره های تخصصی متقاضی را پوشش می دهد؛ بعلاوه خوابگاه، بیمه درمانی رایگان و دوره آموزش زبان را نیز پوشش می دهد. این بورسیه معاف از پرداخت شهریه و حقوق ماهانه آن 23 دلار است.

برای بورسیه دانشگاهی دانشجو باید، سوپروایزر پیدا کند یا در سایت های مختلف برای بورسیه های رشته و مقطع تحصیلی خود اپلای کند؛ چرا که هر ساله دانشگاه های مختلف، بورسیه های تحصیلی ارائه می دهند، که دریافت آن ها مستلزم شرایط خاصی است. برای پیدا کردن سوپروایزر لازم است که نمره زبان خوب، مقالات ببین المللی و روزمه تحصیلی قوی داشته باشید.

دانشجویان این اجازه را دارند تا به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند. البته نیاز به کسب مجوز اشتغال خواهند داشت، هر چند أخذ مجوز برای همه دانشجویان الزامی نیست.

 

شرایط ثبت نام بورسیه روسیه

کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه متفاوت است، با این حال مقدار آن زیاد نیست. این مقدار در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از دوره لیسانس است. برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی به معدل دیپلم و مدرک زبان نیاز است.

همچنین ضروری است که دانشجو مقطع کارشناسی یک یا دو ترم تحصیلی را بگذراند و معدل لازم را کسب کند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز همین شرایط حاکم است و باید یک یا دو ترم سپری شود. در این نوع بورسیه، رشته تحصیلی، عملکرد دانشجو و موضوع پژوهش بسیار اهمیت دارد.

شرایط درنظر گرفته شده برای بورسیه تحصیلی پزشکی روسیه متفاوت از سایر رشته ها و بسیار محدود است. معدل دیپلم باید بالای 16 باشد. از سوی دیگر داشتن مدرک زبان روسی (پادفک) در این رشته ها ضروری است. دانشجو باید حداکثر تا ماه ژوئن این مدرک زبان را اخذ نماید.

اگر قصد شرکت در بورس تحصیلی در روسیه را دارید، لازم است شرایط و الزامات آن را در نظر بگیرید. خبر خوب آن که برای بورسیه این کشور محدودیت سنی خاصی در نظر گرفته نشده است و متقاضایان با هر سنی می توانند شرکت کنند. تنها شرط لازم به همراه داشتن آخرین مدرک تحصیلی است.

ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه

ثبت نام بورسیه در دو مرحله انجام می شود. ابتدا ثبت نام اولیه است که به صورت آنلاین انجام می شود و سپس مصاحبه است. متقاضیانی که موفق به گذراندن این دو مرحله شوند، هیچ نیازی به آزمون نخواهند داشت و می توانند از بورسیه دولتی روسیه استفاده کنند.

در این جا لیستی از مدارک مورد نیاز مرحله اول ثبت نام بورس تحصیلی در روسیه آورده شده است:

 • اسکن آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات که به زبان روسی ترجمه شده اند (مهر دادگستری و وزارت خارجه الزامی است)
 • پاسپورت (با حداقل 1.5 سال اعتبار)
 • عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه
 • حداقل 2 عدد معرفی نامه (برای کارشناسی ارشد و دکترا)
 • رزومه (CV)
 • مقالات منتشر شده (اختیاری)
 • مدرک زبان انگلیسی یا روسی (اختیاری)

به یاد داشته باشید که تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان انگلیسی یا روسی ترجمه شده باشد.

