به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در قبرس

راه های اخذ بورس تحصیلی در قبرس | شرایط بورسیه تحصیلی قبرس در سال 2021

اخذ بورسیه تحصیلی یکی از راه های ادامه تحصیل در خارج از کشور است که با توجه به تأمین هزینه های مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در کشور مقصد توسط دانشگاه یا سایر ارگان های پشتیبانی کننده، همواره مورد توجه دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور بوده است. کشورهای زیادی در هر سال تحصیلی اقدام به اعطاء بورسیه به دانشجویان از سراسر دنیا می کنند که هرکدام از مزایا و معایب مختص به خود برخوردار هستند. کشور قبرس با توجه به شرایطی که برای پذیرش دانشجو از ایران در نظر گرفته است یکی از مقاصد مورد علاقه متقاضیان ایرانی برای مهاجرت و ادامه تحصیل محسوب می شود که در ادامه به بررسی شرایط مختلف دریافت بورس تحصیلی در قبرس خواهیم پرداخت.

 

بورسیه تحصیلی چیست؟

تحصیل در کشورهای خارجی هزینه های زیادی را برای دانشجو ایجاد می کند که توانایی مدیریت آن ها برای قشر زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مقدور نبوده و استفاده از بورسیه تحصیلی یکی از راه های برآمدن از پس این هزینه ها است. بورسیه تحصیلی به کمک های مالی گفته می شود که از طرف دانشگاه ها، دولت ها و یا سازمان های مالی به دانشجویان از سراسر دنیا تحت شرایط خاصی اعطاء می شود. این هزینه ها می تواند شامل هزینه های تحصیل و یا حتی کمک هزینه های زندگی در کشور مقصد نیز باشد که نیازی به بازپرداخت ندارند.

 

بورسیه های تحصیلی به طور کلی یا به صورت Full Fund هستند که در این صورت تمامی هزینه های تحصیلی و زندگی شخصی دانشجو را پشتیبانی می کنند و یا به صورت Partial Fund هستند که در این حالت تنها بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان توسط دانشگاه تقبل می شود. از طرفی برخی از دانشگاه ها در قبال تأمین هزینه های تحصیلی برای دانشجویان، فعالیت هایی را از آن ها طلب می کنند.

 

چگونه می توانیم در قبرس بورس تحصیلی بگیریم؟

قبرس جزیره ای است که با قرارگیری در قسمت شرقی دریای مدیترانه از آب و هوا و شرایط زندگی بسیار مناسبی برخوردار است. این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده که قسمت شمالی شهروندانی ترک داشته و اکثریت شهروندان قسمت جنوبی این کشور از یونان هستند. دانشگاه های این کشور از اعتبار بین المللی برخوردار بوده و ارتباط موثری با دانشگاه های معتبر اروپایی دارند که همین موضوع باعث تقاضای بالا برای تحصیل در این کشور شده است. باید توجه داشت که اغلب دانشگاه های معتبر این کشور در قسمت شمالی آن واقع شده اند و در قسمت جنوبی تنها یک دانشگاه با نام دانشگاه قبرس درجه بالایی دارد. برای دریافت بورس تحصیلی در قبرس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان در ابتدای هر ترم تحصیلی درخواست خود مبنی بر دریافت بورسیه را به دانشگاه اعلام می کنند. از بین تمامی متقاضیان به دو نفر بورسیه تحصیلی کامل یا 100 درصدی و به مابقی متقاضیان بورسیه 50 درصدی تعلق می گیرد که دانشجویان گروه دوم می توانند در صورت دریافت نمره های بالا با دریافت 50 درصد مابقی بورسیه هزینه های تحصیل خود را به صفر برسانند.

 

این روش برای اعطاء بورسیه از این نظر خوب است که دانشجویان می توانند بر اساس تلاش و فعالیت های مؤثر خود در طول دوره های تحصیلی از بورسیه با درصدهای مختلف بهره مند شوند و از این رو انگیزه بالاتری برای انجام فعالیت های درسی و عملی و موفقیت خواهند داشت. بورس تحصیلی در قبرس می تواند تنها شامل هزینه های تحصیل بوده و یا در صورت صلاحدید دانشگاه هزینه های زندگی و رفت و آمد را نیز در برگیرد.

شرایط لازم برای بورسیه در قبرس

شرایط لازم برای بورسیه در قبرس

هر متقاضی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های قبرس در مقطع کارشناسی باید دوره تحصیلات متوسطه را پشت سر گذاشته باشد و در مقاطع بالاتر نیز شرایط به همین صورت است. شرایط دریافت بورس تحصیلی در قبرس در هر یک دانشگاه های این کشور متفاوت بوده و در سایت آن ها به طور مفصل توضیح داده شده است. نکته قابل توجه این است که حتی دانشجویانی که در ابتدا نتوانسته باشند بورسیه تحصیلی دانشگاه را کسب کنند می توانند پس از گذاراندن یک ترم در صورت رسیدن به شرایط مورد نظر دانشگاه از تخفیفات و کمک هزینه های تحصیلی در ترم های بعد برخوردار شوند.

 

مدارک تحصیلی لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در قبرس

به طور کلی مدارکی که به صورت عمومی برای دریافت بورسیه و پذیرش از تمامی دانشگاه ها مورد نیاز خواهند بود به شرح زیر هستند:

 • مدارک تحصیلی قبلی به همراه ترجمه معتبر
 • ریز نمرات به همراه ترجمه معتبر
 • پاسپورت معتبر به همراه کپی
 • عکس متقاضی
 • انگیزه نامه
 • فرم درخواست پذیرش
 • بیمه های درمانی و …

پس از ارائه مدارک فوق و سایر مدارک عنوان شده در سایت دانشگاه مد نظر و اعلام قبولی متقاضی، دانشگاه از طرف دانشجو اقدام به دریافت ویزای تحصیلی قبرس از اداره مهاجرت این کشور برای متقاضی را می نماید که برای دریافت آن مدارک دیگری مورد نیاز خواهد بود. مدارک تحصیلی قبلی، عکس متقاضی، فرم دریافت ویزا تکمیل شده توسط دانشجو و هزینه های انجام امور مورد نظر باید دریافت ویزا توسط متقاضی به دانشگاه ارائه شود.

