به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید

راه های اخذ بورس تحصیلی در فنلاند | شرایط بورسیه تحصیلی فنلاند در سال 2021

تحصیل در اروپا یک گام مهم در راستای موفقیت است؛ حال اگر کشوری که در آن تحصیل می کنیم فنلاند باشد، دیگر بدون شک رسیدن به اهدافمان تضمین شده خواهد بود. یکی از مسائل مهمی که همیشه در هنگام تحصیل در یک کشور خارجی مطرح است، مسئله هزینه ها و شهریه هاست؛ به خصوص برای ما ایرانیان این موضوع اهمیتی دوچندان پیدا می کند. راه چاره هزینه ها و مخارج سنگین، کسب بورسیه است و دانشجویانی که در کشور فنلاند تحصیل می کنند، همواره در تلاشند تا صاحب بورس تحصیلی در فنلاند شوند.

بورسیه تحصیلی فنلاند، از طرق بسیاری قابل دریافت است. هم بورسیه های متعددی وجود دارد و هم اینکه برای پایه ها و مقاطع مختلفی نیز می توان بورسیه اخذ کرد. خوب است بدانید که مسائل بسیاری بر اخذ بورس تحصیلی در فنلاند، تاثیر دارند؛ از جمله نمرات دانشجو و رزومه پربار و البته مهم تر از همه دانش زبان انگلیسی. در این مقاله قصد داریم در مورد بورسیه دانشگاهی فنلاند با شما صحبت کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان بگذاریم؛ پس با ما همراه باشید.

بورس تحصیلی برای مقطع کارشناسی

اولین مدرک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع در کشور فنلاند، گواهینامه دیپلم از دبیرستان است. دانشگاه های فنلاند اکثرا به زبان انگلیسی هستند و هر سه مقطع را شامل می شوند. به صورت عمده نیز به دو گروه تقسیم می شوند:

 • دانشگاه علوم کاربردی UAS: که طول دوره این دانشگاه ها بین 3.5 الی 4.5 سال است.
 • دانشگاه های عادی: که معمولا طول دوره آن ها حداکثر 3 سال است.

لازم است بدانید که کسب بورس تحصیلی در فنلاند برای مقطع کارشناسی، بیشتر از هر چیز دیگر به دانشگاهی که در آن درس می خوانید بستگی دارد. بدین معنا که هر دانشگاه، بورسیه خاص خود را دارد و شرایط و ضوابط آن و البته شهریه ای که لازم است بپردازید، با دانشگاه های دیگر متفاوت است. لازم است تا در هنگام درخواست پذیرش خود، درخواست استفاده از بورس را نیز ثبت کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های فنلاند حدودا 8000 الی 9000 یورو در سال است و این مقدار برای دانشجوهای خارجی، به 10 هزار یورو در سال افزایش پیدا می کند. شما می توانید با تحصیل در دانشگاه های فنلاند، به صورت رایگان زیان فنلاندی را آموخته و با قبولی در هر سطح از این زبان، از شهریه دانشگاه خود بکاهید. بورس تحصیلی در فنلاند، برای دانشجویان خارجی معمولا بر اساس شایستگی و امتیازات دانشجو است.

 • بورس تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی تامپر

این بورس برای دانشجوهای بین المللی و صرفا مخصوص دانشگاه تامپر است. بیشتر برای رشته های مهندسی، تجارت و فناروی اطلاعات صادر می شود و به صورت معمول، یا 100 درصد هزینه ها، یا نیمی از هزینه ها را پوشش می دهد. مدت این بورس دو سال و میزان آن حدود 7 هزار یورو است.

بورس تحصیلی در فنلاند برای مقطع کارشناسی

بورس تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در دانشگاه های عادی فنلاند به مدت دو سال و در دانشگاه های کاربردی، 1 تا 1.5 سال است. برای اینکه بتوانید در این مقطع تحصیل کنید و واجد شرایط بورس تحصیلی در فنلاند شوید، لازم است یکی از شرایط زیر را دارا باشید:

 • مدرک بین المللی کارشناسی داشته باشید. (IB)
 • مدرک کارشناسی از اروپا داشته باشید. (EB)
 • مدرک دیپلم Reifeprüfung (RP) یا مدرک دیپلم Deutsche Internationale Abitur (DIA)  را داشته باشید.
 • به مدت سه سال یک دوره فنی حرفه ای را گذرانده باشید.
 • یا هر مدرکی که صلاحیت تحصیل شما در مقطع ارشد را تایید کند، داشته باشید.

همانطور که گفتیم، بورس تحصیلی در فنلاند در هر یک از دانشگاه های این کشور متفاوت است، دو بورس زیر از معروف ترین ها هستند:

 • بورسیه دانشگاه هلسینکی

این بورسیه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که می خواهند در فنلاند و در دانشگاه هلسینکی تحصیل کنند، بی نظیر است. با ثبت درخواست بورسیه در هنگام اخذ پذیرش از این دانشگاه، می توانید یا از فول فاند (شهریه به صورت کامل، به اضافه 10 هزار یورو) برخوردار شوید، یا یک کمک هزینه تحصیلی به میزان 10 هزار یورو دریافت نمایید. مدت زمان این بورس دو سال است و البته در صورت صلاحیت و شایستگی، افزایش نیز خواهد یافت.

