به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در مالزی

راه های اخذ بورس تحصیلی در مالزی | شرایط بورسیه تحصیلی مالزی در سال 2021

دانشگاه‌های مالزی در چند سال گذشته محبوبیت زیادی به دست آورده اند. بورس تحصیلی در مالزی، یکی از راه‌های تحصیل در این کشور است. دریافت بورس برای همه دانشجویان بین المللی از سراسر جهان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های مالزی امکان پذیراست. این یکی از بهترین فرصت‌ها برای تکمیل برنامه کارشناسی ارشد دانشجویان از دانشگاه‌های مالزی محسوب می‌شود.

بورس تحصیلی چیست؟

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا، همراه با پرداخت شهریه است، اما راهی وجود دارد که در این دانشگاه‌ها تحصیل کرد اما هزینه‌‌ای پرداخت نکرد. بورس تحصیلی شرایط خاصی است که به دانشجویان داده می‌شود تا به تحصیل رایگان یا نیمه رایگان در کشورهای دیگر بپردازند. افرادی که می‌توانند از این بورس استفاده کنند کسانی هستند که از نظر تحصیلی شرایطی در سطح بالا دارند.

نحوه دریافت بورس تحصیلی در مالزی

بورس تحصیلی در مالزی، به دو صورت به دانشجویان واگذار می‌شود؛ یا به صورت مبلغ پول که به دانشجویان پرداخت می‌گردد یا در هزینه پرداختی دانشگاه، تخفیف لحاظ می‌شود. بورس معمولاً ابتدا به دانشجویان مقطع دکترا تعلق می‌گیرد، سپس کارشناسی ارشد و در نهایت دانشجویان کارشناسی در اولویت هستند.

بورس‌های تحصیلی زیادی در مالزی اعلام شده است و بیش از 34.500 شرکت کننده از ۱۴۴ کشور در سراسر دنیا برای استفاده از این خدمات و برخورداری از مزایای آن، اعلام حضور کرده اند. در مالزی بورس تحصیلی برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی قابل دریافت است و تمام هزینه‌های دانشگاه را پوشش می‌دهد. بورس تحصیلی در تمام دانشگاه‌های مالزی، قابل اعتبار است.

 

انواع بورس تحصیلی مالزی

در بین بورس‌های تحصیلی در مالزی، نوع  (MSI)از مهم‌ترین بورس‌ها محسوب می‌شود که طبق معیارهای خاصی به دانشجویان ارائه می‌گردد. در کنار این بورس می‌توانید از بورس تحصیلی دولتی که از سوی دولت مالزی برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. برای دریافت این بورس تحصیلی، باید نمره بالایی در مدرک زبان و مقالات علمی کسب کرده باشید.

نوع دیگری از بورس، بورس خصوصی است که بیشتر از سمت دانشگاه‌های خصوصی ارائه و در اختیار دانشجویان ممتاز قرار می‌گیرد. برای درخواست بورس تحصیلی در مالزی می‌توانید از دو طریق آنلاین و استاد راهنما، درخواست خود را ثبت کنید.

 

شرایط لازم برای بورس تحصیلی

 • متقاضی هنگام استفاده از بورس، نباید بیش از ۴۵ سال سن داشته باشد.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی، متقاضیان باید حداقل درجه بالا یا حداقل ۳. ۰ CGPA را در سطح کارشناسی دریافت کرده باشند.
 • متقاضی باید دو سال قبل از تاریخ درخواست، آزمون‌های زبان انگلیسی را گذرانده باشد. اثبات مهارت زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره کل ۶. ۰، یا آزمون کاغذی تافل با نمره ۵۰۰، یا آزمون اینترنتی با نمره ۶۰ الزامی است.
 • متقاضی باید در سلامت کامل به سر ببرد و دارای مدرک از پزشک متخصص باشد. لازم به ذکر است هزینه معاینه پزشکی، به عهده متقاضی است.

 

مدارک لازم جهت دریافت بورس تحصیلی

فرم درخواست، کپی تایید شده از گذرنامه، یک نسخه معتبر از رونوشت علمی، یک نسخه معتبر از آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS، توصیه نامه از دو داور، تأیید فرم بورس تحصیلی MTCP، رزومه و فرم معاینه پزشکی از جمله مدارکی است که متقاضی باید آن‌ها را تهیه کند.

بورس تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

بورس‌های تحصیلی مالزی فقط رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا را پوشش می‌دهند و در بین دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های دولتی بیشترین بورس را ارائه می‌دهند و کسانی که در مقطع دکترا هستند، در اولویت گرفتن بورس قرار دارند.

رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد در سه ساختار طبقه بندی می‌شوند، ساختار اول تحقیقاتی، ساختار دوم کلاس درس و ساختار سوم ترکیبی از دو مورد است، کسانی که برای دریافت بورس کارشناسی ارشد اقدام می‌کنند، تنها می‌توانند در ساختار اول، نوع تحقیقاتی تحصیل کنند. طیف گسترده‌‌ای از رشته‌های دانشگاهی برای رشته‌های کارشناسی ارشد برای دانشجویان در دسترس است. دارنده بورس تحصیلی باید تحصیلات تمام وقت را برای تحصیلات تکمیلی و فوق دکترا در محوطه دانشگاه‌های مالزی بگذراند.