 

بورس تحصیلی در قبرس برای مقاطع مختلف

 • بورس تحصیلی قبرس مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در قبرس 4 ساله بوده و برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی را دریافت کرده باشد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی نیازی به معدل بالای دیپلم یا پیش دانشگاهی نیست و متقاضیان می توانند با انتخاب رشته مورد نظر خود برای طی کردن تحصیلات کارشناسی و مورد قبول قرار گرفتن توسط دانشگاه مورد نظر از 50 درصد بورسیه تحصیلی این کشور استفاده نمایند، البته باید هنگام ثبت نام برای دانشگاه مورد نظر به این موضوع توجه داشته باشید که امکان دریافت بورسیه از این دانشگاه برای رشته مورد درخواست وجود داشته باشد. همچنین برای پذیرش در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدارک زبان انگلیسی نخواهد بود.

 

 • بورس تحصیلی قبرس مقطع کارشناسی ارشد

تحصیلات دوره کارشناسی ارشد در قبرس به طور میانگین 2 ساله بوده و در پایان این دوره دانشجویان باید با ارائه پایان نامه و دفاع از آن دوره تحصیلات خود را به پایان برسانند. رشته های ارائه شده در دانشگاه های معتبر قبرس مورد قبول وزات علوم ایران بوده و دانشجویان متقاضی فارغ از معدل مقطع کارشناسی خود می توانند از 50 درصد بورسیه تحصیلی بهره مند شوند، البته داشتن شرایط بهتر از نمرات بالا در دوره های قبلی، سطح بالای دانش زبان انگلیسی و سابقه فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی متقاضی می تواند امکان دریافت بورسیه با درصدهای بالاتر را نیز برای وی فراهم نماید. برای پذیرش در این مقطع در صورت عدم قبولی در آزمون زبان انگلیسی، دانشجو باید دروس پیش نیاز مرتبط با زبان را در طول دوره کارشناسی ارشد خود بگذراند.

 • بورس تحصیلی قبرس در مقطع دکترا

تحصیلات این دوره در کشور قبرس حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانشجو در پایان دوره دکترا باید با ارائه پایان نامه و دفاع از آن دوره تحصیلی خود را به پایان برساند. ارائه بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در قبرس با توجه به سوابق علمی و کارهای عملی دانشجو در مقاطع قبلی صورت گرفته و بر خلاف دوره های لیسانس و فوق لیسانس به تمامی متقاضیان ارائه نمی شود.

از چه مسیری می توان بورس تحصیلی قبرس گرفت؟

از چه مسیری می توان بورس تحصیلی قبرس گرفت؟

برای دریافت بورس تحصیلی در قبرس دانشجو با بررسی دانشگاه های مختلف این شرکت و شرایط هریک برای ارائه بورسیه تحصیلی و همینطور رشته های موجود در هر یک از آن ها اقدام به پر کردن فرم های درخواست موجود و ارائه مدارک مورد نیاز از طریق سایت آن ها نموده و در صورت قبول شدن توسط دانشگاه نیاز به ارائه مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی خواهد بود. دانشجو می تواند با سابقه تحصیلی خود از امکان دریافت 50 درصد بورسیه تحصیلی برخوردار شده و در صورت داشتن شرایط خوب در طول دوران تحصیلی این درصد را بالاتر نیز ببرد. دانشجویانی که بتوانند برای سه ترم متوالی معدل ممتاز کسب کنند تا پایان دوره تحصیلی خود نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت و از بورسیه Full Fund برخوردار خوهند شد.

در نهایت می توان گفت که قبرس به دلیل سطح بالای دانشگاه های خود و امکان انتقال دانشجو به دانشگاه های معتبر اروپایی یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در خارج از کشور محسوب می شود. از طرفی امکان ارائه بورسیه تحصیلی از 50 تا 100 درصد برای تحصیل در این کشور نیز یکی از مزایای دریافت پذیرش از دانشگاه های قبرس محسوب می شود. بهتر است برای تسهیل در فرایند پذیرش و بورسیه تحصیلی از تجربیات افراد متخصص در این حوزه استفاده نمایید تا با صرفه جویی در زمان و هزینه بتوانید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

 

سؤالات متداول:

 1. امکان دریافت بورس تحصیلی در قبرس برای چه مقاطعی وجود دارد؟

تحصیل در قبرس و دریافت بورس تحصیلی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مهیا بوده و امکان دریافت بورسیه 50 تا 100 درصدی وجود دارد.

 1. آیا بورسیه های قبرس به صورت کامل هزینه ها را پوشش می دهند؟

بورسیه های تحصیلی ارائه شده در قبرس بر اساس معدل و نمرات دانشجو و همینطور فعالیت های وی در طول دوره تحصیل می تواند بین 50 تا 100 درصد هزینه ها را شامل شود.

 1. نحوه انتخاب رشته در مقطع کارشناسی در قبرس به چه صورت است؟

دانشجو هنگام ثبت درخواست در سایت دانشگاه می تواند از بین رشته های متنوع موجود بر اساس علاقه خود رشته مورد نظر را انتخاب نماید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.