به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
روش های دریافت بورس تحصیلی در هلند

راه های اخذ بورس تحصیلی در هلند | شرایط بورسیه تحصیلی هلند در سال 2021

برای بسیاری از دانشجویان، تحصیل در دانشگاه های اروپایی هدف مطلوبی است. یکی از کشورهای اروپایی که امکان تحصیل آسان در آن وجود دارد، هلند است. این کشور به دلیل هم مرز بودن با آلمان، بلژیک و انگلستان از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است. زبان مردم این کشور هلندی است اما عموم مردم با زبان انگلیسی آشنا هستند؛ به همین دلیل کشور هلند می تواند یکی از مقاصد تحصیلی ایرانی ها باشد. اما تحصیل در این دانشگاه ها، هزینه های بالایی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت. البته روش های مختلفی برای کاهش هزینه های تحصیلی نیز وجود دارد؛ یکی از این روش ها، اخد بورس تحصیلی در هلند است.

بورس تحصیلی چیست؟

هرساله دانشجویان و دانش آموزان بسیاری به دلیل مشکلات مالی از تحصیل باز می مانند. به همین جهت، موسسات و نهادهای دولتی، مردمی و خیریه گوناگونی در جهان سعی می کنند تا با تامین مخارج تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان کم بضاعت، شرایطی را فراهم کنند که این جوانان بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

باید یادآور شد که هزینه های تحصیل صرفا به شهریه دانشگاه محدود نمی شود. علاوه بر آن، هزینه اقامت، زندگی، خرید لوازم آموزشی مانند نوشت افزار، کتاب و غیره نیز بر عهده دانشجوست. درصورتی که موفق به دریافت بورس تحصیلی شوید، علاوه بر اینکه ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه نیستید، مبلغی هم به عنوان کمک هزینه دریافت می کنید. ترجیح ارائه دهنگان بورس تحصیلی بر این است که این امتیاز به دانشجویان مقاطع بالاتر تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری اهدا شود.

عموما بسته به نهاد پشتیبان، بورس تحصیلی انواع متفاوتی دارد. به صورت عمده می توان گفت که بورس تحصیلی گاه به صورت کامل به دانشجو اعطا می شود و هدف این است که دانشجو صرفا به امر تحصیل مشغول باشد با این حال برای برخی دانشجویان که در کنار تحصیل به فعالیت هایی در دانشگاه مشغولند نیز بورس تحصیلی به صورت دستمزدی اعطا می شود. این دانشجویان عموما افرادی هستند که در فعالیت های علمی اساتید شرکت می کنند؛ دانشجویانی که به عنوان دستیار تحقیقی در کنار استاد مشاور به نگارش مقالات مشغولند و یا در امر تدریس همراه اساتید هستند.

 تحصیل در هلند

مردم هلند از امکانات و رفاه زندگی مناسبی برخوردارند. به علاوه به دلیل حضور این کشور در اتحادیه اروپا و ناحیه شینگن، اخذ اقامت این کشور می تواند کلید ورود به سایر کشورهای این قاره نیز باشد. یکی از روش های اخذ اقامت هلند، اشتغال به تحصیل در این کشور است و خوشبختانه با توجه به امکان دریافت بورس تحصیلی در هلند، امکان تحصیل با هزینه های کمتر وجود دارد.

 

روش های دریافت بورس تحصیلی در هلند

بورس تحصیلی در هلند برای دانشجویانی که خارج از منطقه اقتصادی اروپا هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد را دارند، فراهم شده است. بورس تحصیلی در هلند، توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم این کشور و برخی دانشگاه های تحقیقاتی و فنی هلند تامین می شود. مبلغ این بورس تحصیلی 5000 یورو است و دانشجویان این کمک هزینه را در سال اول تحصیل خود دریافت می کنند؛ با این حال این مبلغ بورس تحصیلی کامل نیست.

برای دریافت بورس تحصیلی در هلند کافی است این شرایط را داشته باشید:

 • ساکن کشوری خارج از منطقه اقتصادی اروپا باشید.
 • درخواست تحصیل تمام وقت در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در یکی از موسسات آموزش عالی هلند را داشته باشید.
 • شرایط خاصی که دانشگاه مورد نظرتان درخواست داده است را داشته باشید.
 • تاکنون بورس تحصیلی از هلند دریافت نکرده باشید.

انواع بورس تحصیلی در هلند

انواع بورس تحصیلی در هلند

مرکز خدمات بین المللی آموزش هلند موسوم به EP-Nuffic چندین بورس تحصیلی برای دانشجویان برنامه ریزی کرده است. از جمله این برنامه ها می توان به این موارد اشار کرد:

 • اراسموس

برنامه تبادل دانشجو موسوم به اراسموس از سال 2014 اجرا شد و به دانشجویان اتحادیه اروپا برای تحصیل یا انجام کار در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا برای مدت زمان بین 3 تا 12 ماه کمک می کند.

