به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش در سال 2021 | اخذ ویزای تحصیلی اتریش و هزینه های آن

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیلات تکمیلی به کشورهای خارجی مهاجرت می کنند، به دنبال کیفیت بالای آموزشی هستند و سطح دانشگاه و تحصیلات برایشان اهمیت بالایی دارد؛ چرا که می تواند در آینده شغلی و فرصت هایی که در آینده پیش رویشان قرار می گیرد تاثیر گذار باشد. از طرفی انتخاب یک مقصد مناسب با در نظر رگفتن تمام معیارها ممکن است کار پیچیده ای به نظر برسد. تحصیل در اتریش یکی از گزینه هایی است که می تواند برای دانشجویان از جهات مختلفی قابل توجه باشد.

تحصیل در اتریش

کشورهای کمی در دنیا برای تحصیل هستند که بتوانند به اندازه اتریش جذاب باشند. اتریش در مرکز اروپا قرار دارد و از این رو می توان به روش های مختلفی مانند هوایی، جاده ای و ریلی به کشورهای دیگر این قاره دسترسی داشت. این کشور که 8.7 میلیون جمعیت دارد، با مناظر کوهستانی و همچنین شهرهای پر رنگ و لعابش می تواند برای همه جذابیت داشته باشد.

دانشگاه های اتریش دارای کیفیت مطلوبی از نظر آموزش و امکانات در بین دانشگاه های جهان هستند. با وجود زیرساخت های موفق صنعتی و نرخ بالای استخدام، فرصت های شغلی در اتریش زیاد و متنوع است. وین یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شهرهای دانشگاهی در اتریش محسوب می شود؛ با این حال، شهرهای دیگری مانند گراتس، اینسبروک، لینتس یا زالتسبورگ نیز مناسب هستند. همه این شهرها در یک چیز مشترک هستند و آن هم فرهنگ غنی و معماری شگفت انگیز است.

علی رغم وسعت کوچک این کشور، شهرت دانشگاه های آن در حد جهانی است. بسیاری از دانشگاه های اتریش در فهرست های بین المللی دانشگاهی در رتبه های بالا قرار می گیرند و این موضوع تضمین کننده کیفیت بالای دانشگاه ها برای تحصیل است. همچنین تحصیل در دانشگاه های عمومی برای افرادی از هرجای اتحادیه اروپا رایگان است؛ البته دانشجویان سایر نقاط هم نیازی به نگرانی ندارند؛ چرا که هزینه تحصیل در اتریش معقول و بسیار پایین تر از تعداد زیادی از سایر کشورهای اروپایی است. به طور مثال شهریه سالانه حدود 1500 یورو است.

دانشگاه های خصوصی طبیعتاً شهریه های بالایی دارند و مقدار آن با توجه به چیزی که هر دانشگاه تعیین می کند متفاوت است. با این حساب، انتخاب های زیادی پیش روی دانشجویان بین المللی قرار دارد و هر فرد می تواند با توجه به بودجه و اهداف آموزشی اش گزینه های خوبی پیدا کند.

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل به اتریش می آیند، می خواهند برای لیسانس یا فوق لیسانس تحصیل کنند. به طور متوسط، حدود 15 درصد دانشجویان در این کشور از کشورهای خارجی می آیند و این امر می تواند نشان دهنده فضای چند فرهنگی و متنوع دانشگاه ها باشد.

با اینکه هزینه ها در اتریش مناسب و متوسط است، استاندارد زندگی در آن بالا است. همچنین دانشجویان معمولا تخفیف هایی برای سفر، ورودی ها و حتی فعالیت های ورزشی دریافت می کنند. این موارد می تواند از نکات جذاب تحصیل در اتریش باشد.

تمام نکات تحصیل در اتریش

سیستم آموزشی و کیفیت دانشگاه های اتریش

تحصیل در اتریش دارای سه جنبه مهم است؛

 • در تمام استان های نه گانه این کشور، تعداد زیادی از مراکز آموزش دانشگاهی وجود دارد.
 • محیط دانشگاه، آکادمیک و در عین حال دارای اتمسفر روشنفکرانه برای بروز خلاقیت و نوآوری است.
 • بسیاری از مراکز دانشگاهی این کشور دستاوردهای قابل توجهی در سطح بین المللی کسب کرده و بواسطه آن شناخته شده اند.

در اتریش سابقه و تاریخچه طولانی تحصیلات با بهترین فناوری روز ترکیب شده و در مجموع شش نوع مرکز آموزش عالی در آن وجود دارد:

 • 22 دانشگاه عمومی که 6 مورد آن ها دانشگاه هنر، 3 مورد دانشگاه پزشکی و 3 مورد دانشگاه فنی است.
 • 16 دانشگاه خصوصی
 • 21 دانشگاه علوم کاربردی
 • 14 دانشگاه آموزش دبیران

مقاطع اصلی تحصیلی در کشور اتریش شامل موارد زیر است:

 • دیپلم: دیپلم در اتریش شامل 8 تا 12 ترم
 • دیپلم علوم کاربردی (FH) : 8 تا 10 ترم
 • کارشناسی یا لیسانس: 6 تا 8 ترم
 • کارشناسی ارشد: 2 تا 4 ترم بعد از دانشگاه، حداقل 4 ترم در دانشگاه ها
 • دکتری: حداقل 6 ترم بعد از مقطع ارشد یا دیپلم

مهم ترین دانشگاه های اتریش

دانشگاه وین: دانشگاه وین قدیمی ترین دانشگاه در کشورهای آلمانی زبان است و تاریخ تأسیس آن به سال 1365 بر می گردد. دانشگاهی در شهری که به خاطر فرهنگ و زندگی شبانه اش شهرت دارد و 15 جایزه نوبل منتسب به آن است. در دانشگاه وین 200 دوره مختلف برگزار می شود. دانشگاه وین امروزه یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا است و حدود 94 هزار دانشجو دارد. طیف رشته های آموزشی متنوع است که اکثرشان به زبان آلمانی است، با این حال برخی از دوره های مقطع ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشگاه فناوری وین: دومین دانشگاه برتر اتریش و یکی از برترین های دنیا که فعالیتش در رشته های مهندسی و علوم طبیعی است.

دانشگاه اینسبروک: دانشگاهی که از لحاظ بین المللی می تواند از دانشگاه وین نیز بهتر باشد و جایگاه بالایی در دنیا دارد.

دانشگاه کارل فرانسیس گراتس: دومین دانشگاه قدیمی و بزرگ اتریش که رتبه بین المللی خوبی دارد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در اتریش

زبان رسمی اتریش آلمانی است و اصلی ترین زبان آموزشی در دانشگاه های این کشور نیز محسوب می شود. با این وجود، دوره هایی نیز به زبان انگلیسی وجود دارد اما کم است. بنابراین برای تحصیل، اگر دوره مد نظرتان آلمانی است باید دانش کافی از زبان آلمانی داشته باشد. شاید برایتان سوال باشد که چه سطحی مورد نیاز است؟

برای ورود به برخی دانشگاه باید مهارتی در سطح B2 و برای برخی دانشگاه ها باید سطح C1 از زبان آلمانی را داشته باشید. پیش از شروع به دوره اصلی دانشگاهی، برای پذیرفته شدن در دوره آمادگی زبان آلمانی که در دانشگاه برگزار می شود، بر اساس قوانین CEFR (چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان ها) باید سطح زبان آلمانی شما حداقل A2 باشد.

داشتن مهارت کافی زبان آلمانی نه تنها برای دوره هایی که به این زبان برگزار می شود، بلکه برای دوره های انگلیسی نیز مفید است؛ چرا که حس بهتری از کشور میزبان خواهید داشت و کارتان را سریع تر پیش می برید.

آیا در حین تحصیل در اتریش می توان کار کرد؟

آیا در حین تحصیل در اتریش می توان کار کرد؟

تمام دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل در اتریش مشغول به کار باشند. میزان کار در هفته نباید از 20 ساعت بیشتر شود.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های اتریش

برای پذیرش در دانشگاه های اتریش باید مدارکی را ارائه دهید. این مدارک با توجه به معیارهایی مانند سطح تحصیلی، رشته مورد نظر، نوع دانشگاه، ملیت و… متفاوت است. با این حال، برخی از این مدارک در زیر آورده شده است:

 • فتوکپی از پاسپورت یا کارت شناسایی
 • آخرین مدرک تحصیلی که می تواند دیپلم دبیرستان یا مدرک لیسانس باشد
 • مدرک مهارت زبان آلمانی یا گواهینامه زبان آلمانی دبیرستان برای حداقل 4 سال
 • مدرک زبان انگلیسی؛ آیلتس، تافل، آزمون پیرسون، گواهینامه کمبریج (یک مورد با توجه به درخواست دانشگاه)
 • گواهینامه صلاحیت تحصیل در دانشگاه؛ یعنی باید اثبات کنید که حق تحصیل در رشته مورد نظر را دارا هستید
 • تجربه مرتبط تخصصی برای درخواست پذیرش در دانشگاه علوم کاربردی در مقطع لیسانس
 • برخی از دانشگاه ها دارای آزمون ورودی برای مقطع لیسانس هستند که 6 ماه قبل از شروع برنامه آموزشی انجام می شود.

سؤالات متداول

 1. آیا تحصیل در اتریش انتخاب خوبی است؟

علاوه بر اینکه کیفیت آموزشی و رتبه دانشگاه ها در اتریش بالا است، هزینه ها نیز مناسب و پایین تر از بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی است.

 1. آیا در اتریش فقط به زبان آلمانی می توان تحصیل کرد؟

  در اتریش دوره هایی نیز به زبان انگلیسی، بخصوص در مقطع ارشد، آموزش داده می شود اما اکثر دوره ها به زبان آلمانی است.

 1. آیا تجربه کاری لازم است؟

تجربه کاری تخصصی برای دانشگاه های علوم کاربردی مقطع کارشناسی مورد نیاز است و همچنین برخی از دانشگاه ها برای این مقطع آزمون برگزار می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.