مدارک مورد نیاز مرحله دوم:

در صورت پذیرش در مرحله اول، علاوه بر مدارک مذکور به مدارک دیگری نیز نیاز خواهید داشت:

 • نتیجه قبولی در مرحله اول
 • گواهی پزشکی
 • گواهی آزمایش HIV

بورسیه در مقاطع مختلف

بورسیه در مقاطع مختلف

امکان دریافت بورس تحصیلی در روسیه در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی وجود دارد، اما شانس دریافت آن در مقطع دکتری بیش از سایر مقاطع است. در ادامه بورس تحصیلی در روسیه در هر مقطع را بررسی می کنیم:

بورسیه کارشناسی

دانش آموزان می توانند بعد از به پایان رساندن دوره مدرسه برای مقطع کارشناسی دانشگاه های روسیه اقدام کنند. دوره کارشناسی در این کشور چهار ساله است و بیشتر علاقه مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی روسیه، مایل به ادامه تحصیل در رشته پزشکی هستند، چرا که هزینه پایین تری نسبت به سایر کشورها دارد. البته تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست.

از آن جا که هزینه تحصیل در این کشور پایین است و تعداد اندکی از دانشگاه ها به دانشجویان بورسیه اعطا می کند، از همین رو تعداد بورسیه تحصیلی کارشناسی در روسیه بسیار کم است.

بورسیه کارشناسی ارشد

این بورسیه در رشته های مختلفی همچون ریاضی، فیزیک، علوم کامپیوتر، کسب وکار و مدیریت، روان شناسی، شیمی و… ارائه می شود. این بورسیه برای همه دانشجویان بین المللی در دسترس است و می تواند نسبت به رزومه کل شهریه دانشجو را پوشش دهد.

بورسیه دکتری

تحصیل در مقطع دکتری سه الی چهار سال به طول می انجامد و تمام وقت است. میزان بورسیه در مقطع دکتری بیشتر از کارشناسی و کارشناسی ارشد است. علاوه بر بورسیه های دولتی دانشجویان می توانند با یافتن سوپروایزر در رشته موردنظر خود پذیرش بگیرند. برای یافتن سوپروایزر لازم است مدرک زبان، مقالات علمی و معتبر و رزومه تحصیلی قوی داشته باشید.

نحوه ثبت نام بورسیه روسیه

ابتدا باید سایت Rossotrudnichestvo با وارد نمودن ایمیل و رمز دلخواه ثبت نام نمود. این سازمان کار دریافت و توزیع مدارک و برنامه ها را انجام می دهد. بعد از ثبت نام لازم است که انگیزه نامه خود را بنویسید. سپس باید فرمی را پر کنید که در مورد اطلاعات تحصیلی، دستاوردهای شخصی و زمینه تحصیلی و فعالیت های خود است. پس از تکمیل فرم درخواست آن را به لیست برنامه های کشور موردنظر اضافه کنید. سپس با شرکت در آزمون و مصاحبه و قبولی در آن ها، می توانید به 6 دانشگاه روسیه که مایل به تحصیل در آن ها هستید، درخواست خود را مستقیما ارسال نمایید. اگر هر 6 درخواست شما رد شد، وزارت آموزش و پروش روسیه یک دانشگاه دیگر به شما پیشنهاد می کند.

سؤالات متداول

 • مدارک مورد نیاز مرحله اول ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه چیست؟
 • اسکن آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات که به زبان روسی ترجمه شده اند (مهر دادگستری و وزارت خارجه الزامی است)
 • پاسپورت (با حداقل 1.5 سال اعتبار)
 • عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه
 • حداقل 2 عدد معرفی نامه (برای کارشناسی ارشد و دکترا)
 • رزومه (CV)
 • مقالات منتشر شده (اختیاری)
 • مدرک زبان انگلیسی یا روسی (اختیاری)
 • مزایای بورسیه تحصیلی دولتی روسیه چیست؟

این بورسیه امکان تحصیل رایگان تمامی دوره های تخصصی متقاضی را پوشش می دهد؛ بعلاوه خوابگاه، بیمه درمانی رایگان و دوره آموزش زبان را نیز پوشش می دهد. این بورسیه معاف از پرداخت شهریه و حقوق ماهانه آن 23 دلار است.

این بورسیه در رشته های مختلفی همچون ریاضی، فیزیک، علوم کامپیوتر، کسب وکار و مدیریت، روان شناسی، شیمی و… ارائه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.