 • برنامه بورس تحصیلی MENA (MSP)

این برنامه برای افراد مخصص اهل برخی کشورها برای گذراندن دوره کوتاه آموزشی در هلند طراحی شده است. کشورهای مورد پذیرش عبارتند از: الجزیره، مصر، ایران، عراق، اردن، لبنان، لیبی، مراکش، سوریه و تونس.

این برنامه به منظور ارتقای دانش توسط متخصصین با انگیزه در سازمان هایی که در آن مشغول به کارند طراحی شده است؛ حداقل 50% از سهمیه این بورس به بانوان اختصاص می یابد.

 • برنامه کمک هزینه تحصیلی هلند (NFP)

این برنامه تحصیلی برای متخصصان 51 کشور برای آموزش کامل در کشور هلند طرح ریزی شده است. اولویت اصلی این بورس تحصیلی برای زنان و ساکنان جنوب صحرای آفریقاست.

 • برنامه بورس تحصیلی لاله نارنجی

این برنامه بورس تحصیلی در هلند صرفا برای دانشجویان کشورهای برزیل، چین، اندونزی، کره، مکزیک و روسیه برنامه ریزی شده است.

 • بورس تحصیلی علم بدون مرز هلند

این بورس تحصیلی صرفا به دانشجویان برزیلی تعلق می گیرد.

 • StuNed

این برنامه نیز مانند سایر طرح های ویژه کشور هلند برای متخصصین و افراد حرفه ای اندونزیایی برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و یا دوره های آموزشی کوتاه مدت طرح ریزی شده است.

 • بورس تحصیلی ارز دو جانبه چین و هلند

دولت هلند برای دانشجویان مستعد چینی امکانی ترتیب داده تا برای تحصیل یا تحقیق از بورس تحصیلی استفاده کنند.

باید در نظر داشت که علاوه بر برنامه های عمومی بورس تحصیلی در هلند، دانشگاه ها و موسسات آموزشی برنامه ها و شرایط ویژه خود را دارند. برای نمونه دانشگاه Leiden  برای دوره کارشناسی، دانشگاه Utrecht برای دوره کارشناسی ارشد، دانشگاه Maastricht برای برای دوره کارشناسی ارشد برنامه های بورس تحصیلی در نظر گرفته اند.

میزان بورس درنظر گرفته شده در این دانشگاه ها متغیر است. در اکثر آن ها مبلغ 5000 یورو برای سال اول درنظر گرفته شده و هزینه شهریه نیز رایگان خواهد بود. با این حال برخی برنامه ها مبالغ بیشتری را در نظرگرفته اند. برای مثال دانشگاه Maastricht برای هر سال تحصیلی مبلغ 29000 یورو شامل هزینه شهریه و مخارج ماهیانه در نظر گرفته است.

شرایط درخواست دریافت بورس تحصیلی

عموم دانشگاه ها و موسسات مالی در هلند برای اعطای بورس تحصیلی شرایط تقریبا مشابهی در نظر می گیرند. این بورس تحصیلی برای کشورهای خارج از ناحیه اقتصادی اروپا در نظر گرفته شده و درخواست کننده نباید تا به حال از بورس تحصیلی استفاده کرده باشد؛ همچنین باید پاسپورت معتبر داشه باشد.

برای درخواست این بورس تحصیلی لازم است علاوه بر مدارک تحصیلی و اقامتی خود برای اعلام کشور مبدا، نامه درخواستی مبنی بر انگیزه و توانمندی خود نوشته و در زمان تعیین شده توسط دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

شرایط درخواست دریافت بورس تحصیلی

نتیجه گیری و جمع بندی

هلند یکی از کشورهای زیبای اروپاست که برنامه هایی برای پذیرش دانشجویان سراسر جهان درنظر گرفته است. به دلیل توجه بالای دانشگاه های این کشور برای جذب افراد متخصص و با استعداد ممکن است دریافت بورس تحصیلی در هلند آسان نباشد اما برای افراد مستعد و تلاشگر دریافت این امتیاز می تواند زمینه تحصیل در کنار دانشجویان مستعد از سراسر جهان را فراهم کند.

 

سوالات متداول

 • کدام بورس تحصیلی در هلند برای متقاضیان ایرانی مناسب ترند؟

برنامه بورس تحصیلی MENA (MSP) و برنامه کمک هزینه تحصیلی هلند (NFP)

 • بورس تحصیلی در هلند می تواند چه مزایایی داشته باشد؟

علاوه بر هزینه شهریه، مبلغ 5000 یورو در سال اول تحصیل و در برخی برنامه ها سایر هزینه های اقامتی نیز در نظر گرفته می شود.

 • چه مدارکی برای درخواست بورس تحصیلی در هلند باید ارائه شود؟

مدارک هویتی، تحصیلی، انگیزه نامه، مدارک تسلط بر زبان انگلیسی یا هلندی و سایر مدارک مورد درخواست دانشگاه مورد نظر.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.