از رشته‌های موجود برای بورس تحصیلی در مالزی، می‌توان به اقتصاد و بانکداری، مدیریت کسب و کار، علم و فناوری (شامل پرستاری، پزشکی، داروسازی بالینی) ، روابط بین الملل و دیپلماسی، سیاست عمومی و حکمرانی، کشاورزی، دامداری و علوم اجتماعی اشاره کرد.

تعهدات دانشجویان با بورس تحصیلی

تعهدات دانشجویان با بورس تحصیلی

 • دارندگان بورس تحصیلی در مالزی نباید برنامه خود را در طول مدت بورس تغییر دهند؛ مگر با اجازه کتبی از دانشگاه مربوطه و وزارت آموزش عالی مالزی.
 • دانشجو باید برنامه‌های دانشگاه را تأیید کرده و از قوانین، مقررات و کدهای رفتاری دانشگاه پیروی کنید. هر گونه تعلیق از دانشگاه منجر به تعلیق فوری بورس تحصیلی می‌شود. همچنین کمک هزینه‌های ماهانه در طول تعلیق، از جمله تعلیق به دلیل بیماری، قابل پرداخت نخواهد بود.
 • مسئولیت درخواست و برآوردن شرایط لازم برای صدور ویزای ورود، بر عهده داوطلبان است؛ پیشنهاد بورس تحصیلی تضمین کننده ویزا نخواهد بود.
 • دارندگان بورس تحصیلی در مالزی، باید پیشرفت مطلوبی که دانشگاه میزبان از آن‌ها می‌خواهد را به دست آورند؛ در غیر این صورت بورس تحصیلی از آن‌ها پس گرفته می‌شود.
 • دارندگان بورس تحصیلی در مالزی، مجاز به کار کردن با حقوق، در طول دوره دانشجویی خود نیستند؛ مگر با تأیید کتبی از دانشگاه میزبان.

بهترین روش دریافت بورس تحصیلی

بهترین راهی که می‌توانید بورس تحصیلی در مالزی را دریافت کنید، داشتن نمره بالا برای مدرک زبان، شرکت در پژوهش‌های علمی و رزومه تحصیلی قوی است. می‌توان گفت دانشجویان از سه طریق مدرک دانشگاهی، کیفیت پروپوزال و دانش زبان انگلیسی ارزیابی می‌شوند. علاوه بر این، انواع مقالات علمی، شرکت در المپیاد‌ها و ارائه تحقیقات علمی می‌توانند در دریافت بورس تحصیلی تاثیرگذار باشند.

بهتر است دانشجویانی که برای بورس تحصیلی در مقطع دکترا اقدام می‌کنند، چندین کتاب و مقاله چاپ کنند. همچنین توصیه می‌شود دانشجو یک پروپوزال مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشد.

 

موارد تحت پوشش بورس تحصیلی مالزی

 • بلیط هواپیما از پایتخت گیرنده به مالزی
 • شهریه مورد تایید
 • کمک هزینه ماهانه
 • کمک هزینه سالانه برای کتاب و سفرهای داخلی
 • بیمه درمانی
 • کمک هزینه پایان نامه برای مقطع دکترا
 • کمک هزینه سفر کنفرانس
 • کمک هزینه چاپ نشریه در مقطع دکترا و پس از دکترا

 

دانشگاههای معتبر مالزی

در بین دانشگاه‌های مالزی می‌توان به دانشگاه‌های معتبر مالایا، دانشگاه کبانگسان، دانشگاه یو اس ‌‌ام، دانشگاه یو تی ‌‌ام و دانشگاه پوترا اشاره کرد. شما می‌توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت بورس تحصیلی، به دانشگاه مربوطه ارسال و منتظر بررسی‌ها بمانید. اگر شرایط دانشگاه مورد نظر را داشته باشید، احتمال دریافت بورس تحصیلی در مالزی، بالا خواهد بود.

دانشگاه‎های معتبر مالزی

نتیجه گیری و جمع بندی

مالزی، از دانشجویان با استعداد بین المللی با سوابق تحصیلی عالی و پیشینه برجسته، دعوت می‌کند تا از بورس تحصیلی در مالزی استفاده کنند. بنابراین شما می‌توانید تحصیلات خود را بدون پرداخت هزینه در دانشگاه‌های دولتی این کشور و موسسات آموزش عالی خصوصی، در سطح تحصیلات تکمیلی ادامه دهید. بیشتر دانشگاه‌های کشور مالزی مورد تایید وزارت علوم ایران هستند و در اکثریت این دانشگاه‌ها، دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

 

سوالات متداول

 1. تحت چه شرایطی می‌توان از بورس تحصیلی مالزی استفاده کرد؟

داشتن رزومه قوی، نمره بالا در زبان انگلیسی، شرکت در المپیادها، شرکت در تحقیقات علمی و ارائه تحقیقات سطح بالا از جمله عواملی هستند که دریافت بورس تحصیلی را آسان‌تر می‌کنند.

 1. آیا مدرک تحصیلی دانشگاه‌های مالزی معتبر است؟

باید گفت مدرک تمام دانشگاه‌های مالزی، به تایید وزارت علوم رسیده است.

 1. آیا دریافت بورس تحصیلی در مالزی در تمامی مقاطع تحصیلی امکان پذیر است؟

بله! اولویت دریافت بورس با رشته دکترا است و پس از آن رشته‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.