به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
بورس تحصیلی در چین

راه های اخذ بورس تحصیلی در چین | شرایط بورسیه تحصیلی چین در سال 2021

بورس تحصیلی همان کمک هزینه ای است که دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و برخی کالج ها به دانشجویان ارائه می دهند و تفاوتش با وام های تحصیلی در این است که دانشجو آن را بازپرداخت نمی کند. بورس تحصیلی را می توان این گونه تعبیر کرد که دانشگاه از دانشجو برای تحصیل هزینه ای نمی گیرد و این هزینه ها به صورت دیگری تأمین می شود و بورس تحصیلی در چین هم از این قاعده مستثنی نیست.

 

چگونه می توانیم در چین بورس تحصیلی بگیریم؟

کشور چین یکی از مقاصد تحصیلی بسیار عالی برای افرادی است که تمایل دارند تا در خارج از کشور تحصیل کنند؛ چرا که دانشگاه های بسیاری دارد و این دانشگاه ها مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. بورس تحصیلی در چین نیز انواع مختلفی دارد و بسیار متنوع است ضمن این که این بورسیه ها همراه با پذیرش خواهند بود.

از آن جایی که کشور چین در حال حاضر به دنبال تعامل و ارتباطات دوطرفه با سایر کشورها و علی الخصوص کشور ایران است، امکانات بورس تحصیلی بسیار مناسبی را برای دانشجوان فراهم کرده است.

پذیرش دانشجو و مدیریت بورس تحصیلی در چین از جانب وزارت آموزش به شورای بورس تحصیلی در این کشور واگذار شده است.

در سال 2021، تعداد 279 دانشگاه در چین شرایط اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان را در رشته های متنوعی همچون مهندسی، پزشکی، علوم، کشاورزی، حقوق، مدیریت، آموزش، کشاورزی، تاریخ، ادبیات، هنر و … را دارند.

یکی از نکات حائز اهمیت در خصوص شرایط تحصیلات آکادمیک در کشور چین، این است که برای تحصیل صرفاً نیازی به دریافت مدرک زبان چینی ندارید و می توانید در دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، البته اگر تمایل دارید که به زبان چینی تحصیلات خود را دنبال کنید، نیازمند این هستید که در آزمونی به نام Chinese proficiency test  شرکت کرده و حداقل نمره 120 از 200 را در این آزمون کسب کنید. این آزمون در بسیاری از کشورها برگزار می شود و نیازی نیست که برای شرکت در آزمون صرفاً به کشور چین بروید.

شرایط لازم برای بورس تحصیلی در چین

شرایط لازم برای بورس تحصیلی در چین

به طور کلی سه نوع مختلف از بورس تحصیلی در چین وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • بورس تحصیلی دولتی که صرفاً توسط دولت چین پرداخت می شود.
 • بورس تحصیلی دولتی که توسط دولت، یک شهر و یا استان خاص و یا دانشگاه اعطا می شود.
 • بورس تحصیلی که توسط مؤسسه کنفسیوس پرداخت می شود.

برای دریافت هرکدام از انواع بورس تحصیلی در چین در مرحله ی اول باید درخواست دریافت بورس تحصیلی را به همراه کلیه مدارک به سفارت چین ارسال کنید. سپس سفارت مدارک و شرایط شما را بررسی می کند و اگر مورد قبول قرار گرفت، آن ها را برای شورای بورس تحصیلی در کشور چین ارسال کرده و بررسی نهایی توسط این شورا انجام خواهد شد.

برای افزایش شانس دریافت بورس تحصیلی، بهتر است که این درخواست برای رشته ها و دانشگاه هایی که رقابت کمتری در بین دانشجویان برای ورود به آن ها وجود دارد، ارسال شود.

مدارک تحصیلی لازم برای دریافت بورس تحصیلی

مقطع کارشناسی در کشور چین معمولاً به زبان انگلیسی است و برای تحصیل در این مقطع، علاوه بر داشتن مدرک دیپلم با حداقل معدل 14، شما باید مدرک زبان انگیلیسی، آیلتس و یا تافل نیز داشته باشید. شرایط افرادی که از لحاظ سنی زیر 25 سال هستند برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار بهتر خواهد بود.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور چین باید قبل از هر کاری مدرک کارشناسی خود را در رشته ای مرتبط با همان رشته که قرار است برای تحصیل در آن پذیرش بگیرید، با حداقل معدل 14 ارائه دهید.  یکی از کارهایی که به شما برای دریافت بورس تحصیلی در این مقطع کمک می کند دریافت توصیه نامه از اساتیدتان در مقطع کارشناسی است. ضمن این که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور چین هم به زبان انگیلیسی و هم به زبان چینی امکان پذیر است و افرادی که کمتر از 35 سال سن دارند نیز برای تحصیل در این مقطع شانس بیشتری خواهند داشت.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور چین در اکثر دانشگاه ها به زبان انگیلیسی است، اگرچه در برخی دانشگاه ها  امکان تحصیل به زبان چینی نیز وجود دارد. تحصیل در این مقطع دو دوره را شامل می شود:

دوره اول: گذراندن واحدهای مربوط به رشته

دوره دوم: پایان نامه تحت نظر استاد راهنما

طول مدت تحصیل در مقطع دکترا نیز حدود 3-4 سال است که قبل از ورود به آن باید مدرک مرتبط کارشناسی ارشد ارائه شود.

 

بورس تحصیلی در چه مقاطعی ممکن است؟

بورس تحصیلی در چین شامل همه ی افراد از هر کشوری که مایل به ادامه تحصیل در کشور چین هستند، می شود.

اگر بورس تحصیلی کامل دریافت کنید یعنی هم شهریه دانشگاه و هم هزینه های زندگی شما و حتی مسافرت های بین شهری نیز برای شما رایگان خواهد بود و یا به عبارتی این هزینه ها توسط شما پرداخت نخواهد شد.

سن، سوابق تحصیلی، ملیت و حتی میزان سلامتی در ابتدا بررسی می شود و سپس شرایط دریافت بورس تحصیلی ارائه خواهد شد. توجه به این نکته ضروری است که بورس تحصیلی در چین شامل همه مقاطع، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که با توجه به شرایطی که دارید، می توانید موفق به دریافت آن شوید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورس تحصیلی در چین

برای دریافت بورس تحصیلی در چین در مقاطع مختلف ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • فرم مربوط به درخواست بورسیه که به زبان چینی یا انگلیسی به صورت خوانا پر شده است.
 • کپی ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و دانشجویانی که در ترم آخر مشغول به تحصیل هستند می توانند مدرک معتبر مربوطه را از دانشگاه خود دریافت کنند.
 • کپی ترجمه رسمی ریز نمرات درسی.
 • ارائه یک طرح مطالعاتی قوی و یا پروپوزالی با حداقل 800 کلمه به زبان انگلیسی و یا چینی.
 • متقاضیان رشته های هنر و یا موسیقی باید یک سی دی از کارهایشان ارائه کنند.
 • افرادی که قصد اقامت بیشتر از 6 ماه را در چین دارند باید کپی فرم آزمایشات پزشکی خارجیان را پر کرده و ارائه دهند.
 • توصیه نامه استاد
 • ارائه اسناد قانونی سرپرست برای متقاضیان زیر 18 سال

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورس تحصیلی در چین

سخن پایانی

یکی از مواردی که دانشجویان را برای تحصیل در خارج از کشور ترغیب می کند، اخذ بورسیه تحصیلی است.

بورس تحصیلی در چین یکی از انواع بورسیه های تحصیلی است که در بین دانشجویان ایرانی طرفداران بسیاری دارد و کمک های مختلف مالی را در مقادیر مختلف بسته به نوع بورس دریافتی شامل می شود . بورسیه تحصیلی در کشور چین انواع مختلفی دارد و می تواند از جانب دولت، دانشگاه و یا برخی مراکز و موسسات خصوصی اعطا شود.

با مطالعه مواردی که در بالا به آن پرداخته شد، شما می توانید اطلاعاتی کلی در زمینه شرایط مختلف اخذ بورس تحصیلی در چین کسب کرده و با اتخاد تصمیم مناسب، بهترین مسیر را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید.

 

سوالات متداول

 • آیا مدارک دانشگاهی کشور چین در کشور ایران قابل استفاده است؟

بله، مدارک اخذ شده از بسیاری از دانشگاه های معتبر کشور چین مورد تایید وزارت علوم است.

 • آیا برای تحصیل در کشور چین صرفا باید مدارک زبان چینی ارائه داد؟

خیر، تحصیل در دانشگاه های کشور چین به زبان انگیلیسی نیز صورت می گیرد و ارائه مدارک زبان (آیلتس یا تافل) برای تحصیل در دانشگاه کافی است.

 • آیا شرایط معدل دیپلم برای تحصیل در مقطع کارشناسی و اخذ بورس تحصیلی در چین در مقطع کارشناسی حائز اهمیت است؟

بله، حداقل معدل دیپلم برای ورود به دانشگاه و اخذ بورس تحصیلی، 14 است.

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.