 • بورسیه دانشگاه آلتو

دانشگاه آلتو از محبوب ترین دانشگاه های فنلاند است. دروس این دانشگاه به زبان انگلیسی هستند و برنامه بورس تحصیلی آن بسیار متنوع و گوناگون است. بورسیه تحصیلی این دانشگاه نیز بر اساس شایستگی و امتیازاتی است که دانشجو دارد. خوبی های این بورس این است که هم هزینه های زندگی و هم هزینه های تحصیلی را شامل می شود. بورس این دانشگاه، به سه گروه تقسیم می شود:

 • دسته طلایی: شامل بورس کامل به میزان 16 هزار یورو
 • دسته نقره ای: بورس کامل 16 هزار یورویی، مثل مورد قبل
 • دسته برنزی: 50 درصد از هزینه تحصیل، 4000 یورو از 8000 یوروی سالانه

بورس تحصیلی در فنلاند برای مقطع دکترا

اولین قدم برای تحصیل در این دوره و دریافت بورس تحصیلی در فنلاند، این است که مقطع کارشناسی ارشد را پشت سر گذاشته باشید. طول دوره دکترا در دانشگاه های این کشور چهار سال است و هیچ شهریه ای ندارد. بورس های تحصیلی این دوره، صرفا برای تامین هزینه های تحقیقات علمی شما هستند و البته باید هزینه های زندگی را نیز خودتان بپردازید.

بورس تحصیلی دکترا در فنلاند، به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

 • کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارج از فنلاند EDUFI

مدت زمان این بورس بین 3 تا 12 ماه و مدت بازدید از آن نیز 3 تا 6 ماه است. حدودا 1500 یورو در ماه به شما تعلق خواهد گرفت و لازم است تا 5 ماه قبل شروع به تحصیل، برای اخذ آن اقدام کنید.

 

 • برنامه کمک هزینه دکتری تحت عنوان UNU-WIDER

این برنامه بورس تحصیلی در فنلاند برای مقطع دکتری، به دانشجویان این مقطع این امکان را می دهد که از بودجه این برنامه، برای نوشتن پایان نامه خود استفاده کنند. این بورس شامل بیمه سلامت هم می شود و ماهانه 1600 یورو از هزینه های شما را پوشش خواهد داد.

 

مدارک لازم برای دریافت بورس تحصیلی

ارائه مدارک همیشه یکی از مهم ترین مراحل در اخذ بورس تحصیلی در فنلاند است و باید دقت و توجه ویژه ای به آن کرد. بد نیست بدانید که اگر در زبان انگلیسی، مدارک خاصی همچون آیلتس داشته باشید و یا به زبان فنلاندی مسلط باشید، گرفتن بورسیه برایتان بسیار آسان خواهد شد. البته بعد از مرحله اخذ پذیرش و بورس تحصیلی، باید برای اخذ ویزای تحصیلی فنلاند نیز اقدام کنید که بحث آن جداست.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه از این قرار است:

 • عکس استاندارد مخصوص پاسپورت
 • ارائه مدارک مربوط به ریز نمرات و کارنامه های سال تحصیلی که بهتر است ترجمه شوند.
 • ارائه مقاله ISI برای افزایش شانس اخذ بورس تحصیلی در فنلاند
 • فرم تکمیل شده درخواست اخذ بورسیه به زبان فنلاندی

بعد از اخذ پذیرش و بورسیه، همانطور که گفتیم نوبت به درخواست ویزا می رسد. اخذ ویزا برای ایرانیان چندان مشکل نخواهد بود. مدت زمان ویزای تحصیلی فنلاند یک سال است و برای اخذ آن لازم است تعهد دهید که کار خلافی در این مدت انجام نمی دهید و البته اثبات کنید که حداقل از 7000 یورو، تمکن مالی برخوردار هستید.

 

سوالات متداول

 1. هزینه تحصیل در فنلاند چقدر است؟

هزینه تحصیل در فنلاند به صورت میانگین حدود 8000 الی 9000 یورو در سال است، تحصیل به زبان فنلاندی نیز رایگان است. با اخذ بورس تحصیلی در فنلاند، می توان این هزینه را به صفر رساند و یا نصف کرد.

 

 1. آیا می توان بدون مدرک زبان، بورس تحصیلی در فنلاند را اخذ کرد؟

می توان بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز در این کشور تحصیل کرد و بورس تحصیلی را نیز به دست آورد، اما شانس شما به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت و از امتیازات هایتان کاسته خواهد شد.

 

 1. آیا می توان بورس تحصیلی در فنلاند را به صورت فول فاند اخذ کرد؟

بله! هر اندازه که روزمه شما قوی تر و صلاحیت  شما بیشتر باشد، می توانید به همان اندازه به استفاده از فول فاند نزدیک تر شوید. معمولا بورسیه دانشگاه هلسینکی و تامپر به صورت فول فاند هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.